Uşa spartă

Gestul disperat al arbitrului Colţescu a tulburat fotbalul românesc

duminică, 5 octombrie 2008, 1:14

Gestul disperat al arbitrului Colţescu a tulburat fotbalul românesc

Văzuţi de departe, arbitrii seamănă cu agenţii din Matrix. Mulţi, nepăsători şi indistincţi. De aproape, ai nevoie de echipa de descarcerare ca să-l scoţi pe Sebastian Colţescu de sub carcasa propriilor iluzii. Cînd au spart uşa vineri seară, cei de la SMURD au găsit un tînăr speriat de 31 de ani, acum două sezoane cel mai promiţător arbitru român, azi un tip gata să se arunce de la etajul 3 ca să se termine totul.

Cu un deceniu în urmă, scena era de neimaginat. Dacă dădeai buzna peste un arbitru îl găseai sărbătorind cu damigeana, iar singurul lucru care ar fi zburat pe geam ar fi fost teancurile de bancnote. O generalizare, desigur. Scuze celorlalţi!

Ei făceau legea, de ce să se deprime? Mîncau caşcaval pane prin separeurile restaurantelor de provincie, se îmbrăcau ostentativ ponosit şi se umpleau discret de bani, construindu-şi averile şi indestructibilitatea de mai tîrziu.

Cu cîteva excepţii, puştii de azi ai arbitrajului trăiesc din baremul de 1.500 de euro pe meci. Dar asta e doar la Liga 1 şi toate cheltuielile sînt treaba ta. Sute de arbitri cîştigă modest. Raportul s-a schimbat. Piaţa aparţine furnizorilor de bani, preşedinţi sau patroni. Dacă nu te cumpără, te timorează. Orice metodă e acceptabilă ca să te facă să greşeşti în favoarea lor. Te bîrfesc, te lapidează public. După o vreme nu mai ştii dacă nu cumva eşti aşa cum spun ei!

Sportul nu explică momentul de panică de la Craiova. Durerile personale sînt insondabile de la distanţă. Nimeni, nici măcar Colţescu, nu ştie unde a plesnit, fir cu fir, cablul telecabinei de care agăţăm fiecare dintre noi. Politizarea fotbalistică e tentantă. Dar poţi vorbi de vina unei comisii sau a unei federaţii cînd te uiţi prin uşa spartă a unui apartament? Ţi se pare că vezi un penalty neacordat şi poate că acolo nu pîlpîie decît frica de singurătate.


Comentarii (80)Adaugă comentariu

edw  •  6 octombrie 2008, 8:26

1500 de euro e mult e putin ce conteaza daca vin din liga a2-a au venit cu plinul iar cand ajung sa arbitreze afara cine-i mai ajunge la nas.Bani capata fara sa vrea dar cine caistga 6000 de euro(posibil)pe luna.poate sa le dea si 10000 tot gresesc ptr uni sau altii.Sa ne uitam anul asta cum castiga Dinamo campionatul lejer fara efort fara valoare este randul lor prin intelegerile facute intre patroni,liga si frf si fara(sau)sa vrea sunt implicati si arbitri!normal ca se ,,pune”presiune pe ei ca doar toata lumea apeleaza la sistem si stie cum functioneaza plata ptr ei!

