Hagi: „Nu de Hagi avem nevoie!”

Cum vede România de azi fostul mare fotbalist

miercuri, 15 octombrie 2008, 9:44

Cum vede România de azi fostul mare fotbalist

Care crezi că e marea problemă a României, nu doar în sport? „Le oferim tinerilor impresia că prin efort, prin pregătire, prin valoare nu ajungi nicăieri. Sau poate ajungi, dar cu mare chin. Şi atunci ei aleg calea uşoară. Se descurcă. De fapt, nu reuşesc cu adevărat”.

Şi fotbalului nostru ce-i lipseşte?
„Am pierdut două lucruri: autoritatea antrenorului şi personalitatea jucătorilor. Adică exact ceea ce face diferenţa şi aduce performanţa”.

Cînd va apărea următorul Hagi?
„Nu de Hagi avem noi nevoie! Dacă gîndim aşa, ne închidem calea. El se naşte undeva, neştiut, şi se va ajuta singur. Dar ce facem cu ceilalţi? Aceştia ar trebui să ne intereseze! Copiii care vor să ajungă fotbalişti serioşi, buni. De ei avem nevoie!”.

Ce-ţi spun ţine banii în vremurile astea de criză?
„Că trebuie să faci lucrurile în care eşti bun şi să le faci cu plăcere. Banii? Sînt importanţi, da’ nu-i iei dincolo, cu tine. De aceea îmi voi deschide Academia de Fotbal. Am intrat în lume prin fotbal şi, cînd o să plec, dispariţia e singura certitudine a noastră, vreau să plec tot din fotbal”.

Discuţia a fost mai lungă. Cîndva poate că va spune şi restul. Deşi nu-l interesează aproape deloc să repare momentele „în care mi-am luat bastoane pe spinare”.

Visează la altceva. „La momentul în care o să ne creştem copiii fără teama să se bată de la egal cu cei de la Barcelona”. Asta politică pentru piaţa globală a muncii.


Comentarii (59)Adaugă comentariu

Blindatul  •  16 octombrie 2008, 9:53

Intradevar nu de multi Hagi avem nevoie.Probabil ca nici n-ar avea loc si s-ar calca pe bataturi.Nu stiu decat ca nu avem valori in nici un domeniu.Selectia naturala are la noi alte criterii care nu ne permit sa scoatem nasu’din tarana.Uitati-va la sarbi care le-o va trage tuturor din grupa iar noua cu precadere,noua caci ne-am autofacut vlahi.Vlahii sunt ca si kurzi n-au tara si echipe de fotbal sau nationale.Si nici fanariotii actuali nu vor genera o tara si un sistem de asezare a valorilor pe o scara.Oricum fotbalul ca si toate cele sunt niste forme umpute cu gogoase hiperumflate care se sparg la cate o criza ,raport de tara sau calificari in faze superioare iar fabricantilor de gogosi le sunt sorbite **** cu nesat in media.Academia de fotbal poate va produce FOTBALISTI si nu „bunuri fotbalistice” vorba lui Becali stravofor de Athos, doar daca o va face pe Marte.

andrei  •  16 octombrie 2008, 10:20

Buna ziua
Subscriu la ideea domnului Albu din Sibiu: mi-e greu sa accept ca cuvintele din articol sunt „expectoratii” decente, marca Hagi.
La revedere

Toni Cufran  •  16 octombrie 2008, 10:29

Cataline, sunt si eu afectat, dar nu disperat si nici demoralizat de societatea in care traiesc. Eu am prins comunismul in cei mai frumosi ani ai mei. Mai rau decat a fost in acea perioada nu poate fi. Hagi nu are de ce sa fie suparat pe societate. Daca e un om inteligent se adapteaza. El nu stie sa lucreze cu jucatorii. E prea nervos. Poate ca lui i se pare fotbalul un sport usor. Cand juca la Sportul Studentesc sau in nationala, era cel mai bun chiar si in zilele lui mai slabe. Daca vrea sa fie antrenor trebuie sa se gandeasca pentru ce a spus Mircea Lucescu „antrenorul trebuie sa se invete cu umilinta”. Daca nu e in stare sa traga aer in piept inainte de a da drumul vorbelor, mai bine face reclame.

cla  •  16 octombrie 2008, 14:28

sal!vad ca nimeni nu a obs ce a spus hagi:El se naşte undeva, neştiut, şi se va ajuta singur. Dar ce facem cu ceilalţi?
bravo lui! e singurul care investeste cu adevarat in fotbal(nu a cumparat o echipa de fotbal ci infiinteaza o academie si asa vom avea viitori fotbalisti)

BOGDAN  •  16 octombrie 2008, 15:59

DL TOLONTAN VA ROG SA LUATI ATITUDINE FATA DE DRAGOMIR CIN A FOST VB DE LEGEA AIA A LUI A DUSO IN PARLAMENT REPEDE DAR ACUM CIND AVEM NEVOIE MACAR DE UN STADION DE CE NU SE DUCE IN PARLAMENT LA TRIBUNA SA SPUNA NU CUMVA ACEST OM NE TINE IN INTUNERIC.ACEST OM NU A VENIT CU NICI UN PROIECT PT DEZVOLTAREA DE CENTRE DE COPII SI JUNIORI LA NIVELUL LIGI PE CARE O CONDUCE SA IMPLEMENTEZE UN PROGRAM CEVA PT CLUBURI…ESTE CANCERUL FOTBALULUI ROMANESC ESTE UN COMUNIST ASTA ESTE CLAR!!!

nicu  •  16 octombrie 2008, 16:17

Hagi? E trecut. Si ca antrenor, desi e tanar. Sa se apuce de altcea, poate impresariat

radu  •  16 octombrie 2008, 16:32

asta e

Jucatoru  •  16 octombrie 2008, 17:52

Nu-mi vine sa cred cit de bine a zis Hagi ce avea de zis. Jucatori fara personalitate, pusi pe ciupeala, care nu fac decit sa reflecte imaginea societatii romanesti in ansamblu. Aceeasi tendinta prosteasca de a cauta geniul (care sa te scoata in mod magic din rahat) in loc de a garanta forta colectiva. Fotbalul, ca si societatea, presupun mentalitatea de echipa, personalitatea si ambitia puse in slujba unui scop comun. Fara ele, suntem in sub-mediocritatea sociala si fotbalistica a generatiei curente.

anunturi  •  17 octombrie 2008, 0:00

Daca intradevar Hagi a spus asa ceva , inseamna ca e un om de caracter !
Astea sunt cele doua lucruri care lipsesc in fotbalul romanesc !