Circuitul fotbalistului Mutu

În fiecare zi, Mutu e atacat. Cînd îl slăbeşte Piţurcă, îl iau la rînd fraţii Becali

luni, 13 octombrie 2008, 8:43

În fiecare zi, Mutu e atacat. Cînd îl slăbeşte Piţurcă, îl iau la rînd fraţii Becali

„În afară de două-trei meciuri, ce a făcut Mutu pentru naţională?”, întreabă Victor Becali. Nimic special. A ţinut-o în viaţă. Inclusiv la Campionatul European, a înscris singurul gol şi, da, a ratat un penalty, lucru care se poate întîmpla oricui, recunoaşte şi impresarul.

Altceva e însă interesant. Ce au cei trei Becali cu Mutu? Nu cumva e vorba de bani, de mulţi bani pe care i-au pierdut agenţii din momentul în care nu l-au mai reprezentat?

Senzaţia asta e. Asistăm la o răfuială comercială în care se uzează de argumente fotbalistice. Am aflat că Mutu e un jucător oarecare, imaginaţi-vă cum ar fi fost dacă îi avea în continuare impresari pe Ioan şi Victor Becali! Nici cu o floare nu-l puteai atinge!

Dincolo de orgoliu, războiul stîrnit de familia Becali are un rol preventiv. Fotbaliştii trebuie să înţeleagă de vorbă bună. Să nu o mai ia pe cîmpii ca Mutu. Să semneze, să prindă echipa naţională de tineret, apoi lotul mare, prietenia selecţioner – impresari s-a refăcut, priviţi-l pe Piţurcă împungîndu-l pe Mutu cu fiecare ocazie!, şi să fie toată lumea fericită.

Cine iese din circuitul jucătorului în fotbal o păţeşte rău. Acesta-i mesajul!


Comentarii (61)Adaugă comentariu

Ionel Dolangeanu  •  14 octombrie 2008, 18:40

S-a tot vb de problemele din fotbalul romanesc, dar la tv nyu indrazneste nimeni sa spuna ca impresarii Becali ruineaza fotbalul romanesc. Sunt niste mafioti acre pun contractele pe masa si dau bani negrii juniorilor sa ii faca sa semneze.
Pe vremea cind Dumitriu era la Steaua, Giovanii a venit in vestiar si a amenintat pe toti jucatorii care nu semneaza ca ii va termina. Si toti au semnat, mai putin unul. Acesta a fost luat intr-o camera, i s-au pus 5000 USD in mina si i-au zis: Semneaza si gata!
Si exemplele pot continua. E o mare mizerie, inclusiv din cauza presei care NU are curaj sa o spun.
Uitati-va si la CFR…merge foarte bine cu alt impresar decit Becali. In doua meciuri in CL a reusit ce n-a reusit Steaua de atitia ani.
Clanul Becali este cancerul fotbalului romanesc.

244z  •  14 octombrie 2008, 19:25

Catalin, cititorii au reactionat dezamagitor la poate cel mai adevarat si curajos articol scris in ultimii ani. Sper ca stii de ce!

RENTEA GHEORGHE  •  14 octombrie 2008, 19:49

Cataline iai citit perfect ai dreptate iar cum Piti s-a dat cu ei este clar ca il inteapa pe Mutu cica nu face nimic dar este singurul care mai poate face ceva,de Piti ce sa zici cit o fi el la catirismului lui nu-l convinge nimeni si se revine iar la sistemul joaca la nationala doar cei care au contracct cu cu gasca Becalii ce parere ai,l-am comntestat pe saracul Petre,favoritul meu pe vremuri bravo lui,dar pt.o nationala puternica peste doii ani avem nevoie de altceva,dar cit este Piti va fi acolo pina la pensie,de ce nu luam ex.nemtilor care au reconstruit o nationala,pacat de Loti care a vrut ceva dar au vrut sa scape de el clanul Becalii.

