Le-am dat mandat să ne omoare

Nu doar că nu avem un stadion, dar nici nu vom avea. Pentru că, după reconstrucţie, fostul „Naţional” va deveni exclusiv o arenă pentru fotbal. Primăria, condusă pe atunci de Adriean Videanu, şi FRF au crezut că păcălesc atletismul, dar, de fapt, au executat o comunitate de 2 milioane de oameni, răpindu-i un stadion fără s-o consulte. Greu de crezut că Sorin Oprescu va avea voinţa şi puterea de a schimba ceva!

luni, 29 septembrie 2008, 8:39

Nu doar că nu avem un stadion, dar nici nu vom avea. Pentru că, după reconstrucţie, fostul „Naţional” va deveni exclusiv o arenă pentru fotbal. Primăria, condusă pe atunci de Adriean Videanu, şi FRF au crezut că păcălesc atletismul, dar, de fapt, au executat o comunitate de 2 milioane de oameni, răpindu-i un stadion fără s-o consulte. Greu de crezut că Sorin Oprescu va avea voinţa şi puterea de a schimba ceva!

După o documentare care a durat mai bine de două luni, Gazeta lansează astăzi primul episod al unui serial despre potenţialul sportului românesc. Am început cu stadioanele şi vom merge mai departe.

Este o ofensă la adresa civilizaţiei româneşti şi un atentat la sănătatea publică. Sportul ca temă de interes naţional este ignorat de politicieni, complici cu dezvoltatorii imobiliari.

Acum o săptămînă, un mare muzician concerta la Bucureşti. Iată ce spunea Leonard Cohen pentru Jurnalul Naţional: „În anii ‘60, muzica era la modă, fiind cea mai importantă metodă de comunicare. Cred că, în prezent, locul acesteia a fost luat de sport. Figurile sportivilor sînt mai atractive şi mai interesante, iar vieţile lor mai palpitante decît cele ale vedetelor rock. Ei reprezintă modelul eroului modern”.
În privinţa României, lucrurile sînt simple: liderii de la Cotroceni, din Parlament şi din Guvern au decis că trebuie să murim mai repede şi să îmbătrînim neputincioşi, fiind singurul popor din cele 27 ale UE fără un stadion-magnet, care să tragă înainte povestea sportului.

„Sportul este cea mai importantă metodă de comunicare a lumii moderne”
Leonard Cohen

Citeşte articolul scris de Luminiţa Paul şi Mirela Neag şi vezi lista celor mai importante stadioane din tările europene


Comentarii (180)Adaugă comentariu

scorpyon12  •  30 septembrie 2008, 23:53

Ai foarte mare dreptate… la Ecole polytechnique in Franta am ramas surprins sa vad ca au trei terenuri de fotbal, dintre care unul e un mini stadion cu tribune pentru competitii, vreo 2 de rugby, si piste de atletism… practic poti practica orice sport vrei… si este o zi in orar care este rezervata exclusiv pentru competitiile sportive, fie ca e vorba de fotbal, atletism, rugby, volei, handbal, inot etc Suntem milenii departare de asa ceva…

Andrei  •  30 septembrie 2008, 23:59

@Tolontan: londra are stadion cu pista, va rog sa intrati in finalul articolului pe investigatia colegilor mei si veti vedea ca TOATE tarile importante au cel putin un stadion multifunctional modern. discutam pe cercetare jurnalistica, nu pe pareri 🙂

Tolontane toate tarile din europa au cel putin 4-5 STADIOANE MODERNE EXCLUSIV PENTRU FOTBAL, PE CAND NOI AVEM 1000 DE STADIOANE MULTIFUNCTIONALE LA CARE POT FI MODERNIZATE PITSTELE DE ATLETISM, PT ATLETISM NU-TI TREBUIE TRIBUNE ACOPERITE ULTRAMODERNE IN CARE SA CREEZI PRESIUNE PE ADVERSAR , CE DRACU E CHIAR ASA GREU ?

