Armata e cu noi!

Armata chineză pe străziCu două ore înainte de ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice, sute de mii de oameni au ieşit pe străzi în Beijing

vineri, 8 august 2008, 1:49

Armata chineză pe străziCu două ore înainte de ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice, sute de mii de oameni au ieşit pe străzi în Beijing

Mereu se întîmplă aşa. Şi niciodată la fel. Cînd a căzut Zidul, berlinezii au aflat dintr-o ştire banală, la televizor, că pot trece fără paşaport în Germania de Vest. Şi au ieşit, la început timizi şi puţini, din blocuri. Vameşii, mai speriaţi decît ei, i-au lăsat să treacă. Peste cîteva ore, tîrnăcoapele inaugurau primul şantier „top of the art” al noii Europe.

Armata IILa Praga, s-au strîns în pieţe şi au fluturat cheile. La Timişoara şi la Bucureşti au pus garoafe, amintiţi-vă că alte flori nu prea se găseau!, în ţevile armelor.

Acum, la Beijing, jurnaliştii vestici se uită uimiţi cum tanchetele şi trupele speciale au format un perimetru uriaş în jurul lui Bird’s Nest, stadionul unde va începe ceremonia. Dar la fiecare colţ de stradă sînt grupuri de oameni care scandează numele ţării lor, se mai ciondănesc cu poliţia şi se plimbă. Sînt cei care n-au bilete, sînt cei care vor să se apropie cît mai mult de arenă, sînt cei care s-au vopsit pe feţe cu inimi roşii şi fac cu mîna către maşinile acreditate.

Copii pe străziPoate pentru tipii de la Radio Monte Carlo, care stau alături în autobuz, imaginile au un iz african. Dar dacă ai trăit cîndva o iarnă în care ai văzut cum oamenii îmbrăcaţi ponosit încep să umble brambura prin oraş, fără frică de uniforme, dacă bransardele roşii îţi amintesc de cele tricolore – le mai aveţi în dulap?, acum sînt vintage – ohooo, dacă ai trăit toate astea atunci zîmbeşti la vederea unui oraş care refuză să stea în poziţie de drepţi şi se pune cu fundul pe trotuar pentru că aşa are el chef.

„China nu e o ţară, nu e un fenomen, e un sindrom extraordinar”, spunea la prînz Ion Ţiriac. Aşa e. „Dacă stai două săptămîni aici îţi vine să spui: hai înapoi în comunism!”. Asta nu mai e aşa. Pentru că sutele de mii de oameni entuziaşti, frustraţi şi furnicaţi de ceva ce nu ştiu să definească tocmai ies din comunism. În fiecare zi, dar asta e o zi specială.


Comentarii (24)Adaugă comentariu

BABILONUL IMOBILIAR  •  8 august 2008, 13:59

„…Si maine e o zi”:). Poate mai buna.
Tiriac sa ne mai lase…E un fel de tatuc deontolog, dar banutu’ tot de pe spinarea „rumanului” si-l trage. A ajuns la 2,4 mil USD pare-se, de la vreo 80-90 mil prin anii ’90. Destept om! Afacerist, nu gluma.
Toata stima pentru reusita lui, dar mai intrebati-l cand il „prindeti”: cat impozit plateste statului roman prin firmele lui (angajatii lui) si cum se face ca n-a renuntat la vila primita gratis de la P.Roman prin Primaverii, un colos…, pe care da chirie simbolica?
Bun, are un camin de copii etc. Subtire, la banii lui…
Apropo: o curiozitate. A dat si el un leu, ceva…la amarastenii aia din Maramures, Bucovina orin nordul Moldovei? Zero.

