Save Rednic, delete message. Sau invers?

Antrenorul lui Dinamo a fost tîrît de omul Rednic într-un bucluc

duminică, 31 august 2008, 3:41

Antrenorul lui Dinamo a fost tîrît de omul Rednic într-un bucluc

Eşti un preşedinte bun, nu ca proştii mei de la Dinamo, care fumează trabucuri. Te iubesc!”, susţine Porumboiu că i-ar fi transmis Rednic prin sms, la finalul meciului Dinamo – Craiova 1-0, dar în care Ropotan şi Julio Cesar au primit cartonaşe care le blochează drumul spre etapa viitoare, cînd “cîinii” vor juca la Vaslui.

Porumboiu spune că e o declaraţie de amor. Da, sînt multe. Peste 60% dintre cele 6,4 miliarde de sms-uri expediate în toată lumea în februarie 2008 au avut încărcătura unui flirt. Dar nu acesta.

Rednic a vrut să-i spună lui Porumboiu: “Eşti bun, m-ai făcut!”. Era necaz, nu afecţiune. Arbitrul Drăgănescu Ştie de ce. Din 25 de meciuri arbitrate de el în Liga 1, 7 au fost ale lui FC Vaslui. Aproape 1 din 3, mai mult de 1 din 4! Ca să spunem tot, n-a comis însă mari erori în favoarea echipei lui Porumboiu.

Înapoi la Dinamo, că Vasluiul se descurcă  Dincolo de reacţia nechibzuită de a trimite un mesaj ironic la adresa propriilor şefi unui om care nu te apreciază şi care te divulgă imediat, Rednic are o problemă. Cea a conduitei. El pare a nu înţelege că stilul “dezbină şi stăpîneşte” nu mai funcţionează în leadershipul modern. Nu mai conduci nici o colectivitate aşa!

De aceea, în lumea şi în fotbalul de azi, mai degrabă se angajează atitudini decît aptitudini. Poţi învăţa să devii antrenor, e aproape imposibil să-ţi schimbi caracterul. Poţi deprinde abilităţi, e greu să-ţi reprimi reflexe urîte. Priviţi-l pe Rednic! Ce tehnician excelent, ce antrenor cu probleme pe care şi le creează singur!


Comentarii (88)Adaugă comentariu

Red  •  1 septembrie 2008, 7:11

@ Dracu
Referitor la „Porumboiu e cel mai tare finantator din fotbalul romanesc”.
Mai bine spuneai ref. la Porumboiu ca barbatul trebuie sa fie putin mai frumos ca ***. De unde poate sa provina cel mai mare investitor? Din Vaslui, zona cu cei mai scazuti indicatori economici si nivel de trai?
Cu ce vrei sa ude Porumboiu (care se autodeclara cel mai mare agricultor producator din Europa) miile de hectare agonisite „cu greu” la Vaslui, cu paiul, 10 m de teava ruginita de pe vremea lui nea Nicu sau cu lacrimile lui Rednic?

dinudinudinu  •  1 septembrie 2008, 7:43

il cred in stare pe rednic, pt. ca altfel ar fi fost foarte vehement. nici o reactie? doar asa de complezenta? rednic va ramana acelasi caracter josnic! o scaldare precum geanta lui becali de acum doi ani, de la meciul cu cfr………rednic va fi acelasi……pacat de margaritescu si munteanu…………

pimpfr3ak  •  1 septembrie 2008, 7:54

Bai , Porumboiu e o gasca

anti oi si ciobani  •  1 septembrie 2008, 7:57

Nu ma dau in vant dupa rednic, pt. ca asa cum stie toata lumea nu are caracter, dar acum chiar are DREPTATE. Daca a fost o ironie la adresa lui Porumboiu, are DREPTATE, iar daca le-a zis prosti lui borcea si turcu, are perfecta DREPTATE, nu inteleg de ce se supara aia! ***. Ei nu se vad ca sunt penibili?! Singuru care fuma trabuc era Dinu iar *** borcea s-a luat dupa el si atunci ***, care imita tot ce face borcea, hop si el. Mi-e sila cand vad pe mana cui a ajuns Dinamo. Mi-e sila cand ii vad tot timpul la t.v. pe *** borcea si turcu!***

red  •  1 septembrie 2008, 8:46

mesajul cred ca a fost trimis cu tenta ironica, dar porumboiu la interepretat dupa posibilitatile si lipsurile lui ***.forta dinamo!!

