Rădoi este!

Bănel este eroul, dar Rădoi este cel care l-a făcut posibil. Pentru că, fără deposedările cheie ale căpitanului Stelei, probabil că turcii intrau în avantaj la pauză.

miercuri, 27 august 2008, 10:40

Bănel este eroul, dar Rădoi este cel care l-a făcut posibil. Pentru că, fără deposedările cheie ale căpitanului Stelei, probabil că turcii intrau în avantaj la pauză.

Rareori vezi un fotbalist care să închidă toate uşile în nasul unei întregi echipe adverse. Aşa a făcut Rădoi şi de aceea el merită jumătate din Împărăţia Champions League.

Stelistul terminase sezonul în corzi şi, dintr-o dată, a renăscut la Euro. Decizia lui Piţurcă de a-l plasa în mijlocul bătăliei a contat enorm. Într-un fel discret, Rădoi a fost şi acolo muşchiul inimii „naţionalei”. Letargia cu Olanda a fost posibilă şi pentru că Luptătorul a lipsit de pe teren.

Parcă niciodată n-a început atît de bine un campionat. Iar aseară, şi-a răscumpărat toate momentele, vezi Rosenborg, cînd n-a izbutit să tragă echipa după el. Acum, nu doar că a tras-o, dar a şi ridicat-o pe braţe, aruncind-o tocmai sus, catre prima calificare cu el in teren.
Cîţi jucători din lume pot spune: „Sînt mai dîrz decît turcii?”. Rădoi este!


Comentarii (234)Adaugă comentariu

bilu  •  28 august 2008, 14:23

tolo,bine punctat!

OCTAVIAN  •  28 august 2008, 14:30

@sixers
1.de acord sansele sunt si aceleasi ca in anii precedenti, dar important e ca suntem in grupe acum nu putem decat sa speram , nu e vina noastra ca ne-am nascut romani , probabil ca o sa vina vremea cand o sa vedem si la noi jucatori de talia lui real sau altele pana atunci tre sa mai asteptam , eu zic ca ai fost rautacios mai ales cand spuai ca Galata nu a jucat mai bine decat urziceni sau etc cum a zis si multescu azi ca si vaslui ii batea pe galata..pai de zeci de ani de zile spuenm ca si aia ii putea elimina pe nush cine si fel si fel de declaratii rautacioase dar in toti acesti ani doar steaua ajunge in europa (ce mai conteaza daca ii elimina sau nu urzicieniul ieri pe galata?)
voi nu judecati lucrurile corect pt ca daca galata a arata ieri ca o ekpa slaba a fost din vina stelei care nu ia lasat sa joace , e drept in ofensiva este mult delucrtat dar pararea si mijlocul a fost beton si daca ai vede asta nu ai spune ca galata are ekipa slaba(cand are jucatori ca lincoln arda kewell nonda ayhan si altii)ci ca steaua a fost mai buna , nu trebuie sa fiti rauatciosi tre sa fiti sinceri , steaua a meritat calificare indiferent de goluri din ofsaid goluri norocoase sau indiferent ce alte motive mai gasiti dupa jocul prestat steaua a fost peste galata in ciuda asteptarilor(turci avand multe individualitati si investiti mult mia mari).
2.Dayro moreno poate nu re valaor de titular la real in monetu de fatza dar de campionatu nostru are cu siguranta , pe langa faptu ca a ratat poate nu aivzt meciu si nu ai vzt cat a alergat inainte si inapoi iar ca sa ai atatea ocazii si sa nu markezi e putin frustrant dar nu e neaparat rau , plusn ca este destul de tanar si inca are f mult timp sa creaca eu unu ca si majoritatea suporterilor stelisti il vad un juator f f bun chiar excelent si care promite mult.

ioo  •  28 august 2008, 14:55

Corect ! Radoi a fost motorul Stelei aseara .

merita vazut! parerea mea :)  •  28 august 2008, 14:56

a jucat superb Radoi… ca si ceilalti jucatori de altfel…

Zamolxe  •  28 august 2008, 14:58

Imi pare rau ca Borcea nu se poate si el bucura ca avem 2 echipe in Liga Campionilor.
Succes Steaua si CFR si bafta la tragerea la sorti!
Acum trebuie sa fim realisti ca nu ne putem bate cu bogatii Europei. Sigur ca poti juca cu inima si poate merge Jiji la toti popii si toate manastirile, dar sa fim seriosi ca banul face diferenta in fotbal.
Aseara Steaua a jucat excelent si asta e meritul lui Lacatus care si-a demonstrat si calitatile de antrenor, dar si a jucatorilor care „au fost carausi si nu pianisti” si si-au impartit greul. Radoi a tras echipa dupa el si experienta echipei in Liga ne da sperante pentru o primavara europeana frumoasa.

