Business Standard ataca Ziarul Financiar pe piata abonamentelor

Ziarul Financiar, liderul cotidienelor de business din Romania, isi alcatuieste cele 18.500 de exemplare difuzate certificate de BRAT astfel:

miercuri, 23 iulie 2008, 4:38

Ziarul Financiar, liderul cotidienelor de business din Romania, isi alcatuieste cele 18.500 de exemplare difuzate certificate de BRAT astfel:

13.000 abonamente
1.500 ziare vindute la taraba (la pret de 2,5 RON)
4.000 gratuitati

Business Standard, locul 2,  a atacat segmentul de abonamente. El a facut 3.000 de abonamente catre compania aviatica Blue Air, oferindu-i o editie personalizata. Surse din Business Standard (pret de coperta 1,9 RON) sustin ca, in curind, dupa terminarea auditului BRAT, ziarul va raporta 13.000 de abonamente!


Comentarii (21)Adaugă comentariu

iann  •  23 iulie 2008, 17:23

sa fim totusi rezonabili.

NEWS  •  23 iulie 2008, 18:10

Haideti sa fim seriosi. ZF chiar este rege pe nisa lui Da chiar, cine este sau ce este Business Standard?

gabidegiulesti  •  23 iulie 2008, 19:04

Eu am facut abonament la B.S. si l-am primit cu o zi intarziere. Ce relevanta poate avea un ziar financiar atunci cand il primesti cu 24 ore intarziere? Am renuntat , bineinteles, dupa o luna!

Alex Popa  •  23 iulie 2008, 19:28

iann, tu nu esti cumva brand manager la ziarul financiarul sau cum se cheama gluma aia care-ncearca sa fure din notorietatea ziarul financiar?:)
eu zic sa fim rezonabili si sa nu ne grabim. dac-ar fi existat bloguri pe vremea lui ZF, cu toate prostiile pe care le-a scris si facut in primii 3-4 ani…
piata e dinamica si nu exista „regi” decat vremelnic, pe orice zona.
un an este extrem de putin pt un ziar. si, in business, cifrele „vorbeste”. sa vedem cum si ce se-ntampla anul acesta si… atunci putem avea o imagine clara. cine e rege, cine-i printz, cine-i cersetor.

Petrisor Socol  •  23 iulie 2008, 21:31

@iann

La ce sa fim rezonabili? explica macar.

Petrisor Socol  •  23 iulie 2008, 21:34

ZF are un mare noroc: ca este primul ziar financiar, in rest, acelasi ca si BS sau Financiarul. Sa nu ma ia iann ca „sa fim rezonabili” ca pot sta cu el o zi intreaga pe marginea calitatii artilolelor. Mai ales cele interne, daca ma intelege. 😆

Petrisor Socol  •  23 iulie 2008, 21:47

@iann

si dac ae sa vb de „sa fim rezonabili” intreaba-i pe colegii de la ZF ce inseamna un credir ipotecar si………daca acest produs are DAE.

serban  •  23 iulie 2008, 22:10

aci e vorba de fotbal sau de handbal???????

Alex Popa  •  24 iulie 2008, 0:12

@Petrisor Socol.
Iann e subiectiv, pt k d fapt e Tudoroiu, brand manager sau marketing la Financiarul, care se zbate in anonimat. Inca. Poate are sansa lui. Momentan, se vede si pe net, nu prea stie nimeni de ziarul ala.

moreni  •  24 iulie 2008, 10:24

auziti fratilor, de ce va certati voi aici? sunt doua ziare facute din stiri luate din afara, la care se adauga cate una, doua despre ce productie de iaurt mai da covalactul…

oricum, este paradoxal sa ai 4 ziare de business, zilnice pe deasupra, care se bat pt cati cititori??? in jur de 25.000, dintre care mare parte sunt abonamente corporate care stim cu totii ce inseamna…