ovidiu  •  6 octombrie 2008, 9:13

Sebastian Colţescu a greşit la nişte meciuri, dar cine nu greşeşte în ceea ce face. A fost suspendat nejustificat de mult, în comparaţie cu alţi colegi de-ai lui.Am să vă dau cîteva exemple:1.Alexandru Tudor la Urziceni-Steaua în 2007, un meci care a decis participanta în UCL. 2.Cristian Nica care nu a semnalizat două infracţiuni în careul Stelei la meciul cu CFR din primăvară.3.Alexandru Deaconu care a cîştigat meciul Stelei cu Rapidul cu toate că alta era situaţia de pe teren.4. Cristi Balaj la meciul CFR -Rapid din primăvara lui 2007 nu a vrut să dea penalty pentru Rapid la un henţ clar, cu toate că era la 5 metri de fază.
Vreau să văd dacă Bogaciu care a arbitrat Argeş-Craiova şi Berbecaru de la Pandurii-Rapid care au făcut varză cele două meciuri vor fi sancţionaţi la fel ca şi Colţescu.
Este adevărat că Sebastian Colţescu este într-un moment delicat al vieţii, dar dacă domnii din conducerea fotbalului sunt cu adevărat oameni ar trebui să-i întindă măcar un deget să-l ajute.
După Tudor , Balaj şi Augustus îl consider pe Colţescu cel mai bun arbitru din Romînia.

marius din iasi  •  6 octombrie 2008, 9:16

Daca sute de arbitri castiga modest eu zic sa le voteze si lor parlamentul o marire de 50%. In ce-l priveste pe Coltescu, imi pare rau de el, dar asta e jocul. Naivitatea te ucide in sportul asta in care banii si interesele sunt imense. Personal cred ca nu trebuia nici sa stie lumea de gestul lui Coltescu. Nu va schimba nimic in fotbal. In schimb i-a distrus imaginea.

valerica  •  6 octombrie 2008, 9:44

Sunt extrem de miscata de aceasta intimplare. Sigur Coltescu este labil psihic. Si nu de cand este arbitru. Ar trebui sa existe controale extrem de riguroase la angajare. Stiti cum se completeaza o ‘fisa medicala’ ? Contra a 150 lei (cineva) ti-o trece prin toate cabinetele. Important este banul, indiferent cum il poate obtine. Banii (se spune ) nu au miros. Off, daca ati sti cat de urat miros, put…si cate rele aduc. Sincer imi pare rau de aceasta intimplare a lui S.C., dar nu ar putea constitui un mare semnal de alarma pentru cei de pe margini (acum) dar implicati (in mod cert)?

neamtu’  •  6 octombrie 2008, 9:48

Dumneavoastra,domnule Tolontan,daca sunteti dat afara de la servici ,va aruncati de la etaj?In tara sunt oameni cu facultate care nu castiga 1 500euro/luna(nu mai zic pe saptamana).Nu trebuie sa-l plangem pe Coltescu.El daca era barbat in primul rand nu incerca sa se arunce de la geam(acesta este semn de lasitate sau de nebunie)si in al doilea rand,daca are ceva pe constiinta,trebuie sa spuna oricate implicatii ar avea(ma gandesc la un autodenunut).

adi cioba  •  6 octombrie 2008, 10:20

D-le Tolontan,un om care are probleme si vrea sa se arunce de la etaj chiar se arunca….d-nul Coltescu,cred ca doar a vrut sa atraga atentia asupra sa

silence  •  6 octombrie 2008, 10:29

Aruncatul de la inaltime si supradoza sunt tipice sinucigaselor…Sevastitza Coltescu…

radu  •  6 octombrie 2008, 10:34

Steaua – Ceahlaul si Medias – Brasov,facute praf de acest Coltescu! O sinteza a mizeriei din arbitrajul romanesc.Mai vreti exemple?Va stau bucuros la dispozitie.Din pacate,exista o rasplata in toate.Din pacate am spus?Am gresit.Din fericire,asa e corect…

stela  •  6 octombrie 2008, 11:10

M-ar interesa ce parere aveti despre colegii dumneavoastra care la o emisiune a GSP discutand despre acest nefericit, aflat intr-un moment critic al vietii, radeau atat de tare ca a trebuit sa solicite publicite.Este un barbat tanar atat de nefericit sau bolnav (sau si una si alta) incit in disperarea lui nu a vazut alta rezolvare a problemelor decat moartea.Ce poate fi haios in asta?
Oamenii(?) din acel studiou mi-au creat repulsie.Sunt la fel ca cei care lovesc cu picioarele o pisica pana aceasta moare sau se uita cinci zile la un cal care trage sa moara pe marginea soselei.

