Drumul fiului

Alexandru Piţurcă a rupt piciorul unui adversar într-un amestec de imprudenţă şi duritate

marți, 26 august 2008, 2:18

Alexandru Piţurcă a rupt piciorul unui adversar într-un amestec de imprudenţă şi duritate

„Vreau să fiu altfel decît tatăl meu, poate chiar să-l depăşesc”, spunea Alexandru Piţurcă atunci cînd devenea golgeterul revelaţiei din Tîrgu Jiu.

În minutul 80 al meciului Pandurii – FC Argeş 3-1, Alexandru şi-a îndeplinit primul obiectiv. El l-a faultat de la spate pe piteşteanul Monel Cârstoiu, 18 ani, aflat la sezonul său de debut în Liga 1. Într-adevăr, altfel. Fractură de peroneu.

Victor Piţurcă n-a făcut niciodată asta. El a rămas în istoria fotbalului nostru drept vîrful campioanei Europei şi unul dintre cei mai combinativi atacanţi care au jucat la nivel de elită. Rata, înscria, dar, înainte de orice, devia şi oferea culoare. Nu era egoist nici faţă de coechipieri şi nici faţă de adversari. Rareori faulta, înscriindu-se, alături de Cămătaru sau Augustin, în clubul atacanţilor de profil diferit, dar care aveau treabă cu propriul efort, nu cu timorarea fundaşilor adverşi.

„Piţurcă este afectat”, susţin oficialii Pandurilor. La 24 de ani, e şi normal. Dar victima nu este el, ci Cârstoiu.

Poate că pentru atacantul oltean lecţia a venit la timp. Mai are, cine ştie?, un deceniu de carieră în faţă. E timp să decidă pe ce drum o s-o ia. Cel al tatălui său a fost altul.


Comentarii (111)Adaugă comentariu

dever  •  27 august 2008, 16:22

Multumesc celor care au reusit sa nu transmita meciurile la TV, pe posturile cu acoperire nationala! Pe bune, chiar va multumesc ca ma tineti deoparte de toate scandalurile si fotbalul plictisitor din Liga 1.
Se poate si fara fotbal!!!
Mersi, GSPLNMWPFJGVP TV!

kiki13  •  27 august 2008, 16:44

pentru G.F. : Piturca e un antrenor bun. Un antrenor care isi indeplineste obiectivele, care scoate rezultatele asteptate… dar atat. Se opreste aici. Piturca este un antrenor calculat. Se gandeste intai la ce poate pierde, nu la ce poate castiga. Lui Piturca ii lipseste doza de nebunie care sa il poata face mare. Desi e vestit pt jocul de carti, in fotbal el nu e in stare sa joace totul pe o carte, si sa spere ca e cea castigatoare. Piturca si-a indeplinit obiectivul la acest turneu final. Chiar la depasit… Daca pierdeam in primul meci cu Franta, nu se supara nimeni. Daca ii spunei cuiva inainte de turneul final ca facem 2 pct si iesim pe locul 3 nu te credea. Ceea ce este pacat este ca Piturca nu a avut curajul necesar sa incerce mai mult. Sa treaca peste obiectivele indeplinite si sa spere la mai mult. Pacat…
Cat despre faptul ca Piturca a fost un jucator modest… sincer ma indoiesc. Totusi… a castigat o Cupa a Campionilor. Alti jucatori mai mari nu au ajuns acolo…

C.P.  •  27 august 2008, 16:59

„Sunt foarte dezamagit de aceasta accidentare. Pentru mine, turul de campionat practic s-a terminat. Voi merge la clinica din Bologna sa ma operez si sper sa revin de la inceputul returului. Nu cred ca Piturca a vrut sa ma accidenteze atat de grav, mai ales ca echipa lui conducea cu 3-1. Dupa meci, Alexandru Piturca m-a sunat si si-a cerut scuze”, a declarat Carstoiu, jucatorul de 19 ani al Argesului ”

Totusi, poate am tras mult prea repede concluziile si poate ne-am grabit putin sa judecam un om…asa cum facem de multe ori…iata ca in ziua de azi exista si oameni civilizati: in primul rand alex piturca, el a faultat un jucator fara intentie si si-a cerut scuze si se vedea ca era afectat de accidentarea lui carstoiu… care la randul sau nu a procedat ca altii spunand ca alex piturca a facut-o intentionat si ca ar fii bine sa fie suspendat…
Cu stima,
C.P.