theRobi » Blog Archive » doua luni …  •  24 iulie 2008, 11:09

[…] de euro”. E vorba despre ziarul de biz care, zice Tolo – bazat pe surse RC – pe blogul sau, ca va rupe ZF’ul. Ii astept pe cei din BS sa aproximeze inflatia pe 2008 la intre 6% si 12%, raportul euro-leu in […]

iann  •  24 iulie 2008, 11:41

@alex popa: da, eu sunt si pot sa fiu acuzat de subiectivism. la fel cum in ultimii 3 ani am lucrat pentru publimedia [societatea care editeaza ZF, saptamanalul Business Magazin si lunarul Target & altele] la fel ca destui de multi oameni care sunt in divizia de business de la Realitatea Catavencu [inclusiv distributie]. m-as bucura ca BS sa aiba succesul inregistrat pe alt segment de cancan pentru ca asta inseamna ca exista o piata in crestere pentru presa economica [cotidiana, saptamanala]. da-mi voie sa fiu rezonabil in aprecieri pentru ca intamplator sau nu m-am ocupat intr-o perioada si de vanzare de abonamente. da piata e dinamica si doar reamintesc precedentul saptamana financiara – capital. evident ramane de vazut. nu prea stie nimeni: vezi trafic.ro
@psocol: iti stau eu oricand la dispozitie daca ai nelamuriri cand vezi cifre.

BlogNews  •  24 iulie 2008, 12:54

Iann nu este chiar un anonim, postarile lui pe blog sunt fff bune, insa in privinta „ZF”, acest ziar o cam ia la vale. Nu ma refer la cifre, ci la calitatea articolelor. Noroc cu Paslaru ca mai are editoriale (foarte) bune 😉

BlogNews  •  24 iulie 2008, 12:59

Oricum, trustul lui Vantu, tot ceea ce a atacat, nu i-a mers. De la televiziune , radio si print. Online sta ceva mai bine

s  •  24 iulie 2008, 14:11

fiti seriosi, nu exista nici bs, nici financiarul. bs exista doar ca stiri nesemnificative pe cateva bloguri, se lauda profesionistii intre ei ceva de speriat. bine ca-s doar 10-15, toti

romaniainedit  •  24 iulie 2008, 21:27

Ziarul Financiar devine pe zi ce trece tot mai penibil , dar Business Standard este mai gretos decat el . :mrgreen:

gabriel  •  25 iulie 2008, 7:33

Tolo: interesant este nu faptul ca BS vrea sa depaseasca ZF, ci ca oamenii de la BS sunt, in mare, cei care au facut ZF (vezi Vasiliu) si care, se vede treaba, folosesc aceleasi metode de pevremuri pentru a ridica tirajul noului ziar. Asa ies la iveala multe…

Diderot  •  26 iulie 2008, 22:31

Hm, chestia cu „abonamente personalizate” imi aduce aminte de Curentul care era distribuit eb gros pe la toti clientii, colaboratorii FNI…
Saptamana Financiara a avut un trick asemanator: pe baza unui SMS cu un pret simbolic erai abonat pe cateva luni.
Business Standard a dus ideea mai departe: platesti doar sms-ul, nimic in plus – si esti abonat o luna.
Revenind la abonamentele Blue Air (care deja era clientul trustului prin programul Meteo de pe Realitatea) cred ca este doar o mana de ajutor pentru cei care vand publicitate in Business Standard.
Am incercat sa citesc BS dar nu a reusit sa ma convinga…
M-au fidelizat, imi plac cei de la revista Money Express. N-am inteles ce a fost cu subiectul Metallica din ultimul numar.. Am avut senzatia ca am cumparat Metal Fan.
Am fost la concert si pe ploaie chiar mi-a prins bine coifu’ facut din suplimentul lor. Raman la ideea ca fost cam ciudat un supliment metalist de la o revista economica…

catallin » Trei din presa  •  29 iulie 2008, 7:24

[…] platite aiurea, publicitate vanduta la fel de aiurea si altele si ne ducem la Tolo care spune ca BS ataca ZF pe segmentul abonamentelor. N-am dorit sa spun nimic atunci, dar personal, mi se pare ciudata […]