Eu  •  6 octombrie 2008, 11:21

Daca toti care in Romania au sub 500 Euro/luna s-ar arunca pe geam, ar ramane tara fara populatie. Saracutul, este deprimat. Are 1500 Euro/saptamana si sa ne fie mila. Poate ca nu-i mai ajung de droguri, femei, restaurante sau jocuri de noroc.
Sincer…nu-l compatimesc

assur  •  6 octombrie 2008, 11:44

stau si ma intreb,de ce coltescu a ajuns in aceasat situatie disperata? nu cumva pt ca intrat in combinatii,iar acum totul se intoarce impotriva lui?odata ce ai intrat in mafie,nu mai poti iesi.

H  •  6 octombrie 2008, 11:57

Dupa mine in siuatia data sunt 2 probleme: 1) Daca acest Coltescu ar mai fi avut inca un venit pe langa arbitraj nu s-ar fi ajuns aici (sunt exemple si printre ei gen: Corpodean, Balaj), 2) Chiar daca ar fi fost singurul venit la cat timp liber are pentru arbitraj ar fi trebuit sa fie cel mai bun arbitru din tara (sa-si studieze meciurile sa vada unde a gresit, sa urmareasca meciuri internationale, sa citeasca regulamentul sa-l stie, consiliere psihologica, antrenamente fizice, etc). Problema este la el, atat timp cat nu greseste si este acoperit de regulament nu poate nimeni sa-i faca nimic, dar se dovedeste ca este labil psihic si corectarea ii revine doar lui.

MUGUR  •  6 octombrie 2008, 12:31

Eu sunt arbitru. Si pot spune ca scolile de arbitraj sunt adevarate distilerii si scoli de analfabeti coruptibili oricand.
Eu urat ce se intampla, dar daca nu ai pe cineva arbitru in familie nu promovezi catre ligile superioare.

nelutzu  •  6 octombrie 2008, 13:08

S-o luam in ordine: jumatate din arbitrii de azi sunt copiii unor fosti arbitri. Au ajuns aici pt ca le-a fost inoculat microbul arbitrajului (e chiar o meserie nobila!), le-a placut si au vrut sa se faca arbitrii. Dar nu face nimeni arbitraj cu pistolul la tampla. Iau bani buni la Liga 1, dar sa zicem ca-i merita. Asa cum, de cate ori gresesc tb sa fie pedepsiti (sanctionati, retinuti samd) Nu cred ca tb sa-i plangem de mila lui Coltescu, el are partea lui de vina: prestatiile fluctuante si problemele personale l-au adus pe marginea geamului sau , la ceas de seara, la …un pumn de pastile. Arbitrajul este un „sport” al celor duri, al celor stapani pe ei si in teren si in afara lui. Cataline, zici ca „După o vreme nu mai ştii dacă nu cumva eşti aşa cum spun ei!” Fals! Un om slab intotdeauana se va intreba si-n fata oglinzii daca …este el. Ar fi culmea ca acum Coltescu sa apara din nou in arbitraj. Ce credibilitate ar avea? Cum ar tb sa vb cu jucatorii sa nu-i supere sau cum ar reactiona la protestele vehemente ale acestora?… Li s-a facut arbitrilor un barem „indestulator” tocmai pt a rezista tentatiilor din exterior. Trebuie sa arbitreze de placere, pt ca nimic nu este mai frumos atunci cand vb de fotbal, decat sa iei cea mai buna decizie, pe teren, sa fii impartial, eficient si sa duci jocul la bun sfarsit. Si apoi sa-ti iei banii. PT CA-I MERITI!!!. Inca mai avem pana la „profesionismul” din arbitraj. Noi avem multi „circari”, „scamarici” si „oameni mici” (a)dusi de vant in Liga 1. Daca bate mai tare vantul asta pe unii ii arunca de la etaj… Ar tb o selectie mult mai riguroasa, „la sange”, teorie la greu, verificari psihologice, teste fizice, examene ca la „puscasii marini”. Ok, si daca este nevoie, mariti-le din nou baremul. Dar sa ramana doar profesionistii. Restul, in curtea scolii, la oldboys, sau pe calculator. Ma mai intrebati si va mai spun. O zi buna!

