Mult şi puţin

Aseară, în Ghencea, protestele din tribună au venit cam repede. Imaginile ProTV arătau oamenii care se ridicau în picioare şi îşi aruncau pumnii spre jucători deşi mai erau 15 minute, deşi Lyon e o superechipă şi deşi Steaua a reuşit cel mai palpitant meci din istoria sa de după 1989.

marți, 21 octombrie 2008, 11:42

Aseară, în Ghencea, protestele din tribună au venit cam repede. Imaginile ProTV arătau oamenii care se ridicau în picioare şi îşi aruncau pumnii spre jucători deşi mai erau 15 minute, deşi Lyon e o superechipă şi deşi Steaua a reuşit cel mai palpitant meci din istoria sa de după 1989.

Ceva s-a petrecut cu publicul, de vreme ce am ajuns să judecăm la grămadă, fără să ţinem cont de numele adversarului. Aproape un sfert de stadion a fost gol aseară.
Am urcat sus şi vrem puncte. Dar nu după un joc sec, precum egalul de la Florenţa. Ofensiv! Păi dacă jucăm ofensiv, o trupă precum campioana Franţei ne deşiră speranţele.

Dacă publicul e al 12-lea jucător, atunci avem o problemă de moral nu doar în teren, ci şi în tribună. Şi nu e vorba doar despre Steaua, ci şi despre ovalul aproape nud al lui Dinamo sau despre pîlcurile din Giuleşti. Cînd aveam puţin, eram mai mulţi. Acum, vrem mult şi sîntem puţini.


Comentarii (111)Adaugă comentariu

Cristinel Roman  •  22 octombrie 2008, 11:30

Atat timp cat ei au jucatori care combina in careu asa cum au facut-o la golul 3 al Lyon-ului, iar noi jucatori care din orice pozitie dau mingea inapoi … nu avem nici o sansa. Iar asa ceva nu te poate invata nici un antrenor de pe lumea asta. Astia suntem, asta e fotbalul romanesc, vai de capul lui.

moody ulneag  •  22 octombrie 2008, 11:31

ma bucur ca s-a observat liosa spectatorilor din tribune la un meci de fotbal, dar domnule comentator de fotbal(…si nu sportiv) echpa Steaua Bucuresti a invins campioana Rusiei intr-un meci magistral,(de handbal) chiar nu merita comentat acest lucru?
Am un mai mare gol in suflet decat cel provocat de infrangerea de aseara, dupa un meci frumos totusi.
HAIDETI CU TOTII LA HANDBAL!!!!!

unstelistdezamagit  •  22 octombrie 2008, 11:35

Cum e posibil clujul sa cumpere jucatori mult peste ce a luat steaua?Kone aseara ar fi fost extaordinar pentru steaua!Ce sa faca Lacatus daca asta e lotul?Scouteri clujului isi fac treaba cu adevarat!Cu tot respectul pentru Adrian Ilie ca el a facut echipa,dar a transferat doar chiftele!poate doar dayro merita un pic de atentie dar…DICAAAAAA?unde esti tu nicule?in iarna sa plece toti!straini lu peste!pana si asta de la galati szekely nu prea are treaba el prin ghencea!Daca se vor transferuri sa se fac cu cap!apararea s-a dus!goian si mirel nu mai pot fii tinuti asa cu forta!o echipa noua trebuie construita!si desi il iubesc pe lacatus pt ce a facut pt steaua ar fii timpul sa se dea la o parte!sa vina oli innapoi!si toja al m-a terminat aseara!

un clujan  •  22 octombrie 2008, 11:53

si acum ma tot gandesc ,cum de a putut emite asemenea ineptie jiji beeeeeecali al vostu:de jucam noi (adica Steaua) cu chelsea,ii bateam,sa mori de ras! dati-l afara fratilor,a distrus Steaua,crede-ti-ma am fost fam Steaua,dar cu un asemenea specimen am spus,bye,sa-l mosteniti sanatosi pe beeecali daca voi vreti ca el sa va fie emblematic!!!!!!!succese va doresc!