SIMONA  •  28 august 2008, 15:41

MIREL E UNIK MEREU.DA IERI A FACUT TOT EL IN GAZON.

Otilia  •  28 august 2008, 16:00

tot respectul pentru Mirel Radoi! Aseara a fost omul meciului. A inceput sa inspire siguranta. Cel mai mult m-a impresioant cum isi impingea coechipierii in atac dupa ce lacatus l-a bagat pe Ghionea pe teren, mai bine spus cdupa ce Lacatus le-a cerut stelistilor sa traca in aparare.

mimi  •  28 august 2008, 16:11

Domnule Tolontan, va rog sa ne spuneti (daca stiti), daca jucarorii (inclusiv Radoi) au fost controlati antidoping.Daca da, cine i-a controlat ? Care jucatori au fost controlati ?

johneel  •  28 august 2008, 16:42

tolo esti tare rau de tot.spui lucrurilor pe nume ca nimeni altul.nu pot decat sa ma inclin si bravo.cta despre radoi ai din nou dreptate.nu ca ia citi cde scriu.da ma simt nevoit sa ma inclin in fata valorii tale de jurnalist

CIPI  •  28 august 2008, 16:44

asa este ….
marele radoi care a fugit din giulesti ca un las…….
mare caracter are………
anul acesta o sa pleci mirele cu 3 boabe
pitbulu din giulesti i-a tavalit pe moti si tamas
o sa umrmeze marele radoi, care va juca toata viata lui la o echipa mica……

Ai lasat vreodata muzica sa-ti vorbeasca?  •  28 august 2008, 17:13

Radoi merita respectul tuturor, dar mai ales al nostru celor care l-am contestat, l-am negat ca a facut legea in vestiar, ca a dat afara antrenori. Astazi a bagat Liga in Ghencea.Iar si iar si iar. Felicitari Mirel!

floris  •  28 august 2008, 17:18

ESTEEEEEEEEEEEEEE
MIREEEEL RADOI, MIREEEEL RADOI
UNICUL, SUFLETUL STELEI!!!!!!

iomariusoi  •  28 august 2008, 17:52

pt ceea ce s-a intimplat aseara singurii vinovati de fapt sint arbitrii si trebuie sa recunoasteti asta – nu mai faceti voi eroii pe cine nu trebuie

iomariusoi  •  28 august 2008, 17:55

Reguli :
1. Tratati persoanele care scriu pe acest blog cu respect, nu folositi un limbaj necivilizat sau cuvinte care sa aduca o vatamare morala celorlalte persoane care posteaza mesaje.
a. In comentariile dumneavoastra va rugam sa va referiti doar la articolul/editorialul in cauza si sa nu atacati autorul.
b. Nu folositi un limbaj explicit sexual, vulgar sau care sa care sa jigneasca.
c. Fara comentarii discriminatorii cu tenta xenofoba, antisemita sau rasista.
2. Nu publicati sau solicitati in comentariile dumneavostra adrese de web, produse sau servicii.
3. Nu transformati acest blog intr-un „chat”.
4. Pentru protectia dumneavostra nu folositi in comentarii informatii personale, adrese de email, numere de telefon sau URL.
5. In comentarii nu puteti folosi decit urmatoarele coduri HTML:


6. Daca aveti vreo plangere in ceea ce priveste administrarea acestui blog puteti trimite un mesaj la adresa de mail: contact@gsp.ro.
7. Comentariile care intra in contradictie cu regulile de mai sus vor fi sterse fara a se afisa vreun motiv.
8. Daca veti continua sa sfidati aceste reguli nu veti mai putea sa postati mesaje.

