Meritul Stelei

45% vorbeşte despre forţa Stelei şi despre slăbiciunea României

marți, 16 septembrie 2008, 12:49

45% vorbeşte despre forţa Stelei şi despre slăbiciunea României

45% nu se explică prin legitimări forţate sau prin concentrarea cu forţa a valorilor. 45% nu poate fi obţinut prin dictat economic. Becali e bogat, dar Porumboiu e sărac? Sau Copos?

Pur şi simplu, forţa Stelei a produs acest 45% care reprezintă contribuţia roş-albastră la totalul punctelor europene ale României în ultimii 5 ani. Ce înseamnă, nene, forţă?! Ce vrea să zică?!

Forţă înseamnă, elementar, să nu-ţi tai singur craca de sub picioare. Din acest punct de vedere, Steaua a avut noroc că l-a întîlnit pe Becali, un arogant de prima mînă, bogat şi necioplit, dar atent cu banii şi obsedat să nu se facă de rîs. Becali nu şi-a furat clubul, ca alţi investitori, nu a vîndut jucători pe bandă şi a visat că va ajunge în grupele Ligii. Atît de tare a visat şi atît de mult l-am luat peste picior, că a reuşit de trei ori, trăgînd-o şi pe CFR după Steaua.

Pe de altă parte, puterea celor din Ghencea e o declaraţie de neputinţă a celorlalţi. Dacă Steaua e încurajată la Tg Mureş, la Petroşani şi la Bacău, asta nu e vina ei, dar trădează nevoia de a se naşte şi alte forţe veritabile. Un fotbal sănătos nu se lasă dominat. Chiar şi de un merit autentic.


Comentarii (183)Adaugă comentariu

florin  •  16 septembrie 2008, 17:17

Foarte bine zis. Multi se lauda ca au bani, dar nu au dorinta si mandria lui Becali. daca ar fi mai multi ca Becali am avea si noi doua echipe calificate direct in CL, dar unii cred ca fotbalul e o afacere bazata pe vanzarea de jucatri. La incheiere as face o urare LA CAT MAI MULT GIGI BECALI IN FOTBALUL ROMANESC.

dani  •  16 septembrie 2008, 17:45

Steaua a realizat 45%pt s-au calculat ultimii 5 ani>daca se calculau ultimii 20 cred ca avea 80%.Practic in Europa am contat si contam doar pe o singura echipa

mihai  •  16 septembrie 2008, 18:23

Pentru contestatarii Stelei…

CFR nu a facut nimic pentru Romania si voi o tineti in brate. Anul trecut s-au facut de ras cu cipriotii, dar voi tot de Steaua va bateti joc din cauza meciurilor cu Arsenal sau Sevilla. Fratilor…Steaua a luat bataie de la Arsenal si CFR a luat bataie de la o echipa cipriota. Treziti-va la realitate …

belu  •  16 septembrie 2008, 18:25

in sfarsit un om care vede realitatea[tolontan]din fotbalul romanesc

andrei  •  16 septembrie 2008, 18:37

pt florinmarius.hai sa luam invers ce spui tu.fara steaua, dinamo si rapid au doar putin peste steaua singura!asta inseamna ca o echipa din romania ar fi ajuns in grupe cel putin dupa 2 tururi preliminare.e contributia stelei importanta sau nu?!?

Besofone  •  16 septembrie 2008, 18:38

Steaua e in continuare locomotiva care trage restul echipelor romanesti dupa ea. Nu sunt stelist, nici pe departe, dar nu pot sa nu recunosc adevarul. CFR e o pisicuta speriata in jungla Ligii Campionilor. O sa le iasa din cap foarte repede. Accidentul de anul acesta, cand au luat titlul nu se va repeta curand. Pacat de Andone, merita sa antreneze echipa in grupe. Stabii de acolo au luat o decizie proasta.

Radu  •  16 septembrie 2008, 18:48

Ba tolo ,nu uita ca practic doar 3 echipe au adus puncte,nu 7-8 ca in anglia,spania,italia…de aceea este atat de mare procentul Stelei………Nu o mai laudati atat pe steaua intrucat stim cum o ajuns in cupele europene in fiecare an……………

claudiu  •  16 septembrie 2008, 19:12

bravo tolontan, forta steaua

gabi  •  16 septembrie 2008, 20:34

pt. Radu
nu doar trei echipe au adus puncte si 5 echipe au punctat: Steaua Dinamo, Rapid, CFR (1 punct si a tras in jos coeficientul), otelu (0.5)
cam asta e adevarul
de ce nu a adus alta echipa mai multe puncte decat Steaua?

