Tiago şi Ljubinkovici

Meciul de la Vaslui văzut prin ochii a doi mijlocaşi

joi, 31 iulie 2008, 3:10

Meciul de la Vaslui văzut prin ochii a doi mijlocaşi

Tiago încape de trei ori în Paraschiv. Dacă vorbim de creaţie. Pentru că dacă vine vorba de faza defensivă, comparaţia nu există pur şi simplu. Para era un fotbalist care echilibra echipa. Lui Tiago i se potriveşte fraza unui ziarist american: „Se apără perfect cînd echipa lui atacă şi invers!”.

Sigur că s-a scurs doar un meci. Sîntem pripiţi şi, poate, nedrepţi. Dar unde găseşte Steaua asemenea jucători neprecizaţi?! Şi de ce nu face transferurile care se văd cu ochiul liber?

Dintre brazilieni, columbieni şi băieţi din Militari, cel mai tehnic, mai bun şi mai eficient a fost Ljubinkovici. Rar vezi în fotbalul actual un mijlocaş precum angajatul lui Porumboiu. Are o arie de acţiune care poate îngrijora Orientul Mijlociu. Aleargă de la Vaslui la Teheran şi bate cu pasa din Damasc pînă la Haifa.

În cazul lui, observaţiile au consistenţa unui campionat întreg. E scump, 1,5 milioane de euro, dar poate că face. Oricum, naşte întrebări. În schimb, la cei ieftini lucrurile sînt clare: nu fac banii.

„E clar, nu mă pricep la fotbal!”, a recunoscut Gigi Becali la final. Era clar, dar nu asta contează. Şi dacă te pricepeai, lucrurile stăteau la fel. Treaba proprietarului e alta. Să angajeze şi apoi să-i lase să se ocupe de echipă! Ei aduc jucători, ei fac selecţia şi ei antrenează.

Steaua fără Becali ducea lipsă de bani, Steaua cu Becali începe să ducă lipsă de fotbal.


Comentarii (191)Adaugă comentariu

PTD  •  3 august 2008, 16:23

super articol !bafta in comtinuare

bibi  •  3 august 2008, 17:34

Fain articol. Bravo Catalin !

m3knk  •  3 august 2008, 19:07

Cea mai tare fraza din cariera ta! si noi chiar credeam ca de cand cu Gigi Steaua nu duce lipsa de fotbal!

cicero  •  3 august 2008, 19:21

Toti comentatorii va calcati in picioare care mai de care sa laude invazia de straini in campionatul romanesc. Cine a castigat campionatul din 2007-8: o echipa portugheza sau una romaneasca?
Asta n-ar fi nimic, dar nu vedeti ca incet-incet si fotbalul va ajunge ca industria romaneasca,pe mana strainilor?
Care va fi nationala peste cativa ani? Ori se va ajunge sa naturalizam pleiada de straini din liga I? Si barem de ar fi macar unul de o valoare ridicata.

iomariusoi  •  3 august 2008, 20:13

hai ma nu fii onest, lauda-te !!!
fa ma un sondaj de opinie si***

redandblue90  •  3 august 2008, 20:13

ultima fraza face tot articolul , in rest parca esti incepator cum scrii

boss  •  4 august 2008, 0:25

HOTILOR.AM ajuns sa nu mai vad footbal la tv.
bagati gsp si pe cablu.da gsp inseamna genti sacosi pline cu bani futuva….

sherby2007  •  4 august 2008, 10:46

buna! sunt serban. ai un blog frumos. ai putea intra si tu pe al meu? http://sherby2007.wordpress.com/

cristi  •  4 august 2008, 11:30

Domnule Tolontan,

V-ati transformat in arma media a lui
Becali si a Stelei. De ce pe site-ul GSPTV,
la Tags, Steaua e scrisa cu cele mai mari
caractere ? De ce nu televizeaza Antena1 urmatorul derbi, ci Iasi-Steaua? In ultima etapa a campionatului nu ati comentat deloc mascarada Steaua-Buzau, samd, samd.

Mai bine va duceti dupa Gabi Safta si vorbiti
la statia de amplificare din Ghencea. Succes !

musy  •  4 august 2008, 11:36

aia de la prosport publica toate adresele de siteuri unde se pot vedea meciurile gratis din liga 1 🙂
ce nesimtire!luati atitudine k va fac aia zdrente,va duceti in cap cu audienta.

