Lăsaţi părinţii în pace!

„Mutu îmi datorează bani şi o să trimit oameni la părinţii lui acasă ca să-i recuperez”

vineri, 29 august 2008, 2:55

„Mutu îmi datorează bani şi o să trimit oameni la părinţii lui acasă ca să-i recuperez”

Becali ştie foarte bine unde sînt banii. În nici un caz la tatăl şi la mama lui Mutu. Parcă îl şi vezi pe Zmărăndescu scoţînd tabla de pe casă. Noroc că bodyguardul e mai înţelept decît patronul!

Gigi vrea însă altceva. Vrea ca ameninţarea să-l enerveze pe fotbalist. Oricine ar reacţiona. Aici nu vorbim despre clanuri, găşti, bani din transferuri sau interese. Ci despre părinţi.

Este oribil ceea ce face Becali! Recent îi acuza pe procurori că „o faceţi pe mama să plîngă”. Cum ar fi însă dacă cineva ar ameninţa-o, dacă el e atît de sensibil cînd o vede tristă? Tristă, nu speriată!

La o zi după ce România a privit cu revoltă defilarea interlopă de la Craiova, şeful celui mai iubite echipe din ţară îl provoacă pe Mutu folosindu-se de intimidarea explicită a părinţilor acestuia.

E un ultimatum laş şi nedemn. Becali se coboară prin propriile ameninţări. Alţii îi duc pe bătrîni şi pe copii în tribune, în România fotbalistică li se pune ţinta pe frunte de către  finanţatorii creştini ca avancronică de meci. Nu vă e rău?


Comentarii (180)Adaugă comentariu

danciu_gol  •  30 august 2008, 12:37

Nu stiu ce a declarat becali dar inclin sa cred ca ai schimbat putin declaratia sa faci putina valva,asta ar fi priult motiv pt care cred ca minti,iar al doilea ar fi ca becali n-ar avea niciodata tupeu sa vb asa la adresa lui mutu avand in vedere ca stie f bn cine e nasul briliantului.L-am vazt odata la otv pe mare razboinc becali care mai avea putin si intra sub masa cand i-a zis nicu ghiara sa taca din gura ca nu se pune cu el.Nu-mi venea sa cred ce rusinica si-a luat atunci nea jiji.

stelistul  •  30 august 2008, 13:11

un ***acest***Romaniei de azi ,ciocoiul nou cu bodyguard.Sunt multi ca el in Romanania ex Penescu Turcu Borcea Iancu care isi etaleaza avutia si micimea caracterului.Un analfabet care se vrea mesia neamului romanesc si el nu stie crezul un *** care nu stie sa vorbeasca sa scrie si sa citeasca si care improasca cu ***lui pe toti cei care nu-l perie.Ce sa mai zici despre astfel de oameni multi in Romania de azi ,nu e de mirare ca suntem acolo unde suntem

milici  •  30 august 2008, 13:18

GSP penibil,Tolo penibil.Cum va permiteti sa stergeti replici fara discernamant?De ce mi-ati sters trei replici la acest jalnic articol?Va sfatuiesc sa bagati un paragraf in programul de analiza primara a replicilor care sa nu accepte numele sau adresa acestui articol.Va asigur ca nu voi apela la alt nume si adrese.De asemenea sa se rejecteze aparitia simultana a unor cuvinte cheie ca Tolo+derivate,Ioanitoaia,…,GSP si cuvintele care va par voua injurioase.
N-aveti respect pentru cititori,nu stiti sau nu vreti sa dialogati cu cei de pe urma carora va mancati painea,cititorii.
Aceeasi atitudine o aveti si fata de jucatorii,antrenori si conducatori de cluburi.

eugen  •  30 august 2008, 13:37

JIJI, cel mai josnic personaj din fotbalul romanesc, un crestin ortodox care a citit BIBLIA din scoarta pana la prefata, ameninta,parintii unui om, MUTU este in polemica asta un om, nu un fotbalist, doar nu s-a imprumutat, daca s-a imprumutat sa-si cumpere ghete. Ce culoare si ce etnie au recuperatorii nu stim, JIJI sfantul ameninta, el nu iarta, nu crede in dumnezeu, nu crede in nimic, este a tot puternic.
Esti oripilant GIGI, tu il folosesti pe DUMNEZEU nu crezi in el, nu iubesti nimic decat bani tai murdari. Esti josnic ca ameninti parintii unui om, esti cea mai josnica fiinta creata de dumnezeu. Daca acest om iti datoreaza bani de ce nu aduci proba imfamule, acte martori.
Poate DUMNEZEU te va invata intr-o zi ce inseamna umilinta, nesiguranta, rautatea si te va pedepsii ca esti intruchiparea diavolului.
Rusine, rusine, rusine.

