Piţurcă merge mai departe

Despre schimbarea de stil a selecţionerului şi şansa ca ea să dureze

joi, 9 octombrie 2008, 10:43

Despre schimbarea de stil a selecţionerului şi şansa ca ea să dureze

A ales calea bună pentru meciul cu Franţa. S-a deschis în faţa jucătorilor. Rîde, plăteşte mese, vă amintiţi că Sandu regreta de la Beijing că n-au băut o bere împreună?,  şi vorbeşte cu fiecare. E adevărat că derapează şi în cruzime, cazul lui Niculae, revocat de pe „Otopeni”, dar nimeni nu se schimbă dintr-o dată.

De fapt, e tactică sau e schimbare? Nu ştim. Poate că nu ştie nici el. Dar faptele devin caracter şi, dacă va avea şansa unei victorii cu Franţa, poate că vom privi un selecţioner rezonabil.

Piţurcă a mai traversat momente aşa. Punţi de umilinţă la capătul cărora a dat senzaţia că s-a transformat. Nu a durat. Cînd au venit rezultatele şi s-a simţit sigur pe el, a început din nou să-i ignore sau să-i atace pe cei care i-au fost alături… Hagi, Mutu, Sandu…

L-am văzut la volanul unei Dacii în filmările făcute pentru sponsorul FRF. Era haios, era uman, era diferit de cel care erupea din Mercedesul şalupă, gata să ia de gît un suporter turmentat.

Uneori, mai puţine mijloace înseamnă mai mult spaţiu pentru noi. Bang & Olufsen este cea mai cunoscută firmă de aparatură audio şi video premium pentru casă. Produc combine muzicale care arată ca nişte scoici şi se comportă ca îngerii. Sculele costă mii sau zeci de mii de euro. Fabrica din Danemarca, plină de creiere strălucite şi de hipertehnologie, se numeşte „Ferma” şi e înconjurată de o turmă de oi. „Sînt aparatele noastre ecologice de tuns iarba. E mai simplu aşa”, glumesc ei.

Da, poate că e mai simplu cînd aştepţi Franţa cu un surîs la volanul unei maşini pe care n-ai mai condus-o de pe vremea filmului „Angela merge mai departe”.


Comentarii (37)Adaugă comentariu

Z  •  9 octombrie 2008, 23:07

Inca un exemplu ca de fapt lucrurile depind de tine…oricat ai da vina pe presa, pe „dusmani”, etc, pana la urma artizanul unei astfel de schimbari nu poti fi decat tu. Asta apropo si de Coltescu si de „artizanii distrugerii sale”, nominalizati de Craciunescu.

YODA TV  •  9 octombrie 2008, 23:24

l-am vazut in aceasta seara pe Piturca la Antena 1, la Observator: era destul de optimist, dar el a declarat ca nu o arata. Sa fie un semn bun? 😉

george  •  10 octombrie 2008, 0:02

Ce articol misto!!!Felicitari.

PAH  •  10 octombrie 2008, 0:49

Catalin,
Esti OK? Serios. Vad ca in ultimele zile posturile si comentariile tale tind spre extreme.

ion  •  10 octombrie 2008, 2:09

Domnule Tolontan, pentru o informare corecta, va rog sa il informati pe semnatarul articolului „Cine mai alearga”, ca cei mai multi km alerati intr-un joc de la EURO 2008 a fost Razvan Cocis cu 12,743m, in jocul cu Olanda. Nicolita a fost pe trei. Asta doar ca informare corecta desi nu conteaza cativa metri.

romania inedit  •  10 octombrie 2008, 3:14

Eu cred ca Victor Piturca este un antrenor de valoare !

dinudinudinu  •  10 octombrie 2008, 7:39

Care victorie??!! Sper sa fie o victorie zdrobitoare a Frantei, pentru ca numai asa, poate, ar trebui sa plece piturca…….Echipa nu are prezent, dar ce este tragic nu poate avea viitor. Ce arie restransa de selectie??!! Jucatorii preferati?? Care si-au aratat limitele la Euro??!! Si Lucescu sau Iordanescu aveau fixuri: Gabor sau Soava. Dau aveau putine. Cocis pe unde joaca? Din cate stiu pe banca…..Cine va face jocul la mijloc??!! Chivu??!! L-a trimis la mijloc sa nu se faca de ras si sa gafeze ca la Inter, Roma sau Ajax?? Chivu, cu tot respectul, ca este pana la un punct de bun simt, nu este decat un jucator vopsit de presa. Haide Franta!!!! Cu cat va ramane piturca cu atat se va scufunda nationala in mocirla. Nationala lui piturca, nu a Romaniei. Piturca va fi urat mai ceva ca ceausescu………Chiar nu vedeti dom’le ca echipa nu joaca nimic si ne facem de rasul lumiii??!!