Larius Macatus  •  4 august 2008, 12:54

Daca gsp ar promite ca pune „articolele” lui Tolo (in fapt, materiale publicitare in rosu si albastru) cit mai jos pe site, astfel incit sa trebuiasca sa dai vreo 437 de ‘page down’ ca sa-l vezi, atunci as incepe si eu sa cred ca gsp face un efort pentru a-si civiliza ‘ziaristii’, astfel incit sa scrie impartial. Pina una-alta, doar Cristian Geambasu incearca sa fie cit de cit obiectiv.

Jos tolontomatele din mass-media romaneasca!

standover  •  4 august 2008, 15:15

tolo, v-am ras din bookmarks-ul meu. am postat un comentariu legat de transmiterea meciurilor pe gsptv1, gsptv2 … gsptv25 si dupa o vreme l-ati sters. va sterg si io. sa continuati sa nu transmiteti meciuri pe gsptv33.

RockON  •  4 august 2008, 15:34

TOLONTANE VREM SI NOI AUDIENTA MECIULUI IASI – VASLUI ( NU AM NIMIC CU ABSOLUT NICI UNA DINTRE ECHIPE ) !!! AUDIENTA ZIARISTULE ! APROPO , NICI AZI NU AM CUMPARAT ZIARUL …..DAR PROBABIL CA V-ATI SCOS CU DECLARATIILE SEFULUI VOSTRU ( ciobanul ) ! AVEM TARA PE CARE O MERITAM ..***
PROUD TO BE DOG !

JuveStar  •  4 august 2008, 16:20

M-am saturat sa tot vorbesc frumos atata timp cat nu faceti nimik.Va mai dau o idee care zik eu ca ar fi profitabila.Cum SUNTETI GSP..UN BRAND..puteti face pe site-ul http://www.gsptv.ro un server puternic unde sa se poata vedea meciurile.Sa poata intra multa lume.Puteti face un parteneriat cu Vodafone/orange/cosmote si Chiar daca o sa puneti un pret de 3-4 euro pe meci…tot se scormoneste omu` si plateste.Sau macar meciurile importante.dar daca nu va duce capu`

raducu  •  4 august 2008, 17:12

articolul e naspa ca e vazut numai din punctul tau de vedere.chiar te pricepi la fotbal? Esti naspa

vent  •  4 august 2008, 18:04

ar fi atat de frumos sa dati faliment… oricum sunteti niste oameni de nimic… cumsa dai poli iasi-steaua si nu rapid-cfr… oricum pe net nu aveti sanse sa cenzurati tot… nu reuseste sky si canal+ si o sa reuseasca gsp.. ahahahha… sa va cumparati singuri ziarul

dick tracy  •  5 august 2008, 10:28

mai scrie si tu ceva mai ghitza. n-ai mai investigat nimik shelroke? sau vreun articolas ca si ala ‘un hobby’? ***

M.Ciprian  •  5 august 2008, 10:55

Cataline…cu Stadionul National ce se mai intampla?(poate am ratat vreo relatere,poze…etc)Dar faceti si voi un reportaj cu ce se mai petrece pe acolo,vom avea sau nu stadion!!?Vrem sa stim si noi ce fac aia acolo.Poate ne trezim naiba cu un mall sau hipermarket!Bafta frate!

senateo  •  5 august 2008, 10:55

Rusine gazetei care si-a facut icoana din emblema stelei si chip cioplit din mutra lui becali. GSP = gazeta stelistilor plictisitori, pentru voi chiar nu mai exista alte echipe, alti jucatori, alti conducatori, ALTE SPORTURI , ALTI CAMPIONI? Trebuie sa derulezi 3 minute cursorul ca sa dai de alte stiri decit cele despre steaua, becali,fiare.

traducatoru’  •  5 august 2008, 11:11

e un cerc vicios Steaua fara becali n-are bani, Steaua cu becali n-are fotbal. Totusi cercul vicios este becali. La el totul se rezema la el 😛

cristi  •  5 august 2008, 11:49

Ati innebunit,cum deschizi site-ul numai Steaua.
Va sugerez sa publicati si declaratiile
magazionerului despre … orice.

