Exasperarea calma a lui Andrei Plesu

Savuros ca intotdeauna, autoironic precum oamenii inteligenti si recent sexagenar, Andrei Plesu scrie azi in Adevarul un articol din care se scutura un polen amar. Cititi-l, va rog, si spuneti-va voua insiva, daca vreti, de cite ori v-ati simtit la fel de dezarmati in fata violentei publice si a prostului gust! De cite ori ati simtit ca eforturile sint inutile si ca lucrurile, in loc sa se indrepte, se duc intr-o directie anapoda.

miercuri, 3 septembrie 2008, 11:51

Savuros ca intotdeauna, autoironic precum oamenii inteligenti si recent sexagenar, Andrei Plesu scrie azi in Adevarul un articol din care se scutura un polen amar. Cititi-l, va rog, si spuneti-va voua insiva, daca vreti, de cite ori v-ati simtit la fel de dezarmati in fata violentei publice si a prostului gust! De cite ori ati simtit ca eforturile sint inutile si ca lucrurile, in loc sa se indrepte, se duc intr-o directie anapoda.


Comentarii (10)Adaugă comentariu

Radone  •  3 septembrie 2008, 12:48

Multumesc pt recomandare. Avem nevoie din cand in cand de momente de reflexie, sa mai iesim din starea asta in care trecem peste toate practicand un sport deja national: hazul de necaz.

Cristi Roman  •  3 septembrie 2008, 13:12

De multe ori, ultima oara chiar decisiv:).
Dupa parerea mea, Plesu e unul dintre putinii care mai scot capul din cercul in care se tot invirte Romania, in timp ce lumea ceva mai civilizata traieste in patrate, dreptunghiuri sau alte forme mai colturoase.

m  •  3 septembrie 2008, 13:15

Nu cred ca in Romania isi face cineva timp sa reflecteze… nici macar prietenii domnului Plesu. Insa absolut adevarat sentimentul de dezarmare si inutilitate… prea des avem sentimentul ca orice efort e complet pointless!

churchill  •  3 septembrie 2008, 19:05

tolo…ia baga mana-n buzunar si cauta ceva pe-acolo.daca tot ati facut anchete despre toate…fa si despre actele politehnicii timisoara.stiu,suntem departe d buc…da tot in liga lu’ mitica jucam,si pe noi ne fura arbitrii,si noi stam in ploaie atunci cand jucatorii fac figuratie,cand conducatorii ciocnesc la caldura,deci nu mai ii vb despre ei , despre cei mari,e vb despre noi,cei care la 1-8 cantam in ploaie si nu eram putzini.nu cersesc mila d la restu’ tarii….si cum nu au inteles atunci…nu am pretentia sa inteleaga acum…am pretentia ca in buzunarul tau sa mai fie un as…scoate-l afara sa-l vedem toti.ms

SiBlondeleGandesc  •  4 septembrie 2008, 0:16

da. de PREA multe ori. si tot nu ne-am saturat 😐

explorish  •  4 septembrie 2008, 10:53

mersi de link. pe de alta parte, sunt de parere ca atat voi, cat si dl plesu, ar trebui sa iesiti din bucuresti mai des si mai mult. si nu ma refer la mogosoaia sau, uai ce aventura, cernica, la un gratar. ci sa dati o tura prin tara. mai departe. sa vezi cum se imbogateste tabloul national.

Ai lasat vreodata muzica sa-ti vorbeasca?  •  4 septembrie 2008, 12:56

Suntem pe drumul cel drum… spre viitorul luminos, plin de decadenta, violenta, prost gust, aer curat inchis in termopan dar mai ales prostie.

Valentin  •  4 septembrie 2008, 22:43

Catalin,
In incheierea articolului, domnul Plesu evoca niste nume, intre care Valentin Stan. Da-mi voie sa-ti amintesc ca este vorba despre un tip alaturi de care s-a gasit deseori un altul, Ciutacu pe numele lui, pe care l-ati publicat de cateva ori in Gazeta. Cum Gazeta nu s-a disociat public niciodata de acesti oameni, ba chiar si-a asociat imaginea cu a lor, cred ca ar fi oportuna o autoanaliza, inainte de a spune ca „lucrurile, in loc sa se indrepte, se duc intr-o directie anapoda.”

Observi sper cat de usor e de asociat imaginea unei persoane, in speta a ta, cu cea a unei institutii, respectiv Gazeta. Si de la Gazeta la Ciutaci mai e o latura de trasat. Apoi o lătură catre Valentin Stan.

Florica Cuc Munteanu  •  12 decembrie 2008, 23:00

Scriu cu intarziere, dar scriu.Am citit articolul, am scris un comentariu pe Net pe marginea lui.Imi lipseste mult sa-l aud efectiv pe domnul Plesu, ceea ce va sa zica :il citesc, dar nu mi-e suficient.Daca ar aparea macar o data pe saptamana la un post de televiziune!…Il simt foarte aproape de sufletul meu,desi nu am avut onoarea si placerea de a-l intalni pe viu.Am simtit si amaraciunea si autoironia si ironia lipsita de dispret si multe altele ce razbateau din articolul domniei-sale.M-am intristat si eu.
Oare schimba domnul Plesu opinii cu un alt mare spirit contemporan,d-l Octavian Paler?
Repet, viata imi pare frumoasa si plina de speranta, de promisiuni si datotita domnului Plesu.Tare mi-as dori sa-i calc pe urme, oricat de marunte ar fi rezultatele mele! Flori Munteanu Cuc

Plesu si Mungiu | Blog Oferta de Oferte  •  2 august 2009, 13:03

[…] Exasperarea calma a lui Andrei Plesu Savuros ca intotdeauna, autoironic precum oamenii inteligenti si recent sexagenar,… […]