Prietenie

O frază de neuitat, fără legătură cu meciul de azi

vineri, 10 octombrie 2008, 11:27

O frază de neuitat, fără legătură cu meciul de azi

În această zi istorică.

În dimineaţa în care soarele n-a răsărit încă în Cayenne, care nu e un model de Porsche, asta dacă ziarul de faţă a ajuns în cafenelele din Dorobanţi :-), ci capitala Guyanei Franceze, acolo unde Ribery are zeci de mii de suporteri.

Astăzi, aşadar. Cînd românii, turcii, tătarii şi ţînţarii din Dobrogea vor veni la Constanţa la meci. Cînd Chivu şi Mutu vor fi aplaudaţi ca nişte împăraţi. Cînd însuşi Mourinho va fi adus de mînă de Ioan Becali, dar nu pentru Vieira, ci pentru, cine ştie?, Goian, Lobonţ sau Marica.

Tot azi, Grădinescu şi Cosmescu îşi vor pregăti verbele pentru microfonul Antenei 1, uitîndu-se cu coada ochiului unul la celălalt aşa cum Hagi şi Popescu se priveau cîndva, admiraţie şi competiţie.

Diseară, cînd vedetele vor intra pe gazon şi unele vor veni spre bănci, aplecaţi un pic de spate, cînd totul va sta să înceapă, în aceste timpuri cînd atîtea nume mari coboară şi urcă, de la Lehman Brothers la fraţii Piţurcă şi Domenech, nu-ş’ de ce, pur şi simplu, te pomeneşti surîzînd cînd îl auzi pe Stelian Gherman declarînd despre Doboş, amicul său de o viaţă, încă nerefăcut complet după teribilul accident: „Dacă Toni nu ne mai recunoaşte, ne împrietenim iar cu el!”.

Din Martinica la Adamclisi e greu de imaginat ceva mai bun.


Comentarii (50)Adaugă comentariu

dragos  •  10 octombrie 2008, 23:51

Superb!

adi  •  11 octombrie 2008, 0:42

Oare sa fi zis asta din cauza educatiei sale religioase. La sursele tale Tolo trebuie sa stii ca si Gherman e Martor al lui Iehova la fel ca Sabau.

gadjo dildo  •  11 octombrie 2008, 1:09

Tolo,in sfarsit un articol mai inchegat. Felicitari

argos  •  11 octombrie 2008, 1:10

Articol reusit, ca de obicei.

Vasi  •  11 octombrie 2008, 1:35

mai e ceva sperantza 🙂

vg  •  11 octombrie 2008, 2:09

incercare de bun psiholog, tolo draga, dar tare ma tem – ca sa folosesc o sintagma de-a lui Octavian Paler – ca o infrangere, foarte probabila, va declansa din nou caruselul scandalurilor si a urii. bunul-simt si bunele intentii nu sunt suficiente in acest joc cu mingea…

marius sev  •  11 octombrie 2008, 3:05

am citit si eu articolul azi! ciudat! am avut aceiasi senzatie.am suris!

Becali Ioan  •  11 octombrie 2008, 4:19

aaa…nu inteleg. aha hha, hha ha.

MICHIGAN  •  11 octombrie 2008, 5:06

‘Cînd însuşi Mourinho va fi adus de mînă de Ioan Becali, dar nu pentru Vieira, ci pentru, cine ştie?, Goian, Lobonţ sau Marica.’Asta e misto??Cam care dintre ei ar putea juca la INTER????Acu pe bune!

Cheshire Cat  •  11 octombrie 2008, 5:31

Daca lumea nu ne mai recunoaste, ne imprietenim iar cu ea ! Frumos spus, dar prietenia dv. pentru iubitorii sportului unde este ? De ce nu ne dati si noua posibilitatea de a vedea meciurile la TV ?

ciupi  •  11 octombrie 2008, 7:09

stelian gherman este procurorul care ancheteaza dosarul „valiza”? in ceea ce-l priveste pe Mourinho, nu poate veni decit pentru fl. petre; altfel ce sens ar fi avut sa joace?!