corneliu popa  •  30 august 2008, 13:38

ca-n totdeuna interpretezi cum vrei tu si scoti un material lacrimogen si toti copiii de pe blog sar in sus: „vai, s-a luat de parinti”! Este clar ca este o forma mica de a „pune preiune” pe jucatorul Fiorentinei! Ma faci sa cred ca Nicu Gheara, nasu lui Mutu, daca isi pune mintea cu clanul Becali, ar sufla cineva in front? Lasa materialul pentru **** si „cad pe spate” la materialele lacrimogene ale tale! Sa vedeti ceo sa vina madam Prodon cu „oferte” pentru Radoi, Goian, Ghionea si Ov Petre!! Nici Sandu Mircea nu-i sterain de clanul Gheara, „interlopul” din Spania!! Voi ma faceti sa cred ca are Mutu sa-i dea 17 mil de euro lui Chelse, pe cere n-a sa-i vada niciodata si o sa-i dea 75 de euroi lui Gigi Becali? Ma faceti sa rad!! Iar despre afirmatia cu parintii oto recomand sa nai asculti o data declaratia lui Gigi Becali si pe urma sa-l arunci in gura denigratorilor Stelei, printre care va gasiti si dv!!

Toader  •  30 august 2008, 17:19

Gigi Becali

PAIELE II LIPSESC DIN FATA CA FAN NU MERITA

Mircea  •  30 august 2008, 18:09

Stiti ceea ce este uimitor: cum se face ca asa ceva se incadreaza in normalitate, cum se face ca mass media incadreaza asemenea declaratii (cu recuperarea banilor) la capitolul normalitate. Cum se face ca in loc ca mass media sa incadreze asemenea specimene la capitolul mafia, le incurajeaza. Se face, pt ca toate astea se intampla in republica bananiera romania.
Nu trebuie sa va spun eu ca in toate tarile EU (cu mici exceptii – vezi bulgaria) asemenea situatii ar fi declansat niste masuri drastice atat din partea mass media cat si mai ales din partea autoritatilor. Nu, in republica bananiera romania presa – in frunte cu mai marii tolontan & co – este o unealta a acestor specimene. Este unicat in Europa !!

viorel66  •  30 august 2008, 18:30

ESTE REVOLTATOR GESTUL LUI BECALI.
INCERC SA FAC UN EXERCITIU DE IMAGINATIE; CUM AR ARATA TARA ASTA CONDUSA DE UN ASEMENEA SPECIMEN?
SI AM SI RASPUNSUL:CUM ESTE CONDUS CLUBUL STEAUA !!!

Marian  •  30 august 2008, 19:16

tolontan, MINTI CU NERUSINARE. pe gsp tv exista inregistrarea declaratiei date de becali care spune CLAR „(mutu) are sa imi dea 75.000 de euro .. inainte de meci MA DUC la maica-sa si la taica-su, la pitesti, sa imi dea banii … daca e dator ce sa caute (mutu) in casa mea ?”. de unde ai scos, catalin tolontan, varianta cu „O SA TRIMIT OAMENI la parintii lui acasa ca sa-i recuperez” ?? asta este jurnalistica deontologica pe care o faci tu ? ****!

Vlad  •  30 august 2008, 19:46

Bravo Tolo, spui lucrurilor pe fata.

****

vreau sa vad meciurile  •  30 august 2008, 20:50

TOLONTANE UNDE **** VAD EU MECIURILE (SAU MAI BINE VAD MECIURILE DE LA UNGURI). ZI CEVA pe tema asta- CA FACI PARTE DIN GRUP; o sa Ajungem SA URAM FOTBALUL SI GSPTV CA NU VEDEM MECIURILE

George  •  30 august 2008, 21:38

****. Va laudati ca dati meciul Dinamo – Craiova pe gspTv si nimic. Nu inteleg de ce va mai plateste Becali.

viorel  •  30 august 2008, 23:12

da de data asta ai fost bun…

jijibou  •  30 august 2008, 23:42

Paranoia se dezvolta pe terenul unei predispozitii constitutionale in care egocentrismul si inadaptabilitatea sunt trasaturi innascute servind ca premise si explicatie pentru intreaga structura deliranta.