balauru’  •  16 septembrie 2008, 20:45

FlorinMarius , scade din punctajul romaniei ceea ce a realizat steaua si fa apoi media conform normelor dupa care se fac statisticile si vei vedea cit de jos s-ar duce romania in clasamentul uefa. mult mai jos decit daca ai scoate pe dinamo si rapid. caz in care am fi avut maxim 2 echipe in tururile preliminare uefa (campioana + cistigatoarea cupei)
la asta te-ai gindit ?

balauru’  •  16 septembrie 2008, 20:53

pt radu
„Dacă Steaua nu ar fi strîns nici un punct în ultimii 5 ani în Europa, România ar fi avut un coeficient de 22,6, cu care s-ar fi situat pe poziţia 18 în clasamentul UEFA! În această situaţie, CFR Cluj ar fi jucat două tururi preliminare pentru a ajunge în grupele Ligii, iar Steaua ar fi jucat în Cupa UEFA, unde mai aveam doar două participante: Unirea Urziceni şi Rapid. ”
cred ca este elocvent acest citat.
deci, romania ar fi avut 3 echipe in uefa iar cfr nu ar fi ajuns nici macar acolo. echipele din uefa ar fi jucat mai multe tururi preliminare pina sa ajunga in faza de acum. deci nu am mai fi avut 2 in cl si 4 in uefa, vasluiul cistigindu-si singura acest loc prin intertoto.

Luciann  •  16 septembrie 2008, 20:58

Si 42 % e procentul sustinatorilor Stelei din totalul iubitorilor de fotbal din Romania ! Poti preciza si asta !

just_me  •  16 septembrie 2008, 21:07

interesant articol dar chestia cu patronii este cea mai tare .

Catalin  •  16 septembrie 2008, 21:20

Sincer mi-ar placea ca dnul Tolontan sa conduca o echipa de club de la noi.Sunt dinamovist si recunosc ca Dinamo e departe de performante europene adevarate,dar inca sper.Am o intrebare :cu cine tine Dnul Tolontan din campionatul nostru …spre rusinea mea nu stiu cu cine.

Champions League Latest News  •  16 septembrie 2008, 21:24

Un fotbal sanatos se naste de la copii si juniori si se hraneste cu onestitate si demnutate!!!

CGV  •  16 septembrie 2008, 21:31

Tolo.. daca pot scrie asa de multe ori am crezut ca arogantul esti tu,ca faci afirmatii dor ca nu-l suporti pe Becali dar am vazut ca esti chiar impartial si cand merita Steaua este criticata,atunci cand merita laudata o faci fara sa eziti.Nu meriti decat laude si tine-o tot asa.

pacutu  •  16 septembrie 2008, 21:40

Nu aratati doar partea buna , 45% din 10 puncte nu e la fel ca 45% din 100 de puncte . Asta nu inseamna ca STEAUA a cistigat mai multe puncte decit REAL , BARCELONA , MILAN sau multe alte cluburi europene . FITI MAI ZIARIST Dl TOLONTAN !!!!!!

mihai  •  16 septembrie 2008, 22:20

felicitari pentru articol tolo.ai dreptate cind spui ca 45% nu poate fi obtinut prin dictat economic.sint puncte si meciuri facute in europa,chiar daca in tara au mai existat anumite scandaluri legate de meciuri trucate.dar oare doar steaua a facut asemenea meciur?oriciti bani ar avea becali nu putea cumpara aceste puncte in europa.sint stelist si nu imi plac foarte multe lucruri facute de becali dar pentru investitia facuta si pentru dorinta de a fi cel mai bun,jos palaria.borcea spunea zilele acestea ca dupa ce dinamo va ajunge in cl se va lasa de fotbal.cum sa ajunga acolo in conditiile in care investitorii de la dinamo vind jucatorii la prima oferta care le aduce 1 euro mai mult decit pretul de cumparare.avem nevoie de mai multi investitori care sa creada in visul lor nu de investitori care sa-si faca doar imagine din fotbal.

gabidegiulesti  •  16 septembrie 2008, 23:43

Daca unii,supranumiti ”echipa de legenda”, se chinuie de 60 de ani sa marcheze un amarat de gol unei echipe italiene…. Altii, ironizati la modul grotesc, pentru ca si-au permis sa ia titlul in Romania, au marcat 2 goluri in 50 de minute! Ce ti-e si cu legendele astea… Si mai vine si Fiorentina; sa te tii vertijuri pentru Oga si Petrica! Poate asta o fi scadenta blaturilor din ultimii 4 ani ai unei ”echipe de legenda”(sic!).

toni  •  16 septembrie 2008, 23:47

Blatul cu Constanta inseamna acest 45%,sau poate un tusier rasplatit cu 10000 Euro cu Galatasaray sa vada ce a vazut toata lumea, sau poate valiza cu banii,sau poate alergatul dupa jucatorii Bistritei cu banii in mana in fata camerelor de luat vederi,declaratiile care le publica ziaristii in ziare si care se schimba imediat cind cineva le contesta si curajul care va lipseste voua ziaristilor si comentatorilor de a demasca ceea ce toata lumea stie omul care a cumparat fotbalul,presa si televiziunile Rusine 45%

marius din iasi  •  16 septembrie 2008, 23:52

BRAVO CFR! Si maine, FORZA BAYERN! FORZA 55%!