DanD  •  6 octombrie 2008, 13:58

Daca presiunile si obligatiile(atributiile)unui potential salariu de 6000euro/luna te duc la sinucidere il sfatuiesc pe dl. Coltescu sa caute un post de necalificat fara presiuni si multe obligatii,dar cu un salariu pe masura(salariu mimim) si nu va mai avea motive de sinucidere.Daca nu poate sa stea acasa.Sunt unele capete prea mici ptr.niste palarii asa mari si unul din acelea este sis a lui Coltescu.Puneti-va pe treaba dle Coltescu sau daca nu mai puteti lasati pe altul.

Reclama24.ro  •  6 octombrie 2008, 14:25

S-au schimbat vremurile

gica  •  6 octombrie 2008, 14:28

Prea multe presiuni asupra arbitrilor, prea multi bani in joc. Fotbalul a ajuns o afacere de anvergura, competitia sportiva este alterata de imoralitatea afacerilor.
A ramas in schimb o serie intreaga de naivi hotarati sa se mutileze in tribune pentru un ideal ce nu exista.

gabbz  •  6 octombrie 2008, 14:50

Conteaza oare salariul de 1500 eur (care inteleg ca este brut daca nu ma insel) pentru a avea garantata linistea interioara?
Nu fratilor, si ca sa il parafrazez pe Cioran, intre un interlop sau un politician ale carui sunci nu-si mai gasesc rostul pe aceasta lume ( din cauza unei neintelegeri deloc profunde a vietii ) eu aleg liceeanul nevinovat si pe care il compatimesc si de care ma doare sufletul ( in cazul din urma ma refer la Coltescu). Curaj prietene, doar cei care gresesc in permanenta nu-si vad propriile probleme care deja au devenit un mod de viata.

nebunu’  •  6 octombrie 2008, 14:54

Acuma cand baremul a ajuns la 1500 euroi , Coltescu nu poate beneficia de el; Saracutul, mititelul de el, cum isi plateste caldura anul acesta!!!!!!!!!!!!!!!

Ovidiuss23  •  6 octombrie 2008, 15:00

Chiar dacă în ultimii ani, arbitrajul românesc a cunoscut o evoluţie, problemele nu au dispărut şi asta datorită moştenirii lăsate de cei care făceau legea în urmă cu un deceniu.

Cazurile de corupţie se pare că au dispărut, iar acum marea problemă e valoarea tinerilor arbitrii.Ei sunt cei care ar trebui sa pună capăt o dată pentru totdeauna suspiciunilor care planează asupra arbitrajului.Cu siguranţă, campionatul românesc nu este singurul măcinat de problemele arbitrajului, existând exemple mult mai cunoscute – cel mai celebru, calciopoli.Unde, nici măcar popularitatea lui Pierluigi Collina nu a putut reda credibilitatea arbitrilor după acest mare scandal.

Arbitrii sunt blamaţi peste tot în lume, un lucru care face parte din cultura fotbalistică.Vrem ca meciurile să fie perfecte din punctul de vedere al corectitudinii, însă arbitrii vor face întotdeauna greşeli si asta datorita in mare masura presiunii la care sunt supusi.Greşelile sunt umane(!), de înţeles, jucătorii şi antrenorii fiind cei care ar trebui să devină mai responsabili în ceea ce priveşte propriile succese sau eşecuri.Fotbalul românesc însă a uitat de mult ce înseamnă respectul.

DarqFall  •  6 octombrie 2008, 15:12

Nu existe motive pentru care cineva s-ar sinucide, si ar alege moartea in locul vietii, ci doar motive pentru care unii oameni nu mai suporta sa traiasca. Iar fotbalul cred ca era ultimul pe lista lui Coltescu. Orice tentativa de sinucidere nu e un gest spontan cu o singura determinanta ci o eruptie.