Comentand pe acest blog, sunteti de acord cu regulile precizate, le intelegeti si va dati acordul ca le veti respecta. Va multumim.

razvan  •  28 august 2008, 17:57

bravo tolontan bravo

canis joe  •  28 august 2008, 18:28

Pt. CIPI.
Radoi e fotbalist.; La rapid nu am auzit sa existe fotbalisti.Cu taher poate reusiti anul acesta sa va luati revansa in fata SUPERCAMPIOANEI SKONTO RIGA , castigatoarea nenumaratelor trofee INTER/BALTICE .Cred ca veti foarte fericiti si o sa aveti ce povesti nepotilor.

marius  •  28 august 2008, 18:43

asa e TOLO.Mirel e un jucator remarcabil,dirz si pregatit intodeauna sa lupte.are caracter de mare fotbalist.eu nu sunt un mare fan al STELEI,dar adevarul e ca STEAUA ramane STEAUA.forzza UTA

florin  •  28 august 2008, 18:57

MIREL E SUPER TARE…. SUPER, SUPEER…..
SPER SA NU PLECE DIN GHENCEA IN CURAND PT CA FARA EL STEAUA E SCHIOAPA….. EL SE IDENTIFICA CU STEAUA DE FAPT….

Graeme  •  28 august 2008, 19:12

Radoi e intr-adevar un mare jucator.
Dar eu va spun:notati data de azi,e una istorica,vom avea in premiera 2 echipe la tragerea la sorti a grupelor Ligii Campionilor.Ne asteapta o toamna senzationala!

unoltean  •  28 august 2008, 20:11

Intr-adevar, merita tot respectul Radoi, e un super fotbalist, doar e oltean, deh…:p…eu cred ca Inter a gresit ca nu l-a luat…

Andrew  •  28 august 2008, 20:54

Da… Radoi un jucator de mare caracter! Ati uitat de meciul cu Rapid in care dirzul Radoi si-a impins echipa din teren? Daca era asa dirz… statea si se lupta sa continue meciul, sa arate de ce e in stare!

Luptă CFR! « Robert’s Not A Really Blog  •  28 august 2008, 22:50

[…] lui Bănel a nimerit în grupa cu Grupa F cu Lyon, Bayern Munchen, STEAUA, […]

horatiu din matei  •  29 august 2008, 1:57

cea mai frumoasa pagina citita in viata mea nu se compara cu nimik. Respect MIREL RADOI pana la moarte.Mi-au dat lacrimile.

bogdan  •  29 august 2008, 8:36

Mare dreptate mai ai………Radoi un super fotbalist……..o mandrie nationala……..sa d-ea Dumnezeu sa nu se accidenteze si sa joace in grupe ca dupa sigur va pleca la o super echipa a europei.

LIVIU  •  29 august 2008, 10:14

lui andrew ***, să-ţi explic de ce a ieşit Steaua de pe teren la meciul cu Rapid? pentru că arbitrul a întrerupt meciul iar el, ca un căpitan adevărat a vrut să evite bătaia pe care rapidiştii încercau să o stârnească. nu mai vorbiţi voi de rapid care acum vreo 3 ani, la meciul cu Jiul, de ciudă că nu pot câştiga titlul au masacrat nişte bieţi jucători de a întrerupt arbitrul meciul după 5 eliminări. ştiţi care era pedeapsa pentru Rapid care trebuia aplicată atunci? 15 puncte penalizare în sezonul următor şi suspendare jucătorilor între 6 şi 24 etape. aşa că nu mai vorbiţi voi, ***, care nu veţi ajunge niciodată la performanţele Stelei, pentru că nu aveţi caracter

LIVIU  •  29 august 2008, 10:19

pentru CIPI. mă uitam la secundul Rada când spunea că nu putea să bată pe CFR ştiind că va câştiga Steaua. să vă spun ceva. Steaua a ieşit pe 2 al doilea an consecutiv şi tot joacă în CL, voi nici când aţi luat titlul nu aţi trecut măcar în primăvara europeană, cu excepţia cazului când Steaua v-a arătat că nu meritaţi mai mult de sferturi.nu uitaţi că divizia b nu formează caractere. se dovedeşte încă odată ce caracter *** au rapidiştii, când Coman, „simbolul rapidului” nu vrea să mai joace decât pentru mălai. ****