Mos Califar  •  11 octombrie 2008, 7:27

Nu era cazul sa amesteci remarcabila fraza cu meciul de azi.Deseara e vorba de „bani ” , cuvintele alea sunt exact cum ai spus despre „prietenie”

nin  •  11 octombrie 2008, 7:36

foarte frumos!

arh. Gheorghe Petresciu  •  11 octombrie 2008, 8:05

EU NU CRED CA VOM CEDA PRESIUNII MECIULUI SI VOM CASTIGA CELE TREI PUNCTE PUSE IN JOC. DECI, HAI ROMANIA!

marianx  •  11 octombrie 2008, 8:14

asta este ceea ce vreau sa citesc atunci cand deschid un ziar de sport…nu conteaza ce va fi…m-ai facut sa zambesc si sa ma destind,amintindu-mi ca putem fi atat de buni
felicitari,dom’le!

Ciprian  •  11 octombrie 2008, 8:25

Da, bravo, tare articol. Dar daca ai fi tu in locul lui Dobos, nu cred ca ar mai dori cineva sa se reimprieteneasca cu tine, in caz ca ti-ai pierde memoria si nu ti-ai mai recunoaste prietenii.

uca  •  11 octombrie 2008, 8:56

Tantarii fiind cine? ………

henry  •  11 octombrie 2008, 9:01

frumos spus.
pt 2.adi, de ce oare ar conta faptul ca gherman este martor a lui Iehova?(poate doar pentru ca se vede ca este un alt fel de Om,si nu fariseu-ortodox ca gigi)in primul rand ii este prieten lui dobos.si asta conteaza.

vasile  •  11 octombrie 2008, 9:03

bravo tolo! ne place!

ko  •  11 octombrie 2008, 9:29

Fraza e intr-adevar incredibila. Dar articolul e scris doar ca sa acopere spatiul din ziar care ii e dedicat. Ajungea doar fraza lui Gherman… Restul cuvintelor din articol sunt in plus… n-au nici o noima

fotbal  •  11 octombrie 2008, 10:28

rafinate randuri! m-am emotionat

sorin-stelist  •  11 octombrie 2008, 10:31

asta chiar ti-a iesit !

danim  •  11 octombrie 2008, 10:47

FRUMOS

ge0rgian  •  11 octombrie 2008, 11:17

Foarte bun articol…cand am inceput sa-l citesc nu ma asteptam ca finalul sa fie asa,excelenta incheiere.

george  •  11 octombrie 2008, 11:31

pt. „chestiile” astea traiesc!bravo!

alin  •  11 octombrie 2008, 11:32

faza cu mourinho venit pt marica e cal mai tare banc auzit anul asta :))

explorish  •  11 octombrie 2008, 11:38

ma surprinde placut avalansa de articole sensibile dinaintea meciului cu franta. ati ales alta abordare cu totii – bravo.

ma surprind placut unele comentarii care „marsheaza”. ma surprind neplacut majoritatea comentariilor, vazute mai ales la maria andries si emil gradinescu, cu articole asemanator duioase, care arata ca nevoia de artzag domina inclinatia (care nu se poate sa nu existe, in adanc) spre sentimente mai „soft”. probabil privita ca „slabiciune”. pacat.

foto nunta  •  11 octombrie 2008, 12:00

multa sanatate Dobos, hai ca o sa-ti revii

flashu  •  11 octombrie 2008, 12:15

am si eu un punct de vedere foarte subiectiv vis-a-vis de meciul asta.. Hai Romania!

Andreea  •  11 octombrie 2008, 12:50

Am pastrat ziarul de ieri doar pentru fraza asta a lui Stelian Gherman. Multumesc, cred ca asta e esenta tuturor lucrurilor.

mishulake  •  11 octombrie 2008, 15:24

Kolosala fraza lu Gherman; Mi s-a facut pielea de gaina dupa recitire; formidabil! Tolo esti mare ca ne-ai dat-o, ***!

romania inedit  •  11 octombrie 2008, 15:28

“Dacă Toni nu ne mai recunoaşte, ne împrietenim iar cu el!”, este o fraza memorabila pentru moacele care fojgaie in libertate ( inca 🙁 ) in fotbalul romanesc .
Cred ca n-ai avut inspiratie Cataline , dar pentru astazi te scosasi ! 😛

mishulake  •  11 octombrie 2008, 15:28

si totusi te citesc bre Cataline…!