VACA-MUTU  •  22 octombrie 2008, 11:59

nu stiu daca ati fost atenti asera, dar la un moment dat l au aratat pe antrenorul lor si acesta le spunea ” sa se joace” , si le arata prin semne sa paseze , sa faca combinati sa dea din prima (trebuia sa vedeti) parca le spunea sa joaca ca in curtea scoli.
PS: daca am abservat bine aseara parca steau le bubuia

Petre  •  22 octombrie 2008, 12:04

Modul cum se prezinta o echipa intr-un joc ,este rezultatul pregatirii continue a jucatorilor.Prin pregatire intelegind: pregatire fizica,tactica,psihica ,mentinerea starii de sanatate,recuperare,revenire si nu in ultimul valoarea jucatorilor ce tine de politica manageriala Steaua prezinta mari lacune la toate capitolele Politica de achizitionare a jucatorilor proasta.Pregatirea fizica a jucatorilor este precara ,aceasta fiind principala cauza a celor 5 goluri Cu un nucleu de maxim 5 jucatori care fac efort sustinut iar restul mimeaza efortul iar echipa adversa are 10 jucatori de cimp care fac un efort sustinut nu trebuie sa ne mire rezultatul Oare prin ce s-au remarcat jucatori gen Semedo Arturo Moreno Lovin P Marin Stinga

angola  •  22 octombrie 2008, 12:08

Fratilor!!! ***Nu mai avem campionat, jucatori, antrenori, juniori si mai ales ne lippseste MENTALITATEA. Suntem rromani. Ne dam mari la apa mica. Echipe mari… Domnilor ziaristi, ati auzit cumva de Inter, Bordeaux, Hamburger SV ,Kaiserslautern, Barcelona, Fiorentine…etc. Daca nu stiti au fost echipe invinse de formatii romanesti. Nea EMI, NICOLAE NICUSOR…etc, ANTRENORI. La asa tara, asa fotbal si asa ziaristi. BAFTA

profesoru  •  22 octombrie 2008, 12:58

„Cum e posibil clujul sa cumpere jucatori mult peste ce a luat steaua?Kone aseara ar fi fost extaordinar pentru steaua!Ce sa faca Lacatus daca asta e lotul?”

Prietene, Lacatus a fost de acord cu campania de transferari din vara si cu lotul actual! Sa nu o mai ardem dupa gard, e clar cine e vinovat!

Spectatorul  •  22 octombrie 2008, 13:13

E nasol ca voi, presa in general (si voi de la GSP) aburiti oamenii rasucind fotbalul pe absolut toate fetele, comentand zi si noapte vrute si nevrute, dandu-si cu parerea oricine si despre orice.
Asa se face ca ajungeti sa pierdeti simtul realitatii si mai grav , sa induceti in mase stari ireale, confuze, elucubrante.
Era evident ca Steaua nu avea nici o sansa in fata lui Lyon, dar de la GSP (si din toata presa) ce aflam ? Batem 90 % sau mai mult, un meci egal nu intra in calculele noastre ! ei zau ? chiar asa sa-ti pierzi simtul realitatii in fata evidentei ? sau asta e politica, de aburire ?
Cum sa crezi ca Steaua, o echipa care valoreaza sub 10 mil de euro daca ar fi vanduti toti jucatorii, poate sa emita pretentii la o echipa de peste 100 mil de euro ? Daca ar fi asa, cat de fraieri ar trebui sa fie francezii ca sa cheltuie atatia bani pe fotbalisti de valoare ? Ar lua jucatori de mana doua si gata !
Echipe de puterea Stelei, pot cel mult sa inscrie niste goluri, sa castige unele meciuri, dar aproape NICIODATA nu se vor impune in fata unor forte financiare adevarate , gen Lyon, care joaca cu staruri gen Hollywood, pe cand Steaua are actori gen telenovele ieftine de pe Acasa TV (unde orice on de-al casei poate fi distribuit intr-o telenovela)
Ca un fel de sinteza, ai bani, poti emite pretentii si acumula rezultate ; altfel, esti un simplu visator, un partener de antrenament pt cei mari !
Ma pufneste rasul la reactia lui GB ca in iarna aduce jucatori si de 4-5 mil de euro ; ok, rezultatul va fi acelasi, e prea putin pt pretentiile sale !
Asa da profesionisti !

gogoasha  •  23 octombrie 2008, 12:00

…pt ca cei care am fost pe stadion (ca si cei din fata televizoarelor probabil) ne-am dat seama, cel putin dupa prima repriza, ca desi e 3-2 echipa nu joaca si e f posibil sa pierdem.
Nu subestima cat stiu tribunele despre fotbal chiar daca par niste oameni inghesuiti care sar in sus sau sparg seminte.

d(r)ac_impielitzat  •  17 septembrie 2009, 12:38

frumos!
stiu e vechi articolul, dar a meritat sa-l citesc. si cate dreptate are Tolo!