Bolnavii au urmatoarele trasaturi: inadaptabilitate, hipertrofia eu-lui, eroare de rationament si suspiciozitate.

Cum se manifesta ?
Paranoia!
In cele mai multe cazuri este vorba de persoane cu un comportament apparent normal, bine orientate si capabile sa-si realizeze scopurile propuse.
Structura morbida pare sa apara tocmai pe linia obiectivelor si scopurilor personale. Aceste scopuri nu sunt insa in concordanta cu posibilitatile reale ale subiectilor, cu situatia lor sociala sau cu raporturile lor cu cei din jur.

Dr.Mutu  •  30 august 2008, 23:47

Bolnavii nu pot intelege neconcordanta ideilor lor cu ale celorlalti si ajung sa se considere persecutati, urmariti, inselati,considerind corecte toate actiunile lor chiar daca acestea aduc prejudicii morale ori fizice celor din jur.

iaka  •  31 august 2008, 2:10

Catalin Tolontan este cel mai bun ziarist din Romania,din Europa si din lume!!!De asemenea,este cel mai nobil caracter si un monument de onestitate si corectitudine.Multumim Cerului ca suntem contemporani cu tine!P-asta il mai stergi mah?

antifotbal  •  31 august 2008, 2:34

ai revenit la fotbal??? ce s-a intamplat acum cu celelalte stiti? a, s-a terminat olimpiada si extra-fotbalul nu mai e afacere. Am inteles***

CORECT  •  31 august 2008, 3:43

e josnic ce face ciobanul!da de la el n-ai ce sa te astepti!da mutu de ce naiba nu-i da banii ca sa-i infunde gura!sau de ce nu-l contreaza vizavi de bani?tre sa fie ceva necurat acolo!se pare insa ca nici mutu nu e „curat” ca nu degeaba „a tras el pe nas”! nu inteleg!cum de a ajuns mutu sa ia bani de la becali si nu de la dinamovisti care ii erau totusi mai apropiati?mizeria e mult mai mare decat ne inchipuim noi!!!!!!!!

Realist  •  31 august 2008, 5:07

Toate persoanele implicate in scandal si in scandaluri intre ele sunt fostii prieteni sau actuale rude prin alianta cu fotbalistul roman.Un vechi proverb romanesc suna cam asa:”spune-mi cu cine te insotesti ca sa iti spun cine esti”.Mutu,ca persoana,nu este cu mult diferit fata de indivizii implicati,toti fiind la un moment dat, colegi de petreceri,jocuri si eventual,de aventuri galante.Marlania si mitocania „mascariciului national”imbracat cu blana de oaie nu are margini. Imbecilitatea de a face orice pentru a-i face pe plac varului mai mare de meserie fost si viitor infractor este evidenta.Intotdeauna au existat aliante de acest gen intre cei de aceasi teapa sau sorginte.O intrebare retorica transpare din tot acest scenariu de marginea mahalalei:Mutu nu are nici o culpa in toata aceasta tarasenie ? Intrebarea are cu atat mai mare acuitate si este cu atat mai justa ,cu cat exista o campanie lipsita de orice judecata,dar nu si de interes,mai ales a unor personaje din conducerea dinamovista si nu numai,de a-l victimiza pe fotbalistul pitestean