jan viola pitesti  •  8 august 2008, 14:00

asta e

belphegor  •  8 august 2008, 14:05

Domnule Tolontan! Este absolut incredibil! Influenta Chinei a produs o transformare sinistra in personalitatea dvs sau poate a scos afara lucruri pe care Europa, Romania incearca sa le faca uitate intr-un trecut trist.
Megalomania grotesca a statului chinez poate fascina. Asa cum fascina si Uniunea Sovietica intelectualitatea franceza in perioada interbelica. Dar noi am trecut prin comunist, altii l-au cunoscut pe Hitler…mai e posibil un asemena articol? Mie imi pareati un om atasat valorilor europene, valori pe care Europa le exporta si cu care ne mandrim.
Pot sa merg mai departe dar sincer …cred ca nu merita. Am scris aici pentru ca am vrut sa expun o parere si atat. Nu cre dca va fi inteleasa corect si in plus voi mai spune si ca nu putem crede nenuantat in… mondializare…de exmplu….v-am incurcat, nu? 🙂

F  •  8 august 2008, 14:06

Nu „bransardele”,ci „brasarda” pentru ca vine de la fr. „bras” 🙂

fotbal  •  8 august 2008, 14:13

sute de mii de oameni pe strazi, impresionant! probabil ca vibreaza orasul. ti se ridica parul pe ceafa 🙂

Ovidiu Miron  •  8 august 2008, 14:33

China nu poate continua la infinit sa pacaleasca libertatea de expresie. Va veni ziua in care va scapa lucrurile de sub control. Va fi ziua in care oamenii vor redeveni oameni.

mike  •  8 august 2008, 14:35

trist dar adevarat .un simplu exercitiu .aruncati o privire pe etichetele obiectelor pe care le cumparati si vedeti ce scrie .este doar inceputul.americanii stiu mai bine.stau cuminti si asteapta marfa din china .bine ,ii mai trag de urechi din cand in cand ,dar daca se supara chinezii ,merg desculti si se uita la pereti.FREE TIBET

fassade  •  8 august 2008, 14:47

Mesajele off-topic nu sint admise. Multumim, admin

celestin  •  8 august 2008, 14:50

bai tolo, tu chiar nu te poti bucura de ceva? chiar tre’ sa gasesti nod in papura la orice? poate te crezi perfect! ai vrea tu sa traiesti in China dar nu te primesc aia…poate ti-au dat o lectie de civilizatie prea dura pe care ego-ul tau gigant n-a putut s-o suporte. te vad si la tv. incrancenat, crispat, argumentand verzi pe pereti, niciodata zambind…cred k esti un tip tare nefericit! mi-e dor de OMENIA lui’Topescu….

gabi  •  8 august 2008, 15:07

hai inapoi in comunism… poate o sa avem si noi ocazia sa gazduim o olimpiada… si sa dam afara din casa 1 milion de oameni cum au facut chiezii de dragul confortului turistilor si de dragul reclamei ptr tara.

hai in comunism ca totul se reduce la tzurca si tzurca o duce f bine sub dictatori insetati de reclama

hai sa ne gasim si noi tibetanii nostri si organizatiile gen falun gong k sa avem ce sa casapim sub superbul regim comunist.

saracii chinezi… ce te-ar injura ei dak ar sti ce scrii… spui ca ies din comunism… ies pe dracu… uita-te la tara aia cu adevarat nu doar la ce vor ei sa iti arate

Petrisor Socol  •  8 august 2008, 15:13

Aia sunt mai capitalisti ca noi.

JeJe  •  8 august 2008, 15:43

Bai tolo, te manaca-n c…ot , poate te trimit astia acasa intre patru scanduri. ce naiba tre sa bagi tu zazanie mereu?

jaunetom  •  8 august 2008, 15:55

Bai Tolo, tu vezi ce se se intampla in Georgia?