florin  •  1 septembrie 2008, 8:49

suntem nascuti in aceeasi zodie:berbec. el pe 9 aprilie, eu pe 17. l-am admirat mai mereu ca jucator pentru ca-si folosea mereu in teren creierul. se vedea de la o posta. il folosea constructiv. de cand a trecut pe banca are iesiri nepermise in decor. si este un om care a vegetat vreme buna prin occident. in general berbecii sunt oameni care-si respecta cuvantul si pe cei care le asigura in contrapartida o parte financiara mai mult decat rezonabila. rednic de azi mi se pare confuz, ciudat, deloc matur, imposibil de inteles in reactii. ciudatenia pe care a nascocit-o ieri agita aiurea spiritele la dinamo.

alk  •  1 septembrie 2008, 8:54

Ei lasa ca vine Protasov sa le dea el lectii de cum trebuie sa arate si sa se comporte un antrenor profesionist. Ca la noi numai ***

ozzy  •  1 septembrie 2008, 9:19

Este incredibil! Acest personaj trebuie eliminat fara scrupule din fotbalul romanesc!

napalmique  •  1 septembrie 2008, 9:57

va dati seama ca sefii lui dinamo ar fi fost instare sa inventeze ei sms-ul ala… ca tot devine andone liber de contract 🙂

Gaman  •  1 septembrie 2008, 10:00

Rednic are dreptate. Porumboiu e cel mai tare presedinte la momentul actual. Cei mai bun presedinti in Romania sunt fosti arbitrii: Argaseala, Zotta, Porumboiu. Ei stiu cel mai bine ce manevre se fac, cum se fac si cu cine se fac.

date’n porumb  •  1 septembrie 2008, 10:25

adica Rednic il ataca la conferinta de presa pe Porumboiu, dar ** ii pune pe tava arma cu care acesta sa-l lichideze…
***
Ce e de retinut din „gogoasa” asta e „caracterul” lui Porumboiu care-si ataca fara scrupule oamenii cu care a lucrat (vezi cazul lui Dorinel Munteanu)

merita vazut! parerea mea :)  •  1 septembrie 2008, 10:42

rednic are zile numarate la Dinamo… mai ales ca Andone e liber de contract 😉

Sebi  •  1 septembrie 2008, 10:46

Sunteti penibili! Ati ajuns sa credeti prostiile lui Porumboiu, care radea cu pofta cand zicea de intamplarea cu Rednic. V-a dat o paine de mancat si voi mancati si scoarta… In loc sa analizam jocul si ce lasa fotbalul sau sportul in sine, ne preocupam de manipulatorii fotbalului romanesc. Vedeti cazurile lui Rednic si Dorinel din meciurile cu Steaua (or fi fost nu or fi fost) acum nu mai conteaza. ***

17 elfsborg  •  1 septembrie 2008, 11:08

nu inteleg de ce se supara actionarii echipei militiei pe adevar.eu cred ca rednic i-a caracterizat perfect

florin  •  1 septembrie 2008, 11:11

DACA DOMNUL TOLONTAN CITESTE ACESTE MESAJE DE LA CITITORI , POATE IL IA IN CONSIDERARE SI PE ACESTA..

Oare de ce trebuie sa iti risti viata daca ti cu o echipa anume (fiind vorba de STEAUA evident) si esti surprins din greseala imbracat in culorile clublui de unii indivizi neciopliti care nu stiu altceva decit sa se bata?..de ce faci eforturi destul de mari si bani cheltuiti degeaba ca sa vii la bucuresti din ardeal ca sa iei bataie sau chiar sa fi omorit de niste golani care se cred suporteri ai unei echipe rivale.”? unde e civilizatia de altadata? unde e fair play-ul? sint foarte suparat pe ceea ce inseamna fenomenul sportiv (fotbalul) si modul in care el este privit de unele persoane.nu stiu cum s-ar simti cineva sa se deplaseze vreo 500 de km cu masina, pt un meci si ajuns acolo sa fie luat la pumni si picioare ca este fan al altei echipe ,,, unde este dreptatea sau unde este respectul fata de om ..adica mie daca nu imi place de x sau de y ca tine cu alta echipa sau ca este de alta natie , il prind in strada si il bat pina cade lat. imi pare rau dar aceasta calificare in liga a echipei mele de suflet mi-a adus mai multa suferinta in suflet decit bucurie…imi pare rau ca spun asta dar sincer nu m-am putut bucura si cred ca nimeni in locul meu nu ar fi putut face la fel.
Vi in Ghencea sa te simti ca acasa, ca asa simte un fan adevarat cind vine acolo, insa de data asta nu am simtit nimic decit durere si un gol in suflet., un gol care nu poate fi umplut nicicum.
aceste lucruri intimplate ma fac sa cred ca nu sunt singulare, ca mai sunt si alti fani care au avut parte de un asemenea tratament din partea unor gunoaie de oameni care te miri cum de i mai suporta pamantul.

