Salvatorul de suflete

Despre meritul de dincolo de clasament al lui Petrescu

sâmbătă, 13 septembrie 2008, 11:08

Despre meritul de dincolo de clasament al lui Petrescu

Lovitura e după scenariul lui Sven Hassel. Aşa arată echipa lui Dan Petrescu, aşa arată Urziceniul, ca o legiune a blestemaţilor şi a răsfăţaţilor.

Pe Mara, Petrescu l-a luat la propriu de pe plajă, juca turnee demonstrative în sudul Franţei şi gonea cu maşina pe autostradă. Şi l-a transformat în fotbalistul care a stricat sărbătoarea liderului Ligii Estetice, iar minutul 92 l-a prins agăţîndu-se la sacrificiu de un fundaş rapidist şi oprind astfel una dintre ultimele şanse giuleştene de atac.

Mara nu e singurul suflet salvat de Petrescu. Şi nu sună deloc sordid la adresa celor scoşi din necaz. Toţi cădem. Pe Tibi Bălan l-a scos din starea de accidentat de lux, iar pe Dinu Todoran l-a reînvăţat să se uite în oglindă, după ce se consacrase ca rezervă la Farul. Bilaşco a picat cu FC Argeş şi a ajuns titular la revelaţia sezonului, iar Pădureţu s-a oprit în momentul în care devenise un „ia-mă, nene” refuzat între cluburi şi a pus osul la miracolul ialomiţean.

Ce ciudat sună. Ialomiţa! Urziceni. Şi ce dacă? Aici a găsit Petrescu banii lui Bucşaru şi solidaritatea meseriaşă a lui MM. Şi aici a dovedit că omul care cîndva cerea statuie ca fotbalist nu se jenează să lucreze cu şpan ca antrenor. E o lecţie de smerenie care are toate şansele să devină cîndva glorie.


Comentarii (76)Adaugă comentariu

Ionescu Marius  •  14 septembrie 2008, 9:33

Sunt stelist, insa afar’ de Steaua doresc mult succesc Unirii Urziceni si Universitatii Craiova! Doua echipe ce joaca un fotbal modern, ofensiv, placut, doua echipe cu potential!

felix  •  14 septembrie 2008, 9:36

Dan Petrescu, fara talie, fara sclipri a la Hagi, a muncit toata viata lui, oriunde a fost. Asa face si acum. N-a avut ambitii sa ia din prima Steaua sau Nationala, dar a facut din ** bici! Bravo! Te asteptam la Nationala!

buba  •  14 septembrie 2008, 10:17

Frumos articol, dan petrescu merita un asemenea comentariu. Felicitari Tolo !

giuliano  •  14 septembrie 2008, 10:20

Domnule Tolontan, cu tot respectul, sunteti intr-o eroare in ceea ce-l priveste pe Bogdan Mara. Dan Petrescu nu l-a cules de pe plaja. Mara a venit la Urziceni de la UTA, unde facuse un excelent tur de campionat, tragand echipa dupa el pana in prima jumatate a clasamentului.

CIPI  •  14 septembrie 2008, 10:28

TOLO IAR FACI EROI PE UNII..
DACA E ANTRENOR MARE PETRESCU SA IL VEDEM LA O ECHIPA MARE
LA URZICENI ARE O SINGURA IDEE DE JOC, PE 2 LINII CA LA HANDBAL,PUTIN NOROC SI CASTIGA
ACUM 4 ANI LA RAPID A FOST PUSCARIE , CEL MAI SLAB ANTRENOR DIN CATI AU FOST, MAI PUTIN SI II RETROGRADA PE RAPID….
MOMENTAN AVEM UN SINGUR ANTRENOR :BOLONI
DE CE NU SCRII DE EL!!!!!!!!!!!!!

completare giuliano  •  14 septembrie 2008, 10:42

Lacatus este cel care l-a reinventat pe Mara.***

Sorinaccio  •  14 septembrie 2008, 10:49

Catalin, l-ai uitat pe Galamaz! Era in aceeasi situatie!

corneliu popa  •  14 septembrie 2008, 11:07

un material frumos despre un caracter frumos! dan chiar daca aparea fi un coleric si un om dintr-o bucata este un om sensibil! Da, da! Sensibil la munca si dragoste! Talent a avut cu carul, caracter la fel, noroc ca a jucat in Anglia sapte ani, unde a avut ce invata. Spre exemplu fotbal de performanta=munca si disciplina! La Urziceni este o miscare browniana in care toti se apara si cei mai dotati mai si ataca perpendicular, nu cu floricele pe benzi! Este rodul modestiei si a munci acumulate zi de zi! Important este sa nu deraieze si sa creada ca deja le stie pe toate!M-am temut pentru el in momentul cand s-a despartit de dana, stiind cat de mult isi iubea fetele lui! Dar vad ca a gasit un remediu bun pentru a=si cicatriza ranile, munca si nu ori ce fel de munca, ci munca de calitate!! Tine-o tot asa, Dane!