Da’o in ma-sa de Olimpiada…

romania inedit  •  8 august 2008, 15:59

Eu cred ca jocurile astea olimpice ,au schimbat si or sa schimbe definitiv poporul chinez , mai ales locuitorii din Beijing !

philly  •  8 august 2008, 16:01

la 20 de ani de la revolutie si „daramarea” comunismului , in Constanta,cei din regiile primariei sunt dusi cu forta , sub amenintarea pierderii postului, la toate adunarile PSD-ului. si matale iti permiti sa razi de o tara de talia Chinei. matale, un gandac.

mihai catrinar  •  8 august 2008, 16:29

Catalin!
cand vor invata si jurnalistii mai tineri ca Olimpiada este perioada de 4 ani dintre doua Jocuri Olimpice? De cate cicluri olimpice au nevoie sa-si toceasca neuronii, si sa ne scuteasca de ignoranta lor? Si voi, cei mai experimentati, ce asteptati?

andrei12  •  8 august 2008, 16:48

Catalin mai bine ai ramane acolo….esti varza ca jurnalist

liga1  •  8 august 2008, 16:58

Mesajele off-topic nu sint admise. Multumim, admin

Petrisor Socol  •  8 august 2008, 17:02

Nu v-ati plictisit mai baieti sa injurati?

radu  •  8 august 2008, 17:07

Exista o superficialitate tipic romaneasca la unii forumisti care se dau interesanti si nu citesc pina la capat…

Iata ce scrie la
http://dexonline.ro/search.php?cuv=olimpiada

OLIMPIÁDĂ, olimpiade, s.f. 1. (În Grecia antică) Interval de patru ani dintre două serbări succesive ale jocurilor olimpice, devenit unitate cronologică convenţională. 2. Competiţie sportivă internaţională cu caracter complex, care are loc o dată la patru ani; jocuri olimpice. 3. Concurs pe specialităţi organizat anual pe plan local şi naţional pentru elevi. [Pr.: -pi-a-] – Din ngr. olimpiada, fr. olympiade, germ. Olympiade.

Cezar Augustus  •  8 august 2008, 17:11

Domnule Catalin Tontolan, asa cum mass-media este varful de lance al manipularii capitaliste, la fel esti dumneata varful de lance al manipularii prin mass-media! Si aplicand principiul de tranzitivitate in aceasta afirmatie, expun si concluzia (fiindca n-am vrut sa incep direct cu ea), la ceea ce vroaim sa spun: esti principalul exponent al bazei implementarii mentalitatii capitalisto-corporatiste in societatea romaneasca, evident slujind intereslor celor care te platesc! Faci asta pe linie sportiva, fiindca de cand sportul a devenit o afacere, ai cadrul perfect de aplicabilitate a ideilor pe care le isinuezi ingenios in comentarii subiective! Pe langa faptul ca iti depasesti atributiile de prezentator de evenimente, treci foarte periculos in sfera de formator de opinie! Si faci asta in scopul indobitocirii celor care, din diferite motive, nu percep si nu pricep ceea ce se intampla in jurul lor! Un principiu fundamental al ‘noii ordini’ este concurenta, dar nu cea de factura politica, in care doua partide aparent in opozitie sunt de fapt doua factiuni ale aceluiasi partid; nu, nu la acest tip de concurenta ma refer! Ci la concurenta bazata pe competitivitate; nu putem elimina sau suprima competitia, doar de dragul concurentei care ne place noua! Un sistem care tinde sa nu mai aiba concurenta, incepe sa devina un sistem periculos! Un sistem caruia nimeni si nimic nu i se mai opune, care nu este constient de principiul newtonian, conform caruia oricarei forte ii corespunde o alta forta de putere egala si de sens invers, devine un sistem care nu numai ca este utopic, dar care isi cauta cu disperare sfarsitul! Domnule Catalin Tontolan, lasa China sa faca concurenta competitiva capitalismului, si nu te grabi cu concluziile; si nici cu indicatiile ‘aparent’ pretioase, sau cu paralele de multe ori perpendiculare pe cursul istoric!

Popa Daniel  •  8 august 2008, 17:44

Bravo Tolontan, felicitarile mele, un jurnalist printre putini in lume care spune adevarul despre China…ma bucur ca ti-ai dat seama cu ce se mananca China.Eu sunt de 3 ani aici si mi-am dat seama de mai multe…Hai Romania…