Pompierul Lobonţ

Un egal amar, dar corect. Şi maxim. Pentru că, să fim cinstiţi!, raportul de forţe individual a fost net în favoarea oaspeţilor. România a compensat prin elanul iniţial şi, apoi, printr-o solidaritate în care chiar şi Mutu sau Marica au făcut faza defensivă.

sâmbătă, 11 octombrie 2008, 11:53

Un egal amar, dar corect. Şi maxim. Pentru că, să fim cinstiţi!, raportul de forţe individual a fost net în favoarea oaspeţilor. România a compensat prin elanul iniţial şi, apoi, printr-o solidaritate în care chiar şi Mutu sau Marica au făcut faza defensivă.

Cînd îl ai pe Ribery în teren, de la Hagi încoace n-am mai văzut asemenea accelerări!, nu poţi decît să fii favorită. Meritul echipei noastre e că a anulat din start avantajul Franţei. După aceea însă, albaştrii s-au prăvălit peste noi şi au marcat logic. Păcat pentru gafa lui Lobonţ! A fost aseară pompierul care îl scapă cu capul de bordură pe cel pe care l-a scos din flăcări! El ne-a salvat, el ne-a prăbuşit.

O confirmare avem totuşi. Grupa e absolut dementă, iar noi am cîştigat un jucător: Mureşan. El e confirmarea că echipele de club pot duce, uşor, uşor „naţionala” înapoi. Dar drumul e lung!


Comentarii (165)Adaugă comentariu

jean  •  12 octombrie 2008, 14:51

Domnule Tolontan, daca aceasta remiza este din vina lui Lobont aveti dreptate, dar nu pentru ca nu a aparat sutul ” pustiului minune” ci pentru ca a scapat Romania de la o infrangere. Asa cum au spus mai multi , acolo trebuia sa fie un Chivu , care probabil comunica cu Mister prin Cosmo, ca Muresan sincer la cat a alergat unde era sa fie pe tot terenu,cat efort sa faci.La distanta de 30 de metri trebuia sa intre cineva in el sa-l blocheze dar n-a fost asa . Nu mai da vina pe Lobont . Eu sunt de parere ca el ar trebui sa fie capitanul si liderul nationalei , restul nu merita.

suporter  •  12 octombrie 2008, 14:58

Am citit comentariile pana la pag4 si m-am plictisit, la datul din gura romanul este campion mondial. Cineva se intreba de ce iesea Goian in margine?? Goian iesea in margine ptr ca Piturca a gandit o aparare om la om si daca omul de marcaj se refugia spre tusa, fundasul il urmarea ajungand in margine. Francezii au inteles tipul de aparare gandit de romani si au sacrificat spre tusa varfurile: Henry si Benzema , acestia au stat mai mult lipiti de margini, au deschis terenul si au combinat cu fundasii laterali. In centru, pe spatiul lasat liber s-au infiltrat mijlocasii lor ofensivi care au combinat si au inscris 2 goluri ratand si inca vreo 3-4 ocazii clare. Golul lui Lobont a FOST IMPARABIL, NU STIU CE PORTAR IL PUTEA APARA! ROMANIA A DAT 2 GOLURI F NOROCOASE, NU A ARATAT DECAT O SINGURA FAZA CONSTRUITA CARE S-A INCHEIAT CU FINALIZARE:Muresan si Chivu cu centrarea spre punctul de la 11m. ATAT, cu o singura faza sa zicem mersi ca s-a terminat 2-2. Sa zicem mersi ca dupa ce au egalat francezii nu au mai presat ca altfel eram mancati, acum vorbeam despre infrangere si asa Ribery a ratat rarisim, avea toata poarta in fata dar a tras pe lung si nu a nimerit coltul. RESTUL SUNT VORBE IN VANT.

mishulake  •  12 octombrie 2008, 15:21

Lobont pompier, suna ca dracu !

