Nu ne interesează

Azi s-au petrecut lucruri importante şi nimicuri în sport

miercuri, 10 septembrie 2008, 10:29

Azi s-au petrecut lucruri importante şi nimicuri în sport

Azi, Lance Armstrong a anunţat că se întoarce în lupta din şa. Printre motive? „M-a inspirat curajul acelei femei care a cîştigat maratonul la 38 de ani”.

Paula Radcliffe, eroina Angliei, a terminat maratonul de la Beijing într-un picior şi a fost consolată de presa britanică: „Paula, exemplul româncei îţi arată că visele trebuie trăite pînă la capăt! Mai ai timp”.

Aşa arată marile poveşti ale sportului. Constantina Diţă tăind cu pieptul panglica albastră a vîrstei sale, Sandra Izbaşa spunînd „Îmi e teamă să concurez pe echipe pentru că mă gîndesc că eroarea mea le poate afecta pe colege” sau antrenorul Alinei Dumitru scuturîndu-se de criza cardiacă şi conducîndu-şi fata spre medalia de aur.

Toţi aceşti eroi au emoţii cînd îşi văd pozele pe pagina întîi a ziarelor, ziare cu care a început prezentarea Londrei ca viitoare gazdă a Olimpiadei, ziare fără de care sportul n-ar avea memorie.

Aşa arată campionii şi aşa arată civilizaţia. Restul am văzut tot azi, după meciul din Feroe. A aparut un personaj si a zis: „Derbedeii din public”… „derbedeii de la ziare”… derbedeii de la emisiuni”. Şi nu ne interesează.


Comentarii (96)Adaugă comentariu

Catalin  •  11 septembrie 2008, 9:29

Domnilor
Piturca a fost un antrenor strasnic pana nu demult, din pacate mie mi se pare ca si-a pierdut entuziasmul. Cred ca de aceea sunt problemele astea la nationala. Nu ii mai motiveaza pe jucatori, nu se mai ocupa de atmosfera de la lot, etc etc.
Dar e si de inteles intr-o oarecare masura, daca ne uitam ce face presa. Sportul din Romania este comentat de oameni cel putin la fel de scarbosi si de incompetenti ca si cei care conduc FRF-ul.
Sunteti toti o apa si-un pamant, atata doar, ca aveti meserii (ca profesii nu zic) diferite.

Cautati scandalurile de parca sunteti nebuni. Tot scandal-scandal-scandal. Si daca nu gasiti scandaluri, le creati voi cumva.

Am inteles ca Piturca e slab acum, si ar trebui schimbat de la nationala. Dar NU DIN CAUZA FAPTULUI CA A TRISAT LA POKER ACUM 6 ANI, SUNTETI NORMALI LA CAP? Lasati chestia asta sa se stinga, nu fiti asa de dezgustatori.

G F  •  11 septembrie 2008, 9:40

pentru stimabilii care se leaga de finalul articolului: tolontan vrea sa spuna ca ceea ce declara piturca nu mai conteaza, ca si-a epuizat onoarea de a mai fi ascultat.si-a epuizat bruma de respectabilitate pe care o mai avea. e un paria acum. stiti care e secretul? un paria poate fi lichidat oricand, de oricine, fara teama de pedeapsa.
un final prea subtil observ!