Larius Macatus  •  16 septembrie 2008, 23:57

Nu puteai sa nimeresti mai prost aceasta noua limba oferita dorsal clubului si sefului becaliot. Stiu ca „cerberii” tai ma vor cenzura din nou, stiu ca-mi vor sterge mesajul antistelist si anti-scris-pe-bani-la-comanda, dar nu mai intereseaza: oricum promit ca nu voi mai citi niciodata acest blog si sper ca macar 2-3 fosti cititori vor face la fel. Pentru ca ai ignorat (de dragul „firfireilor”) faptul ca o alta echipa romaneasca juca azi si ti-ai permis sa scrii o noua oda in rosu si albastru. Nu esti decit un tolontomat, cum am mai spus, iar palma morala pe care, in opinia mea, ai primit-o si tu, odata cu alti colegi ai tai „gazetari” de acelasi calibru, palma morala, zic, sper sa fi fost observata si de altii.

45% zici? Am impresia ca este cam acelasi procent cu romanii care nu au mai mult de 8 clase. Ori acelasi procent cu romanii care au IQ sub 110. Sa fie o coincidenta ca te identifici cu ei si ca scrii numai pentru ei.

Adio, „Ziaristule”!

noname  •  17 septembrie 2008, 0:03

Articolul tau ar fi putut fi de bun simt daca in aceasta ecuatie”Pe de altă parte, puterea celor din Ghencea e o declaraţie de neputinţă a celorlalţi. Dacă Steaua e încurajată la Tg Mureş, la Petroşani şi la Bacău, asta nu e vina ei, dar trădează nevoia de a se naşte şi alte forţe veritabile. Un fotbal sănătos nu se lasă dominat. Chiar şi de un merit autentic.” nu ai fi uitat de noi,suporterii autentici ai Stelei…Daca vreodata articolele tale nu vor mai da senzatia ca noi,suporterii Stelei,suntem doar o biata turma de oi,atunci iti vei castiga si respectul meu…Daca Steaua este incurajata la Bacau,Petrosani s.a.m.d. asta este din VINA EI!Daca n-ai stiut NOI eram suporterii Stelei si inainte sa apara Becali!Daca te vei obosi sa-mi raspunzi voi lesina de uimire(pt.ca n-ai facut-o niciodata!?).So long…

noname  •  17 septembrie 2008, 0:12

Si mai adaug(pt.ca abia acum am citit restul comentariilor)si observ ca majoritatea au perceput articolul tau ca fiind apreciativ pt Steaua…Asta se intampla daca n-ai citit mai mult decat manuale(sau nici pe-alea…) de tamplarie!Eu,in toate articolele tale vad razboiul pe care-l duci cu becali si aici nu esti cu nimic mai prejos ca el:atunci cand el se ia de tine implica si Gazeta,atunci cand tu te iei de el,atingi si Steaua.Tu nu esti GSP si el nu inseamna STEAUA!Asta e!Ai recunoscut o realitate(punctajul pe care Steaua l-a facut)amintind ca totusi putem avea un „fotbal sanatos”.
By the way,BRAVO CFR CLUJ!

soso  •  17 septembrie 2008, 0:21

Pt comentariul de mai jos:

Tu ce crezi? Ca Tolontan a citit mai mult decat manualele?
E plina tara asta de inculti, daramite fotbalul sau jurnalistii de fotbal…

vadimir  •  17 septembrie 2008, 11:51

Steaua in sus, Steaua in jos… Pina acum, cel mai mare rezultat al unei echipe romanesti, in afara de cupa Stelei, este un 1-0 al Otelului cu Juventus. Steaua nu a facut nimic dupa 89, s-a facut de ris in Europa la fel ca restul echipelor romanesti. Ce tot cu punctele alea? Ati uitat de montpellier, de middlesbrough? O victorie odata la 6 ani. Mare realizare.

