Nu e greu, e foarte greu

Sorţii nu dau cu parul, dar agită nuiaua. Steaua a primit cel mai slab adversar din prima urnă, Lyon, şi cel mai puternic din cea de-a doua, Bayern Munchen. Evaluările sînt simpliste, fără discuţie, dar aşa par la prima vedere.

joi, 28 august 2008, 7:57

Sorţii nu dau cu parul, dar agită nuiaua. Steaua a primit cel mai slab adversar din prima urnă, Lyon, şi cel mai puternic din cea de-a doua, Bayern Munchen. Evaluările sînt simpliste, fără discuţie, dar aşa par la prima vedere.

Lovitura a venit însă la cel de-al patrulea partener, care numai al patrulea nu e, Fiorentina lui Mutu. Echipa din capitala Toscanei putea merge oricînd în prima urnă valorică. Asta e!
Cît despre CFR, ei merg în Grupa-de-Zero-Puncte, alături de Chelsea, Roma şi Bordeaux. Este o răsplată şi o pedeapsă totodată, pentru că asta înseamnă Liga, adversari de super calibru, care-ţi umplu stadioanele şi străzile oraşului cu fani. Şi prezumţiile legate de CFR sînt făcute la cald, socotind doar calibrul echipelor.

Sînt posibile surprizele? Da, cu o condiţie. Să acceptăm că ar fi un rezultat excepţional pentru oricare dintre echipele noastre să prindă poziţia a treia şi primăvara din UEFA!


Comentarii (126)Adaugă comentariu

gin  •  29 august 2008, 9:53

Steaua
Cea mai tare echipa mi se pare Bayern, Lyon este in scadere, Fiorentina este periculoasa. Daca era Zenga antrenor, eram mai optimist in meciurile cu „viola”

CFR
Vaca de muls este Bordeaux, n-are cine stie ce lot, chiar daca este vicecampioana Frantei.
Realitatea este ca CFR nu are experienta si nici nu e in forma. Daca-l da afara pe Ando, nici o sansa!

ge0rgian  •  29 august 2008, 10:27

Fiorentina şi Lyon sunt echipele unde Steaua poate face puncte în schimb CFR să spere doar la scoruri mici.

radu stelistu’  •  29 august 2008, 10:36

pronostic Steaua 8 puncte(2v 2 e 2i)
CFR 2 puncte(poate 4)
Mai vedem dupa meciuri.

somnu  •  29 august 2008, 10:39

nu avem nimic de pierdut in aceasta competitie. daca jucam cu cap putem reusi macar locul 3. cfr ar trebui sa profite de faptul ca si roma si chelsea pleaca mai greu in aceste competitii si sa profite atunci. steaua poate mai mult.

GFM  •  29 august 2008, 10:42

CFR, maxim 1 punct.
Steaua, 2, poate 4.
Cu noroc una va prinde uefa. Asta e nivelu, mon cher.

radu stelistu’  •  29 august 2008, 10:58

Pronostic Steaua 8 puncte
CFR 2 puncte(cu noroc 4)
Daca reusim asta e perfect pentru rating-ul fotbalului romanesc.

marius  •  29 august 2008, 11:03

Steaua are sansa ei insa ca sa poata spera macar la locul 3 tre sa dea totul pe teren dpvd fizic si mental in fiecare meci.Lyon e o masina de fotnal si pun pariu ca iara ii umilesc pe Bayern cum au mai facut-o acum vreo 3-4( norocul lui Kahn ca s-a retras ca iara il intalnea pe prietenul Juninho). Bayern are echipa buna din fericire Ribery e accidentat si nu va juka in meciul de la bucueresti; atacantii sunt de mare valoare adika toni si klose dar sunt imobili si lenti si pot fi blocati daca functioneaza bine dublajul. Fiorentina=Mutu; fara el forta echipei Viola scade la 50%( sper sincer ca a fost o gluma aia cu Fiorentina lejer in urna capilor de serie).In consecinta eu vad lucrurile asa: cu putin noroc si multa daruire sa spera ca Steaua va castiga 1 meci de acasa cu Bayern si va obtine un egal la Firenze pt. ca cu Lyon nu luam niciun punct, asta o garantez.
CFR o sa ai aiba mari probbleme stim cu totii ce a patit Steaua acum 2 ani cand s-a ciocnit cu titanii de la Real si Lyon , in consecinta o sa piarda rau la Roma si cu Chelsea, sper totusi sa reuseasca macar o victorie cu Bordeaux acasa .
UCL e o nuca prea tare pt. Romania sa fim seriosi. Atunci cand nu vor mai pleca jukatorii de nationala de la echipe si vor veni straini de mare valoare ( nu de valoare cum sunt d. moreno toja cullio semedo) atunci se poate visa la optimi sau alte minunatii.
Sunt stelist insa le urez mult succes ambelor echipe si sa faca cat mai multe puncte.
P.S.: SI UN PUNCT AR FI ONORABIL IN CONDITIILE DATE>!!!

