CTP despre „O tara libera”

Cristian Tudor Popescu comenteaza azi in Gandul reactiile stirnite de ridicarea lui Piturca de catre procurorii DNA. Articolul continua o mai veche tema, adusa de el in spatiul public, „disolutia autoritatii”, si descrie felul in care a ajuns sa fie insultat si scuipat in Romania actul de justitie. Il citez nu neaparat pentru ca textul meu de ieri pleaca de la aceeasi premisa, cred ca e inca voie sa ai aceleasi pareri cu altcineva 🙂 , ci mai ales pentru ca CTP reda cu forta proprie lui aerul deprimant in care ne miscam toti.

vineri, 17 octombrie 2008, 11:20

Cristian Tudor Popescu comenteaza azi in Gandul reactiile stirnite de ridicarea lui Piturca de catre procurorii DNA. Articolul continua o mai veche tema, adusa de el in spatiul public, „disolutia autoritatii”, si descrie felul in care a ajuns sa fie insultat si scuipat in Romania actul de justitie. Il citez nu neaparat pentru ca textul meu de ieri pleaca de la aceeasi premisa, cred ca e inca voie sa ai aceleasi pareri cu altcineva 🙂 , ci mai ales pentru ca CTP reda cu forta proprie lui aerul deprimant in care ne miscam toti.

Celor care mă întreabă de ce nu răspund atacurilor de la A3 le spun doar că am răspuns. Dar în avans :-). „Lumea lui Bă şi Bre”. Nu eu sînt miza, ci ideile pe care le susţin aici.

Un alt articol despre cazul Piţurcă îl găsiţi la Lucian Lipovan în ProSport.


Comentarii (9)Adaugă comentariu

yoda  •  17 octombrie 2008, 12:09

catalin, de ce nu vrei sa vezi si cealalta parte a situatiei?

WebMonkey Land  •  17 octombrie 2008, 12:49

Poate că aducerea lui direct de la aeroport nu a fost cea mai bună alegere, dar după mine a fost un semnal. Indiferent cine eşti, ar fi bine să vii când eşti chemat! Peste 2 ani nimeni nu v-a ţine minte de ce a fost Piţurcă la DNA, dar în schimb lumea îşi v-a aminti cum a fost săltat direct din aeroport de căître DNA!

Mie mi se pare că acest lucru este un semn de normalitate. Prea mul ne batem joc de aberaţia de libertate care o avem acum!

Ticu Isari  •  17 octombrie 2008, 13:39

Cei mai mari prostalani din Romania sunt cei care lucreaza in justitie; cazul Piturca demonstreaza acst lucru. Punctum.

Cătălin Tolontan  •  17 octombrie 2008, 14:11

yoda: „Să nu uităm: Piţurcă este astăzi nevinovat. Nu procurorii, ci judecătorii îi pot schimba statutul”. E o fraza din articolul meu de ieri dupa care s-a stirnit furtuna. Nu ti se pare ca am analizat din ambele perspective?

blackman  •  17 octombrie 2008, 14:52

Am vazut ca au sarit cu gura patriotii de serviciu, indignati de tratamentul la care a fost supus ‘nea piti’.
Stiati ca, daca un nenea politaiul va cere buletinul si nu i-l dati (da’ ce-am facut?!) se numeste contraventie (L.61/91)?
Stiati ca si daca sunteti citat ca martor (si nu ca sa vi se comunice acuzatiile) si nu va prezentati, puteti fi adusi cu mandat?
Stiati ca nu te prezinti la un organ de ancheta doar cand ai timp?
AM vazut ca patriotii de serviciu, genialii si cei care se uita prin gura presei spun ca nu poate fi acuzat ‘nea piti’ de „favorizarea infractorului” pentru ca se incalca prezumtia de nevinovatie a lui „nea Gigi”. Nimic mai fals!
Victor Piturca a dat o declaratie la DNA in legatura cu „cazul valiza”. Daca a declarat ca resprectivul “precontract” a fost incheiat inaintea meciului de la Cluj, iar procurorii pot dovedi ca a fost incheiat dupa, apare problema. In aceasta situatie nu mai conteaza daca procurorii sau judecatorii mai considera ca Gigi B. a incercat sa mituiasca jucatorii de la “U”.
Practic, Piturca a incercat sa creeze un alibi unei persoane cercetata penal. Acest lucru ar trebui sa ne invete ca in fata procurorilor nu ne prezentam ca sa spunem „glumite”

BABILONUL IMOBILIAR  •  17 octombrie 2008, 17:04

Salutara atitudinea ta, de a lasa un link catre un articol din ProSport. Felicitari!

Cat despre Piturca, faptul ca a refuzat sa se prezinte la DNA si a cautat fel de fel de tertipuri, smecherii cu „adresa” etc pentru a nu se prezenta (daca a ajuns la FRF, de ce mai trebuia FFR, prin Lupescu, sa i-o trimita lui Piturca prin posta, apoi…?) nu e de natura sa-l „salte” in ochii lumii. Mai cu seama in aceia ai celor de la DNA, cum bine s-a vazut.

E adevarat, parca si actiunea DNA a fost (cam…) prea intempresiva, insa, sa recunoastem, nu ar trebui ca pentru toti sa se aplice…”Nimeni nu-i mai presus de lege”?
Ca va fi sau nu gasit vinovat e treaba justitiei.
Cum il considera unii/ altii, fiecare, nu e esential in subiectul „DNA-Piturca”. Nici din punct de vedere sportiv, al antrenorului Nationalei, nici in genere, ca om.

romania inedit  •  17 octombrie 2008, 19:47

Eu cred ca Piturca nu a vrut sa se duca la DNA !
Vazui pe Antena 1 un interviu nesimtit pe care il dete Piturca !

habarnam  •  20 octombrie 2008, 1:28

bun rau postul cu „lumea lui bre si bah”. e cam ca in „lumea lui wayne” asa…

Ministerul Turismul a stabilit finalistii brandingului de tara | Blog Oferta de Oferte  •  28 iunie 2009, 16:18

[…] CTP despre “O tara libera” Cristian T […]