Cătălin Tolontan  •  1 octombrie 2008, 0:03

daniel: evident, meseria asta o fac cel mai bine cei care n-o fac. dupa ce te uiti la „anatomia lui gray” te poti baga si la o operatie, asa-i? 🙂

Mike  •  1 octombrie 2008, 0:13

sa se fure… dar sa se si faca…. asta inseamna puterea

Razvan  •  1 octombrie 2008, 0:19

E plina tara de stadioane cu piste de atletism. Vrem un stadion modern de fotbal.

PS: Tolontane, pe cine vrei sa persiflezi ? sau vrei sa fi doar persuasiv ?! Empiric articolul tau, chiar surpeflu. Mai bine foloseai asertiuni sa intelegem si noi ce vrei sa zici 🙂 Am citit acest articol, l-am scrutat dar nu e prea inteligibil…

vlad  •  1 octombrie 2008, 0:34

As vrea sa nu fie cu atletism. Vreau numai pentru fotbal.
Sper ca asa va fi!

Sorinaccio  •  1 octombrie 2008, 0:55

Cataline, ai luat-o razna. De unde ti-a venit „geniala” idee? De 20 de ani ne bulucim la atletism! Tu ai vazut cati spectatori s-au strans la Vlasici, cea mai tare saritoare a momentului? Lasa-ne sa avem un stadion al nostruu exclusiv de fotbal. Sanatatea unei natii nu sta intr-o pista de atletism pusa pe cel mai mare stadion al tarii.Traian Ungureanu ne-a explicat foarte bine dupa olimpiada ca avem deja prea multe medalii pentru cat sport facem. Lasa-ne macar sa fim tari la privit.

Je  •  1 octombrie 2008, 9:18

Demagogie. Vrei sa spui ca pe arenele din Romania unde exista si pista de atletism, se omoara lumea cu alergatul si cu concursurile de atletism? Sa fim seriosi. Si apoi, cei din conducerea Federatiei Romane de Atletism, unde erau cand s-a aprobat proiectul? S-au trezit acum cand lucrarile sunt deja demarate?
Au demarat ei vreun proiect pentru un stadion de atletism in ultimii 10-15 ani? Sa le fie rusine!

zmicala nelu petrisor  •  1 octombrie 2008, 10:40

putem face mii de stadioane moderne pt. sport daca nu are cine sa le foloseasca, problema incepe in scoli unde pur si simplu copiii nu sant lasati sa faca sport,in loc de ora de educatie fizica se face matematica si alte materii,copiii nu sant lasati sa faca sport!

adip  •  1 octombrie 2008, 11:02

Stadioane de fotbal si piste de atletism avem peste tot in tara, dar nu avem o arena multifunctionala inca, care sa poti gazduii laolalta activitati de toate genurile incepand de la fotbal trecand prin atletism si sfarsind cu organizarea de concerte, festivaluri si alte intruniri sportive. Multi se gandesc exclusiv la stadion de fotbal dar or sa se joace doar 2-3 meciuri de fotbal pe an, si atunci ce rost are aceasta constructie
Construind o arena moderna vom beneficia in primul rand noi ca spectatori pentru ca vom avea ocazia de a participa la mai multe evenimente organizate in mai multe ramuri de activitate.

axel  •  1 octombrie 2008, 11:16

stie cineva care-i nr maxim de spectatori la un concurs de atletism? asa in ultimii ani? sa fie 1000? 2000?

la ce ar fi necesar un stadion de 55.000 de locuri pt atletism? daca argumenteaza cineva..

oricum pt fotbal ar dauna un stad cu pista si vizibilitate slaba

gabriela  •  1 octombrie 2008, 13:02

Am vazut abia azi raspunsurile dvs si imi mentin parerea , momentul ales pentru rascolirea acelui contract e prost ales … atata si are loc exact la lansarea de candidaturi , incepere campanie electorala …
In primul rand pt ca am inteles dintr-o declaratie a dl. Mircea Sandu ca nu se mai poate face absolut nimic , deci stadionul acela nu va fi in veci util atletismului si ca atare articolele pe acel subiect ,in principal cu mentionarea unor nume de politicieni intr-un ziar de sport !!!! , mai mult va acuza decat va scuza …
In al doilea rand eu chiar nu am vazut nici un articol al dvs sau un demers sustinut inainte de semnarea acelui mult discutat contract , dar asta nu inseamna ca nu ati scris .. desigur