Ionescu Marius  •  29 august 2008, 10:19

Asta dovedeste ca trebuie sa cautam talente si in ligile noastre inferioare, ci nu numai sa aducem toate cioacele de prin Portugalia si/sau America de Sud… Radoi fuse adus direct din Divizia B la Steaua, nu uitati asta!!! Szekely a ajuns la Steaua la un an dupa ce jucase in Liga a 2-a…

Tomy  •  29 august 2008, 11:09

Intr adevar Mirel Radoi este emblema Stelei din ultimi ani.fara el Steaua n ar fi ajuns aici.in sfarsit cineva d la gsp si a dat seama ce valoare are Radoi,frumos articol

Magia lui Mirel « Stelista_yo  •  29 august 2008, 11:20

[…] Este singurul jucator complet din Liga 1, dupa cum zicea Razvan Lucescu. Este EL, cum concluziona Catalin Tolontan. Este MIREL RADOI. JUcatorul care si-a introdus propria marca intr-un fotbal macinat de scandaluri, […]

intreb  •  29 august 2008, 11:25

Ma intreb daca a observat cineva cum a jucat Lovin… Il injurati si voi pentru ca il injura si vecinu, dar sunteti in stare sa intelegeti ce joaca si cat de bine o face?

PITY  •  29 august 2008, 12:11

daca l-a laudat si borcea

stelista_yo » Blog Archive » Magia lui Mirel  •  29 august 2008, 12:53

[…] zice “nasul”. Este singurul jucator complet din Liga 1, dupa cum zicea Razvan Lucescu. Este EL, cum concluziona Catalin Tolontan. Este MIREL RADOI. JUcatorul care si-a introdus propria marca intr-un fotbal macinat de scandaluri, […]

Danii  •  29 august 2008, 13:23

Bravo pt RADOI! Bravo domnule Tolontan! Iar Radoi de la Euro pt Romania…a fost miercuri seara LOVIN pt Steaua! fara discutii

RoloGreen  •  30 august 2008, 8:05

Acest mesaj a fost trimis intai lui Mirel Radoi capitanul echipei de fotbal FC Steaua Bucuresti in semn de admiratie si respect dupa care siteului suporterilor stelisti ,bine cunoscutul **** si unui numar restrans de ziaristi de valoare din presa sportiva din Romania.Va las sa cititi mesajul meu catre o legenda a fotbalului romanesc ,un campion al clubului Steaua Bucuresti si acel msg este adresat si pasionatilor de sport .Astept mesajele dvs.

Te salut Mirel .

