„Şcoala românească a murit o dată cu cea rusească”

Răzvan Florea susţine că trebuie schimbată şi „cultura antrenorilor”

sâmbătă, 16 august 2008, 1:56

Răzvan Florea susţine că trebuie schimbată şi „cultura antrenorilor”

După 8 ani şi a treia Olimpiadă, Răzvan Florea a ales să se retragă zîmbind şi lovind la temelie inerţia nataţiei româneşti.

13.jpg

Înotătorul a ieşit calm în zona mixtă care duce de la bazin la vestiare. „E timpul să se schimbe mai multe lucruri în nataţia noastră”, a spus ocupantul locului 7 din cursa de ieri şi cel care la Atena cucerea, la 200 m spate, prima medalie masculină a nataţiei noastre.

494-57917-untitled1.jpgCălătoria sa olimpică începea la 20 de ani, la Sydney. „De atunci şi pînă acum a cîştigat aproape trei secunde”, şi-a amintit el. „Aşa am rămas trei Olimpiade în primii 7! Cu muncă. Dar nu e suficient pentru nataţia noastră în ansamblu. Noi sîntem o generaţie, alţii aruncă mereu sportivi noi în apă”. El a mai spus: „Nu avem nevoie doar de baze, ci şi de o altă cultură a antrenorilor. Priviţi podiumurile de la Beijing! Şcoala rusească a murit şi o dată cu ea şi cea românească! E nevoie de alţi antrenori, nu doar de alţi sportivi”.

Florea şi-a reluat provocarea de la campionatele naţionale: „Dacă se reface bazinul din Constanţa, mai stau un an, doi şi concurez. Altfel, nu ştiu. Voi vedea. E timpul să mai trec şi pe acasă!”.

„În ultimii doi ani, de cînd nu mai avem bazin la Constanţa, nu cred că am stat acasă trei luni legate. Asta nu e viaţă”
– Răzvan Florea


Comentarii (21)Adaugă comentariu

m  •  16 august 2008, 2:43

Tare, cu siguranta stie ce spune! Admirabil efortul si perseverenta!
Ar fi totusi util pentru noi cititorii sa ne dea un pic mai multe detalii in ce sens „alta cultura a antrenorilor”. Asa e un pic prea vag, interpretabil si poate parea doar un atac, ceea ce nu cred ca e.

Dragos_Z  •  16 august 2008, 3:17

Rusine fara margini. Din 1989 si pana azi trebuia sa avem minim 20 de bazine performante. Insa noi nu avem nimic, in timp ce parlamentarii nostri au respins urmarirea penala pentru Mitrea si Nastase. Atat am avut de zic, ca despre Vantu nu mai zic nimic, faptul e consumat. Romania e o tara in care justitia e 0!!!

colaps  •  16 august 2008, 4:05

are mare dreptate… cel mai bun exemplu este indolenta de Sava care nici macar nu s-a sinchisit sa-i comunice lui Valentin Preda ora corecta de incepere a concursului.. un amanunt mic ce a dus la o faza cel mult comica, dar care ascunde ceva: acest tip de antrenor-dinozaur nu intelege ca elementul principal in toata povestea asta este sportivul, nu propriul ego.. vreti sa stiti mai multe, intrebati-o pe Camelia de ce a ales sa se antreneze in Franta.. sigur nu numai din cauza infrastructurii.. sau de Diana Mocanu ati uitat?

Dan  •  16 august 2008, 4:46

Daca risipim banii pe mita, bacsisuri si pomeni (vezi Constantza) nu o sa avem in veci bazine de natatie, patinoare si alte dotari necesare… utile atat pentru sanatate si MORAL, cat si ca baza de selectie a sportivilor de inalta performanta…

bilu  •  16 august 2008, 5:35

bravo razvan florea!! tu reprezinti un roman pentru care versurile imnului nu mai sint de actualitate!ce bine ar fi sa schimbam imnul cit mai repede!!!multumiri pentru cele trei olimpiade !

