Un presedinte care are alta treaba

Andrei Vochin isi va tine diseara laptopul in brate. E redactor-sef adjunct al Gazetei, cronicar al meciului Steaua – Lyon si unul dintre cei mai apreciati jurnalisti sportivi ai acestui timp. E moderat, atent si dedicat total fotbalului ca joc si ca placere a tribunelor. Dar asta nu e suficient pentru Valeriu Argaseala, cel care a decis ca gsp sa nu primeasca acreditare pentru meciul de Champions League.

marți, 21 octombrie 2008, 12:10

Andrei Vochin isi va tine diseara laptopul in brate. E redactor-sef adjunct al Gazetei, cronicar al meciului Steaua – Lyon si unul dintre cei mai apreciati jurnalisti sportivi ai acestui timp. E moderat, atent si dedicat total fotbalului ca joc si ca placere a tribunelor. Dar asta nu e suficient pentru Valeriu Argaseala, cel care a decis ca gsp sa nu primeasca acreditare pentru meciul de Champions League.

Nu e nici prima nici ultima oara. Si nu e o tragedie. Gazeta va acoperi oricum meciul, cu acelasi numar de oameni. Exista insa in atitudinea de data recenta a lui Valeriu Argaseala ceva ce trebuie numit.

Presedintele Stelei are deseori senzatia ca a ajuns stapinul presei. Nu e isteric, nici nepoliticos, nici intrigant, asa cum era uneori Mihai Stoica, dar face altceva decit ar trebui sa faca. Recent, jucatorii i-au reprosat in vestiar presedintelui ca nu filtreaza relatia vestiar – patron si ca lasa echipa expusa tuturor capriciilor lui Becali. Pentru corectitudine, Mihai Stoica echilibra acest raport! O mare parte din energia lui mergea catre linistirea spiritelor in cadrul echipei si catre protectia jucatorilor pe care i se punea pata finantatorului.  

In fata echipei, Argaseala a tacut. Dupa cum tace, de cele mai multe ori, in fata lui Becali. E treaba lui. Dar sa nu-si transfere debusolarile si crizele de autoritate catre presa! Aproape ca nu exista saptamina in care, pe rind, Gazeta sau ProSport sa nu fie sub embargoul omului din Ghencea. E un joc marunt, incurajat de un birou de presa unde lucreaza un fost jurnalist care crede ca in fisa postului sau sta sa puna bete in roate ziaristilor. Eroare! Sarcina lui, a amindurora de fapt, e ca echipa sa obtina maximum de imagine publica.

Ziarele gresesc. Toate ziarele din lume gresesc. Dupa cum cluburile gresesc in organizarea partidelor. De pilda, pentru ca cei de la biroul de presa nu si-au facut treaba si jucatorii Stelei nu au respectat regulile de comunicare ale UCL, UEFA s-a sesizat.

Sa ridici acreditarea unui ziar intreg si tuturor oamenilor lui e insa un gest extrem. La eroare nu se raspunde cu furie si obtuzitate decit daca esti furios si obtuz. Valeriu Argaseala se indreapta senin spre aceasta raspintie. Calitatile sale de organizator si de om muncitor, pe care subordonatii il gasesc in club 12 ore pe zi, nu-i permit un astfel de comportament. Nici familia Voiculescu nu e stapina continutului ziarului, ci doar proprietara ziarului. E o diferenta! Ar fi culmea ca Valeriu Argaseala sa creada ca poate influenta in vreun fel continutul gsp. Nu poate.


Comentarii (79)Adaugă comentariu

iulian  •  21 octombrie 2008, 16:05

e prea mult. cred ca fotbalul romanesc, ca si societatea in care se desfasoara are nevoie de mai mult calm. intelepciunea nu vine niciodata acolo unde ura e la ea acasa si unde orgoliul impins pana la hotarul penibilului deseneaza comportamente. in gestul dl. argaseala se vede mai mult decat o scapare, el este expresia unei tipologii. intreb insa de ce? la cea mai sincera strigare a ratiunii ecoul e unul ingenuu si cert: e doar un sport !

Bubu  •  21 octombrie 2008, 16:05

Mie mi se pare simptomatica faza cu „ziare gresesc”. Te asteptai la o mea culpa, dar aceea parte din articol tot despre deficientele centrului de presa din Ghencea vorbeste.
Apoi sa vii sa-l scoti in fata pe Vochin, care e, vorba lui nea Tolo,”moderat, atent si dedicat total fotbalului ca joc si ca placere a tribunelor”, cand Andrei insusi putea scrie un articol, dovedeste CA Cel putin cineva de la Gazeta da dreptate Stelei.