Sunt un fan stelist de cînd mă ştiu ,îmi aduc aminte meciurile la care taicamiu mă ducea în Ghencea , simţeam ca vine revelionul odată la doua săptămîni cad Steluţa juca acasă . Urmăresc aproape toate meciurile pe net si mă mîndreasc cu Steaua peste tot unde sunt si sunt mîndru så te am pe tine ca si căpitan ,un mare campion …. Mirel Radoi …..unu care este dintre noi . Asa mare bucurie si încredere am cînd te våd pe teren ,bucuria cå våd o legenda a Stelei odată pe săptămînă sau de mai multe ori cum tata se uita la Hagi , la Dn antrenor gigantul Marius Lăcătuş si multi alti stelisti adevarati …. ce vremuri am trăit si ce vremuri trăim cu Steaua , îi multumesc lui Dzeu cå Steaua Bucuresti este echipa mea de suflet (bun venit inapoi acasa George) . Cat de mîndru trebuie sa fi de fiecare data cînd intri pe terenul de fotbal cu tricoul tău cu nr 6 (nr care după părerea mea ar trebuie retras de la Steaua pt cel puţin 15-20 ani după retragerea ta de la echipa 😉 pana cînd un alt mare suflet stelist îşi va face apariţia… Ianos Szekely tre sa demonstrezi ca meriti) si te duci oriunde pe orice teren cu capul sus cå tu eşti căpitanul Stelei , al unei dintre cele mai mari cluburi din partea de est a lumii , o echipå de valoare . Mă bucur ptr tine Mirel si meriti asta pentru ca ai un talent înnăscut si sînge de campion … o combinatie perfectă pentru o legenda ….. o legenda a fotbalului românesc o legenda a Stelei . Så şti ca toate sacrificiile care le ai făcut , noi cei cu sînge ros albastru le ştim (poate nu toate..dar..înţelegi tu) si le apreciem la maximum si de aia o sa ai un loc în inimile noastre , stelisti mai amarati dar cu capul pe umeri, pentru totdeauna , de acum înainte tot timpul vom şti ca cine îţi va îmbrăca tricoul trebuie sa muncească de trei ori mai mult ca tine ca sa îl merite si mă gandesc la toţi copii din România care te admira si îşi pun în cap sa ia nr 6 de la Steaua , îmi doresc ca si primul meu băiat sa îi pună în cap asta si sa ajungă măcar la 75 % din valoarea ta poate 80 ….. si voi fi 200% lîngă el sa îi îndeplinesc visul si tot odată visul oricărui iubitor al fotbalului si nu numai . În finalul mesajului meu către tine si către toţi stelisti adevăraţi (dacă îmi permiti?) cărora vreau sa le spun ca ideea de a începe a înălţa cîteva statui reprezentative pentru marile noastre legende …încă in viata …. nu este bizară sau anormala ar trebui så punem mana la munca si sa ne focusam mai mult în a aprecia ce avem ACUM si nu numai ce am avut ,så nu mai aşteptăm sa ne uităm la ştirile sportive sa vedem care se mai înjură cu care si intre cine mai este scandal ori ca sa îl vadă pe Mitică ca zice …” mai dai dracu da golani … cine bå vagabonzi aia….” . Si sa stea sa rada despre asta ,…. „uite băi ce zice asta la televizor „(Mitică vulpe bătrînă ştie ce vrea prostul sa audă ) îmi cer scuze dacă jignesc pe cineva dar sunt mulţi în România care numai asta vad in fotbal. Fotbalul este un sport fantastic dar la noi în mare procent este perceput alfel este motiv de caterinca,ne batem joc de fotbal suntem mai mut interesaţi de scandaluri decît de jucători noştri sau de … poate o statuie ptr una din legendele noastre încă în viaţa nu este o idee atît de rea , haideţi sa supunem la vot care este prima statuie si ptr cine , este atît de simplu sa facem asta ptr ca suntem oameni cu educaţie si capabili , vom arăta o alta fata a suporterilor Stelei Bucuresti vom fi un exemplu si ptr celelalte echipe de fotbal din Româniaa le dăm peste nas sa le arătam ca nu suntem numai huligani si vagabonzi , eu personal mi-as dedica timpul intr-un astfel de proiect , voi ce ziceţi , merită campionii noştri o astfel de onoare din partea noastră a suporterilor stelisti , da sau nu ? Capitane imi cer scuze cå am bătut cîmpii dar se simte asa si nimeni nu face nimic ptr asta voi va dati sufletul ptr noi si noi facem cate odată asa de puţin incat voi nu ne meritati pe noi . Sunt sigur cå o sa facem o surpriza plăcută anul acesta în Champions League avem o echipa foarte puternica si un lider pe masura si nu mie frica de nici una din echipele din grupa noastră Steaua are numai campioni în echipa si am avut si întotdeauna vom fi cei mai buni , vå doresc mult succes si sa ştiţi ca noi vom fi în spatele vostru tot timpul ptr ca noi iubim Steaua Bucuresti si Steaua este ca si cum ai iubi pe cineva indiferent cat de greu este cate odată tot lînga pers respectivă eşti indiferent daca e numai bine sau numai rău,e parte din familie,nu?M-as bucura enorm daca mi-ai putea răspunde la msg pe mailul meu sa ştiu daca l-ai citit sau nu dar după cum tot globil pamantesc stie ce caracter ai sunt sigur ca voi primi un răspuns din partea marelui om , marelui fotbalist , marelui căpitan al Stelei Bucuresti al marei legende vii MIREL MATEI RADOI . Îţi multumesc din suflet ptr tot ceea ce ai făcut si tot ceea ce faci la Steaua si sper sa fi sănătos si sa te bucuri de mulţi ani lînga Steaua si lîngă toţi cei dragi ţie , îţi mutlumesc ca exişti si îi multumesc lui Dzeu ptr FC Steaua Bucuresti .