380 K pe luna bursele lui Patriciu

Mai multe ziare scriu azi despre „Inventeaza-ti viitorul!”, programul derulat de Dinu Patriciu. 5.000 de elevi, 588 de studenti si 60 de masteranzi si doctoranzi vor primi lunar cite 56 de euro, 84 de euro si, respectiv, 787 de euro. Insumati, acesti bani reprezinta 380.000 de euro pe luna! Este o suma impresionanta, pe care Dinu Patriciu o investeste in instruire. Probabil ca cel mai bogat roman crede in vorba frumoasa a unui filozof: „Lumea nu este mostenita de la parintii nostri, ci imprumutata de la copiii nostri”.

luni, 21 iulie 2008, 1:14

Mai multe ziare scriu azi despre „Inventeaza-ti viitorul!”, programul derulat de Dinu Patriciu. 5.000 de elevi, 588 de studenti si 60 de masteranzi si doctoranzi vor primi lunar cite 56 de euro, 84 de euro si, respectiv, 787 de euro. Insumati, acesti bani reprezinta 380.000 de euro pe luna! Este o suma impresionanta, pe care Dinu Patriciu o investeste in instruire. Probabil ca cel mai bogat roman crede in vorba frumoasa a unui filozof: „Lumea nu este mostenita de la parintii nostri, ci imprumutata de la copiii nostri”.


Comentarii (21)Adaugă comentariu

Robert  •  21 iulie 2008, 13:32

Sa-i facem statuie

Cătălin Tolontan  •  21 iulie 2008, 13:34

robert: dc esti ironic, mai da-mi te rog un exemplu de om care sa investeasca atit in educatie

ipo  •  21 iulie 2008, 13:45

Eu astept cu interes sa vad daca se tine de cuvant si fonteaza o universitate privata. O treaba facuta cu bani multi si cu grija ar putea schimba fata invatamantului privat din .ro.

Petrisor Socol  •  21 iulie 2008, 13:57

@Catalin Tolontan

iti dau eu un exemplu de un om de afaceri care investeste in oameni- educatie. dan Voiculescu.
Nuuuuuu, nu sunt pupincuristul lui Felix, 😉

mos Califar  •  21 iulie 2008, 14:23

N-a auzit inca romanul despre mecenat…O sa ai reactii la fel de penibile ca si prima daca nu si-mai-si, Tolo. Nu e mult ce face Patriciu dar macar FACE.

www.mihaipopescu.com  •  21 iulie 2008, 14:24

Mihai are nevoie de noi

Un filmulet cu el aici:

http://www.youtube.com/watch?v=R-S3fvaDmOE

Ajuta un tanar de 24 de ani aflat la o grea incercare: are [b]tumora pe creier[/b]si ii trebuie 40 000 de euro pt operatie in Germania

Cătălin Tolontan  •  21 iulie 2008, 14:37

Petrisor Socol : da, voiculescu are si el o fundatie, dar sumele sint incomparabile. proiectul lui patriciu e fara precedent in romania de dupa 1989

Mihai Popescu are nevoie de ajutor. « Petrisor Socol  •  21 iulie 2008, 14:44

[…] 21, 2008 · No Comments Preiau si eu mesajul de pe blogul lui Catalin Tolontan, un mesaj […]

Petrisor Socol  •  21 iulie 2008, 14:51

@Catalin Tolontan

mda, stiu ca el acorda fonduri mult mai putine decat ceea ce face Patriciu acum, dar si Voiculescu face asta de multisor si inca mai face, mai plateste biletele de avion la olimpici, mai doteaza scoli si licee, de fapt ceea ce face Voiculescu, efectele sunt mai pe termen lung la mogul, la patriciu situatia este mai simpla: le da banu si cam atat.
Oricum , felicityari petrolistului, bine ca da. 😉
important este ca s-a inceput.

Robert  •  21 iulie 2008, 14:56

Cataline, mie nu mi se pare o investitie in educatie.

Petrisor Socol  •  21 iulie 2008, 15:05

@Robert

nici mie nu mi se pare ca este o investitie in educatie prin faptul ca ofera niste sume de bani unor persoane cu educatie. Investesti in educatie cand facilitezi accesul unor studenti la cursuri din strainatate, cand modernizezi un laborator de fizica, cand pui infrastructura la dispozitie.
Indiferent ce fel de investitie face Patriciu, este laudabil, dar tot nu-i ridic statuie 😉

Lefter  •  21 iulie 2008, 17:10

socol, iar intoxici blogurile cu securisti? ramai pe tarlaua ta, cu prietenii tai de la a1 si mai scuteste-ne cu comentarii de genul „aaa, da…” „si ce mananca armenii?”, „si eu cred la fel..”
Daca nu esti in stare sa emiti ceva inteligent, go home!
P.S. voiculescu nu e om de afaceri.

BETFORCASH – fa parte din castig!!  •  21 iulie 2008, 17:17

ne lasati cu hotii astia?

vlad oancea  •  21 iulie 2008, 17:35

Cataline,cand faci o gramada de bani numai din combinatii cu statul iti convine sa faci astfel de programe ca sa iti speli imaginea.Iti spun eu ca 380 000 euro pe luna is bani de tigari pentru ce invarteli de sute de milioane de euro a supt de la stat.Programe dintrastea ar trebui sa faca guvernul nu oamenii particulari.Dar de unde sa aiba guvernul fonduri daca toate au fost bagate in buzunar de diversi „oameni de afaceri”

Codrut Pinzaru  •  21 iulie 2008, 17:47

Filozoful tau a preluat-o mot-a-mot de la poporul Sioux. E un proverb raspandit in diferite forme cam la toate triburile din America de Nord

Petrisor Socol  •  21 iulie 2008, 18:15

@Lefter

Te inteleg, te compatimesc, iti inteleg frustrarea

sportsaga  •  21 iulie 2008, 19:11

La cat a luat de la copiii astia, da mult prea putin.

Ovidiu Miron  •  21 iulie 2008, 22:41

Ce face Dinu Patriciu e o investitie. E normal sa apara si critici. Nu trebuie sa avem toti aceeasi opinie.

BlocNotes  •  22 iulie 2008, 13:49

„dc esti ironic, mai da-mi te rog un exemplu de om care sa investeasca atit in educatie”

Becali.
Investeste in educatie. Religioasa. 😉

relansat  •  22 iulie 2008, 14:47

lucrurile sunt simple, cum spune o vorba romaneasca : „dintre doua lucruri rele, aleg raul un pic mai putin daunator” (sau ceva de genu` :D), asa si la Patriciu si alti baietasi care castiga intr`o zi cat fac io intr`un an de zile sau mai mult, decat sa fure, castige sau cum vrei sa`i spuneti, si sa nu dea nimic mai bine fura cu nemiluita si da o particica :D; de`ar fi facut toti oamenii de afaceri acest lucru probabil io n`as fi stat in facultate cu un pate la doua zile. da`leeeee patriciule (indemn manelistic)

felix  •  25 iulie 2008, 15:05

este de felicitat, Dinu Patriciu de la mine ai nota 10