adrian  •  11 septembrie 2008, 9:42

Salut Catalin
am dedus din ultima fraza a articolului tau ca faci referire la Piturca. Opinia mea pe scurt: omul trebuie schimbat pentru ca, desi i s-a acordat o a doua sansa la echipa nationala, a dovedit inca o data ca e incapabil sa-si inteleaga rolul. Au incercat acum 8 ani Hagi, Gica Popescu, Dan Petrescu sa-i explice ce inseamna sa fii antrenorul nationalei Romaniei si, de mult cat a inteles, a trebuit sa-si faca valiza si sa plece. S-a intalnit cu propria sa obtuzitate si in al doilea mandat. Ce n-a priceput Piturca nici atunci si nu pricepe nici acum e ca nationala e un fenomen complex care, in afara de 22-23 de jucatori si de 5-6 scheme tactice se compune din:
– pasiunea pe care o dezvolta in jurul fenomenului cateva milioane de suporteri,
– relatia cu presa care, indiferent cat de pro sau contra ii este antrenorului, ramane liantul dintre echipa si suporteri,
– relatia cu fostii componenti ai nationalei care compun istoria si creaza gustul pentru rezultatele viitoare
– relatia cu cluburile care furnizeaza jucatori nationalei,
– imaginea pe care insusi antrenorul o da echipei atunci cand o reprezinta la intrunirile FIFA sau UEFA.
Sunt toate capitole la care Piturca s-a dovedit mereu a fi cvasi-restant. Sunt toate motive pentru care nu ne intereseaza cat de meserias e Piturca la fotbal sau la barbut si ii cerem sa plece.

JERY  •  11 septembrie 2008, 9:53

in afara faptului ca la nationala se fac selectii pe interesele lu becali si pe ifosele lu piturca asa, nu ajung la nationala nici danciulescu, nici vlad munteanu sau sergiu radu ,dar vinovati pentru dezastrul din fotbalul romanesc sunteti si voi ziaristii care pentru a va vinde ziarele si a avea audienta sorbiti toate porcariile emise de jiji si de mitica faceti ditamai scandalul din vreo vorba spusa la suparare de vreun antrenor ,intretine-ti starea asta de scandal permanent si ce sa ii cer lu stiucan pe care l-a *** jiji in direct si el a spus multumesc cind insusi ioanitoaia a inceput recursul de dupa meciul cu craiova cu o insinuare intrebindu-l pe cristescu de la craiova de ce l-a facut rednic *** pentru asta platim noi cablul si ziarele sa vedem numai scandal

zavaidoc  •  11 septembrie 2008, 9:54

Pt.Cristian;ai perfecta dreptate;in anii7o se statea la rind 2/3 ore sa comperi revista „Fotbal” sau „Sportul popular”.Gazetaria se facea la obiect,profesonist si decent;asta nu insemna ca regret comunistii ci profesionalismul din acei ani.

dorel  •  11 septembrie 2008, 9:55

Vezi ca se poate? Fara nici un nume de interlop, articolul e altceva. Poate ii inspiri si pe colegii tai maestrii in publicitate ***

vax  •  11 septembrie 2008, 9:56

Lucrurile sunt simple sau asa par sa fie…
Matematic in grupa noastra, prin cifre, nu stam prost.
Lituania a maturat cu noi si cu Austria, s-au detasat in grupa cu 6 pcte, restul au cate 3 pcte deci, orice e posibil in conditiile in care am mari semne de intrebare ca Lituania va continua de aceeasi maniera.
Exista insa la nivel de mass-media si la nivel de discutii in Cismigiu un curent antiPiturca, si unul indreptatit.
Ca Piti a distrus tactica echipei nationale la Euro 2008, ca impune un stil fricos, batranesc sau ca jucatorii fac acest lucru constient pt niscai aranjamente pe care nimeni nu le gaseste vreo finalizare, asta doar bunul D-zeu poate stie.
E adevarat ca Piti ne-a calificat dar e si mai adevarat ca la acest moment, nationala noastra e VARZA!
Poate aduce schimbarea antrenorului si schimbarea la fata a jocului? Poate…
Oricum ar fi, spectatorul din multime in acest moment, e NEMULTUMIT de echipa nationala!
Si d-le Tolontan, ne intereseaza echipa nationala mai mult decat revenirea nu stiu cui sau finishul intr-un maraton. Si nu-i mai putin adevarat ca voi, presa sportiva, existati pt ca noi suntem microbisti si nu maratonisti sau biciclisti…

Bibi Gecali  •  11 septembrie 2008, 10:00

Frumos si la mai multe articole din SPORT .. nu din adunarile astea ad-hoc care au numele de fotbal pe melagurile noastre.