Costin  •  14 septembrie 2008, 11:33

Baietii de la urziceni, de unde i-o fi cules cine i-o fi cules, chiar joaca ALTCEVA decat am fost obisnuiti! Spre deosebire de tolontan, ei nu privesc inapoi, ci inainte, ca niste invingatori si asta este spiritul care-mi place!

gogu  •  14 septembrie 2008, 11:49

Domnule Tolontan,va felicit pentru ceea ce ati scris despre Dan Petrescu and co.Cu permisiunea dumneavoastra,v-as corecta,spunand ca Dan Petrescu nu este „salvator de suflete”,ci este un antrenor tanar ce pune suflet in munca sa.
N-a salvat pe nimeni,doar munceste asa cum ar trebui s-o faca majoritatea dintre noi in domeniile in care activeaza.
Cand vedem oameni care fac lucrurile cu daruire ne minunam.Oare de ce?Normalitatea a ajuns un lucru miraculos?Ca oricare dintre noi,Dan Petrescu a gasit mediul propice in care sa-si arate valoarea.La Rapid,acest om n-a fost „lasat” sa-si arate calitatile de antrenor.
Daca dorim schimbarea,in bine,a fotbalului romanesc trebuie sa gandim ca Dan Petrescu este,in acest moment,candidatul ideal pentru postul de antrenor al nationalei.Stiu ce or sa spuna altii,sa confirme la echipe de top!
Le-as raspunde cu o intrebare:Beckembauer la ce echipe de top confirmase,ca antrenor,inainte de a prelua nationala germana?
Unii ar trebui sa gandeasca la ceste lucruri!

stelist  •  14 septembrie 2008, 11:54

hei hei unirea :)) nici nu ma gandesc ce se intampla daca vine dan petrescu la steaua…va fi o umilinta totala pt toate cluburile din liga 1…bvo urziceni…au cel mai bun joc de pase din liga 1…nu imi venea sa cred cum juku in jum rapidului la 2 1 pt ei…incredibil ce a putut sa faca dan petrescu…bvo si meme k ai reusit sa i scoti din pepemi pe tiganii din giulesti …trebuia sa le dea cineva o lectie…si vor mai primi destule 😉

DeMaio  •  14 septembrie 2008, 12:07

Sper ca omul acesta să conducă naţionala, cândva. Ar fi una dintre cele mai bune soluţii pe care le avem, dacă ne dorim antrenor modern şi tânăr.

grigs  •  14 septembrie 2008, 12:31

E usor sa-l lauzi azi pe DP,dar este ca si cum l-ai lauda pe Tolontan.Mara a spus ca Rapid e echipa mare,tare,etc,ca sa umfle victoria lor.De fapt e usor sa bati Rapidul.1.demult acolo nu exista conducatori buni(pot argumenta 1 an incontinuu).2.Chiar daca au avut in anumite meciuri momente bune de fotbal,in fiecare meci ,pot demonstra,s-a vazut ca sunt departe de a fi”echipa”.3.Cu 2-3 exceptii nu au ceea ce oamenii de „fotbal”numesc determinare dar eu zic mai pe romaneste ambitie(lucru oarecum obisnuit la mercenari).As putea continua(Dani Coman?)dar chiar ca articolul lui Catalin n-ar mai avea niciun farmec,mai ales ca si altii au subliniat ca e plin de inexactitati sau exagerari.Petrescu e un meserias bun in conditiile campionatului nostru si daca ar fi cu adevarat modest i-ar sta mai bine.Oricum mai are cale lunga pana performanta jucatorului Petrescu.Cat despre insistenta presei de a-i face reclama acelui”Smecher de Romania”numit MM…l-as prefera oricand pe Valentin Ceausescu…dar acela stia ca adevaratii conducatori tac si fac iar de vorbit sa vorbeasca jucatorii…

clio  •  14 septembrie 2008, 12:32

Domnule Tolontan,
dupa atatea interventii aveti toate datele necesare re-scrierii acestui articol.
Sa nu va jenati daca nu va semana cu cel de mai sus!
Oricum, Dan Petrescu este un om si un antrenor adevarat!

Mihai Pop  •  14 septembrie 2008, 13:12

Sincer sa fiu, nu cred in acest articol. Fara sa il subestimez pe Dan Petrescu, totusi nu cred ca echipa sa este o forta care sa se poata lupta pentru podium. De ce? Pentru ca jucatorii care au fost revitalizati de el, de bine de rau… nu sunt chiar pleava. Sunt niste jucatori care se pot lupta (impreuna… nu separat; unul la Faru altul la Arges sau la mediterana) pentru primele 6 pozitii din clasament, pot bate un Rapid care joaca frumos dar nici Pese nu stie „ce joaca”. Pot invinge multe formatii din Liga I, insa cred ca in Europa si chiar si cu Steaua sau Dinamo, acesti tineri or sa clacheze. Sa arunci mingi pe niste atleti cu tehnica nu cred ca este chiar o solutie in fata echipelor mari.