By the way, se vede foarte bine GSPTV pe net,
dar, cu toate vedetele, emisiunile sunt totusi
plictisitoare. Nici macar cei mai fanatici
suporteri nu se uita la aceleasi goluri si discutii interminabile despre faze si can-can-uri fotbalistice.

marius  •  5 august 2008, 14:23

Ue propun un boicot al trustului Intact…personal am sters din grila de programe antelenele si am renuntat a mia citi GSP…nu merita sa il mai imbogatiti pe Felix

mircea  •  5 august 2008, 14:27

E inadmisibil sa fie considerat derby-ul etapei meciul Poli iasi-Steaua. Sunt de acord cu boicotul

Merme  •  5 august 2008, 17:38

Back in 1989

„CNA va solicita, printr-o scrisoare, consortiului Antena 1-RCS&RDS sa urgenteze negocierile cu cablistii pentru ca 70% din populatie sa aiba acces la Liga I, Consiliul analizand, concomitent, posibilitatea de a cere Guvernului includerea acestor meciuri in lista evenimentelor de importanta majora.”

Suntem in anul 2008, o tara membra a UE. Antena 1-RCS&RDS au platit 105 mil. euro pentru exclusivitatea acestor drepturi. Cine oare face asemenea presiuni? Americanii de la UPC? Sau SOV loveste din nou?
De cand e un meci de fotbal eveniment de importanta majora???

Drag  •  5 august 2008, 18:07

D-le Tolontan (si altii, poate interesati, uitati-va peste pagina asta si despre ce a facut CFR la finalul campionatului trecut
***

independentu  •  6 august 2008, 11:48

tolo a devenit cenzor sef.
JOS CENZURA IMBOGATITULE

razvan  •  6 august 2008, 12:53

bah ce vorbiti toti ca gsp+steaua+becali, suferiti si voi de prima pagina ce ati vrea sa apara in ziar ?de aia cu echipa de straini sau de cofetar sau de maidanezi

Petrisor Socol  •  6 august 2008, 13:17

@Catalin Tolontan

Plecasi la mare de nu mai scri nimic?

Maxxi  •  6 august 2008, 13:25

„Steaua fără Becali ducea lipsă de bani, Steaua cu Becali începe să ducă lipsă de fotbal.”

Partial Adevarat! Pentru ca in era Protasov nu ducea lipsa nici de bani , nici de fotbal .. Asa ca remediul pentru clubul Steaua care ar fi .. Simplu si logic .. Antrenor strain care sa ia initiativa asa cum se pare ca face Peseiro la Rapid.

iusti  •  6 august 2008, 15:36

cred ca anul asta surpriza va fi din nou Vaslui.
oricum… Fortza Stiinta !

bog  •  6 august 2008, 16:33

sa-ti dai cu parerea despre un jucator dupa un meci e o eroare de calcul, dar sa revii dupa trei meciuri va insemna dovada prostiei si neprofesionalismului. n-ai ochi deloc. tiago e cel putin de valoarea lui paraschiv. deci o sa am un pic de rabdare si-o sa astept inca o dovada de tolontanism.

iusti  •  6 august 2008, 16:34

Bine… bine… in conditiile in care… Craiova ia Campionatul ! :p (uitasem sa zic asta…)
Deh… asa suntem noi oltenii… indiferent de cat de buna sau rea e echipa… obiectivul nostru e campionatul !
Fortza Stiinta !

dan1672  •  6 august 2008, 16:37

eu sunt dinamovist si nu inteleg ce se discuta atat de steaua_brasov?! un joc mediocru, doua echipe mediocre ca joc. Mi se parea, mai interesant sa se analizeze jocul lui Gaz Metan…echipa venita din liga a doua care pe terenul lui dinamo, in 10 jucatori a jucat mult mai bine decat a facut_o brasovul, o echipa fricoasa dealtfel. Sau despre o analiza a vasluiul…Oare in fotbalul nostru exista doar steaua si becali sau injuraturile lui lacatus?!

gigi  •  6 august 2008, 18:10

bah steaua e peste tot ca e cea mai iubita echipa. Toate echipele au start puternic dar se pierd pe parcurs ! **** si nu trebuie bagat in seama, iar voi rapidisti, cfr-isti, dinamovisti***!