PS Nu stiu daca ,,, „ca cei de la biroul de presa” e cacofonie, vroiam doar sa verific.

milici  •  21 octombrie 2008, 16:07

Atitudinea lui Argaseala fata de GSP e pe deplin justificata.Nu si fata de Andrei Vochin personal care e ‘nealiniat’, isi face treaba si nu intra in jocurile politice,de manipulare si incitare ale GSP.Nu stiu daca acreditarea s-a cerut nominal pentru Andrei.

fantasyworld  •  21 octombrie 2008, 16:17

Catalin, atat cat se poate de obiectiv, trebuie sa observi ca reactiile nu sunt cele care – banuiesc ca – le asteptai. In acelasi timp, da-ne voie si noua si observam ca nu trebuia sa te ascunzi dupa Vochin ca sa incerci sa maschezi o reactie ( pe care fiecare o vede in alt fel ) la care clubul are dreptul.

BABILONUL IMOBILIAR  •  21 octombrie 2008, 16:23

Salut, dl Tolontan.

Inteleg ca nu v-a placut ultima mea postare…
va inteleg. Cand dvs spuneti ca „nu e nicio legatura intre gsp si gsp.tv” si eu va spun, intre altele, ca…banii vin tot dintr-o sursa (comuna, si multi!), iar o gazeta precum l’ecquipe n-ar putea spune niciodata ca n-are legatura cu l’ecquipe.tv (de ex…), din motive lesne de inteles, atunci…?!

Cum spuneti si dvs, uneori, toti comitem greseli… :). Macar de perceptie si/ sau de (re)transmitere a informatiei, obiective si chiar subiective. Deh…
Cu stima! (reala, pe bune!…)

Azazello  •  21 octombrie 2008, 16:29

Nu sunteti profesionisti. Din contra, sunteti f f slabi in materie de sport. Este o masura buna pe care eu o salut. Si sper sa o mentina cat mai mult.

Pacat de Vochin, el e singurul ziarist sportiv din toata redactia voasta.

Dar se pierde langa cei ca voi.

sfaturi nunta  •  21 octombrie 2008, 16:31

nimeni nu a castigat un razboi cu presa, nici macar nixon, asa ca acest argaseala nici nu ar merita bagat in seama

flo  •  21 octombrie 2008, 16:37

pai ce gazeta e ziar de sport? voi trebuie sa primiti acreditari la evenimente mondene. cat despre argaseala, el e doar un zero.

IQ 70  •  21 octombrie 2008, 16:54

Modeste argumentele. Intr-o lume perfecta sau, hai sa zic, cel putin normala, ai avea dreptate. In lumea asta reala, in care gazeta nu e nici pe departe un cotidian sportiv ci unul de scandal si can-can sportiv, dreptatea se dilueaza, si o mare parte trece la cei incriminati de tine (Argaseala, Becai, si ce ce boicoteaza presa de genul asta precum fac ei)
Vochin, pe de alta parte, parca e din alta lume. El a facut de mult timp pasul in normalitate si v-a lasat sa va balaciti intr-o mocirla pe care nu o mai suporta in primul rand cititorul. Va citim in continuare din lipsa de alternative, unii din dragoste pentru telenovele si scandal, dar va citim si doar asta conteza pentru ca ziarul se vinde, reclamele platesc, viata anormala merge inainte, nicio problema.

Cătălin Tolontan  •  21 octombrie 2008, 17:07

fantasyworld : sint tabacit. Nu asteptam astfel de reactii. Ziaristii alcatuiesc o breasla contestata. Ca sid entistii, avocatii, vinzatorii de masini, notarii, inginerii… Intotdeauna faci mai usor o meserie din exteriorul ei decit din interior 🙂

Cătălin Tolontan  •  21 octombrie 2008, 17:09

jsm: deontologie profesionala este un pleonasm 🙂 asta pt k esti atit de sigur pe tine! atit de sigur si atit de plin de verdicte ca ai senzatia ca poti sa modifici si limba romana 🙂

Alex Timisoara  •  21 octombrie 2008, 17:11

Buna ziua,

Eu, ca neutru, citesc comentariile de aici si nu pot sa nu intreb: dincolo de greselile presei romanesti, care e la un nivel de gradinita, e careva care incearca sa sustina calitatea conducerii Stelei? Poate cineva intreg la cap sa spuna ca persoanele care conduc Steaua au loc altundeva decat la circ?

PS: Evident majoritatea cluburilor din romania au asemenea conduceri, ca sa nu va grabiti cu reactii dobitoace, dar acum vorbim strict de Steaua.

Misu  •  21 octombrie 2008, 17:23

Domne ce texte pe ei. Nu mai scrieti de ei o vreme si sa vedeti cum se intorc la voi in genunchi. Dar nici voi nu puteti sa nu scrieti *****. Nasol momentul.

adi  •  21 octombrie 2008, 17:26

nu spun ca ei fac bine dar si voi sariti calul uneori…daca tot observati ce rau e, ia fiti mai cuminti si veti vedea, nu cred ac are cineva ceva cu voi…

One  •  21 octombrie 2008, 17:40

Cu atatea comentarii negative la adresa articolului (asa cum de multe ori ziceti voi ca sunt comentariile facute de diferiti inapti mental la toate prostiile pe care le publicati voi) mai e justificata prezenta ta Tolontan in primul 11 al GSP? (la fel pentru toti colegii tai).