pitt  •  14 septembrie 2008, 14:03

sunt rapidist, dar chiar daca Unirea a invins aseara nu pot sa nu am o mare consideratie pt Dan Petrescu. Pt tot ce a facut ca jucator si pentru cariera frumoasa de antrenor pe care si-o cladeste. Se vede ca e dedicat meseriei si cred ca este printre putinii antrenori din Liga I care chiar stie sa pregateasca tactic un meci. Regret ca Petrescu nu a reusit mai mult in perioada in care a fost la Rapid, dar atunci nu a fost vina lui pentru ce s-a intamplat. Adevaratii fani ai Rapidului care stiu cu ce se mananca fotbalul romanesc stiu ca atunci Rapidul mergea prost din cauza lui Giovani Becali, acel om incercand doar sa faca jocurile pentru dinamo cand era conducator in Giulesti. Nu pot decat sa ii urez o bafta imensa Bursucului in dubla cu Hamburg. De asta are nevoie..de putin noroc. Pt ca tactic sunt convins ca va pregati meciul extraordinar.
PS: Pe Mara l-a „resuscitat” Marius Lacatus, un alt viitor mare antrenor (vezi perioada UTA). Dan Petrescu doar a continuat sa il tina pe linia de plutire.

Crimson  •  14 septembrie 2008, 14:40

Domnule Tolontan, pe Mara l-a luat Petrescu de la UTA. Lacatus l-a luat de pe plaja. Mai studiati va rog.

raptor  •  14 septembrie 2008, 14:55

felicitari echipei unirea,nu vreau sa supar pe nimeni,dar pe cine a batut????va rog ,raspundeti concret…pe rapid,care a batut cfr-ul si pe dinamo ,din greseala,fara nici o idee clara de joc???departe de mine de a contesta valoarea echipei din urziceni,dar nu inseamna mare lucru victoria contra rapidului,as putea spune ca era scontata….rapidul e o adunatura de juc. mediocri,care joaca doar din orgoliu contra lui dinamo,steaua sau cfr…cu alte cuvinte ,este o echipa de pluton…sunt sustinator al echipei DINAMO BUCURESTI,MA MINDRESC CU ASTA,SI UREZ SUCCES ECHIPEI DIN URZICENI ,IN CUPA UEFA…ESTE SINGURA ECHIPA DIN DIV A ,PE CARE O STIMEZ(BINEINTELES SI ECHIPA MEA DE SUFLET,DINAMO)…restul,din partea mea ,pot sa se si desfiinteze…

yew  •  14 septembrie 2008, 15:23

dan petrescu e bun la o echipa mica. aici nu e la fel de stresant ca la steaua, dinamo sau rapid. ambitiile sunt diferite iar grupul este mai unit.

Dan Arad  •  14 septembrie 2008, 15:29

Tolo de data asta ai gresit… Mara a mers la urziceni de la Batrana Doamna UTA, echipa pe care si tu ai admirat-o din cate stiu…sau o mai admiri din cand in cand.

eddie the beast  •  14 septembrie 2008, 17:32

Tolo , nu stiu de ce ,dar Dan Petrescu poate sa lucreze cu jucatori mici si reesapati , daca l-ai pune la Steaua ar da chix(vezi experienta rapid),cred ca Dan the Man poate sa impuna o ordine fotbalistica unor jucatori semiterminati, daca l-ai pune pe RADOI,GOIAN,GHIONEA etc. in fata lui (aia de coleric)nu cred ca ar avea succes……parerea mea

Graeme  •  14 septembrie 2008, 17:32

Ziceti bine d-le Tolontan,Dan Petrescu da o lectie antrenorilor din Liga 1 prin ceea ce face la Unirea,prin felul in care abordeaza meciurile de fotbal.E de urmarit traseul Unirii Urziceni in continuare.
Eu sunt curios ce vor face cu Hamburg(e de remarcat ca se vor intalni liderele campionatului romanesc si german).
Cat despre Mara despre care se spune ca a fost redescoperit de Lacatus si nu de Petrescu eu parca nu-mi amintesc sa se fi vorbit prea mult de Mara cat a fost la UTA.
Contraziceti-ma daca gresesc.

Cătălin Tolontan  •  14 septembrie 2008, 17:41

dan arad: e o descriere metaforica, nu cronologica a traseului lui mara

lucyan  •  14 septembrie 2008, 19:13

tolo,verifica te rog,cesar a luat rosu inainte de 1.09.2008,putea comisia sa-l anuleze?

bogdan  •  14 septembrie 2008, 19:27

Dan Petrescu face treaba buna la Urziceni. A strans fotbalisti nu vedete dar seriosi si cu experienta in liga I, care l asculta la sange.
Un singur lucru ii reprosez: disperarea cu care acuza arbitrii. Nu e nici priul nici ultimul pe care il ajuta/ defavorizeaza arbitrii.
Pastrand proportiile, Urziceniul e echivalentul Valenciei in Romania, o echipa fara vedete, dar muncitoare si serioasa. Nu va lua campionatul decat accidental, dar va fi acolo in prima parte si poate oricand bate pe oricine.

Adi Faru  •  14 septembrie 2008, 20:18

„…pe Dinu Todoran l-a reînvăţat să se uite în oglindă, după ce se consacrase ca rezervă la Farul…” Aveti idee domnule Tolontan cand era Dinu rezerva la Faru? Dinu era capitanul echipei; cu el se incepea echipa.Va cam luat valu’.