Pang  •  11 octombrie 2008, 15:38

tare. am tresarit si eu ieri cand am citit declaratia lui Gherman dar azi am cazut pe ganduri vazand articolul asta. Cam asa scrie un ziarist mare, Cataline. Instinctual, direct, fara scuze „wishful thinking” si intorsaturi complicate.

ps – pentru cei care nu stiu ce-i intre ghilimele – wishful tihinking e anticamera autistilor si neintelesilor: sa spui si sa construiesti scheme – narative, discursive – bazandu-te exclusiv pe ipoteze care ai vrea tu sa se intample si mai deloc pe realitate.

littlegabri  •  11 octombrie 2008, 15:44

extraordinar articol!
multa sanatate pt dobos!!!

altcineva  •  11 octombrie 2008, 16:08

Hagi si Popescu sunt legende ale fotbalului romanesc si mondial, Gradinescu si Cosmescu mai trebuie sa pregateasca verbe un secol, ca sa insemne pt. noi, macar 10% din valoarea celor cu care ii comparati. Pacat de restul textului. Ar fi fost bun!

Anotak  •  11 octombrie 2008, 16:09

Ciprian, chiar daca nu-ti place de Tolontan,nu ar trebui sa fi sarcastic mai ales in cazul de fata.Nu te obliga nimeni sa-i citesti articolele. D-le Tolontan felicitari si multumesc pentru acest articol,dar mai ales multumesc acelui domn Gherman pentru acea frumoasa fraza pe care a stiut s-o rosteasca.

Manu  •  11 octombrie 2008, 16:18

No, ase!

Cătălin Tolontan  •  11 octombrie 2008, 17:45

marius sev: mai e ceva comun in noi 🙂

Cătălin Tolontan  •  11 octombrie 2008, 17:46

marianx, dragos, de fapt ALL: multumesc!

florin04  •  11 octombrie 2008, 17:52

Succes tricolorilor!

spirit  •  11 octombrie 2008, 18:39

doar pe tine te citesc

Cătălin Tolontan  •  11 octombrie 2008, 19:03

spirit: pacat dc ma citesti numai pe mine :-)sint o groaza de articole bine scrise in gsp

megalodon  •  11 octombrie 2008, 19:06

@uca:
tantarii sunt machidonii. deoarece foloseau foarte des litera TZ li s-a spus asa. 😉

Red  •  11 octombrie 2008, 19:11

Sa speram ca nu se repeta la Constanta ceea ce s-a intimplat cu bulgarii.
Misto faza cu românii, turcii, tătarii şi ţînţarii. Ca in poezie: Marea, palmierul ( riul, ramul), Mi-e prieten numai mie…..
Shi totusi as vrea sa-l vad pe Piturca cum autoglorifica dupa victorie. Nu de alta, doar din patriotism…..

mujotutun  •  11 octombrie 2008, 20:34

Astea sunt articole scrise pentru nea Vanea, sa vada dansul ca n-a ramas tara fara hartisti ai condeiului jurnalier.

radu-oradea@martoru  •  11 octombrie 2008, 20:43

tolo,de ce nu esti antrenor?uite,pe mine m ai miscat inainte de meciul asta greu,serios,hai romania!!!!

Cătălin Tolontan  •  11 octombrie 2008, 21:01

radu-oradea@martoru : e mai bun piturca decit mine la incurajari! 🙂 plus ca vorbele din vestiar sint cele care conteaza

claudiu  •  11 octombrie 2008, 23:43

Domnule Tolontan cu tot respectul pentru persoana dumneavoastra,felul in care scrieti articolele ma face sa cred ca sunteti putin…dus…sa zic asa,v-as sugera sa va reorientati,dumneavoastra cat si restul colegilor.

marius din iasi  •  11 octombrie 2008, 23:49

mda… vorbe scrise degeaba, tolo. la fel ca si incurajarile suporterilor. tricolorii continua sa dezamageasca. o echipa mediocra, condusa de un antrenor mediocru. isi bat joc de fotbal. nu se vrea mai mult. nu stiu daca se poate sau nu, dar cu siguranta nu se vrea. am impresia ca piti se razbuna pe generatia asta pentru conflictul avut cu hagi si generatia trecuta. daca nici acum nu e demis piti, nu ma mai intereseaza nationala.