Asta e stilul vostru de articole… Il recunoasteti?

iulian pt alex timisoara  •  21 octombrie 2008, 17:41

nu cred ca presa din romania e la nivel de gradinita. cei care vor sa gaseasca calitate, o gasesc. si e clar: locul unora dintre conducatorii de cluburi nu e demn de principiile de baza al sportului, competitivitate si fair-play. dar haideti sa nu le intoarcem spatele. intotdeauna am spus ca acesta este ultimul resort. acolo unde mai e ceva de salvat, trebuie sa incercam. e o promisiune desarta sa inselam oameni ca iuda. puterea exemplului e mai mare.
in semn de simpatie, iulian

mihai_ssj  •  21 octombrie 2008, 18:01

daca aveti tupeu aratati-le cum e fotbalul fara presa. tuturor. cluburi, suporteri. gsp, prosport, si canalele tv de sport ar tb sa se puna de acord. sa faca greva pentru o saptamana. sau sa apara doar articole si stiri din alte sporturi si din fotbalul international. ar fi un exercitiu bun, ca sa isi dea seama fiecare de importanta proprie in lumea fotbalului de la noi.

jsm  •  21 octombrie 2008, 18:25

****Catalin

Sugestii, nu verdicte;-) Scuze pentru pleonasm, dar e bine ca ti-ai pastrat mintea si ochiul ageri, incepusem sa-mi fac griji… Reactia la articolul acesta e grozava: inseamna ca nu toata lumea in Romania e blazata si sunt multi cei carora le pasa cu adevarat de calitate si care nu accepta sa le fie jignita inteligenta cu regularitate. Nu va cerem decit sa va respectati cititorii si meseria – no offence intended:-)!

Dani  •  21 octombrie 2008, 18:33

Mai frate voi vorbiti dupa ce ati luat dreptu majoritatii sa mai vad capionatu intern
Hai sa fim seriosi pe cine mai informati voi?

Florin  •  21 octombrie 2008, 19:31

Argaseala pune presiune pe gazeta pentru ca a vazut ca merge. Pe vremea lui mm ziarele de sport ii mancau din palma, erau revistele stelei, nu mai dau exemple ca ma umplu iar de nervi.

Deci, baieti, incercati sa fiti echidistanti si veti avea respect si dinspre gg si oamenii lui.

Florin  •  21 octombrie 2008, 19:34

Apropo, nu trebuia facut gestul asta la meciul cu Lyon…nevroza unui presedinte se transmite inclusiv jucatorilor…

Argaseala ori a luat-o pe panta megalomaniei, ori e pe faras la steaua…

citizen  •  21 octombrie 2008, 19:45

Argaseala este acolo de forma dar nu are nici o putere. De-asta a fost ales de Becali. Daca ar face altfel ar fi dat afara sau forta sa plece, asa cum s-a intamplat cu toata lumea care a avut coloana vertebrala, de la Oli la MM sau Adi Ilie, ca sa nu mai spun de Hagi, Protasov, etc. etc.

Sporgersi  •  21 octombrie 2008, 20:35

Inca nu mi-a trecut supararea cauzata de monopolul GSP TV asupra meciurilor din campionat, asa ca nu mi se pare f. deplasat gestul lui V.A.

Zoltan  •  21 octombrie 2008, 20:36

Argaseala e doar un angajat care face strict ce ii spune seful lui Jiji.MM era un manager adevarat. Nu poti sa-i compari pe cei doi niciodata…

alex18  •  21 octombrie 2008, 20:38

hmmmm….
ma intreb, retoric evident, oare gsp, prin vocea oricui, ar fi recunoscut vre-odata ca a gresit daca nu era reactia [ sau poate reactiunea, mai corect !] lui Argaseala ?
totodata, d-nule Tolontan, intreb, pe bune acum, Dan Udrea si Eduard Zelgin au primit oare vre-o mustrare pt ca s-au crezut un fel de Hans Christian Andersen mai devreme decat era cazul ?

YODA TV  •  21 octombrie 2008, 21:04

familia Voiculescu chiar NU controleaza GSP deloc politica editoriala a GSP. Sunt convins de asta. Decat financiar.

silviu vasile  •  21 octombrie 2008, 22:23

cred ca li se da prea multa atentie, un doctorand abia traieste la limita mizeriei… lui nu ii ia nimeni interviuri.

Kittutza  •  21 octombrie 2008, 23:57

Acreditarea nu vi-a dat-o domnul Catalin, ofiterul de presa. Asta se intampla cand jurnalistii Gsp-ului pun tot felul de afirmatii in gura stelistilor. Va place scandalul? De ce vreti sa destabilizati echipa? Mereu va treziti sa publicati niste articole „soc, senzatioanal, in exclusivitate”, fix inaintea unor meciuri importante.

bogdan  •  24 octombrie 2008, 10:07

nu prea v-a iesit emisiunea de aseara. raducu era in corzi, noroc cu publicitatea. nu-s fan al lui becali sau al lui argaseala, dar e clar ca sunteti tendentiosi.