Dana  •  1 octombrie 2008, 13:31

Cred ca dr.Oprescu va face pista de atletism la noul stadion,pentru ca este omul care isi respecta cuvantul dat.

bujika  •  1 octombrie 2008, 13:31

bai frate da dc sa faca staion pentru atletism cand nu se duce nimeni?? ***??? ce-i in capul vostru ???

pleaupleau  •  1 octombrie 2008, 13:51

maamaaa ce aberatie cu pista ***!!!o sa vedem iar meciurile de la 150 de metri!!!!!la peluza.fara pista!va implor!

Vlad  •  1 octombrie 2008, 13:54

Intr-adevar stadioane ca San Siro, CampNou sau Bernabeu (nu mai zic de Anglia) au piste.
Tolotane te crezi cam prea destept…
Fara pista, sa fie strict de fotbal. Tu de la masa presei poate vezi ceva dar noi, prostii din peluza ne trebuie telescop sa vedem cealalta poarta.

din new jersey  •  1 octombrie 2008, 14:25

tolontane , chiar vrei sa ajuti la distrugerea fotbalului ?….99% dintre spectatorii care vor merge vreodata pe acest stadion vor merge pt FOTBAL,iar acestia nu doresc pista de atletism !….nu stiu ce vrei tu sa demonstrezi tu cu aberatiile tale !!!???…..pt atletism au nevoie de un stadion cu 100 de locuri si si atunci 1/2 de stadion va fi gol !….nu te vezi ca esti singur contra la sute de mii de care nu-si doresc sa vada un meci de fotbal pe un stadion cu pista !!!?? !!!??

axel  •  1 octombrie 2008, 14:27

Dana

„dr Oprescu isi tine promisiunile”? :)))

Sa inteleg ca o sa avem autostrazi suspendate?
:)))
sa fie macar in stare sa termine pasajul basarabi, bine daca nu-l infige nea ion la presedentie inainte 🙂

Nu suntem chiar dusi cu pluta, nu degeaba a trecut anul 1990 peste noi

Jos pista!

axel  •  1 octombrie 2008, 14:30

gabriela

este adevarat! pana acuma gsp a sustinut proiectul fara pista! E chiar ciudat ce se intampla, mai ales ca toata lumea evita sa raspunda la ce-i trebuie atletismului un stadion de 55.000 locuri?

De fapt treburile par sa fie mai incurcate, dezbaterea pare menita sa intarzie sau sa infunde proiectul iar de un nou mall e intotdeana nevoie.. :)))

Sunt dezamagit de Catalin Tolontan si GSP
Unde-i spiritul echipei de la Sportul Romanesc?

Sohil  •  1 octombrie 2008, 14:43

Tolontane, exista pista moderna de atletism pe „Dinamo”. Si tribune apte sa atraga 15.000 de spectatori. Atletismul nostru va atrage acest numar de spectatori in 1000 de concursuri cumulate. Crezi ca de vom avea pista pe noul stadion se vor inghesui copiii nostri sa practice atletismul? Ce aiureala! Vor sta pe net, la TV, prin baruri si pe la coltul blocului, la cateleala, asa cum ii incurajeaza societatea asta „libera si democratica”.
Nu stiu cum naiba se face ca ori de cate ori incercam sa construim si noi ceva ( oricum avem vocatie de distrugatori, nu de constructori) apar niste popandai care pun bete in roate.
Lasati stadionul fotbalului, pentru ca numai el il poate umple!

