Articol lucid in Adevarul

Emilian Isaila scrie o cronica umana a cauzelor si efectelor crizei. Este exact genul de judecata pe care o auzi in aceste zile in jurul tau. Numai ca oamenilor li se pare uneori ca e prea simplu ca sa fie adevarat. Nu, chiar e adevarat! Acestea sint motivele fundamentale ale crizei.

marți, 14 octombrie 2008, 2:46

Emilian Isaila scrie o cronica umana a cauzelor si efectelor crizei. Este exact genul de judecata pe care o auzi in aceste zile in jurul tau. Numai ca oamenilor li se pare uneori ca e prea simplu ca sa fie adevarat. Nu, chiar e adevarat! Acestea sint motivele fundamentale ale crizei.


Comentarii (11)Adaugă comentariu

Yoda  •  14 octombrie 2008, 15:51

si ai vazut ca autorul articolului a pus la primul punct LACOMIA?

crizat  •  14 octombrie 2008, 16:08

ramai la pasa, sut, bara, gol. niciunul din cele 10 „pacate” enumerate de Isaila nu a provocat criza subprime, ci al 11-lea: hotia. si ce ne-am apucat sa vorbim de criza, ca din astia care intram pe internet, niciunul nu suntem afectati, a pomenit cineva pana acum roman lovit de criza? hai sa bananaim…

Cătălin Tolontan  •  14 octombrie 2008, 16:43

crizat: sigur, prietene, ramin la numarat cornerele 🙂

Yoda  •  14 octombrie 2008, 16:51

@crizat

Nu, nu este nimeni lovit de criza: ia mergi matale intr-o banca sa-ti iei un credit. Poti? Nu prea cred.

explorish  •  14 octombrie 2008, 16:52

astea sunt pacate pe care le vom avea/duce si dincolo de criza. ele (si altele) au cauzat si vor cauza toate crizele si problemele, in vecii vecilor amin. doar formele si variatiunile vor diferi.

doopezi  •  14 octombrie 2008, 17:15

Fiecare vine cu propriile idei despre cauzele fundamentale ale crizei, asa cum a fost si la precedenta criza. Dar nimeni nu a stiut cu exactitate care sunt top 3 cauze, sau macar top 1, dar sa mai dea si solutii concrete cum sa redreseze situatia.

un baiat  •  14 octombrie 2008, 18:32

Vad ca iti lauzi nasul din greu pe blog. toata lumea presei stie cine e Emilian Isaila, altfel un baiat de treaba, dar care a esuat si la ProSport Magazin si la Penthouse si a ingropat si EvZ de duminica.

alexandru petria  •  14 octombrie 2008, 19:17

Chiar este bun articolul.

BABILONUL IMOBILIAR  •  14 octombrie 2008, 23:39

Lacomia…, da, strica omenia. Dar, mai ales in domeniul imobiliar, al creditelor ipotecare, cam totul a fost…parca premeditat si multi, foarte multi, inclusiv bancile…au profitat de ademenirea creditatilor, finalmente.

Acum, a aparut si decontul…, post-lacomie, post-smecherie, post-ademenire, post-neinformare, post-negandire etc. Totusi, e bine ca, macar in ceasul 12 trecute „fix”, unii s-au mai trezit.
Faptul ca sunt cu 70% mai putine tranzactii (ca nr) in raport de 2007, e ceva…Evident, a contribuit mult si ceea ce s-a intamplat „afara”. Si s-a dovedit, din n puncte de vedere, ca nu suntem noi buricul pamantului si de neatins, asa cum ne garanta Tariceanu, infailibili, intangibili etc.

Nesimtirea politicienilor o stiam de mult…
Dar parca aceea din acest an intrecut masura cu care ne obisnuisem…Fi-ne-ar scarba de ei!

Cătălin Tolontan  •  15 octombrie 2008, 13:30

un baiat: m-ai prins! 🙂 dar tuca ce imi e, frate? sau emil hurezeanu? sau ioana lupea? sau cele doua fete de la jurnalul care au facut ancheta despre pustii pierduti? am scris despre zeci de jurnalisti pe blog pina acum.

underhill  •  15 octombrie 2008, 15:17

un articol interesant era si in FT, ieri sau acum vreo 2 zile. islandezii au numit doua femei la conducerea consiliilor de administratie a doua din cele trei banci nationalizate. explicatia unuia dintre oficiali facea referire inclusiv la o schimbare de atitudine, de cultura a afacerilor. in conditiile in care respectivele banci, conduse pana de curand de barbati aflati in toate posturile cheie, erau cunoscute pentru politica agresiva de extindere pe plan international.