UN FAN PE VIATA AL ECHIPEI STEAUA , DAR SUPARAT PE FOTBAL SI PE CEEA CE INSEAMNA ACEST FENOMEN, PT CA DE MULT NU MAI E UN SPORT , FLORIN NASAUD.

dinamovistul  •  1 septembrie 2008, 11:12

**** acuma il da afara ca e ando pe primu loc ***frate
asa vor sa ia campionatu

maryan  •  1 septembrie 2008, 11:24

Dupa cum am vazut mesajul publicat pe alt site nu se pomeneste nimic de conducatorii lui Dinamo plus ca dupa parerea mea este un mesaj ironic la adresa lui porumboiu deoarece arbitrul mai mult ca sigur si-a dorit sa rareasca cat mai mult pt.viitoarea partida cu vaslui,deci aceasta varianta pica din start.Ar trebui ca clubul Dinamo sprin D-l Badea sa-l invite pe porumboiu sa-i arate maesajul adevarat si numai dumnealui sa hotareasca daca Rednic a comis o fapta grava si atunci sa plateasca cu capul.Eu unul consider acel sms unul IRONIC la adresa lui porumboiu.

diciosanmartin  •  1 septembrie 2008, 11:38

Buna ziua D-le Tolontan,

Pe cand un articol despre „faptele de vitejie” ale echipelor cipriote in cupele europene ? N-a spus nimeni nimic despre cei de la Anorthosis Famagusta ( toata lumea radea de cei de la CFR anul trecut ) care au trecut de Olympiakos Atena, o echipa obisnuita cu UCL !
Nici in Cupa UEFA nu s-au facut de ras ( Apoel si Omonia Nicosia ), dimpotriva, daca ne gandim ca au eliminat Steaua Rosie Belgrad si AEK Atena.
Poate se documenteaza cineva si „scoate” un articol. Ar putea fi interesant.

Multumesc,

IF

dan1672  •  1 septembrie 2008, 11:39

inca ceva…Rednic nu a gresit cu nimic in ceea ce i_a spus lui Porumboiul. Publicati o fotografie cu turcu avand un trabuc in gura…zau ca e de circ.

Mircea cel Batran  •  1 septembrie 2008, 12:14

Doar minciuni din partea d-lui POPCORN…am vazut mesajul trimis, nu pomeneste de iubire,prosti si nici trabucuri…d-l POPCORN minte de ingheata apele

Dermacultura  •  1 septembrie 2008, 12:18

Eu cred ca Andone a trimis sms-ul, da’ a semnat Rednic.

Mircea  •  1 septembrie 2008, 12:19

Pentru diciosanmartin

Pai tu vrei sa laudam pe CFR ca au pierdut in fata unor ciprioti insa i-am blamat pe stelisti ca au facut un egal cu Bate Borisov?

Nu este lauda ca au pierdut cu Famagusta doar pt ca acestia au eliminat pe greci. Nu este nici macar o scuza acest lucru. Daca Steaua era eliminata anul trecut de Bate nu era o scuza faptul ca Bate a eliminat pe Anderlecht care este o echipa de multe ori prezenta in gurpele CL.

Ceea ce vrei tu sa faci este sa gasesti scuze pentru o echipa care s-a facut de ras. In general cine se scuza se acuza. Bafta CFR-ului in CL anul acesta insa imi este frica de rezultatele care o sa urmeze.

Stiu ca o sa ma contrati pe ceea ce am spus insa nu imi pasa. Ceea ce am spus este doar echidistant fie ca vreti fie ca nu …

O zi buna

noway  •  1 septembrie 2008, 12:42

delete rednic, save mesage! vine ando, cainele de casa al lui dinamu! nimic nou,***

G F  •  1 septembrie 2008, 12:57

rednic si-a facut de mult reclama in privinta caracterului sau, culminand cu celebra dedicatie muzicala. insa de la un individ care asteapta oferte de peste un miliard de euro, e normal sa ai astetpari pe masura. orientarea flerului sau afacerist catre agricultura trebuie citita si in lumina prestatiilor sale caracteriale: da cu mucii-n fasole! cand vor invata miliardarii de cocean autohtoni ca tacerea e de aur? salut sarja lui tolo si astept si alte replici.

hingher  •  1 septembrie 2008, 13:19

hai stiinta!

