Premiul Emmy pentru Stirile ProTV

Nu e o intimplare. In 2007, ProTV a fost nominalizat pentru filmul „Tibetani de la granita chineza”, pierzind in fata productiei BBC despre criza din Liban. Anul acesta, ProTV a cistigat premiul Emmy cu seria „Tu stii ce mai face copilul tau?”, reportaje despre cei aproape 80.000 de copii din Romania care traiesc fara parinti.

miercuri, 24 septembrie 2008, 11:09

Nu e o intimplare. In 2007, ProTV a fost nominalizat pentru filmul „Tibetani de la granita chineza”, pierzind in fata productiei BBC despre criza din Liban. Anul acesta, ProTV a cistigat premiul Emmy cu seria „Tu stii ce mai face copilul tau?”, reportaje despre cei aproape 80.000 de copii din Romania care traiesc fara parinti.

Presa de azi din Romania a primit cu bucurie premiul oferit Stirilor ProTV de cea mai importanta organizatie mondiala a profesionistilor din televiziune. Intr-un moment in care stirile televizate sint criticate, just, pentru excesul de violenta, premiul recupereaza prestigiul jurnalistic in primul rind al ProTV, dar si al scolii tv din tara. Romania este, prin postul din Pache, prima tara est europeana care primeste distinctia Emmy.

Subiectul premiat, realizat de Paula Herlo, este un prototip pentru perspectiva diferita de care este capabil jurnalismul inteligent. Epopeea „capsunarilor” a atras atentia media. Apoi, initial in ziare si apoi in imagini emotionante produse de catre ProTV,  media a inceput sa se intereseze de povestea copiilor ramasi in urma celor care au plecat sa lucreaze in strainatate.

Banii parintilor lor, miliarde de euro trimisi anual in tara, sustin bugetul Romaniei. Copiii au ramas insa singuri, ei devenind, printr-o cruda revenire a istoriei, varianta moderna a pruncilor trimisi zalog la Inalta Poarta. Intr-un fel, ei sint ostatecii pe care tara ii tine, pentru ca milioanele de romani plecati sa nu rupa definitiv legatura cu Romania. „Tu stii ce mai face copilul tau?” este o poveste despre costurile umane ascunse ale unei aparente economice prospere.


Comentarii (12)Adaugă comentariu

Alex – SportSv  •  24 septembrie 2008, 11:45

O campanie inutila.. eu abea acum am aflat de ea. Deci „Tolo” promoveaza mai bine campaniile PROTV-ului 😉

YODA  •  24 septembrie 2008, 11:52

Ce sa mai, PROTV este cela mai tare din Romania, asa cum spunea si Vlad Petreanu, PROTV-istii stiu cel mai bine sa impacheteze produsul- stirea.

Cătălin Tolontan  •  24 septembrie 2008, 12:58

YODA : Ntzzz, ar fi asa de simplu! Nu e doar vorba de impachetat. E vorba de selectie, de idei… Dc spui ca ProTv impacheteaza cel mai bine spui, de fapt, ca sint niste iluzionisti si atit 🙂 Si nu-i asa!

sorin  •  24 septembrie 2008, 13:51

Alex – SportSv: faptul ca de abia acum ai aflat nu inseamna ca a fost inutila(de cand esti tu referinta?).
Premiul vine sa intareasca faptul ca majoritatea lucrurilor pe care le vedem acum intamplandu-se intr-un buletin de stiri (si ma refer strict la munca celor din departament si nu a stirilor in sine) au aparut in buletinul de stiri al celor de la PRO TV. Au fost mereu cei care au stabilit noi stachete si care au tras dupa ei si restul televiziunilor.