edw  •  10 octombrie 2008, 8:34

da acum a dat satisfactie dar dupa meci pun pariu ca revine la normal.este o meteahna mioritica ne facem frate cu ….pana trece meciul dupa o sa vedeti voi

Ciprian  •  10 octombrie 2008, 9:07

Din pacate iar jucam pe un stadion multifunctional. Nu avem nicio sansa !

cel_care_se_uita  •  10 octombrie 2008, 9:35

turcul si pistolul…sapa si lopata
la ce generatie avem, asa antrenor; locul nostru din ierarhia mondiala e cladit pe joc distructiv, semn al lipsei de valoare; Piturca e un instinctiv: schimbarea lui de imagine e simtirea declinului: ce sa mai faci dupa acel 0-3? din pacate, e nevoie de un soc (au mai tras-o si altii, chiar francezii, dupa acel 1-2 cu Bulgaria). si poate atunci se va construi o strategie de refacere.

catalin  •  10 octombrie 2008, 9:52

Bravo! Cataline, ai lasat mai mult de la tine pentru a pune umarul la razboiul psihologic! Toate marile ziare din lume isi sustin in felul asta nationala si ma bucur ca gsp face asta! Evident, sunt convins ca, daca rezultatul va fi prost, veti taia in carne vie! Repet, inca o data felictari pentru modul in care-i sprijiniti. In definitiv, nationala nu-i a lui Piturca, e a Romaniei!

Top 5 goluri etapa 10  •  10 octombrie 2008, 9:59

Si daca lui Piturca i s-a facut rusine cand a vazut cum a batut CFR pe Roma? Daca s-a gandit, dupa acel meci „Hai sa fac si io tot asa la meciul cu Franta”?
Eu sper ca asa s-a intamplat.

Genceaforever  •  10 octombrie 2008, 10:19

Domnule Tolo, incercarea ta timida de a sustine echipa nationala este de apreciat. Asta e calea cea buna, asa trebuie procedat. Este un moment delicat si ei au nevoie de sustinere. Pe mine personal nu ma intereseaza nici cat negru sub unghie moralitatea lui Piti atata timp cat duce nationala pe la turnee finale. 99,9% din oamenii care se invart in lumea fotbalului nu prea au fost pe la scoala si e normal, ei trebuie sa stie fotbal nu sa vorbeasca frumos la conferintele de presa. De multe ori Piti a optat pentru tacere decat sa dea apa la moara unor pseudoziaristi lucru care i-a derutat si mai rau. Mai cu plamani, mai din suflet „Hai Romania”. Viel Spaß!

dinamovist  •  10 octombrie 2008, 10:22

nu-mi vine sa cred! chiar sa fim asa de naivi incit cadem aproape de buna voie in plasa lui Pizi? Lupul isi schimba parul dar naravul ba! S-a saturat sa fie atit de hulit prin presa si va face proba filozofiei lui de fotbal la nationala ! Va juca ofensiv dar numai datorita reactiei pe invers, a incapatinarii si ingimfarii sale. Dupa mottoul „Apres mois le deluge!” joaca ofensiv cu toate ca e convins ca asa nationala va fi invinsa la scor. Numai pt. ca dupa meci sa zica : am jucat ofensiv dar n-a ajutat. Ca sa cistigam ar fi trbuit sa jucam ca la euro! Ati dat nationala pe mina unui impostor; un trisor profesionist are un anumit caracter care nu lasa loc schimbarilor miraculoase in bine. Dupa meci, cei ce s-au imbatat cu apa rece, vor avea mari dureri de cap!

Sendero Luminoso  •  10 octombrie 2008, 10:28

Din pacate n-avem materie prima (nici antrenor,nici jucatori).De-acum inainte vom tremura indiferent de adversar pt.multi ani.O sa facem ****** praf cu alde Andrei Ionescu,Bogdan Stancu,Chiacu,Bicfalvi,Gaman,s.a.

lord belial  •  10 octombrie 2008, 10:33

sper sa ne rupa franta in doua, sa il umple de **** rusine pe **** fara caracter, piturca ****

ge0rgian  •  10 octombrie 2008, 10:48

E doar o atitudine de fatada pentru a mai indulci din amareala meciului cu Lituania.Piturca nu se va schimba,sa speram ca va reusi sa schimbe jocul echipei macar.