G. F.  •  27 august 2008, 17:22

pentru kiki13: suntem mult prea toleranti cu mediocritatea, asta-i problema. ce-mi pasa mie de nivelul lui piturca? de ce trebuie sa mai scornesc argumente pentru un individ care a ridiculizat o natiune si fotbalul ca sport? sa ma bucur ca m-am inecat, ca gitanul, la mal? ce-mi pasa mie de mizele lui piturca sau de partidele sale de poker? imi pasa insa de blazonul national si de faptul cum ne prezentam la competitiile internationale. romania era supranumita brazilia estului pentru calitatea jocului, nu pentru rezultatele chinuite, pe buza succesului. cata vreme se mai gasesc scuze si justificari pentru looserii de profesie, natia asta va continua sa balteasca. extrapolati in alte domenii: daca face unul un drum doar pana la casa lui, trebuie sa-l laud pentru merite nationale? il laud daca face un drum european, sa ma viziteze si austriacul cu masina lui curata. intelegi? parasiti gandirea provinciala si admiratia pentru putin si poate ne gasim un loc fruntas intre natiunile europene. ca fotbalist, ramane ce-am scris data trecuta.

CPU  •  27 august 2008, 17:29

care este mesajul ?

DNA  •  27 august 2008, 17:30

Nu cred ca piturca jr a avut intentia sa faulteze…cel putin nu asa de grosolan…a iesit prost anyway….Tolo, ai dat o dimensiune prea mare acestui fault….n-a fost cu intentie….a fost accident….ce mai zici de Roy Keane care a fost super jucator, acum e super antrenor la Sunderland si i-a nenorocit pe multi in cariera lui, cu buna intentie…

G. F.  •  27 august 2008, 17:38

pe langa faptul ca juniorul nu are nicio sansa sa egaleze succesul, ce-i drept conjunctural, al tatalui, mai face si pocinogul de a-si pata numele cu accidentari grosolane. daca asta ai vrut sa spui tolo, atunci respect! oriunde s-ar duce de acum incolo, e pe un drum gresit. ai dreptate.

daniel  •  27 august 2008, 18:08

ultima data cind becali a spus ca joaca la egal, si anume cu dinamo in retur, a luat-o in barba!!
tare mi-e frica sa nu fie la fel si acum!!

PETROLUL E AL NOSTRU  •  27 august 2008, 19:08

Cam asta e actuala echipa din liga a-II-a: „CONFORM INCHEIERII NR. 4833 DIN 28.07.2003 A TRIBUNALULUI PRAHOVA, STRUCTURA SPORTIVA S.C. SPORT CLUB „ASTRA” S.A. SCHIMBA DENUMIREA IN S.C. FOTBAL CLUB PETROLUL S.A.”!

kiki13  •  27 august 2008, 19:27

pentru G.F. : eu te inteleg si sunt de acord cu tine ca trebuie sa vrem mai mult, dar trebuie sa si putem. Uita-te si tu la deiferentele intre jucatori… Comparal pe Marica, rezerva la Stugart, cu Robben, Tony sau Benzema. Comparal pe Lobont, titular la Dinamo, locul 4 in Romania, cu Van der Sar, proaspat castigator de CL, Buffon sau Coupet… si tot asa. Singurii jucatori care se pot compara sunt Mutu si Chivu. Dar nu sunt de ajuns… Ca valoare suntem mult sub Franta, Italia sau Olanda, si tocmai de asta ziceam ca din punctul de vedere al valorii, Piturca si-a indeplinit obiectivele, ba chiar le-a depasit… Dar la fel zic ca daca avea putin mai mult curaj, puteam fi noi in locul Rusiei sau Turciei… Noi mereu am vrut multe de la nationala, dar trebuie sa ne gandim ca si adversarii nostrii vor sa castige, si atunci cand acestia sunt cu multe clase peste noi, misiunea noastra e mai grea… Normal e sa batem pe Bulgaria. La fel de normal e sa pierdem in fata Frantei. Tot ce facem peste aceasta normalitate ii se poate atribuii lui Piturca…