Ariciul Indignat  •  24 septembrie 2008, 14:03

Din punctul meu de vedere, reportajul cu Tibetul era mult mai tare, măcar dintr-un punct de vedere. Anteniştii n-ar mai fi putut mârâi că şi ei au făcut aşa ceva, numai că – ghinion de neşansă – nu li s-a arătat. Ce-i drept, nici Dumnezeu nu l-a putut ajuta pe Bulă să câştige la Loto, pentru simplul fapt că nu îşi luase vreodată bilet.

dan1672  •  24 septembrie 2008, 14:19

ce_i drept intotdeauna ne_am priceput sa facem reportaje despre saracie, umilinte,*** capsunari, ***…Nu stiu cat ar trebui sa ne bucure un astfel de premiu pe noi, astia de rand, ca om care nu face parte din stirpea …media profesionista. genul asta de emisiune a amarat multi romani de peste hotare, facandu_i sa se simta vinovati pt ca tara in care s_au nascut nu face nimic pt. ei, ba mai mult…infloreste acum pe seama lor….si bugetul si media care se poate umle de premii. Este un premiu al umilintei pe care ni l_am acordat singuri

myke  •  24 septembrie 2008, 14:24

Daca ar fi dupa cum spune Sorin, ca ProTV a ridicat mereu stacheta in televiziune, se poate spune ca Gigi Becali este ProTV-ul fotbalului romanesc. Daca stau sa ma gandesc, comparatia este valabila pentru atat de multe planuri…

YODA  •  24 septembrie 2008, 14:32

@catalin Tolontan
sa-ti dau un exemplu, unul mai pozitiv: olimpiada Beijing, cand a castigat Sandra Izbasa aurul la sol: PROTV a difuzat un reportaj spectacol- impecabil, pe cand la Antena 1 abia se tragea ca o victorie a gimnastei noastre. cand mergem la film , ce ne impresioneaza foarte mul? Coloana sonora, vocea, conteaza in jur de 50% din stire sau poate mai mult. Crede-ma, eu renunta cateodata sa ma uit la Observator pentru ca NU inteleg nimic, pe cad PROTV este the best. Conteaza cum prezinti produsul, nu alambicat.
Alt exemplu: criza din Georgia: Protv mi-a spus in 3 minute totul, in 7 minute antena 1 mi-a spus pe jumatate ce a spus PRO-ul. Simplu, la obiect, clar, impecabil.
PROTV are intr-adevar chestiile cu stirile de cartier, dar cand vrea sa-ti relateze ceva, o fac cel mai bine. Totul tine de marketing.

eftimie  •  24 septembrie 2008, 16:02

Când vrea, Pro-ul scoate niste reportaje super-misto. Fac si ei compromisuri, intre stirile cu crime, de audienta, si reportajele misto, de jurnalism. Nu cred ca ar fi supravietuit dacă se tineau doar de reportaje, sau serii de reportaje precum cel premiat la Emmy.

Yoda  •  25 septembrie 2008, 14:25

@Eftimie

da, uite ca PROTV-istii fac o singura data pe an sau de cel mult doua ori si o fac asa de bine incat iau oscarul televiziunii. Stii cum vine vorba aia : putin si bun decat mult si prost.Eu nu ma omor dupa stirile PROTV , dar cand mai vreau sa vad spectacol de televiziune sau sa vad un reportaj facut ca la carte, butonez pe ei.

gigi  •  26 septembrie 2008, 18:17

k, e o realizare. dar mai ales a lui Ronald Lauder, proprietarul CME (protv). murdoch vinde in estul europei, se retrag si altii moguli americani. daca vrea si lauder sa iasa de pe piata est europeana atunci un premiu de talia asta ar fi numai bune pentru inceputul campaniei de promovare a produsului.
PS evident, packagingul pro este impecabil, cat despre subiecte, mai bine vorbim altadata

maria  •  29 septembrie 2008, 14:39

bravo domnul Tolontan;trebuie mediatizat acest succes;ma intreb uneori:n-ar fi mai bine sa scrieti orice altceva in afara de sport?aveti talent,pricepere,cultura si articolele d-stra de multe ori nu sunt intelese de cei care iubesc fotbalul;sunt de multe ori subtile ,cu trimiteri si …aici e mai greu cu filozofia;
pacat ca nu aveti o emisiune de dus,alta decit de fotbal;vedem toate fitele astea inculte zi de zi cu subiecte care le depasesc creerul,se lupta sa pronunte cuvinte si ma intreb unde naiba sunt oamenii potriviti ?si uite ,unul dintre ei face filozofie cu microbistii.nu e drept,eu va vreau mai implicat ,chiar la pro tv ,care este televiziunea sablon dupa care copiaza toti ceillalti.poate va mai ginditi!