Goian, sclavul liber

Becali a măturat pe jos în public cu fundaşul central al Stelei

miercuri, 16 iulie 2008, 4:48

Becali a măturat pe jos în public cu fundaşul central al Stelei

Uimitoare discuţia dintre Becali şi Goian din cantonamentul Stelei! „Nu m-a salutat”, îşi explică patronul izbucnirea. El l-a umilit pe jucător în văzul colegilor, oficialilor şi jurnaliştilor. Plus niscaiva nepoţi. La un moment dat, s-a  ajuns în punctul:

– Te-ai săturat, mă, de Steaua?! A fost bine cînd te-am luat de la Bacău?
– Dar am muncit la Steaua!
– Şi ce, mă, nu ai salariu pentru că ai muncit. N-ai primit bani?! Auzi la el, a muncit! Ce, mă, ai luat bani!

Bărbatul cu cămaşă roz de 1.000 de euro se uită la angajatul său şi nu înţelege. Nici n-are cum. E prea adînc înrădăcinat sentimentul că patronul dă, că patronul ia, că patronul îţi face o favoare. Banii nu se iau, nu se dau, vorba lui Nichita Stănescu, se cîştigă! Doi români vor continua să vorbească aşa la Bad Reichenhall, chiar dacă în apropiere se aude pianul de la Salzburg. La radicalul „Patronul e stăpîn!” se răspunde cu „Locul de muncă nu contează!”. Şi uite aşa balansăm isteric între două extreme.

De aceea au plecat Adi Ilie. Şi Hagi. Şi MM. De aceea îi va fi greu lui Becali să ţină oamenii pe termen lung lîngă el. Ce paradox! Ca om liber, el nu înţelege nevoia celorlalţi de libertate.

„Ce faceţi, războinicii mei?”, îi tot întreabă. „Ce să facem, nea Gigi, ne-am cam săturat de războaie, am vrea să trăim şi noi într-o echipă normală”, i-ar răspunde jucătorii dacă Zmărăndescu ar fi la toaletă.


Comentarii (167)Adaugă comentariu

nicu  •  17 iulie 2008, 14:51

Bai „ozzy” dar te-a invatat mata sa vorbesti, vedeti voi asa stiu majoritatea romanilor sa isi exprime o parere, cu injuraturi si cateodata cu pumni, de aia nu merge tara asta inainte.

tyranosaurus rex  •  17 iulie 2008, 14:54

@Goian este „tratat ca un sclav” si mai ales in public.Codul muncii in afara de contract mentioneaza si „demisia”.Oare de ce in fotbal nu se aplica aceasta regula prevazuta de lege?De vina sunt impresarii ,care intocmesc de comun acord cu patronii contractele,in defavoarea jucatorilor.Daca Jiji cere daune,acestea sa fie proportionale cu pretul cu care a fost cumparat jucatorul si apoi „ADIO”Goian este fiinta umana nu o „investitie”,asta trebuie sa inteleaga patronii si sa se supuna regulilor „umane”.Nu ii convine,sa investeasca in „oi” nu in oameni.

mujotutun  •  17 iulie 2008, 14:56

Si nici acum nu este demolat Becali? Stie dl Tolontan ca patronul (oricare-ar fi el) e infailibil! Becali e un fel de general al armatei moarte; nu intamplator Steaua tinea de MApN!

BABILONUL IMOBILIAR  •  17 iulie 2008, 14:57

Un patron ar trebui sa se poarte nu cu aroganta si sa umileasca angajatul. Chiar si cand a gresit, trebuie ajutat, nu „strivit”, desfiintat, pt ca la urma urmei…, a avut numai de castigat dupa el si, cu siguranta, va avea (milioane de euro). Chit ca, in principiu, Becali are dreptate ca Goian a fost platit pentru asta, pentru munca. Si cu bani multi.

Totusi, ca performanta fotbalistica, dl Goian ar face bine sa se concentreze la fotbal, deoarece in afara de cateva goluri (importante, ce-i drept, pentru echipa lui si nationala), evolutiile sale nu au fost atat de stralucite.

Si, daca e intr-adevar „de top”, ajunge si la o echipa de afara.
Dupa parerea mea, a te duce la varsta asta in spatiul ex-sovietic e prostie. A…, cazurile lui Pancu sau Petre, la rusi, sunt altceva. Ei sunt la sfarsit de cariera. Iar Rat si altii care au trecut pe la Donetk, au fost acolo adusi de Lucescu, altfel… De aceea, Goian cred ca ar face bine sa mai joace intr-o grupa de Liga Campionilor si, apoi, la iarna, sa ia drumul strainatatii.