Dinny  •  11 septembrie 2008, 10:04

***
Eu nu zic ca Piturca a avut un discurs academic….dar la ce porcarii faceti si scrieti voi….MERITATI DIN PLIN epitetele alocate !!!

satana  •  11 septembrie 2008, 10:05

1. a fost cacealmaua lu´ Piti pentru meciul cu Franta
2. după meci am vrut sa merg cu copiii in Piata Universităţii

GabiKoreanu  •  11 septembrie 2008, 10:07

Poate ca sunt cinic, insa mi-am dorit aceasta umilinta. Sau poate ca aveam nevoie de ea.
E probabil ultima incercare a presei de a pricepe ca exista sport in lume si fara fotbal.
In Olanda aseara a fost un meci, cel cu Macedonia. Atat.
Ei isi vad mai departe de hocheiul pe iarba sau patinajul viteza. In curtea liceului de langa hotelul unde stau se joaca hochei pe iarba: fete, baieti, fete cu baieti. E o stare de spirit ce se poate descrie printr-un singur cuvant: normalitate.
E o tara atat de normala, ca ne roade invidia de normalitatea lor. Iar intr-o tara normala, fotbalul nu e decat un sport, ca oricare altele, chiar daca le-a adus titluri europene.

rushdie  •  11 septembrie 2008, 10:10

Si daca sportul asta si-ar gasi locul pe care il merita in peisajul cotidianelor si cotidianului romanesc in general?
Adica departe de drama nationala, de urgenta scandalului,de mitocania specifica jucatorilor si conducatorilor de cluburi?
Un sport si atit.
Nu spasme nationale,drame,injuraturi,emotii interminabile la meciuri de maidan si multe multe vorbe in general.

Razbunarea plumbului – BlogMeAway PunctRo  •  11 septembrie 2008, 10:16

[…] plumbului Sep 11th, 2008 | By admin | Category: sport Il citesc des pe Tolontan si poate la fel de des parcurg si comentariile celor care il citesc. Recent, mi-a atras atentia […]

plescoianul  •  11 septembrie 2008, 10:16

cat de prosti pot fi romani de nu-si dau seama ca L-ATI PUS LA ZID? ca asta faceti de cateva zile, „focul la el” si daca e sa cedeze uraaaaa, daca ai iese pasienta lui piti, o sa spuneti:noi l-am trezit? cat de prostu ne credteti?

Legionar  •  11 septembrie 2008, 10:28

Stimete Domn ,
Pe cat de fericit sunt ca ati ” bagat” in seama adevaratele valori , Constantina Diţă , Lance Armstrong ,cu atat mai mult sunt dezamagit ca in continuare faceti pe VICTIMA intr-un duel absurd cu jucatorii nationalei , care oricum nu se vor ridica vreodata la nivelul la care sunteti .
Poate o mai lasati mai moale si cu Piti ca saracul a cazut la mijloc , intre interesele FRF si cele ale jucatorilor ex:MUTU , CHIVU etc , bani sunt la FRF iar rezultatele sunt la mana jucatorilor , „SARMANUL” PITI face si el ce poate , de la salvatorul Romaniei , singurul capabil , etc – a ajuns un netrebnic? Sa fim Seriosi .
Va savurez articolelor , si la mai multe ….