razvan  •  1 octombrie 2008, 15:02

Catalin, dai replica numai in punctele slabe ale unor argumentatii, in rest la argumente sau intrebari pertinente te faci ca ploua.”gabriela”(162) a facut niste observatii corecte si te-a intrebat(si nu afost singura) ce faceai TU inainte de semnarea contractului(nu mai zic de Marasecu sau FRA), de ce atunci nu te-ai sesizat , iar acum esti ca si curentat de initiativa lui Marasescu(via Oprescu) care-l pune intr-o lumina de bandit pe Videanu.Fix in prag de alegeri!De care grup financiar apartine GSP ? Nu te pune pe ganduri ca oamenii exprima cu decenta puncte de vedere, putine patimase, cele mai multe pragmatice, logice ,iar tu o dai pe mandria nationala, parca problema stadionului multifunctional ar fi examenul de bacalaureat al Romaniei. Sa fim seriosi si sa nu ne consumam pe orice.

Ciprian  •  1 octombrie 2008, 15:09

Daca tot dai exemplul Europei. Wembley de ce nu are pista ? Competitiile de atletism au loc pe Crystal Palace. Spune-mi te rog ultima competitie atletica care a adunat 1.000 de spectatori. Si de pe stadionul Dinamo ar trebui sa dispara pista. E penibil sa te uiti la un meci de fotbal de la 50 de metrii.

tornado  •  1 octombrie 2008, 15:41

toate capitalele mari europene au stadioane multifuctionale mari unde joaca si nationalele si echipe de club.
romania joaca la constanta pe un stadion cu pista;
problema este ca federatia a luat prime de calificare pe care le-au impartit, dar pt juniori nu au facut nimik.
parerea mea este ca principala greseala care se face este neefectuarea orelor de educatie fizica in scoli, copiii avand nevoie de ele; pe vremea mea, veneau diferiti antrenori si faceau selectii pt diferite sporturi, si mergeam cativa colegi, unii chiar facand perfomante la nivel european.

EUGEN  •  1 octombrie 2008, 16:27

Tolontan, inainte de a se semna contractul pentru construirea noului stadion trebuia sa iei o pancarta si sa protestezi lumea te cunoaste ai fi adunat adepti sau nu. Acum dupa ce s-au platit bani pentru proiect au fost demarate toate procedurile legale, autorizatie de constructie, etc. tu sustii ideea de a intirzia totul , a cheltui mai multi bani si cu ce efect…alt Lia Manoliu. De ce l-ati mai demolat pe cel vechi?de ce n-ai tipat atunci?
Tolontane te credeam un om corect dar, cine mai este corect si principial in Romania?
Stadion de atletism? iti garantez ca pentru 15 milioane de euro ati face o bijuterie de stadion pentru atletism, cu toate facilitatile la TINERETULUI, chiar in spatele FRA.
Pacat am fi putut sa avem o finala de cupa europeana la Bucuresti…ADIO!!!!

stefanescu  •  1 octombrie 2008, 18:23

Cataline, chiar iti bati joc de noi?

Suntem milioane de iubitori de fotbal care ne dorim un stadion in care tribunele sunt apropiate de gazon.

Sa luam exemplu Angliei, tara in care fotbalul chiar e o industrie. Si stii de ce? Pentru ca oamenii aia chiar fac din fotbal un produs de marketing. Totul e gandit pentru fani.

Uita-te la stadioanele din Anglia? Ai vazut tu vreodata pista acolo? Nici macar garduri nu exista. Daca se intind, spectatorii de pe primul rand ating cu mana fanionul de la colt. Fanii vor sa cante, sa stea aproape de jucatori, sa participe la un show. Fiindca asta inseamna fotbalul. Un show. Si asta vrem sa se intample si in Romania.

Si cerem acest drept fara sa-i lezam pe iubitorii si practicantii de atletism. Sigur,chiar daca sunt minoritari, ei merita respectul nostru si merita un stadion. Dar au deja unul. Cel de langa arcul de triumf. Daca se investec acolo cateva sute de mii de euro va fi excelent pentru atletism. Fiindca ei au nevoie de pista si amenajarile din jur nu de o tribuna goala dezolanta in jur.