Catalin  •  17 iulie 2008, 15:03

Auzi… evolutiile lui goian nu au stralucite;))…goian e cel mai bun cb din tara…..ganditi va fratilor cand scrieti cate ceva…

Catalin  •  17 iulie 2008, 15:06

beacali a avut dreptate ntr-o privinta…ca voiculescu e un comunist…se pare ca influenteaza si angajatii…jos comunistii!

date’n porumb  •  17 iulie 2008, 15:07

GF=G/F=GFM=Geambasu(Cristinel)
La adapostul acestor pseudonime „curajosul” gazetar da replici „acide” pe blogurile colegilor, mimand ba o exprimare pretins elevata, ba un limbaj de boschetar ofticat(ca sa nu ne prindem noi, adica…).
Lasand la o parte deontologia, ca asta nu se preda la Politehnica, nu este „fair” nici fata de colegi, nici fata de cititori.
Omul nostru are o idee fixa cu Piturca. Foarte bine.
Are la dispozitie blogul propriu unde de altfel a si postat articole pe tema asta.
Culmea ca apare si aici cu acele pseudonime incercand probabil sa incite discutiile in sensul dorit, ceea ce mi se pare o manipulare ieftina care’l descalifica.
In penurie de „panseuri savante”, atunci cand isi termina lista(scurta) de injuraturi recurge la cenzura partiala sau totala a parerilor care nu-i convin(a cenzura „gasca”,”fraier”,”maimutza”..etc mi se pare ridicol)
Atunci la ce bun blogul?
E mai curand o forma de autosatisfacere prin scris, si de aceea ii propun sa renunte la GF, GFM.. etc
si sa treaca la GL, din motive(cred) evidente…

LIVIU  •  17 iulie 2008, 15:54

fiecare dintre cei doi „combatanti” are dreptate.becali l-a platit pe goian, goian a muncit pentru banii aia.ce nu intelege becali este ca indiferent cat de patron esti nu esti detinatorul monopolului pe tot ce exista in lumea asta.goian ar fi trebuit sa fie om cu cojones si sa ii spuna lui becali ca s-a saturat de „performanta” din ultimii doi ani de la steaua.sa-i spuna ca trebuie sa aduca si jucatori care sa creasca in timp nu doar sa plece la sateliti.de-asta s-a saturat goian.becali ar face bine sa se intrebe de ce, mai nou, toti „vitejii” lui vor sa plece.dupa care sa incerece sa ia masurile de cuviinta pana nu e prea tarziu.d-le becali de cand nu a mai facut steaua un transfer de calitate?exceptandu-l pe zapata.de cand nu aveti un antrenor care sa faca treaba de antrenor?asta exceptandu-va pe dvs.

GiF  •  17 iulie 2008, 15:59

date-n porumb: nu inteleg cum ai acces la internet in camera aia cu pluta, in care esti cazat! si cum tastezi in camasa de forta? poate dictezi cuiva, de la geam?

GFM  •  17 iulie 2008, 16:05

Bah cocean,
Ti-am zis si mai devreme, dar astia de la GSP nu agreeaza executiile in publik.
Ca sa vezi ca nu-s GF sau Geambasu ne intalnim si faci ceva cu care te-ai obisnuit deja : I.M.I. S.U.G.I. P.U.L.A.
Iar GF si Geambasu sa se uite.
Ete ca io nu-s politikos cu viermii.

milici  •  17 iulie 2008, 16:28

Flavione(asta e numele real al lui matale pt ca anoninmatul e benefic?) citeste mai atent raspunsul meu inainte de a face acuze.Eu am inteles exact ce vrea tolo dar pe criterii de acerst tip ar trebui sa plece toti jucatorii afara.Daca asteapta cineva amabilitati, respect si tact din partea lui Gigi ala nu a inteles nimic si comentariile pe aceasta tema sunt inutile avand un singur rezultat: incitarea jucatorilor stelisti si crearea unei atmosfere conflictuale in lot.Intrebarea este daca obiectiv i se poate da drumul lui Goe acum.Dar ce treaba GSP si Tolo cu asta?

stelist4life  •  17 iulie 2008, 20:22

CRAPID CRAPID DE DIVIZIA B UN MUIST care nu are pareri proprii el doar e un raspndac de articole inventate de ziaristi obscuri care denatureaza adevarul in primul rand ca sa para un subiect senzational si in al doilea rand ca ca sunt platiti de un si altii prin asa-zisul sistem „tonomat”

asevgal  •  17 iulie 2008, 21:23

Super tare articol !!! Nea gigi un mascarici cu aere de boer interbelic. De parca jucatorii lui ar fi sclavi pe mosia lui. E timpul sa ia o pauza si sa treaca in istorie,analfabetul.

asevgal  •  17 iulie 2008, 21:26

De ce cenzurati cuvantul „sclav” . Asta este cuvantul la ora actuala pentru romanii din asa zisa EUROPA !

artshortfilms  •  17 iulie 2008, 23:11

Goian, sclavul liber… titlul asta imi aminteste de filmul „The Job”. Superb, ce mai! Il gasiti la URL-ul atasat numelui.
Vizionare placuta!

date’n porumb  •  18 iulie 2008, 9:15

Geambăşică puiule = G/F = GFM = ….
Nu dispera !
Boala ta are leac !
Consultă şi tu (într-un moment de luciditate)un psiholog (deşi cred c’ar trebui să mergi direct la psihiatru ca să nu pierzi vremea)
Şi nu uita GL ţi se potriveşte mult mai bine.
Vreai să-ţi explic pe litere ?
Auguri !….

George  •  22 iulie 2008, 15:09

sunteti terminati