DANIEL  •  31 august 2008, 10:03

TOLONTANE …l-ai ghicit JIJI este un camatar CRESTIN ORTODOX

Dermacultura  •  31 august 2008, 10:20

Asta este asa, pentru cazul in care cineva mai avea vreun dubiu. O retorica interlopa folosita atat de firesc incat ti se face parul maciuca. Memoria colectiva este insa scurta. Va mai da un milion-doua pentru vreun amarat care-l va scoate la lumina – vreau sa spun ca pe Becali il va scoate la lumina, el e subiectul care face si sufera actiunea, ca in propozitia „Eu m-am spalat pe maini”. Reflexiv doar la persoana 1…
Tolo, v-ati gandit vreodata sa scrieti despre cat la suta din averea (declarata) foloseste respectivul pentru a face acte de caritate? Pun pariu ca nu e cu mult peste cifra optima de scutire a impozitului. Un amarat care da 1 leu unui cersetor in metrou s-ar putea sa faca o milostenie mai mare decat face exemplarul in cauza. Oricum e mai sincera…
P.S. Prin a spune ca este doar o amenintare -cu scopul de a intimida- partial il exonerezi pe cel in cauza. Este o declaratie mafiota, grava si facuta prea firesc. Cu atat mai inspaimantatoare. A fost o scapare. insa lucrurile stau mai rau de asa…

*craiova4all.*  •  31 august 2008, 11:23

iar au inceput astia !!! inteligentii !!! oricum aia cu bazaitul este tare !!!

sef de post(da’ nu prost)  •  31 august 2008, 12:09

Sunt doar cativa ziaristi care au curajul sa infrunte pe Becali (Boanchis,Tolontan)
Ceilalti se comporta ca niste slugi. Numai
pe posturile GSP acesta a insultat in direct,
cu obstinatie, ziaristii prezenti in studio
si niciodata colegii dvs. nu i-au „taiat” replicile! Stiti foarte bine ca acele cuvinte folosite de acest individ sunt mult mai predispuse cenzurii morale decat de exemplu
denumirea uzuala ,populara a Diavolului ,pe care site-ul dvs. mi l-a cenzurat odata!!
In alta ordine de idei,as vrea ca si acest,sa-i zicem cetatean,sa aiba parte de acelasi tratament,nu de temenele libidinoase!!!
individ

toto  •  31 august 2008, 13:21

gigi mai lasa-ne ca nu te mai suportam noi suporterii ,nu o sa-i faci tu nimic lu mutu ca e bagat cu nasu gheara stai calm ca poate ai tu sa-i dai bani

johny  •  31 august 2008, 13:32

sal Tolo, faceti si voi un blog unde sa ai transmitei parerea noastra domnului oier gigi, vrem sa il salutam il legatura cu mizeria si nebunia de a face declaratii ca ar asupri pe cineva, din pacate in tara asta nimeni nu se mai autosesizeaza in cazuri ca asta, si daca o face e doar de fatada

Gore  •  31 august 2008, 14:27

Fiorentina oricum snopeşte pe ŢSKA Bucureşti, indiferent dacă şi cum joacă Mutu. În grupa asta, ŢSKA n-o să ia nici un punct. Cât priveşte ameninţarea cu banii şi părinţii, Mutu o merită: pe cine se bagă în tărâţe îl mănâncă porcii. Când te amesteci cu alde Becali, fraţii sau verii, aşa păţeşti. Nu găsea pe altcineva cu care să fie „amic” ?

Anca  •  31 august 2008, 15:24

Bine zis. Imi e rau, imi e sila de fapt cand vad ce poate sa-si permita acest oarecare numit Becali. L-a injosit pe Hagi, acum incearca sa-l intimideze pe Mutu, probabil va urma Lacatus. Oare cand vom scapa de individ?

grasu  •  1 septembrie 2008, 7:54

ba da mi-e rau, MAI ALES CA ESTI UNUL DINTRE CEI CARE IL SUSTINE!
„domnule becali, ati facut mult bine fotbalului romanesc!”
****

hym  •  1 septembrie 2008, 9:00

Pe mine a reusit sa ma surprinda inca odata Becali cu acest atac murdar, si incorect la parintii lui Mutu…
Palma care a luat-o in alegeri dupa episodul Hagi se pare ca nu invata nimic si daca cineva se intreba cand scapam de Becali, eu zic ca e chestiune de timp si se va autodistruge.
D-le Becali romanii isi iubesc valorile, noi il iubim pe Hagi si il respectam pe Mutu pt ca ei chiar aduc imagine si valoare Romaniei, dumneavostra valize….

liviu_g  •  4 septembrie 2008, 1:50

Eu cred ca Gigi i-a dat bani imprumut lui mutu….si mutu cam uita sa-i dea inapoi …
deee are probleme