Albu-Sibiu  •  12 octombrie 2008, 15:56

Domnule suporter, eu n-as fi asa optimist ca dumneata. Cred ca romanii sunt doar campioni europeni la datul din gura si, campioni mondiali, indiscutabil, la ipocrizie. Acesta este un ziar, un forum, logic ca se scrie, se expun pareri. Si, ca sa vezi de ce ziceam ipocrizie, pana si tu ai intrat in joc. Felicitari, domnule campion!
Vad tot mai multi care isi expun parerea referitoare la Lobont. Se arunca vina pe Muresan sau Chivu, ca si cand, daca golul ar fi fost de dupa mijlocul terenului, in stilul celor date prin Liga I a noastra, atunci vina ar fi fost a atacantilor, ca n-au acoperit mijlocul terenului. Haideti sa ne aducem atunci aminte: meciul cu Bulgaria, golul de 2-1. Vina majora: Lobont. Meci cu Danemarca, golul lui Gronkjaer. Vina: Lobont. Primul gol al Lituaniei de la Cluj: incetineala in miscari – Lobont. Multe alte faze la care depindem exclusiv in jocul aerian de inspiratia si plasamentul fundasilor centrali fiindca Lobont e un portar demn de nationala Liliputaniei. Chiar nu mai avem alti portari de trebuie sa-l suportam de zece ani pe Lobontz? Nu spun ca nu are reflexe. Nu spun ca nu face parade spectaculoase. Insa va intreb, pe voi, cei care credeti ca stiti ceva fotbal, cat de greu ar fi parat un portar o minge, ca cea, trasa de Gourcuff, dupa parada la Henry? A lovit-o „in cap” cum se spune, nu i-a imprimat suficienta viteza. Un portar de talie ajungea la acea minge fara prea multa strofocare. Vreti spectacol? Vreti circ? Aveti circ! Si goluri imputabile. Voi ziceti ca niciun portar nu scotea aceea minge? Ei bine, chiar Lobont va contrazice: era o minge parabila.
Partida de aseara si lipsa de caracter a fotbalistilor romani nu trebuie scuzata. Daca ar fi avut Franta 2-0 ne-ar mai fi dat inca 2 goluri, fiindca ei nu se imbata cu astfel de stereotipuri precum „cel mai periculos scor e 2-0” (poate e periculos pentru adversar, fiindca risca umilirea). Am vrut sa ne aparam 70 de min la 25 de m de propria poarta, in logica strabuna patentata acum cativa ani si de Olaroiu. Dovedeste automultumire si lene. Atunci cand Dumnezeu iti da (cele 2 goluri) daca risipesti darul se cheama ca esti incapabil si, de ce nu, prost de-a binelea. Iar adevaratele lichele sunt cele care acum incearca sa ne convinga ca mai bine de asa nu se putea, ca ar trebui sa ne multumim cu felia ce ni s-a dat… Vreti sa fiti vesnic invinsi? Atunci ascultati-i!

caprarosie  •  12 octombrie 2008, 16:28

Vad ca multi spun ca golol 2 primit de lobont a fost imparabil…!:)))) da de unde’!!! Mingea aia i-a trecut chiar pe langa mana…uitati-va atent la faza! 9 din 10 portari ar fi aparat acea minge!

P.S. Daca in poarta ar fi fost Zapata de la steaua… sigur am fi castigat meciul asta!

Me  •  12 octombrie 2008, 17:35

..Se pare ca toata lumea la noi in tara stie fotbal si sa critice..nimeni nu vede decat gafe, greseli si nimic altceva..Romanii au dat 2 goluri norocoase…dar francezii ce au facut….Lobont a luat un gol parabil…dar cand a aparat 3 alte goluri…poate imparabile pentru majoritatea portarilor…nu mai zice nimeni…eu zic sa va vedeti de „vedetism” extern..si sa observati si bunele si relele…vorbim de aceeasi echipa imbatabila a Frantei…care lua 3 goluri de la Austria acum nu mai mult de o luna si jumatate…si drept de aceeasi echipa a Romaniei care incasa acelasi numar de goluri de la o alta echipa „etalon”…hai sa vedem cu ambii ochi cascati..si ce e bun si ce e rau..si sa nu mai comentam doar ca sa ne dam suporteri adevarati sau cunoscatori de fotbal din tata in fiu….

durden  •  12 octombrie 2008, 17:51

NU A FOST VINA LUI LOBONT LA GOL CI A FUNDASILOR!!!!!!!!nu era nici un fundas pe o raza de 5 metri!!!!TREZITI-VA!!!!

dr stoica  •  12 octombrie 2008, 18:38

Hai sa fim seriosi. Romania merita sa fie data cu capul de bordura de pompier. La cat a ars-o focul galic si daca nu se stingea in 90 de minute, victima o incasa si mai rau. Inchipuie-ti ca erai polonez. Sau portughez. Sau scandinav. Nu ti s-ar fi parut nedrept, vazand meciul, ca Romania sa bata Franta? Iar Lobont e juma’ de echipa, oricum. Nu stiu daca putem numara 10 portari ca el in clipa de fatza in Europa. Iar grupa nu e neaparat nebuna. Lituania si-a revenit la forma care a consacrat-o si a luat-o. Franta e din nou Franta, iar Serbia pare echipa de locul doi. Si gata, ne gandim deja la viitoarele trageri la sorti pentru Mondialul din 2014.

dragos  •  12 octombrie 2008, 18:46

o intrebare am, voi va faceti treaba pe unde lucrati?

