Copos şi ceilalţi. Fraierii

O nouă reuşită a capitalismului de păcăleală

vineri, 31 octombrie 2008, 12:45

O nouă reuşită a capitalismului de păcăleală

Copos e un om deştept. Citiţi interviul lui Ovidiu Ioaniţoaia şi veţi vedea cum a semnat un contract-beton, prin care Fathi Taher era obligat să facă într-un an cam cît făcea fostul patron în trei. Plătindu-l şi pe Copos pentru acest privilegiu.

Şi pentru că n-a făcut, Taher poate pierde tot. Actele sînt acte.

George Copos e un om deştept. Ceilalţi greşesc. FRF, LPF, DNA, ONU, Valvis, Taher, suporterii Rapidului, jucătorii, bucătarii de la cantina ProRapid, cei cu care se judecă pentru bază, pentru Hilton şi cei cu care se va judeca pentru contractele impecabile încă nesemnate, dar care sînt deja născute în mintea sa. Mintea care a inventat afacerea cu sumă nulă, cea în care o parte cîştigă ce vrea, iar alta pierde ce n-a avut.

Fraieră e şi presa, care cîştigă procesele cu el, numai Gazeta a cîştigat în două instanţe deja, dar aici de vină sînt, evident, judecătorii, nu Copos.

La capătul acestei admiraţii colective pentru inteligenţa, abilitatea şi simţul acestui mare investitor rătăcit de pe Wall Street pe Şoseaua Giuleşti, nu poţi totuşi să nu te întrebi, dar abia după ce te pleci încă o dată în faţa sa, te întrebi aşadar: cine va face în continuare afaceri cu George Copos de vreme ce pare că doar el cîştigă din ele?!

Copos e un om deştept. Sigur. Care va fi următorul fraier, aici e incertitudinea.


Comentarii (44)Adaugă comentariu

Tulip  •  31 octombrie 2008, 1:07

nu ii iau apararea lui Copos, dar nu l-a pus nimeni pe Taher sa semneze

refugiatul  •  31 octombrie 2008, 1:13

STATUL, CA DEOBICEI INCEPAND DIN 89
🙂
DAR NU CONTEAZA

Catalin Braga  •  31 octombrie 2008, 1:39

Eu cred ca acest Copos n-a gasit pe cineva ,din Romania sa il fraiereasca.L-a prins pe Taher,care totusi,n-a luat o plasa chiar mare asa,de vreme ce doar a imprumutat clubul.Acum,nu stim de pre-contractele si intelegerile lor scrise,dar eu cred ca toate aceste chestii au fost puse la cale de amindoi,in buna intelegere,deoarece cred ca acest Copos,nu prea mai avea bani…..Sa tii o echipa de fotbal,la nivelul asta,e altceva,nu e o barca sau un yaht.Cred ca asta e modul lui de a scapa de o uriasa piatra financiara.Taher cred ca-l ajuta pe Copos sa scape de Rapid……E doar o parere,spusa de departe.

cristian  •  31 octombrie 2008, 1:43

Intrebare: va mai face Copos afaceri? S-AU CAM ADUNAT BELELELE PE CAPUL DUMNEALUI. Poate se apuca sa joace la loterie. Ca destul „s-a jucat” cu loteria nationala.

Albu-Sibiu  •  31 octombrie 2008, 2:09

Citind interviul observ ca inca mai functioneaza in Romania conceptul de „lovitura financiara”, un soi de „ia banii si fugi in varianta capitalista”. Nu zice nimeni sa lucrezi fara profit, nici nu s-ar putea gandi la asa ceva, dar, intr-o economie corecta si temperata interesul afaceristului este sa castige ceva pe moment dar si pe termen lung, tocmai prin construirea unor relatii trainice de afaceri, prin cladirea increderii. Imi este clar ca acest cuvant, mai cu seama dincolo de Carpati, are valente de gluma proasta. Increderea este ca „vei fi tras in piept”. Increderea este ca cel mai bine este sa fii increzut si nicidecum increzator si, daca se poate, increde-te ca nimanui nu-i arde sa piarda decenii prin Tribunale pana actul Justitiei va hotari ca ceea ce este alb este alb si nu alb-gri in 255 nuante, ca in design. Fie asa este obisnuit dl. Copos sa-si duca afacerile, ceea ce ar fi explicabil prin prisma faptului ca a supravietuit tranzitiei, fie, simtind naruirea unui imperiu incearca sa mai dea o ultima lovitura de maestru, incearca sa-si asigure niste fonduri de retragere. Probabil ca este si o criza a varstei la mijloc dar, debarasandu-se atat de usor de Rapid nu pot crede decat ca acest club a fost pentru domnia sa doar un vehicul, doar un instrument, o masina de facut notorietate. Oricat ar incerca dl. Copos, milos, caritabil, binefacator al clubului Rapid nu este.. A obtinut niste performante dar tocmai fiindca ceilalti isi dadeau in acele vremuri prea vartos cu stangul in dreptul. Acum cand intr-adevar se cere (si se cerne) valoarea, prin faptul ca Rapidul se duce in jos se demonstreaza ca de fapt intreaga constructie nu este decat un castel de carti de joc.
Iar, ca sa ilustrez rolul si postura domnului Taher in toata aceasta intamplare contemporana nu gasesc sintagma mai potrivita decat cea folosita de Creanga: Ursul pacalit de vulpe.