Amaricai Alexandru  •  16 august 2008, 6:04

O intrebare/rugaminte ptr domnul Catalin Tolontan:
Va rog frumos sa scoateti la iveala articolele din perioada alegerilor la federatii din anul 2006, cand au candidat la functiile de conducere si au pierdut cu brio oameni ca Marius Urzica la gimnastica sau Laura Badea la scrima. Adica la fiecare blog despre olimpiada sa readuceti in actualitate cate un articol in care s-a comentat rezultatul
***

gabone  •  16 august 2008, 7:07

chestia cu antrenorii este perfect valabila in tot sportul romanesc.

nicushor  •  16 august 2008, 9:07

Sunt din Constanţa. Este mai mare ruşinea să nu existe un bazin de înot performant la malul mării. Pe locul bazinului olimpic s-a făcut o sală de jocuri, iar bazinul olimpic în aer liber a fost lăsat să se deterioreze pînă la extincţie. Ştiu că promitea un nene cu bani mulţi că va face un bazin de înot şi pt. polo. Probabil şi-a dat seama că nu de aici iese profitul imediat 😀

ionutz  •  16 august 2008, 9:16

Ai ff mare dreptate.Dar cine sa te auda cand majoritatea sunt atenti sa nu fie „auziti”cand fura.** sunt multumiti cu:sa concurati bine,sa se vada pe ecranele gigant langa Putin si sa se uite la el cu invidie si poate cine stie o medalie de aur la 4 ani a unei anonime Dumitru de care nu auzise in viata lui dar cu care se inghesuie sa faca poze .Pacat,dar in curand copiii romani vor uita si sa alerge daramite sa mai practice un sport.

alexbicicleta  •  16 august 2008, 10:00

are dreptate razvan.din bazin olimpic vasile stanga a facut sala de bingo, cand nu a mai mers cu bingo a vandut afacerea si s-a facut sala de bowling si biliard.oras la mare fara un bazin olimpic.rusine

SuperstaR  •  16 august 2008, 10:12

of… noi n-avem infrastuctura nici la fotbal… ce sa mai visam la alte sporturi mai putin mediatizate/iubite…

CITIUS ALTIUS FORTIUS  •  16 august 2008, 11:15

RAZVANE, FANE sunteti foarte buni! Voi terminati….intr-o glorie careia prea putini ii observa stralucirea! E si mai intensa ca a medaliilor lui Phelps!!!!!!!!!
Jurnalistilor, analistilor, scriitorilor de sport – aveti salarii, aveti beneficii, sunteti inteligenti…..valorificati atuurile si dati o mana de ajutor schimbarilor in sport. „Acum ori niciodata!…..”

roby  •  16 august 2008, 11:38

Si tot vorbind de federatie….e doar o intrebare retorica….. De ce oare nu a castigat Matei Giurcaneanu presedentia federatiei de natatie…un fost campion national….pentru ca alegerile s-au tinut la hotelul Intercontinental…..sper ca urmatoarele alegeri sa se tina in alt hotel si atunci o sa avem mai multe sanse sa avem un alt presedinte de federatie…..

xxx  •  16 august 2008, 12:47

bravo razvan respect forever pt un sportiv adevarat **

luter  •  16 august 2008, 12:48

daa are dreptate 100 la 1000.nu avem bazine ,stadioane decente, dar avem parlamentari la tona ,consilieri la primarii cu zecile .DE CE AM SPUS ACESTE LUCRURI ? SA VEDETI UNDE MERG BANI DE LA BUGETUL TARI ;LA NULITATI SI INUTILITATI.CU ACESTI BANI ARUNCATI PE NIMICURI DE OAMENI SE PUTEAU FACE MULTE LUCRURI PENTRU SPORTUL DE PERFORMANTA .MULTUMIM RAZVANE PENTRU CE AI FACUT CA SPORTIV .

gaffer  •  16 august 2008, 13:29

da inotul e la pamant si nu numai . pacat , ca avem oameni de valoare , capabili , insa nu au cu ce sa se antreneze , unde sa se antreneze si nu sunt sustinuti de nimeni decat atunci cand ( poate ) iau o medalie . din fericire mai sunt atleti care reusesc sa razbeasca , dar ganditi-va cati se pierd pe drum din cauza indiferentei .

la americani se pune accent pe sport la fel de mult ca pe educatie si scot pe banda rulanta valori , la noi in loc sa te sustina in ceea ce faci , ministerul educatiei , a redus numarul de ore obligatorii de sport la 1. si chiar de se opta pentru inca o ora ca optional , nu se acorda , ca nu era important. si profesorii se uita la tine ca la ultimul om pentru ca faci sport si uneori nu ajungi la scoala.

nu va dati seama cata putere are presa , poate o data o sa va folositi si voi de statutu vostru si o sa faceti mai mult decat sa trageti semnale de alarma.