Cătălin Tolontan  •  11 septembrie 2008, 10:49

vali: sincer, niciodata nu am avut senzatia ca oamenii nu ar intelege ce scriu. Dimpotiva. Sint multi care ma inspira prin mesajele lor. Inclusiv tu 🙂

Cătălin Tolontan  •  11 septembrie 2008, 10:52

vax : citeste, te org, articolul meu de ieri. Avem aceeasi parere cd spunem ca grupa e incurcata si nimic nu s-a decis. Nu avem aceeasi parere cd spui ca nu ne intereseaza maratonistele, ci ne intereseaza doar echipa nationala. Pt k atunci voi veni sa ti spun si eu: din cifre certe, de vinzari de ziar, echipa nationala vinde mult sub echipele de club

Eugen din Timisoara  •  11 septembrie 2008, 10:55

Este deja evident ca si echipa Frantei a suferit o criza de identitate, ca sa vorbim civilizat, referitor la calitatea fotbalului jucat si la Europene cat si in primul meci cu Lituania.
De ce zic a suferit?
Pentru ca evident dragi suporteri care nu-l mai vreti pe Piturca (si eu sunt unul din cei 80% de derbedei care nu te mai vrem trisorule! ) mai aveti de asteptat foarte putin pana la meciul cu Franta ca sa avem alt antrenor la Nationala.
Astep cu interes insa sa vad cine ar accepta sa vina la o Nationala de a carei destine internationale se ocupa un domn Prunea sau care ar trebuii sa-si negocieze conditiile de munca cu Ionut Lupescu.
Pai acesti doi domni impreuna nu fac un Bacalaureat, vorba lui Florin Calinescu.
Cel mai grav insa este faptul ca toti, dar toti jucatorii nostri au niste aere de vedete de nu le mai ajungi la nas. Iar de Piturca (i-am spus „domnul Piturca” pana cand a devenit clar ca nu este decat un trisor ordinar la jocuri de carti) nu mai zic nimic.
Asadar dragi vedete, daca chiar sunteti vedete mari si tari atunci noi de ce trebuie sa tremuram in fotoliile noastre in minutul 90 cu Insulele Feroe. Nu vreti sau nu puteti?
Daca nu vreti atunci hai sa-l schimbam odata pe Piturca si gata!
Daca nu puteti atunci lasati acasa la voi aerul asta de vedete si aratati un pic mai mult respect la suporteri, ziaristi si chiar copiilor nostri care inteleg si ei cuvantele sobolan,soarec,derbebei, hahalere mai Lobont, Radoi, Prunea, Lupescu si altii.
Le propun tuturor suporterilor adevarati sa le tratam la meciul cu Franta pe marile noastre vedete cu respectul cuvenit.
Adica sa stam acasa la televizor si sa-i lasam cu stadionul gol.
Exact asa cum i-si doresc si merita!

necenzuratu`  •  11 septembrie 2008, 10:56

am un mare regret. acela ca nu au egalat feroezii pe final de meci. poate asa se trezeau bizonii din frf si incercau sa schimbe ceva. sa ajungem oare sa dam vina pe adversar ca nu si-a dat autogol, ca sa mai castigam si noi un meci?
RUSINE!!!

nicu  •  11 septembrie 2008, 11:00

Uneori uitam prea repede ca toti suntem oameni,care avem limite.Ca se intampla sa rabufnim,sa urlam in stanga si dreapta cand ni se pare ca suntem acuzati pe nedrept.Piturca este si el om,cu rele si bune,incruntat si taciturn,rar zambitor, imbracat mereu in trening,niciodata in costum,flegmatic si antisocial,amabil doar la Craciun si revelion cand noi nu-l vedem.Sincer nici pe noi nu ne intereseaza intotdeauna articolele ziaristilor dar le citim.La sfarsit ne spunem doar pentru noi:azi nu a fost in forma,parca articolul despre … a fost mai bun.

Cristi  •  11 septembrie 2008, 11:02

Tolontane, daca voi puneati azi pe prima pagina orice alta poza din SPORT, nu din fotbal, va cresteau vanzarile cu 15%! O poza cu Lance Armstrong si Constantina Dita, unul langa celalalt, lumea se gandea: Ce legatura o fi intre ei? ia sa cumpar ziaru’…
Dar, in continuare il citati pe Gigi, pe Lupescu, pe Piti, pe desteptii de la nationala de AMATORI ai fotbalului PROFESIONIST !
Nu intelegeti ca nu mai vrem asa ceva ?