merita vazut! parerea mea :)  •  29 august 2008, 11:08

steaua a nimerit cel mai greu adversar din ultima urna… in ceea ce priveste primele 2 adversare, nu cred ca se pune problema ca una e mai usoara ca alta…

maiorescu  •  29 august 2008, 11:28

cluju face 9 puncte la sigur steaua 2 puncte; dinamo in schimb…..***!

ciupal  •  29 august 2008, 11:39

Eu cred ca Steaua are o sansa sa iasa din grupe pe locul 2 deoarece are valoare si experienta, plus ca avem un mic avantaj ca joaca primul meci acasa cu Bayern, care din interviurile date de actualul antrenor nu ne ia in vreun calcul, ori subestimarea adversarului are ca si consecinta pierderea meciului. Un alt avantaj ar fi ca noi avem acum jucatori de contraatac foarte buni si jucind in defensiva asa cum stim ca se poate ii vom prinde pe contraatac. SUCCES AMBELOR ECHIPE IN LIGA.

dinudinudinu  •  29 august 2008, 11:45

steaua se va califica de pe primul loc si va ajunge cel putin in semifinale. steaua este ceamai, ceamai, ceamai…….incerc sa fiu in nota comentariilor celoi doi penibili de nenumit = corul antic de lingai al domnului cioban. poate ma miluieste si pe mine acest……cu niste euroi. ca tot am dat cu limba de vitel. ca deh! vorba aia! or avea turcii echipa de amaresteni dar pentru noi a fost finala ligii. precum Stefan care i-a invins pe turci, dar tot el le-a platit tribut. Paradoxurile istorie……

escu  •  29 august 2008, 11:47

nu are legatura cu articolul dar va intreb de ce nu spuneti nimic de” copiii” lui cristi sava? sunt de o saptamana in turneu in italia si nimic….reprezinta totusi ROMANIA si unii dintre ei vor ajunge si la nationala mare !daca tot acuzati ca nu se preocupa nimeni de juniori si copii aratati ca voi ziaristii o faceti!in rest va doresc o zi buna!

Radone  •  29 august 2008, 11:53

Grupe infernale, dar ce vor face stelistii cu Pandurii sau clujenii cu Iasiul? Foarte interesant de vazut daca Rapidul si Dinamo pot profita…

Thavi  •  29 august 2008, 11:59

Ce zice Becali: Vom spulbera tot în grupă! Nu ne stă nimeni în cale!

bogdan  •  29 august 2008, 12:31

Clujul nu face nici un punct. Hai sa fim realisti, ce naiba! Nu au experienta, nu cred ca se pot concentra un meci intreg. Poate cu Bordeaux sa aiba ceva sanse, adica sa ia bataie doar cu 2-1 🙂 Steaua poate scoate cateva puncte norocoase, depinde mult de tactica abordata. CA valoare jucatorii lor sunt peste ai nostri. Fiorentina poate fi batuta si Lyon, dar victoriile sunt in mare masura in mana lui Lacatus. Daca gandeste o tactica buna, poate sa inchida culoarele si sa spere. Apararea e cheia. Aluneca Radoi pe langa si s-a dus meciul. Nemtii nu iarta. Ori le dam mai multe goluri lor, decat ei noua, ori nu. Parerea mea…

doni  •  29 august 2008, 12:53

Mie mi se pare grupa CFR-ului mai usoara. CFR poate bate Bordeaux, in rest numai o minune daca se inpampla vor lua puncte (sau punct).
Steaua in schimb cred ca va face cel mult 1 punct cu Fiorentina.

