Nou site de media

„Interesul pentru domeniul media este mult diminuat în Evenimentul Zilei şi am decis să fac singur pe internet ceea ce făceam la ziar”, şi-a justificat Petrişor Obae plecarea de la cotidianul trustului Ringier. Jurnalistul media a fondat un site intitulat paginademedia, unde va posta ştiri, analize şi o revistă zilnică a presei cu subiectele de media.  „Da, ştiu că siteurile care agregă informaţii nu au o reputaţie prea bună, dar la revista presei, care va fi doar o parte a siteului, voi face o relatare succintă a subiectelor, nu o clonare a lor”, a spus Obae. Crescut împreună cu Petre Barbu, numele cu cea mai mare anduranţă în jurnalismul media, Obae se gîndeşte inclusiv la colaborări cu alte ziare, „dar deocamdată vreau să văd cum va merge proiectul pe net”.

luni, 6 octombrie 2008, 10:53

„Interesul pentru domeniul media este mult diminuat în Evenimentul Zilei şi am decis să fac singur pe internet ceea ce făceam la ziar”, şi-a justificat Petrişor Obae plecarea de la cotidianul trustului Ringier. Jurnalistul media a fondat un site intitulat paginademedia, unde va posta ştiri, analize şi o revistă zilnică a presei cu subiectele de media.  „Da, ştiu că siteurile care agregă informaţii nu au o reputaţie prea bună, dar la revista presei, care va fi doar o parte a siteului, voi face o relatare succintă a subiectelor, nu o clonare a lor”, a spus Obae. Crescut împreună cu Petre Barbu, numele cu cea mai mare anduranţă în jurnalismul media, Obae se gîndeşte inclusiv la colaborări cu alte ziare, „dar deocamdată vreau să văd cum va merge proiectul pe net”.


Comentarii (14)Adaugă comentariu

foto nunta  •  6 octombrie 2008, 11:07

fiecare jurnalist cu site-ul lui, citit doar de alti jurnalisti, care fiecare detine propriul site, citit doar de jurnalisti samd.

Yoda  •  6 octombrie 2008, 11:25

Este foarte bine ca Petrisor si-a facut un blog de media, ii citeam de fiecare data pagina din EVZ. Contine informatii de audiente TV. Unii se intreaba ce succes va avea: eu zic ca va fi un blog de top.

Thavi  •  6 octombrie 2008, 12:45

Foarte tare! Mai toti jurnalistii isi lanseaza bloguri.

Cristi Roman  •  6 octombrie 2008, 13:45

Am facut cu placere in primul an de facultate la FJSC un curs de foto cu Petrisor.
Se simtea nevoia unor siteuri/bloguri ale unor jurnalisti de media, pe linga cele consacrate deja:)). Sa fie concurenta!
Bafta, Petrisor!

Spiridusul  •  6 octombrie 2008, 14:11

Acum am vazut si eu cit are OTV-ul share. E incredibil cum poate sa se vinda scandalul intr-o societate in plina tranzitie, in asezare. Eu i-as propune lui Dan si lui Vintu, normal, sa deschida dupa aceeasi reteta in toate economiile emergente! Credeti ca in Croatia, Muntenegru sau Albania n-ar merge? Eu bag mina-n foc ca da.

Reclama24.ro  •  6 octombrie 2008, 14:22

este bine, ca vom avea informatii mult mai bune…siteul este bun 🙂

George Hari Popescu  •  6 octombrie 2008, 15:59

Foto nunta, ar fi bine dacă ar fi aşa, ar însemna că există o breaslă. Dar nu cred că toţi dintre cei 2.000 de vizitatori de azi la Paginademedia.ro sunt ziarişti.

În sociologie, există o fază în care breasla vorbeşte despre sine însaşi prin diverse forme – ziare, cărţi, filme, site-uri – şi asta e de bine, înseamnă că intrăm în normalitate.

Alexandru Raducanu  •  6 octombrie 2008, 22:07

Il felicit pentru initiativa si ii doresc succes. Oricum, sa aiba 2000 de vizitatori, la plecare, e un semn bun. Foarte bun.

Pacat ca in Romania nu poti sa traiesti dintr-un site de content. Va trebui sa gaseasca niste servicii pe care site-ul/compania lui sa le ofere, la cerere. Poate niste analize, niste investigatii, niste evaluari. Pe modelul Iulian Comanescu??

james crissilv  •  7 octombrie 2008, 11:18

Ii doresc mult succes, dar va reveni cu siguranta la o forma tiparita. Poate chiar a aceluiasi trust.
O zi minunata iti doresc

BABILONUL IMOBILIAR  •  7 octombrie 2008, 11:47

Sa-i fie de bine ! Si…cititorilor!

Yoda  •  7 octombrie 2008, 16:50

@jamess crisliv

E, oricum este Iulian Comanescu la EVZ, are editoriale foarte bune pe partea de media, apar sambata.

Ciprian Ciocan  •  7 octombrie 2008, 19:28

Concurenta? 🙂 Cel mai bun blog despre media…in pericol?

belu2  •  7 octombrie 2008, 21:19

Cum a-s putea lua legatura cu Catalin Tolontan pentru niste probleme destul de nedrepte din gimnastica din Romania? [Admin GSP: Folositi adresa de mail catalin.tolontan@gsp.ro]

George Hari Popescu  •  12 octombrie 2008, 15:36

Pt. Alexandru Raducanu: Ba poţi să trăieşti, vei vedea, urmăreşte site-ul. Hai că românii pot să-şi revină şi vor fi destul de deştepţi să poată discerne.

Pt. james crissilv: Eu zic că nu va reveni, n-ar avea motive, nici măcar financiare.