Mircea  •  6 octombrie 2008, 18:30

Cu tot respectul dar actul sinuciderii tine de structura psihica (labil – stabil) a unui om si nicidecum de circumstantele in care se produce. Coltescu, in orice situatie crtica s-ar fi aflat in care fotbalul nu ar fi prezent ca circumstanta, tot la acelasi act ar fi apelat.
In alta ordine de idei, adevaratii sinucigasi isi pun capat zilelor in liniste, fara tam-tam. Cei care fac tam-tam o fac din dorinta – nu de a se sinucide – ci de a acapara atentia. Suna probabil crud, dar asta este adevarul.
In orice caz: singurul link care duce la fotbal, in acest caz, este faptul ca Coltescu este un arbitru. In rest, nici o legatura.

roach  •  7 octombrie 2008, 0:52

Presiunea la care e supus un arbitru e invers proportionala cu treaba pe care o face, din pacate. Un arbitru NU e medic, NU salveaza vieti. NU e profesor. NU educa oameni. NU e pompier, NU stinge focuri. Un arbitru are ghinionul de a se ocupa de un lucru FRIVOL, in jurul caruia se invart insa foarte multi BANI. Si de aici, prea multi oameni isi dau cu parerea. Fiindca, in clipa in care pierzi bani, clar nu esti TU, cu deciziile tale de patron ori manager de vina. De vina e ALTUL. Intotdeauna ALTUL.
Cat castiga? Nu conteaza. Stiu doar ca daca 10 milioane si-ar da cu parerea despre ce fac eu la serviciu, si eu as lua-o razna.
Iti trebuie pilele foarte groasa pentru a rezista. In Romania, bineinteles. In Anglia se invart de 100 de ori mai multi bani, dar nu am auzit NICIUN patron, NICIUN manager sa comenteze vreun arbitraj. Oricum, nu la modul HULIGANIC cum se face pe-aici. Iar in Anglia se lasa si cu picioare rupte pe teren.

ARMY&NAVY  •  7 octombrie 2008, 6:07

Are dreptate, roach. Locuiesc de f.mult timp la Londra. Se mai intimpla si aici ca un arbitru sa greseasca grav, chiar f.grav, dar nu citesti decit un rind, doua, despre arbitru vinovat. Nu se face nici o tragedie, se scot in evidenta lipsurile, echipei, sau tactica antrenorului. Citeodata citesc, mailuri-le, microbistilor din romania. Unii isi zic, din nord. HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA. Aceeasi mentalitate miticista o au si ei. Nu e nici o diferenta. Sau daca exista este foarte mica. Unii din zona Vest, vorbesc de Viena. HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA

DEZAMAGIRE!!!  •  7 octombrie 2008, 10:32

Sunt dezamagit total de acest articol Tolontane … Ce mi-e** ce a scris pe GSP despre „tentativa de sinucidere” a lui Coltescu, ce mi-esti tu!!!

Aveam mai multe pretentii de la tine dat fiind faptul ca de obicei iti placea sa analizezi situatia mai profund si nu sa o iei ca atare.

Ati facut un mare „hit-maker” dintr-o situatie mai delicata a unei fiinte umane (ceea ce nu pot zice ca sunteti voi).

Mi-e sila de atitudinea voastra fata de momentul de slabiciune al acestui om. Nu conteaza ce face, unde lucreaza, cati bani castiga.
A eticheta pe cineva ca sinucigas e ca si o condamnare la inchisoare.
De acum incolo nu va mai putea duce o viata normala. Sper ca va va ramane pe constiinta. (asta in cazul in care aveti una!)