Marian  •  17 septembrie 2008, 14:34

Acum sincer are dreptate Tolontan fie ca esti stelist,rapidist sau dinamovist trebuie sa recunosti ca steaua este cea mai titrata echipa din Romania.Ea este singura echipa care ne-a facut sa iesim in strada de atatea ori.Respect pentru STEAUA.

cornel dragomir  •  18 septembrie 2008, 0:29

Hai sa lasam vorbele si sa trecem la fapte ca noi stim sa vorbim si avem un vocabular asa de bogat!!! .Sa ne mai uitam si la altii cum gandesc si cum traiesc si atatea analize facem de nu mai stim de unde am inceput asa ca daca e fotbal haideti sa jucam fotbal .Steaua a fost inainte cand se juca mai lent era alceva acum s-a schimbat si daca vrem sa ne batem cu marile puteri sa nu mai vorbim si sa facem infrastructura si sa aducem talente ca sunt o groaza .Se stie cum poti ajunge sa joci la o echipa din capitala(Relatii,Pile…).

balabau  •  18 septembrie 2008, 1:27

foarte adevarat, steaua nu inseamna becali , a.c milan nu insemna berlusconi ptr suporteri poate, dar asta e realitatea totusi, daca becali nu cretea standardele la salarii, transferuri, am fi ramas acelasi fotbal de 2 lei in campionatul intern cat si in cel extern de dupa revolutie, adik performanta sa joci in turul 3 al ligii campionilor si turul 1 preliminar in uefa,se si vede copos a plimbat ursu de la rapid ca il intepa inima dupa bani daca vroia sa se bata ptr titlu, netoiu la fel (nu ca borcea ar face mare lucru dar se agata de dinamo ca mai este si turcu dar tot acelasi lucru e), iancu fuge de la timisoara ca nu mai e marele investitor care a zis ca rupe campionatul romaniei cu cateva milioane bagate la timisoara, daca se vrea performanta trebuie jucatori si ptr jucatori trebuie bani (si inca multi)deci numai oamenii cu ambitie si bani pot risca in afacerea asta in care poti foarte bine sa si pierzi banii la fel de simplu, deci cu toata prostia lui becali ptr asta ii multumesc, cu toate ca e un cioban, dar un cioban care a facut performanta, spre deosebire de alti intelectuali care au tras fotbalul in jos si sincer il prefer pe el cu recordurile lui de tampenii debitate per secunda si sa ma uit la echipe romanesti in ucl si martea si miercurea si sa fiu in dilema ce meci sa urmaresc joia in uefa decat sa ascult restul elevatilor

Bogdan  •  18 septembrie 2008, 13:08

E ok ce zice domnul tolontan. E corect. Dar intr-o anumita instanta.. imi amintesc de ceva ce mi se spunea prin facultate.. „exista 3 moduri de a minti: sa spui un neadevar, sa ascunzu un adevar, si statistica”. Da, steaua contribuie decisiv, cu 44% la acest moment care ne-a adus cu 7 echipe acolo sus, la ei, la aia mari. Dar.. gandeste-te.. Dinamo si Rapid au contribuit decisiv, cu vreo 50%, la acest moment. Nu? Fara ei.. mai ajungea steaua sa poata face acele 44% ale ei? E doar un exercitiu de statistica 🙂 Sanatate, si la mai mare

Knx  •  18 septembrie 2008, 13:23

procentul de 45% este valabil in sezonul 2009-2010
pentrul sezonul in curs trebuia calculat cu un an in urma si atunci contributia stelei ar fi fost sensibil egala cu cea a rapidului (procentual)

Victor  •  19 septembrie 2008, 14:35

Meritul Stelei. Personal cred ca, cu un pic de munca puteam scoate un rezultat favorabil. Dar baietii s-au gandit ca daca Clujul a batut pe As Roma la ei acasa, de ce ei nu ar putea-o face in Bucuresti. Psihologic au cazut.

Panaiotopoulos Andreas  •  21 septembrie 2008, 5:17

Asta este afacere bun la Romania ! Fotbal pe pâine cu putzina sare ca sa ne trezeasca la realitate. Daca patron bagat bani la echipa, atunci jucatori mediocri luat, cum ar fi Kapetanos, care la Grecia nici rezerva nu estem.
Va dau eu niste sugestii ca sa ridicati nivelul fotbalului la Romania : cumparat antrenori ca Mourinho sau Benitez, si jucatori ca Ronaldo, Walcott, Kaka, Lampard, si atunci sa vedeti mari rezultate veti avea !
Deh, caci proverbul spune :
Cine poate oase roade,
Cine nu, doar carne moale . . .
Haide Romania ! Si mai ales, haideti tinere talente din fotbalul romanesc, afirmati-va si veti fi viitoarea generatie de platina !