cristian _es  •  14 octombrie 2008, 20:19

cataline poate poti sa ne spui care e povestea intre ghioane si piturca ca eu unul nu inteleg in ruptul capului de ce baiatul asta nu e titular la nationala la cum a jucat returul trecut si cum joaca acuma la kiev . ghioane singur are mai multe meciuri in champions league decit mutu si chivu la un loc da o gramada de goluri la kiev chiar daca asta nu e treaba lui da pt. piturca parca nu ar exista

Tudor(gt)  •  14 octombrie 2008, 21:22

Cam tirziu Catalin !
Concluzia pe care o scrii tu acum , trebuia sa o faci cu mult timp in urma , sau ai vrut sa verifici ?
Oricum „niciodata nu e prea tirziu „!

profesoru  •  14 octombrie 2008, 22:58

Il inteapa e putin spus. Avem si noi un jucator talentat in teren (restul sunt cam ragalii, mai compenseaza unii cu munca dar talent putin sa recunoastem) si hop, nea Piti il pune sa are tot terenul. Pai de unde vrei goluri frate la nationala.
Bun articolul, respect.
Fa o emisiune la TV cu asta frate rupi audienta si poate scapam si noi de aroganta afisata de nenea 666…

seba  •  15 octombrie 2008, 5:39

dintre toate trompetele pe care le avem la nationala si aci il pun si pe chivu(pe postul care joaca e slab rau de tot)Mutu e singurul jucator de geniu…,si isi permit bisnitarii astia de becalii sa-l atace non-stop…
cei care iubesc echipa nationa stiu ca fara mutu nici nu suntem in zona a doua a echipelor nationale…

vali  •  15 octombrie 2008, 9:41

D-le Tolontan
Pentru a respecta regula 1a (ieri nu am respectat-o si am scris degeaba)voi avea o opinie despre mutu : e……cum vreti dumneavoastra, genial sau zero.Becali…. la fel.Dar intrati pe ”google”, tastati”sporturi” si vedeti ca mai exista si altele decat mizeria asta de fotbal.Sau puteti schmba denumirea ziarului din ”gazeta sporturilor” in ”gazeta fotbalului”.Asa e corect pentru ce care platesc ziarul.Daca vindeti fotbal nu spuneti ca vindeti sporturi.DUMNEAVOASTA traiti(vindeti) si daca mutu joaca bine si daca joaca slab.Sunteti ca lupii care mananca si animale vii dar si hoituri.Dar asta e alta discutie.
PS- Pentru viitoarea denumire a ziarului(”gazeta fotbalului”) nu pretind drepturi de autor.Mult succes!

somnu  •  15 octombrie 2008, 10:01

cand il ataca pe mutu acesti minunati frati si veri becali care au facut „multe pentru fotbalul romanesc”, ataca toata romania si cred ca ar fi corect sa sarim cu totii pe acesti „mari impresari”. mutu era marfa cea mai de pret a lor si mutu le-a tras o teapa cat casa poporului. si bine le-a facut. chiar daca nu e in forma cu mutu pe teren romania are curaj si chiar daca nu joaca nimic se simte cand e pe teren. pacalici astia au terminat multi jucatori transferandu-i la echipe de mana a 7 cand nu erau pregatiti sa joace in romania. pacat ca voi ii dati voie sa vorbeasca.

Plesan  •  15 octombrie 2008, 12:02

Nu inteleg, cand cineva scrie: cine ataca pe Mutu, ataca Romania?
Cum? in Romania fotbalul este a 50-a prioritate

mircea o  •  15 octombrie 2008, 14:20

din cate stim fotbalul este un joc colectiv + de echipa …. mai altfel spus – de fratie nu de vedete …. or avea si ele loc dar cum au jucat nemtii aia cu steaua .. acolo-i adevarul ! Buna remarca ds. gazeta fotbalului …. dar ce sa faci – totul e pe bani si deci chiar si Mutu trebuie sa castige ceva fara a se distruge ~ nu poti fi briliant la fiece meci sau minut tot anul …. cine a inventat sa se joace 2 meciuri pe saptamana nu a tinut cont ca meciurile astea se fac cu oameni care nu pot rezista la ritmul asta incredibil … dar banii isi spun cuvantul iar auto-protectia biologica sta in umbra lor …