ProSport-ul vad ca in ultimul timp s-a prins si mai face ceva schimbari pozitive in atitudine…

M  •  11 septembrie 2008, 11:06

Fara Piturca nu ne calificam la Euro si obiectiv inafara de Lucescu nu cred ca exista cineva mai potrivit pt campania asta cu conditia ca Piti sa nu fi scapat vestiarul din mana

GabiKoreanu  •  11 septembrie 2008, 11:47

CRISTI ARE DREPTATE.

Meciul de aseara a fostul unul intre profesionistii fotbalului amator (Faroe) si amatorii fotbalului profesionist (noi) 🙂

Pe de alta parte nu are rost sa-l bagati la mijloc pe Pitzi. Chiar asa, nationala e la cheremul unei gasti de jucatori de 2 bani?
Iar schimbam antrenorul de dragul jucatorilor?

SEVILLA86  •  11 septembrie 2008, 11:54

Piturca trebuie demis! Un antrenor cartofor,care a si fost dovedit ca trisa,nu are ce cauta la cirma nationalei,care trebuie sa fie un simbol al fotbalului romanesc!Acum am inteles tot comportamentul lui Piturca fata de jurnalisti si suporterii nationalei! Acest mod de a se ascunde,tot timpul de lume,la transmis si nationalei,care practica un joc ascuns privirilor noastre!Daca are BUN SIMT PITURCA AR TREBUI SA DEMISIONEZE ASTAZI!

alex  •  11 septembrie 2008, 12:06

sunt 50% de acord cu ceea ce spui…pentru prima data.dar, in final, tot adevaratii „derbedei” au fost pe prima pagina…desi n-ar fi meritat.

O zi fara masini « IPOblog [ipostaze]  •  11 septembrie 2008, 12:51

[…] presa de la noi: Lance Amstrong s-a hotarat sa revina in ciclism si, evident, in Turul Frantei. Ce motivatie a gasit? Realizarea Constantinei Dita de la olimpiada, care la 38 de ani a castigat medalia de aur […]

Victor  •  11 septembrie 2008, 12:54

Observ in ultimile zile o desfasurare de forte fantastica si o cantitate enorma de pasiune in directia echipei nationale. De ce? Care e mototrul acestor pasiuni? De ce nationala de fotbal e o problema nationala…de parca piturca nu e doar un amarat de antrenor ci are puterea (si deja a facut acest lucru) de a declara razboi Rusiei. E patriotismul la mijloc? VAX! Nu mai e nimeni patriot. Eu unul nu sunt! Eu muncesc pt tara asta de 10 ani..si pe tara o doare in c*r de mine! Aia de pe teren sunt patrioti..lupta pt Romania? Stati linistiti! Nationala e pt ei un videoproiector care le proiecteaza imaginea pe ecranele impresarilor si marilor cluburi. Daca simt ca nu prezinta interes…ii doare la basca de Romania. Pana nu ne apropiem iar de perioada tranferurilor, nu va asteptati sa dea in gat. Piturca? E la fel ca orice alta alternativa vorbitoare nativa de limba romana. Nu va asteptati sa vina vreo unu sa faca mai mult. Oricum nu pot sa uit cum era dupa ce ne-am calificat, dupa ce am batut Olanda…toata lumea peste tot spunea ca Piti e un geniu, cel mai bun antrenor din tara..si poate din lume. Ce sa inteleg…ca v-ati inselat asa tare?? Nu…asa sunteti voi toti formatori de opinie din presa: nu aveti viziune. Am auzit pe cineva spunand ca nu a ntalnit in viata lui decat o persoana cu viziune…pe Bill Gates. Asa e! :))