Daca v-ati fi uitat cu atentie la filmulet, ati intelege ca nu e decat un excess de furie intr-un moment de slabiciune sentimentala. Acea „amenintare” ca se sinucide nu e decat sistemul de autoaparare al masculului prins intr-o situatie jenanta, de slabicine, orgoliul masculin (cel mai probabil plangea).

Vi se pare ca un om care zice: „Ce vreti de la mine … sa ma arunc pe geam?” poate fi clasat ca sinucigas?!
Daca medicul de pe SMURD il considera depresiv cu tendinte sinucigase atunci l-ar fi sedat, imbracat in camasa de forta si l-ar fi trimis la Socola.

E bine ca pe langa faptul ca Dumnezeu va dat „harul” (asa credeti voi) de a scrie, va mai bucurat si cu clarviziunea pe diagnostice medicale.

pfff.

Un sinucigas nu tipa in gura mare ca se arunca; o face direct.
Un sinucigas de obicei, pentru a se mai alimenta pentru o perioada cu „simpatia” celor din jur, isi provoaca rau FIZIC.

Coltescu nu a facut asa ceva. El nu a vrut decat sa se detaseze de tot pentru o perioada. A vrut doar sa nu fie deranjat in acel moment de slabiciune pentru el, iar voi nu l-ati ajutat sa treaca peste acel moment ci i-ati facut viata un calvar.

Nici macar scuze publice nu l-ar mai ajuta cu nimic … Media l-a etichetat ca sinucigas!!!

Rusine sa va fie …

***

lili  •  7 octombrie 2008, 12:47

Eu nu inteleg de ce faceti atata tam-tam pe tema asta?De ce trebuie sa scormoniti in viata omului?
In loc de ajutor, ce primeste bietul om?
Ii faceti mai mult rau ?
Chiar nu puteti intelege ca omul asta are un negaz si trebuie ajutat?
Indiferent daca a gresit la meciuri sau ce a facut eu zic ca merita un pic de ajutor. Fiecare avem momente grele in viata si va spun sincer mie chiar mi-e mila de Coltescu si sper sa aiba putere sa treaca cu bine peste momentele astea grele din viata lui.

Autogreen  •  7 octombrie 2008, 16:03

Oare mai merita sa ne uitam la meciurile din liga 1?!

Realist  •  7 octombrie 2008, 17:03

Meci cu…viata,castigat,dintr-o intamplare fericita(pentru a doua oara),de Coltescu,meciul imaginii,pierdut,ca de fiecare data, lamentabil,de fotbalul romanesc,cu tot ce contine si cu tot ce este el.Coltescu=victima a putregaiului si coruptiei care domnesc in fotbalul romanesc,a intereselor de factura mafiota care il guverneaza,a personajelor care il populeaza, aflate de cele mai multe ori,sub baza cea mai jos a societatii romanesti.Viata unui OM,cu bunele si relele sale,cu problemele sale, a ajuns sa fie pusa in grea cumpana de o mana de fosti,actuali sau viitori infractori si de acolitii acestora.Din nefericire,cele scrise candva de M.Twain,inca mai domina o realitate cutremuratoare:”Daca iei un cain flamand si ii dai sa manance,nu te va musca.Aceasta este cea mai importanta diferenta intre un caine si un om”

sorin  •  7 octombrie 2008, 20:39

Catalin!Gazetari!Face-ti ceva!!!!

Nu merita asa ceva!!

Blogaria umana: Tolo, Sendre, Demaio, Georgescu, Geambasu | istodor.ro  •  14 martie 2011, 1:06

[…] Tolo face poezie din aproape sinuciderea arbitrului Coltescu: “Ti se pare ca vezi un penalty neacordat si poate ca acolo nu pilpiie decit frica de singuratate.” In incercarea lui Coltescu, Tolo citeste o lunga lista de compromisuri istorice ale fotbalului. Pentru fotbalistii care se bucura la un kil de euro si pentru suporterii care ling bite si lanturi de nerabdarea de a mai omori cite ceva din Dumnezeii sportului, povestea lui Coltescu va trece neobservata: e o momiie. […]