Brady  •  1 septembrie 2008, 14:04

foarte frumos titlull!
absolut gennial ;))

tiesto  •  1 septembrie 2008, 14:22

Hai Rednic , Hai DINAMO !!!

sably  •  1 septembrie 2008, 15:59

Mi-ati blocat comentariul , ce adevaraciune de jurnalism!!!
Ziceam ca…ai venit, ai revenit d-le.Tolo’, cu tot ce stii tu mai bine, adica cu ****!
Ai venit cu acest vechi si mare „profesionalism”, iata ce mai ANALIZA A ETAPEI, A FOTBALULUI ROMANESC NE ADUCI!
Probabil ca si acest comentariu va fi cenzurat, nu-i nimic, asta nu inseamna ca lumea nu te stie, sa nu speri asta!…

ted  •  1 septembrie 2008, 16:08

Mai convenabil nu se putea. Rednic este demis, la fe si Ando, si omul nostru ajunge la Dinamo. Jocurile de culise merg de minune in fotbalul nostru…

dinamo  •  1 septembrie 2008, 16:32

cine il cunoaste p porumboiu stie despre c e vorba….isi baga nasul peste tot,nu are rost s credem u om k el……..si apropo va rog eu nu ma puneti prezentatori stelisti(gsp tv plus)k devin enervanti…tot baga de vina la orice de park ei sunt sefii cluburilor…credeam k gsp va deveni un knal adevarat de sport dar cu asa oameni slabe sanse

daniel  •  1 septembrie 2008, 16:33

ce nedrept este astazi fotbalul cu andone.cumplit.califica pentru prima data echipa in liga campionilor si altcineva se va bucura de lauri.

edge  •  1 septembrie 2008, 17:09

Frate dar cine e Porumboiu asta de mereu face asa inaintea meciului cu echipa respectiva???**** asta …trebuie sa l puna cineva ****…ca vad ca el castiga numai cu***

m  •  1 septembrie 2008, 17:30

dle tolontan. v-ati creat o imagine de „deontolog” si de „vertical”.Va respectam candva. Dar cand in ziarul condus de dvs apar mizerii de genul „Mutu s-a accidentat la nici 24 de ore după ce l-a blestemat Gigi Becali” (si majoritatea sunt de acest fel) nu meritati nici o farama de respect. Cred totusi ca initial ati fost un om de bun simt,sau ca in adancul dvs sunteti un asemenea om. In aceste conditii cred ca ar trebui sa va fie rusine sau chiar ca va e.
de altfel si articolul de mai sus,ce trateaza, un sms? rusine

Alex  •  1 septembrie 2008, 17:44

absolut interesant este ca ai construit articolul in jurul lui rednic, nu in jurul lui porumboiu. pai ceea ce a facut rednic e cum e, dar porumboiu isi aduce echipa pe primul loc prin miscari pe langa care valiza lui gigi este nimica toata. scuza’ma, daca mi se pare fair play sa stimulezi jucatorii altcuiva sa’si joace cinstit sansa, mi se pare complet de neiertat sa aranjezi cu arbitrii sa iti manance de vie adversara din etapa urmatoare. rusine mare pentru fotbalul nostru acest vierme pe nume porumboiu.

marius  •  1 septembrie 2008, 17:49

Domnule Tolontan va rog sa scrieti si despre gesturile inexplicabile ale lui Moti si Lobont (in fata unei echipe de pusti) care daca erau tratate corespunzator puneau pe Dinamo intr-o situatia chiar grea. Sau se apreciaza ca Moti trebuia transferat iar Lobont e om de nationala.
Cu astfel de jucatori fara caracter e greu in fotbalul mare.
Astept raspuns.
Cu respect Marius.

viorel  •  1 septembrie 2008, 20:37

da e bun…

buddi  •  1 septembrie 2008, 22:20

si pana la urma cum ramane cu „olteanul” ala de la calcat pe moti pe cap??

Andrei(Sighisoara)  •  2 septembrie 2008, 11:15

Moti si Lobont sunt jucatori fara de care romania nici nu ar mai fi bagata in preliminarii….2.este o jmecherie a fotbalistului experimentat…si uite ca olteanu vostru a muscato…3.Prin alta metoda nu putea da Craiova gol…decat sa-l bage pe Lobont in poarta…MS