GabiKoreanu  •  11 septembrie 2008, 13:10

Dialog interesant intre titlurile editorialelor de azi din GSP:
O.I.:”Victorie mica, dar ce urmeaza?”
C.T.:”Nu ne intereseaza” 😀

romania inedit  •  11 septembrie 2008, 13:16

Realizarea Constantinei Dita de la olimpiada, care la 38 de ani a castigat medalia de aur , dupa parerea mea , este o realizare remarcabila pentru sportul din lumea intreaga !
Si ea si Alina Dumitru , impreuna cu antrenorul ei , au aratat ca sportul inseamna sa ai ambitie si caracter !
Niste oameni fara caracter ,asa cum sunt jucatorii echipei nationale nu pot sa aiba rezultate !

cristian  •  11 septembrie 2008, 13:21

Chiar oare nu ne intereseaza?Oare noi romanii chiar nu ne trezim niciodata din mediocritati?Sper Cataline macar tu sa schimbi ceva ca restul dintre voi sau cam dat la o parte in ultimii ani pentru a elimina nebuniile din fotbalul nostru .Se observa clar ca Piturca nu este antrenorul de care noi romanii avem nevoie clar.Oare nu va intereseaza ca Piturca abordeaza aproape toate meciurile cu ..frica?Si acea frica sa transfera pe chipurile jucatorilor?Deja concluzia lui e …ca Serbia e favorita la locul 2 …Deci ce cauta el la nationala?El declara ca citez (cind Dinu,D.Petrescu fac ceea ce am facut eu )stop.stop.Ce ai realizat Domnule Piturca ce ai realizat tu mai exact?Ai castigat vreun Euro?World Cup?Ai fost pe la vreo echipa galonata si ai castigat Liga campionilor?Esti ridicol.Cind FRF aranjeaza targetul lui Piturca doar….calificarea la un turneu inseamna ca sintem mediocri.La fel esi Mircea Sandu.Pe cand persoan potrivita care ar merita Mircea Lucescu.Trebuie sa mai repetam cite a facut Lucescu pe unde a umblat el??Pai si atunci?Nici macar voi jurnalistii nu deschideti ochii?Ce se intimpa?Mai mult Cataline ce se intimpla cu aceste basme scrise de voi cum ca Mutu renunta la nationala?De ce ne mintiti pe noi (nu ma refer la tine in mod direct)insa ca cititor de cind mam nascut al acestui ziar cred ca am dreptul sa spun ceva)De ce atitea mizilicuri?De ce atitea supozitii nerealiste?Sint dezamagit sincer.Nu ma asteptam.

cosmin  •  11 septembrie 2008, 13:23

nu sunt un fan al lui Piturca,de fapt nici nu pot sa ma uit la el din cauza arogantei si dispretului afisat fata de toata lumea , dar nu pot sa trec cu vederea ca toti formatorii de opinie din media au fost 99% sustinatorii lui . de ce acum toti care i-au fost alaturi la succese ii sunt impotriva la esecuri .
din pacate presa din romania este la acelasi nivel cu nationala de fotbal . pur si simplu nu se poate ridca deasupra mediocritatii in care se scalda fotbalul in principal si sportul in general .
asadar atunci cand criticati oamenii de sport si rezultatele lor uitativa si in oglinda pentru ca sunteti la fel de penibili . voi sunteti creatorii lui becali , mitica de la liga , pinalty , tata jean , nasu , borcica …… pentru ca nu sunteti capabili sa creati valoare , sa scrieti si despre lucrurile frumoase din sportul romanesc (putine cate sunt). rusine !!!!!!!!