Cătălin Tolontan  •  10 octombrie 2008, 11:32

george: multumesc
PAH: adik scriu articole bune si articole proaste. Logic, sint om 🙂

Cătălin Tolontan  •  10 octombrie 2008, 11:33

Genceaforever, catalin: dc ar prelua moralul romanilor si interesul lor pentru acest meci, nationala ar bate franta

PAUL BADEA  •  10 octombrie 2008, 12:17

cred ca piturca s-a inrait mult dupa ce i-au facut hagi si popescu. inainte nu era chiar asa.

vox populi  •  10 octombrie 2008, 12:19

de asta ma tem eu…ca piturca va merge mai departe si dupa meciul cu franta !

Ducu  •  10 octombrie 2008, 13:22

@dinudinudinu
Chivu „vopsit de presa”?
Care presa? Olandeza sau italiana?

Esti din alt „film”!

marius  •  10 octombrie 2008, 14:27

am citit o chestie interesanta: cum ca suma numerelor de la ruleta este , ati ghicit, 666;
it makes sense now, right?

suporter  •  10 octombrie 2008, 14:28

O repet. E una din fetele cinismului.Din pacate pentru unii , din fericire pentru altii.Foarte putini.Sa ne pastram totusi speranta si bucuria de a invinge !

T.rex  •  10 octombrie 2008, 15:00

Cred ca, mai degraba, e o stare de spirit.
Nu il vad pe Piturca sa fie capabil nici de schimbare, si nici de exercitii psihologice.


***

Florin  •  10 octombrie 2008, 15:26

Am citit cateva comentarii remarcabile, iar parerea mea este ca Piturca se razbuna pe cei care-i contesta pozitia de patron al echipei nationale. Va spune ca a fost fortat sa renunte la disciplina, la aparare etc. si spera ca ne va bate obrazul dupa un 0-3 cu Franta.
Problema e ca echipa nu ia bataie nici fara antrenor (in cazul asta poate chiar castiga).
Si-a pregatit alibiul dar…
si trisorii iau teapa.

BABILONUL IMOBILIAR  •  10 octombrie 2008, 16:00

Toti antrenorii au si bune si rele, simpatii si antipatii…
Asa au ajuns jucatori mari sa nu fie selectionati la Nationala, cum au fost Dobrin in Mexic si Nelu Oblemenco (dupa ce a fost de 3 ori la rand golgeterul Romaniei!!)…Sau Lacatus, neluat de Iordanescu in ’94 in America etc.
Acum, poate ca era si jucatori mai buni decat cei care-s la Constanta. Si cert erau. Dar…asta e, avem un singur antrenor principal la Nationala…
Mai prost, mai bun, asta e, momentan.
Poate ca e momentul ca, indiferent ca batem sau, Doamne fereste!, terminam la egalitate cu Franta ori pierdem, Piturca trebuie sa plece.

Ionescu Marius  •  10 octombrie 2008, 16:09

@BABILONUL IMOBILIAR, in ’94 Lacatus nu a participat la mondialul american pt ca s-a accidentat cu 1 luna inainte…

ger  •  10 octombrie 2008, 16:34

„Bang & Olufsen este cea mai cunoscută firmă de aparatură audio şi video premium pentru casă. Produc combine muzicale care arată ca nişte scoici şi se comportă ca îngerii. Sculele costă mii sau zeci de mii de euro.”

desigur asta este o firma pentru tantalai cu mofturi care nu au habar de muzica, sunet si electronica. 🙂

TYLER DURDEN  •  10 octombrie 2008, 16:57

Exact de asta imi era teama,ca Piturca va merge mai departe 🙂

dufriseur  •  10 octombrie 2008, 17:33

ALLEZ LA FRANCE ! ***

foto nunta  •  10 octombrie 2008, 19:10

cand a fost suparacios, lui pitzurca i-a mers bine, a batut olanda etc.
acum e vesel si deschis dar nu-l vad bine cu franta

mihai  •  10 octombrie 2008, 19:51

domnule tolontan, am vazut la stiri ca piturca este invinuit intr-un dosar de cercetare penala(cazul”valiza”) si mi se pare normal sa fie suspendat din functie la fel ca si ceilalti cetateni romani cu astfel de probleme(ministri, functionari publici sau simpli cetateni).va rog sa faceti demersurile necesare(bineinteles din postura d-voastra) pentru realizarea acestui fapt.va multumesc.

Andrey  •  11 octombrie 2008, 14:05

Pai le plateste mese ca are de unde…de la cazino. Sa vedem cat de ofensiv vor juca in seara aceasta. Oricum, hai Romania.

Liviu  •  11 octombrie 2008, 23:41

Commentul acesta este scris imediat dupa meciul cu Franta 2-2. Sper ca urmatorul comment sa contina cuvintele demisie, concediat, dat afara sau poate chiar linsat.

Drib  •  13 octombrie 2008, 12:52

Tolo ***

De unde si pana unde aceste conexiuni ?

Spiegelman  •  21 octombrie 2009, 13:52

are you serious?