Ceausescu TV  •  6 august 2008, 19:41

De pe timpul dictaturii nu a mai fost asa umilinta.Rapid_CFR,pe gsp ?Da ce, vine Honecker ? 12 milioane de lumanari de la microbisti!***

Paul Loi  •  6 august 2008, 19:55

Buna ziua,
Nu vreau sa fiu rau si nici nu vreau sa improsc cu ironie, dar domnule ZIARIST Tolontan-si ceea ce voi scrie este valabil si pentru ceilalti deontologi din cadrul GSP- CUM VA SIMTITI SA FITI PARTASI (POATE CHIAR MAI MULT) LA MAREA NESIMTIRE CU CARE SUNTEM TRATATI NOI AMARATII DE NE-ABONATI LA RCS?
Oare chiar este deontologic sa fluturi stindardul interesului public, al deontologiei meseriei de jurnalist, al importantei informatiei in sec xxi, ETC, ETC, si totusi sa stau pasiv, sa nu ma intereseze in nici un fel ca marea majoritate a a fraierilor care iubesc fotbalul nu au acces la meciurile amaratului nostru de campionat. Poate ca veti spune ca nu e treaba dvs, ca e treaba trusturilor comerciale, dar nici nu am vazut nici un „ziarist” (obligatoriu cu ghilimele in conditiile date) sa ia poziti ein vreun fel in sprijinul nostru al amaratilor.
Sa stiti ca nu e o solutie sa tecem toti la RCS si astfel sefii dvs s a fi efericiti si eventual sa va dea niste prime. Asa cum nu e o solutie nici sa renuntam la fotbal.
Dar chiar s ataceti ca nu stiu cine in papusoi numai d edragul sefilor nu mi se pare normal. Chiar nici o opinie, chiar nici o coloana vertebrala.
Cum va simtiti stiind ca articolele dvs sunt citite ca operele lui Ceausescu pentru ca nimeni nu va poate contrazice. Nu am vazut meciuri nu stim nimic doar c espun tatucii presei. Noi nu avem voie sa stim direct d ela sursa. Suntem prea prosti daca nu avem abonamemnt la RCS. Nu meritam atentia. Ce dac asuntem si noi part edin publicul caruia ar trebui sa i se adreseze un jurnalist deontolog.
Pacat totusi ca si in sport interesul finciar e mai important decat gloata neabonata la trustul d einteres eal sefilor. Si cel mai pacat este ca m-ati dezamagit pe mine si pe toti cei ce credeau ca sunt unii de isi zic ziaristi deontologi si carora chiar le pasa.. de NOI.
Pacat. Ramaneti voi cu interesele voastre meschine si atat.
Pacat de titlul blogului. Auzi acolo,BLOG DE JURNALIST.
PS: Cand mai vedeti vreun gol frumos sau vreun blat sa ne scrieit si noua.

boboescu  •  7 august 2008, 0:04

La noi in Caras Severin, loc. Coronini se vede GSPTV pe cablu. Multumim patronului de cablu (Tehnocontact) ca l-a furat !!.:)

artshortfilms  •  7 august 2008, 0:22

Ce rost mai are daca nu pot vedea ce imi doresc? Cenzurati voi tot…
Nu-mi mai trebuie meciuri de fotbal… de-acu ma uit la scurt-metraje frate… ARTSHORTFILMS Asta e!

tonny  •  7 august 2008, 0:52

Eu nu sunt de acord cu fraza asta „Steaua fără Becali ducea lipsă de bani, Steaua cu Becali începe să ducă lipsă de fotbal” Daca ne uitam mai atent Steaua sub patronatul lui Becali a avut performante greu de egalat de vreo echipa Romaneasca in urmatori ani…citesc presa si sunt surprins de un lucru toti ziaristi il acuza pe Becali ptr actualul joc al Stelei si nimeni nu sufla o vb despre antrenor(exact la fel sa scris si cand era Hagi antrenor la Steaua) acum sincer vorbind credetzi ca vom vedea in urmatori 10/15 ani vreo echipa din Europa in semifinala U.C.L. cu un antrenor Roman pe banca??? La capitolul antrenori sufera Steaua nu la transferuri sau la capitolul jucatori care alearga pana in Bahrain…hapciuuuu

Adelio  •  7 august 2008, 8:22

Fai, Sabrina, “TE AFLII” cu un singur „I”.
La Steaua se impute totul de la cap; niciun jucator care a venit la Steaua nu a „crescut”, deci asa s-ar fi intamplat si cu Ljubinkovic.

bogdan  •  7 august 2008, 9:35

Strict legat de acest articol: foarte corect.
Un singur lucru as aduaga: Fotbalul fara Antena 1 – RCS/RDS ducea lipsa de bani; Fotbalul lui RCS/RDS – Antena 1 duce lipsa de… fotbal. Restul e tacere.