Ciprian  •  11 septembrie 2008, 13:32

Bravo Constantina.Sint mandru de ea.De altfel intotdeauna am fost mandru cind un roman a cucerit ceva o medalie cupa etc.Bravo ei.Ma`bucur ca ai subliniat performanta ei.Referitor la meciul cu Feroe,am fost foarte slabi,nu sint de acord cu Piturca(care a spus ca..jucam spectaculos)de fapt ma face sa zambesc…Am fost penibili,si am jucat cu mare frica.Cind ma gandesc ca strangeam pernele de emotie pe canapeaua mea…la un meci cu Feroe in care am marcat cu noroc.Eu cred ca Piturca trebuie schimbat.Mircea Lucescu e potrivit in locul lui.Ideal de fapt considerind performantele lui in comparati cu acest coate goale Piturca

Victor  •  11 septembrie 2008, 13:51

Trebuie sa mai sun ceva: inebuneste lumea iar cu Lucescu asta! De fiecare data cand nationala e in criza…Lucescu e Mesia. El a fost mereu regretatul si doritul…Ce nu ati inteles e faptul ca tot timpul s-a speculat pe marginea motivelor pentru care Lucescu nu a ajuns la nationala (ca e sabotat, ca nu e dorit de unui si de altii). Ei bine adevarul e ca el stie ce inseamna nationala: nationala inseamna responsabilitate dubla fata de o ehipa de club. Si ii e frica de asta. Ii e frica de foarte posibilul esec. Nu vrea sa vina oameni buni!! Ce e asa de greu? NU VREA SA INTRE N COCINA ASTA! Si pe bani mult mai putini de cat ii dau mafiotii din Ucraina! Si asta e iar f. important. Cum va spuneam…patriotismul a murit!

demo  •  11 septembrie 2008, 13:57

Nu ne interseaza, dar ii acordam vreo 8 pagini in ziar…

suporter  •  11 septembrie 2008, 14:03

Nimeni nu poate intui unde poate ajunge cinismul lui piturca.Cind fiul sau l-a accidentat oribil pe Monel Cirstoiu , a afirmat foarte senin,la B1TV ca…le-a fost stricata seara in familie.Niciun cuvint despredrama lui Monel si a familiei lui.Acum am inteles tiparele inguste si egoiste ale acestuia.El a cazut deja ingreseala de a crede ca noi,cei,multi,judecam omul dupa repere reci,greutate ,inaltime,conturi bancare,performante etc…Punind in celalalt talger al balantei caracterul,aceasta s-ar dezechilibra.Niciun titlu mondial daca-r obtine,tot n-ar mai echilibra-o.Vorba Circotasilor:N-ai cu cine domne!

iadhu  •  11 septembrie 2008, 14:21

D-le Tolontan, din cate stiu exista Nationala de Fotbal a Jurnalistilor.

Si astfel propun urmatoarea idee: sa se aranjeze un meci amical intre nationala jurnalistilor si nationale Insulelor Faroe. Tot se plang „marii” nostri fotbalisti ca a fost un meci greu. Ca feroezii se aparau aglomerat si ca nu existau spatii. Sau mai stiu eu ce alte motive gaseau „bravii” de ei.

Am curaj sa pariez ca nationala jurnalistilor va castiga la un scor mai mare, in aceleasi conditii de joc, impotriva echipei contra careia a jucat aseara Romania.

Nici organizarea acestui meci nu ar fi imposibila… o scrisoare la federatia feroeza, niste sponsori, o mana de jurnalisti care mai stiu sa dea cu piciorul in minge si multa vointa.

Pe cei din Faroe ii invingeam si cu baietii de la bloc la scor mai mare… in schimb nationala noastra tremura la gandul egalarii in prelungirile meciului…

Cu stima,
un simpatizant al fotbalului

Cătălin Tolontan  •  11 septembrie 2008, 14:39

suporter : interesanta analiza. multumesc!

