Pledoarie pentru cultura

Avem nevoie de cultura economica, de baze teoretice, de idei si de cunoastere? Pledoarie remarcabila a lui Adrian Vasilescu, directorul de comunicare al BNR, in Ziarul Financiar de azi.  

miercuri, 24 septembrie 2008, 2:15

Avem nevoie de cultura economica, de baze teoretice, de idei si de cunoastere? Pledoarie remarcabila a lui Adrian Vasilescu, directorul de comunicare al BNR, in Ziarul Financiar de azi.  


Comentarii (12)Adaugă comentariu

YODA  •  24 septembrie 2008, 14:39

@Catalin Tolontan

Din cate stiu si redactorul sef de la ZF a publicat un comentariu pe seama culturii economice a pupulatiei.
pai cum putem noi avea cultura economica? Simplu: avand acces la serviciile financiare, folosindu-le? pai cand le folosim? Atunci cand dispunem de resurse financiare, de bani.
Concluzie: educatia noastra financiara depinde aproape in totalitate de veniturile noastre, de ce bani dispunem. Este si normal ca o persoana care are salariul 500 RON sa nu stie ce este online banking-ul din moment ce nu-l foloseste. Daca lucra la o multinationala, avea salariu ceva mai mare, avea un card pe care lua un salariu si prin urmare intra in contact cu serviciile financiare.

Cătălin Tolontan  •  24 septembrie 2008, 15:02

yoda: cultura nu se insuseste in primul rind prin practica, ci prin studiu. mai exact, prin lectura

YODA  •  24 septembrie 2008, 16:26

Este ultima data cand te bat la cap ( pe tema asta)

Ce zice Adrian vasilescu: „Fiindca piata este departe de a fi doar un spatiu de comert. Este un spatiu cultural. Si cultura de piata incepe cu adevarul preturilor, al costurilor de fabricatie, al cursurilor de schimb si al dobanzilor. Plus ideea fundamentala ca numai o buna organizare va pune in prim plan nu munca in sine, fapt nesemnificativ, ci recunoasterea muncii de catre piata”.
Multumesc, gata, am zis.

explorish  •  24 septembrie 2008, 16:29

mmmm… cultura se insuseste si prin practica. o calatorie te invata mai mult decat 10 carti.

GabiKoreanu  •  24 septembrie 2008, 19:41

Catalin,
esti citit, in special de tineri sub 30 de ani, ai ocazia sa faci ceva. O trimitere la ZF nu incanta nici-un pushtan, insa daca iti bati putin capul si preiei cate o idee de genul asta si o asociezi unui act de sport, fotbal daca vrei, s-ar putea sa ai rezultate cu care sa te mandresti, chiar daca vor fi putin care sa-ti recunoasca meritele.

GabiKoreanu  •  24 septembrie 2008, 19:43

explorish
si te rog sa nu-i mai faci observatie lui Tolo ca mananca „i”-uri, ca vad ca si tastatura mea mananca „i”-uri 🙂

YODA  •  24 septembrie 2008, 22:11

@GabiKoreanu

ba sa stii ca incanta foarte multi pushtani, nu mai sunt vremurile cand acestia acorda atentie numai acelor evenimente tabloide.
@Catalin Tolontan: articolul de acest gen a fost scris de catre Paslaru de la ZF, mi-am adus aminte. Sa stii ca am vorbit cu cineva din sistemul bancar si mi-a dat si mie dreptate.

vlad  •  24 septembrie 2008, 23:02

o cunostinta spunea ca in afara oamenii la micul dejun citesc pagina financiara sa vada cum le evolueaza actiunile. la noi cred ca nici 0.1% din populatie nu are actiuni sau interactiune cu piata de capital. notiuni economice se fac in liceu la un nivel care nu-ti permite sa intelegi nimic din mecanismele unei piete de capital si cunosc multi absolventi de ASE care nu au habar cum sa-si investeasca banii.

poate ar trebui sa ni se spuna cum s-a facut in alte tari sa se implice poporul in viata economica sa invatam si noi ceva:)

GabiKoreanu  •  25 septembrie 2008, 9:04

YODA
si cand erau vremurile alea de care amintesti? ca inainte de revolutie nu erau tabloide, iar generatia tinerilor din ultimii 10 ani e greu sa o mai imparti in categorii de varsta. Vrei sa spui ca tinerii de azi sunt altfel decat cei de acum 5 ani? Ma faci sa zambesc. Ce varsta zici ca ai?

iann  •  25 septembrie 2008, 11:39

sa nu fim ipocriti totusi. la nivel declarativ toti sunt interesati de know-how, lectura, trainning, studiu, conferinte. practica si piata arata totusi altceva. vezi vanzarile publicatiilor de business, a cartilor de profil, a platitorilor la business conference.
50,000 studenti la ASE? cati din ei citesc si sunt interesati de intelegere si performanta.
poate doar de manualele desuete ale profesorilor depasiti. sau angajati de multinationale sau mari companii romanesti inclusiv oameni din pr care cei mai multi nu mai citesc ziarele ci doar monitorizarile.

Yoda  •  25 septembrie 2008, 14:21

@iann

Nu la acest segment s-a referit Domn Vasilescu, nu numai acestia sunt interesati de cursul de schimb valutar sau de ce tine de domeniul financiar- bancar.

Mike  •  1 octombrie 2008, 0:23

sa se dea foc la manualele din ani 70 si poate o sa progresam …. pe toate planuri