Sase stiri din industria comunicarii

Finalul de an accelereaza deciziile in media si publicitate: 

luni, 13 octombrie 2008, 3:35

Finalul de an accelereaza deciziile in media si publicitate: 

1. Sorel Radu a parasit functia de sef de publicitate al grupului Realitatea – Catavencu. Se discuta o reorganizare a departamentelor de vinzari din trust. Una dintre solutii ar fi ca Brindusa Vlanga, nume cunoscut pe piata de peste un deceniu, cind conducea vinzarile la ProTV, sa coordoneze, prin regia sa, toate produsele, de la Realitatea TV la Academia Catavencu.

2. CME intentioneaza sa deschida in Romania inca un post de telenovele, un soi de Acasa 2.

3. Agentia OMD se pregateste sa sarbatoreasca, sustin surse din companie, cistigarea contului Renault.

4. ProTV va creste, probabil, ratecardurile si pentru la anul, declaratie de forta a liderului, si va incerca sa izoleze Antena 1, oferind conditii bune pentru cvasi-exclusivitatatea bugetelor versus A1.

5. Cancan, unul dintre titlurile revelatie ale anului, va iesi, probabil, din sistemul de vinzari al PubliMedia, si-si va alcatui un departament propriu de vinzari.

6. Gazeta Sporturilor a cistigat licitatia pentru editarea DVD-ului HAGI – „Cele mai bune momente de la nationala”. DVD-ul va insoti ziarul intr-o editie speciala.


Comentarii (19)Adaugă comentariu

bogdanlebu  •  13 octombrie 2008, 15:54

a sasea stire merita un post separat… nu e de talia celorlalte 🙂

Yoda  •  13 octombrie 2008, 15:56

dar practica Pro tv este de cand lumea si pamantul cu izolarea Antenei 1.

ratatouille  •  13 octombrie 2008, 18:14

ce inseamna ratecard ?

Cătălin Tolontan  •  13 octombrie 2008, 18:17

ratatouille: preturile afisate pentru spatiul de publicitate

ratatouille  •  13 octombrie 2008, 18:32

multumesc !

Spiridusul  •  13 octombrie 2008, 21:56

A plecat Sorel de la Catavenci? S-a eradicat machiavelismul in trustul lui Vintu?:))

moreni  •  13 octombrie 2008, 23:25

cataline, vezi ca nu e cu „hagi-cele mai bune momente de la nationala”…aia a facut-o trustul „in-amic” anul trecut prin iarna…e cu altceva mai misto. macar da-o calumea daca tot vrei sa ne lovesti in sentimente 😉

11Mihajlovic  •  14 octombrie 2008, 9:47

Pot sa te intreb cine a mai participat la licitatie in afara de GSP, ca banuies ca ziarele de sport au participat?

Cătălin Tolontan  •  14 octombrie 2008, 10:20

11Mihajlovic: ziarele de sport au participat
moreni: e vorba de acel dvd, el va aparea impreuna cu ziarul. nu e realizat de nici un trust, ci de firma care il reprezinta pe hagi

Alexandru Raducanu  •  14 octombrie 2008, 11:41

Inca un post de telenovele? E clar ca sunt in pana de imaginatie. Pacat, aveam asteptari mai mari de la Adrian Sarbu. O sa isi canibalizeze Acasa, ca Romantica si Euforia oricum nu au rating.

Cătălin Tolontan  •  14 octombrie 2008, 13:43

Alexandru Raducanu: cite certitudini ai! am crezut ca mesajul vine de la Rupert Murdoch 🙂 🙂 🙂

Moreni  •  14 octombrie 2008, 14:20

@Catalin Tolontan: o firma il reprezinta pe Hagi? Am atins noi in Romania acest nivel?

Cătălin Tolontan  •  14 octombrie 2008, 15:01

Moreni : da, se numeste kick off

nimeni  •  14 octombrie 2008, 16:21

si aceasta firma este a lui danut lupescu?

Cătălin Tolontan  •  14 octombrie 2008, 16:44

nimeni : ai vrut sa spui ionutz lupescu, probabil. Si nu, nu are nici o legatura cu Lupescu.

obsevator  •  14 octombrie 2008, 17:36

@ alexandru raducanu
domnule raducanu, imi mai pare o data rau sa-ti spun, dar nu intelegi. si nu te pricepi, sincer, indiferent ce instrumente media conduci. nu stiu cum sa facem sa-ti explic, iti povestesc in alta parte, sunt dator cu un raspuns si de la subiectul de acum citeva zile. multumesc.

Alexandru Raducanu  •  14 octombrie 2008, 18:14

Catalin, am scris la tine pe blog ca Patriciu va lansa Forbes? Am scris. A recunoscut omul recent, cu gura lui? A recunoscut. Da, stiam de la cel mai inalt nivel, pentru ca si eu am deschis negocieri, si m-am trezit ca cineva mi-a luat-o inainte. Si am pus cap la cap si am dedus cine. Si am avut dreptate – uite o chestie dovedita negru pe alb, la tine pe blog. Nu cred ca ai ce nega la treaba asta.

Nu am certitudini, Catalin. Am „educated guess” cum spune americanul.

Referitor la Rupert Murdoch, nu am contacte cu el, doar cu fiul lui. Tot un Murdoch, desigur. Daca vrei, o sa il invit sa scrie la tine pe blog.

alina basescu  •  16 octombrie 2008, 11:12

in cele din urma si-au dat seama ca baiatu` asta Sorel nu prea avea neuroni sau daca-i avea nu functionau sinapsele? Mai bine mai tarziu decat niciodata!!

nimeni  •  16 octombrie 2008, 12:44

ionut, da, niciodata nu m-am priceput la fotbal. dar, vanzarea pachetelor de sponsor ale nationalei de ce sunt conditionate de evenimente realizate cu aceasta pravalie?

si nu OMD e castigatoarea;)