johndoe  •  29 august 2008, 13:18

am vrut doua echipe in liga …avem doua echipe si 12 meciuri..si meciuri..inainte de toata ma bucur ca va fi spectacol…
Steaua..mai are nevoie de prezentare:)?…o echipa aflata la a 3 participare in grupele UCL…Lyonul, nu mai e echipa de acum 2 ani, sa speram ca nici steaua nu mai este acea echipa,
bayern..e momentul revigorarii fotbalului german aflat intr-un con de umbra la nivel international in ultimii 3 ani..nici macar nu au mai iesit din grupa..dar oare steaua are forta sa ii invinga…
fiorentina… mai bine de atat nici nu se putea..mi se pare grupa stelei mai grea ca a CFR-ului..aceasta grupa ne da speranta ceea ce nu cred ca este bine…cred ca Bayern si Lyon vor merge mai departe..fiorentina in uefa iar steaua…preferam grupa CFR-ului cu aalborg in ultima urma…
dar daca steaua va avea norocul din dubla cu Galata poate merge mai departe in optimile Ligii…suna ciudat dar asta este adevarul….

stelistu’  •  29 august 2008, 13:20

cele mai bune info si analize sunt aici. Si totusi ziaristii consemneaza prostiile debitate de becali

titi  •  29 august 2008, 14:02

@ALEX88:

semper superiores spui mah ? iti spun eu prin ce sunteti superiori, ma abtin cu greu de la exprimari asa cum meriti, ca iar ma modereaza astia.

1 sunteti deasupra legii, pentru voi mita se numeste premiere.

2 pe cand erati sustinuti de clanul ceausescu, fixati programul jocurilor si spuneati cine sa nu joace la adversar … daca juca, ii rupeati picioarele (bujorel mocanu iti spune ceva ?) asa a ajuns echipa superioara la 123456789543286715654345467890 meciuri fara infrangere

3 cand trebuia sa castigati voi, meciurile se prelungeau pana marcati

4 patronul vostru (pe care il poopatzi) spune ca mutu nu e cel mai mare fotbalist roman, ci e doar unul din datornicii lui (o sa vada el gigel cand ii va face Dumnezeul multpomenit nota de plata)

as putea sa mai zic multe, dar se supara stelistul asta de ziarist ca ii ocup blogul

bah titirca, eu iti propun ceva, asa cum voi spuneti ca aveti 7 mil sustinatori, hai sa insumam IQul stelistilor si al nonstelistilor din tara … sa vedem cum stam. ce zici ???

marius  •  29 august 2008, 15:19

Fiorentina in prima grupa valorica…. Sa fim seriosi…

Vasile Alexandrescu  •  29 august 2008, 15:38

@titi – sa nu stai aproape de cutite sau obiecta taioase.Vezi ca Lucescu si Postelnicu au inventat cooperativa in fotbalul romanesc.
La tot ceea ce spui tu raspund cu un singur lucru: vezi rezultatele la nivel international.
Apropos frustrarea voastra se trage de la Mircea Lucescu care saracul e si el tot stelist dar l-au refuzat la selectie.
Si daca tot vorbesti de comunism,habar n-ai de ce vorbesti.Steaua la vremea respectiva era unul dintre cele mai profesioniste cluburi din Europa atat aia de Vest cat si de Est.La conducerea Stelei se afla Ion Alecsandrescu care a fost cel mai bun presedinte de club de fotbal din Romania,iar la ora actuala nu este intrecut de nimeni.
Si vezi ca Dinamo echipa militiei si Victoria echipa securitatii controlau cooperativa din fotbalul romanesc.Valentin Ceausescu avea telefonul ascultat ca sa se afle ce transferuri vrea sa faca Steaua pentru a fi deturnati fotbalistii la Dinamo sau Victoria.

Ciprian  •  29 august 2008, 21:34

steaua nu are nici o sansa la calificare):……….cele doua echipe calificate vor fi Bayern Munchen si Olempyque Lyon

marcel  •  4 septembrie 2008, 13:26

un ziar clujean, Foaia Transilvana, deschide cutia pandorei. Sefii de la CFR CLuj au premit echipe cu mult inaintea lui Gigi Becali. Vi se pare interesant? Cazul Valiza e mic copil…***

ionutzzz  •  4 septembrie 2008, 13:37

intr-adevar, dovada e in cartea CFR-ului. La pagina 165. „Mediasul, bine motivati financiar de finantatorul Arpad Paszkany….”

cristian1024  •  26 mai 2009, 23:22

Fratilor, dar ce-ati mai nimerit pronosticurile alea…
Unde sunt punctele alea multe pe care Steaua trebuia sa le faca ?
CFR – ul , cei drept, a facut punctul ala, pe care unii dintre voi,
in marea voastra generozitate i l-ati pronosticat…

McTitlul le-a căzut greu | Blog Oferta de Oferte  •  31 mai 2009, 10:07

[…] Nu e greu, e foarte greu Sorţii nu dau cu parul, dar agită nuiaua. Steaua a… […]