Cătălin Tolontan  •  11 septembrie 2008, 14:39

iadhu: buna idee 🙂

G F  •  11 septembrie 2008, 14:41

cosmin: ai dreptate cu deviatiile presei. monstrul piturca a fost carpit si de apologetica din presa. pe cine nu lasi sa moara nu te lasa sa traiesti, asta-i morala cu piturca. trebuia lasat in tarana, acolo unde il aruncasera, pe buna dreptate, hagi si popescu. nimeni nu putea aprecia prestatia unui antrenor mai bine decat ei. avusesera de-a face, direct sau indirect, cu elita antrenoratului mondial, asa ca parerea lor era suverana.atunci dragomir si clica lui l-au luat in brate pe piturca si l-au leganat protector. piturca nu e altceva decat monstrul frankensteinilor becali si dragomir.ei i-au insuflat viata si „energie”. acum gata, i-a expirat „energia”, de aceea trebuie inlaturat grabnic. echipa nu are orizont,nu are tactica, nu are energie, nu are motivatie, nu are nimic. Franta va sufla si Romania va disparea. singura scapare a lui piturca ar fi fost sa se retraga dupa meciul cu feroe. Insa dupa infrangerea cu franta vor fi cu totii la zid:sandu, piturca, prunea si lupescu. pot sa pariez tot ce am pe victoria la pas a frantei. sarbi nu i-au putut opri, si sunt binecunoscute atat darzenia cat si priceperea acestora. Va fi macel!

Vasile Alexandrescu  •  11 septembrie 2008, 15:07

Problema nu e doar la Piturca ci la toata federatia romana de fotbal care a stat si a crescut (precum ciupecile otravitoare) in umbra rezultatelor generatiei de aur.Dupa disparitia acestei generatii se constata erorile si incompetenta acestei federatii mafiote.NU EXISTA NIMIC IN LOCUL ACELEI GENERATII DECAT PRAFURI,PROSTITUATE,PROXENETI,PRESEDINTI CARE SCOT LA LICITATIE TITLUL DE CAMPION TOTUL SUPRAVEGHEAT SI SUPERVIZAT DE „EXILATUL” NICU GHEARA.
Banuiesc ca fiica presedintelui FRF avea parte de prafuri de calitate pe care sa le strecoare pe sub masa lui Zenga.Drept urmare un campionat a fost oferit din partea casei (FRF) catre Dinamo.
Tot sa ai performante asa.Dupa aceea ne miram de ce nu avem jucatori.Credeti ca Mircea Lucescu va veni sa lucreze cu aceasta echipa?

iadhu  •  11 septembrie 2008, 15:13

D-le Tolontan… daca aveti nevoie de jucatori…

iadhu  •  11 septembrie 2008, 15:24

La capitolul sponsori… cred ca domnul Marian Iancu ar fi interesat in acest moment, dat fiind conflictul cu FRF…

borsea liviu  •  11 septembrie 2008, 15:24

tolontane tata esti mare de ar fi toti ca tine fain ar fi in gazetarie !
nu te lasa !

probleme erectie  •  11 septembrie 2008, 15:44

derbedeii ii intereseaza pe altii cand pun etichete. ceea ce patzim acum, as we speak.

Dreamer  •  11 septembrie 2008, 17:23

FRF-ul si cei de pe langa Nationala incep sa semene tot mai mult cu PCR-ul la sfarsitul lui decembrie 1989…Scanteia de la Timisoara, „huliganii” au fost inlocuiti de „derbedei” iar „agenturili straine” de Mitica de la Liga(un fel de Iliescu marginalizat). Astept sa apara unu nenea in pulover care sa preia fraiele puterii, pe Cornel Dinu(e singurul cu aura de Caramitru) care sa-l indemne pe MM Stoica sa se faca ca lucreaza la noul statut FRF iar pe Mihai Viteazu din Pipera sa faca apel la Armata(Ultra).

Magazine online gratuite  •  12 septembrie 2008, 12:33

Am curaj sa pariez ca nationala jurnalistilor va castiga la un scor mai mare, in aceleasi conditii de joc, impotriva echipei contra careia a jucat aseara Romania.