***

Suparatu’  •  16 august 2008, 14:49

Sunt sigur ca 90% din cei ce critica aici „conducerea” si au copii, nu ii duc la sport. Daca statul roman nu ofera nimic atunci nici noi nu o sa facem nimic.
*** In primul rand noi trebuie sa incepem revolutia in sport. Noi trebuie sa ne ducem copiii la sport (indiferent de conditii) si sa ii impingem astfel de la spate pe cei de la federatii si guvern.
Haideti parinti, inchideti TV-ul si PC-ul la ala micu’ si dati-l la un sport: judo, inot, atletism, handbal, baschet, fotbal, etc.

alex16  •  16 august 2008, 18:11

o mie de posturi tv numai pentru fotbal…cand se va infiinta un post tv din care sa lipseasca cu desavarsire fotbalul?.ce nu se gasesc sponsori.as avea o sugestie pentru comitetul olimpic:sa faca un post de televiziune in care sa ne tina la curent cu tot ce se intampla cu sportivii nostri.natatie,judo,canotaj,etc..un fel de reality show(ca doar ne am americanit si noi)…sa umble un cameraman prin turnee cu acesti sportivi nu cred ca e asa costisitor(hai domne sa le mai aruncam si la restu populatiei una cu alt sport);si ar fi si sportivii mai motivati..li s-ar face reclama cum s-ar spune…P.S. Florea 😉 du-te la federatie!

Litovoi  •  16 august 2008, 22:24

Felicitari Razvane! si pentru performantze si pentru curajul de a spune lucrurilor pe nume.
Tare mi-e teama ca, multa vreme, bronzul tau de la Atena va ramane stingher in vitrina inotului masculin romanesc.
Adevarul este, insa, ca nu avem, ca natziune,
o cultura sportiva la nivelul performantzelor sportivilor nostri. Iar asta este o consecintza a faptului ca noi, ca popor, nu pretzuim valoarea si intrecerea corecta in care cel mai bun trebuie sa castige, in sport sau in orice alt domeniu,iar performantzele sunt doar rezultatul fericit al imbinarii unui bagaj genetic de exceptzie cu priceperea si daruirea unor antrenori valorosi.

achile  •  17 august 2008, 0:13

Razvan Florea-O valoare,care nu a fost bagata in seama(si nu e singurul)…A suferit mult…si i s-a urit sa indure atita umilinta,datorita indolentei federatiei,antrenorilor,autoritatilor,primariei,s.a.m.d,niste GUNOAIE care apar pe linga virfurile din sport,doar ca sa-si faca reclama…RUSINE-celor care l-au adus in starea aceasta,pe Razvan…Cine stie,’or fi ca el si alti sportivi,si vor mai fi…

Valy  •  17 august 2008, 1:17

Da…nu avem bazine, nu avem nimic in tara asta…venea Razvan si se antrena la Academia Navala care are un bazin de inot…e cel mai urat sa iti doresti performanta dar sa nu ai cu ce…si se vede cum chinezii au investit si au reusit sa faca cu adevarat perfomanta.

Comentariile sunt închise.

Redacția GSP și echipa de investigații te invită să sprijini jurnalismul apăsând butonul DA!

Publicitatea pe net este vitală ca să putem produce în continuare investigațiile, știrile și faptele pe care le regăsești zilnic aici. Așa că avem nevoie de acceptul tău ca să-ți oferim, în continuare, jurnalism independent, în timp real și verificat.

Redacția GSP și partenerii noștri utilizează tehnologii precum cookies, profilare și prelucrare automata a datelor, pentru a personaliza către tine articolele și reclamele. Prin acceptarea cookie-urilor, ne ajuți să utilizam această tehnologie pe site și să ne finanțăm ziariștii. Ai posibilitatea să iei oricând altă decizie, printr-o simplă revenire pe site. Pentru detalii, te rugăm să citești Documentul de informare a utilizatorilor despre prezenta cookie-urilor pe site și Termenii de utilizare.

Da, sunt de acord