Vorbeai de stadioane multifunctioanele in Europa. Da Cataline, sunt cateva foarte celebre. Dar stii de ce Cataline, fiindca sunt stadioane olimpice, construite cu prilejul unui eveniment major care nu se va desfasura niciodata in Romania. Ia ca exemple stadioanele olimpice din Atena, Roma, Berlin. Cam atat. In rest orice oras european important are stadion fara pista(Londra, Paris, Madrid, Milano,Praga, Munchen etc)

Sunt convins ca daca noul „National” va fi fara pista toata lumea va avea de castigat. Fanii, pentru ca vor veni cu placere la stadion, proprietarii, pentru vor face mai multi bani cu un stadion compact unde biletele se vand mai bine si mai scump, comunitatea de atletism care risca sa fie injurata de milioane de oameni care isi doresc stadionul care li se cuvine, si nu in ultimul rand, tu Cataline, pentru ca vei asista la meciuri memorabil de la cativa metri distanta in loc sa le vezi de la un kilometru, injurat fiind de cei din jur pentru demersul tau de-acum.

vasco  •  1 octombrie 2008, 19:13

Era chiar culmea ca un lucru de o anvergura cit de ct sa nu nasca patimi si polemici nationale, era imposibil sa nu se nasca un scandal,era imposibil ca lucrurile sa fie clare de la bun inceput si sa mearga snur,doar suntem romani.Uite de-aia ne merge asa…

un stelist plicitisit  •  1 octombrie 2008, 19:36

Tolo’ ne dezamagesti… Ai vorbit exact, dar exact cand trebuia sa taci ! **** de o finala de cupa UEFA la Bucuresti.
Si noi care te credeam european… Dar se pare ca nu vrei sa te dezici de originile de la portile Orientului. Pacat, aveam pretentii de la tine.

this isn’t right!  •  1 octombrie 2008, 19:36

Ce faceti dl. Tolontan?
A inceput campania electorala?

this isn’t right!  •  1 octombrie 2008, 21:31

@Dl. Tolontan:

Sunteti o crunta dezamagire pt. mine.
Incepand de acum vorbele ddvs valoreaza pt. mine tot atat cat cele ale unui Turcu, Corleone, M. Sandu sau Gigi Becali.
Cum puteti fi atat de lipsit de coloana vertebrala, domnule Tolontan?
Ati promovat in atatea si atatea randuri cauza unui stadion exclusiv de fotbal pt. echipa nationala, a unui stadion modern pe locul demodatului Lia Manoliu iar acum o intoarceti ca la… Spitalul Municipal?
In Bucuresti exista un stadion cu pista de atletism foarte moderna (stadionul Dinamo – care numai de fotbal nu se poate spune ca e) si care, daca se gaseste un modalitate juridica, poate fi modernizat daca tot se doreste atat de mult sa existe un stadion de atletism.
Dar de ce mi se pare mie ca de fapt nu existenta unui stadion de atletism e problema dvs?
Mi se pare ciudat ca, in conditiile in care proiectul acestui stadion exclusiv de fotbal exista de mai mult de un an(timp in care nu ati scos niciun cuvant impotriva acestui proiect) dvs. faceti front comun cu primarul Capitalei tocmai acum in prag de campanie electorala

Saturn  •  2 octombrie 2008, 8:47

„Multi dar prosti!!!” Alexandru Lapusneanu….” Prosti da` multi!!!”Videanu & Mircea Sandu…..
Felicitari pentru initiativa domnilor Tolontan si Marasescu!!!
Va sa zica, finala cupei UEFA din 2012, deci un eveniment de o zi, e mai importanta decat viitorul fotbalului romanesc!!!! Bravos natiune, halal sa-ti fie!!! Alooo, bivoli inecati in bere si semintze, stiti ca avem atleti campioni mondiali, adica ceva ce ” folbalu” lu Mircica si Mitica n-o sa aiba vreodata???Sunteti multi fata de spectatorii de atletism? Cititi inceputul postarii!!!