Cornel  •  12 octombrie 2008, 18:50

toatlumea cred ca e de acord ca Lobont a gresit, dar vad ca nimeni nu vorbeste de prestatia proasta uneori ridicola a lui Chivu si Cocis.
Chivu asta dintr-un fundas lateral a ajuns s-o faca pe mijlocasul cu veleitati ofensive.
Sa fim cinstiti va ramine intotdeauna un fundas.
De Mutu ce sa mai spunem.
Trebuie scimbat complet actualul lot cu ifose de fotbalisti si reconstruit o echipa pentru europeanul din 2012

foto nunta  •  12 octombrie 2008, 22:14

mie imi place enorm de muresan, pentru ca este un tip foarte modest si cu capul pe umeri

medichit  •  12 octombrie 2008, 23:53

lobont e un portar exceptional pt orice meci, impotriva oricui, insa ma e trist cand il vad la 2(3) metri cateodata iesit in fata portii. De aia am luat golul acela sub bara.
Prea iese in afara, portarul trebuie sa stea pe linia portii, nu la 2-3 metri in fata.

romania inedit  •  13 octombrie 2008, 1:23

Cocis asta cred ca ar trebui dus la reanimare , ca sa-si revina pana la urmatorul meci . 😛
Cred ca Lobont a crezut la un moment dat ca joaca in campionat .
Pacat de Muresan , ca a aratat ca se mai nasc inca fotbalisti in Romania , nu *** ca Lobont si Cocis .

D Rossi  •  13 octombrie 2008, 12:22

Adevarul este unul singur dar sunt multe „variatiuni” pe aceeasi tema.Cit de triumfal era Florentin Petre, parca batusem Franta si el platea celor care au avut o parere contra aparitiei lui in primul 11. Pentru el si nu numai echipa nationala este o rampa de lansare sau mentinere, un loc in care se pot rezolva multe din problemele personale ale celor ce se invirt in anturajul echipei.In loc de echipaa sunt cel putin 11 individualitati care isi pun probleme ce le sunt doar lor de folos.Este corecta afirmatia postata dar indiferent de solutii cei care vin la echipa nationala gindindu-se la adversar, aratind un respect egal cu slugarnicia nu vor face in veci rezultate.Mitica Dragomir,spunetii cum vreti si ce vreti,are inca o data dreptate.Cum poti sa imbraci tricoul nationalei si sa fii multumit cu egalurile sau infringerile ? Nu are cine sa-i invete sau poate ar fi fost normal sa stie fiecare ce face diferenta intre un meci de club, in care salariul si primele sunt cele mai importante si meciul in care reprezinti o tara si multor romani li se ia si pe aceasta cale mindria de a fi roman.Ce au jucat Mutu,Chivu,Rat,Ogararu, Marica nimic mai mult i-au obligat pe Cocis, Muresan si Goian sa suplineasca lipsa acestora de randament si chiar sa faca greseli.Mai mult dupa ce a inscris Florentin Petre a mai fost pe teren ca nu s-a mai vazut.
In fotbalul modern este obligatoriu sa joci ca echipa sa respecti planul tehnico-tactic altfel dezechilibrezi si creezi posibilitati adversarilor.De cea inscris Ryberi de ce a tras celalalt francez de la 30 de metri, de ce nu a aparat Lobont ?Din cauza ca echipa nu era echipa si fiecare vedeta juca cum credea ca este mai bine.Am avut mijlocas stinga ? Cine era pe centru sau pe dreapta??Poate in fotbalul modern nu se tine cont de cine unde dar daca unul isi schimba postul il face in locul unui coechipier care ii preia atributiile de joc.O idee ca din intern trebuie facuta nationala este buna.Cind Craiova ,Dinamo sau Steaua au avut echipe puternice si nationala a fost puternica.Poate totusi ar fi o problema ca nu prea mai sunt romani prin echipele din virful clasamentului iar cei care sunt joaca fara continuitate.Asa ca problema este complexa si nu se poate rezolva in citeva luni.Daca nu se va avea mindrie si respect fata de tara pe care o reprezinti iar in teren nu va fi o echipa ci 11 jucatori nu vom avea rezultate, vom fi doar la numar,nici macar la nivelul celor din Feroe care dau totul pe teren egal cu cine joaca.

vlad  •  15 octombrie 2008, 9:44

Sunteti niste*** ipocriti daca il criticati pe Lobont. Voi spuneti ca el a gresit, nu ca sutul lui Gourcouf a fost perfect. Sunt sigur ca nu ati practicat un sport de performanta la viata voastra, sa vedeti si voi care-i treaba.