mangafaua  •  31 octombrie 2008, 7:20

Bravo Tulip, asta-i adevarul. In rest prea multe minti inguste pe forumul asta. Miroase a scurt circuit la creier

adi  •  31 octombrie 2008, 7:41

lucrul amestecat pute a …
taher ca afacerist in romania vine din zona serviciilor si are mult sprijin in tara.
nu este ca valvis,expat aparut aici dupa 89.
e periculos pentru copos sa incerce sa ii scoata ochii..
asta zice si taher in interviu ,”pentru cateva milioane..”

arh. Gheorghe Petresciu  •  31 octombrie 2008, 7:58

BUN ARTICOL DAR, RAPID E CONDUSA DE.. FRAIERI!
HAI STEAUA!

maistor kokir  •  31 octombrie 2008, 8:12

marian iancu spunea de acum jumat de an … ca taher e un fraierica , nicu gheara spunea tot atunci ca nu va face cat va trai afaceri cu copos ….. daca taher n-a vrut sa creada asta e doar treaba lui

fanfotbal  •  31 octombrie 2008, 8:27

Copos asta te fura pe fata si nu ai ce sa ii faci…pentru ca el fura legal

ion rapidistu  •  31 octombrie 2008, 9:29

sa plece odata!!!!!!!!!!!! un tepar, un pervers si un ipocrit , minte si cind doarme! sper sa scapam de el

Florin  •  31 octombrie 2008, 9:44

Un afacerist cand isi pierde credibilitatea nu mai este un om de afaceri. Asta nu inteleg romanii. Daca incerci sa pacalesti vei reusi doar de cateva ori si desi profitul pe afacere este mai mare, profitul absolut este mult mai mic. Daca domnul Copos intr-adevar era destept reusea mult mai multe … s-a rezumat la putin si de aceea eu contest inteligenta lui. Sper ca domnul Copos sa aiba si posibilitatea sa se bucure de banii pe care ii are !!!

ion rapidistu  •  31 octombrie 2008, 10:03

domnule Tolontan, ce se intampla cu aceasta campanie de intoxicare dusa de gsp impotriva clubului Rapid? nu inteleg de ce apar atatea informatii mincinoase zilnic? suntem suporteri care stim chiar de la fotbalisti cum stau lucrurile in realitate. nu e posibil sa citim atatea mizerii zilnic. va rog sa verificati informatiile inainte sa le publicati. pt noi suporterii rapidului e foarte dureros ce traim in aceste zile, de ce intoxicati? ***

bogdan  •  31 octombrie 2008, 10:04

intre copos si becali il prefer pe al doilea oricand

Ovidiu Miron  •  31 octombrie 2008, 10:17

O, ce usor este sa dam in altii!

Tolo, vrei sa spui ca un tip ca Taher, (inconjurat de o armata de avocati) nu stia ce semneaza? E atat de la moda sa lovim in toti investitorii in fotbal si sa fim ironici. Dar vad ca acum Rapidul e condus de niste fosti agenti de asigurari dinamovisti care au inceput inca din prima zi sa critice politica fostei conduceri.

E tipic pentru Romania. Asa zisii bogatasi din fata camerelor de vedere sunt de fapt niste baloane umflate. Intr-o tara in care George Becali e considerat cel mai bogat desi are 2 firme cu profit mai mic de 100 mii euro, aceste lucruri sunt intr-un fel de inteles.

khris.ro  •  31 octombrie 2008, 10:31

Copos nu este baiat destept, el doar profita de naivitatea altora. Cine l-a impiedicat de Taher sa verifice mai bine „regulile jocului?”

explorish  •  31 octombrie 2008, 11:03

e foarte interesant cum un om cu atatea realizari se pare ca reuseste sa nu fie regretat prea mult. pardon, asta, daca pleaca.

YODA BLOG  •  31 octombrie 2008, 11:14

Eu am mai spus-o: George Copos este cel mai capabil om din fotrbal, este cam singurul care face profit din fotbal, este omul care niciodata nu iese in pierdere. Si pe Trump l-ar fenta. 😉

alex  •  31 octombrie 2008, 12:03

parerea mea e ca dealul cu taher e un moment de cotitura pentru mitul copos. e adevarat, copos e cel mai mare tepar, dar de data asta s-a fript rau de tot. pentru ca taher da semne ca isi ia jucariile si pleaca, lasandu-l pe copos cu 99% din ceva ce nu va mai insemna mare lucru in cateva luni: jucatorii vor putea pleca liberi de contract daca nu li se platesc drepturile salariale, conturile sunt blocate iar finantarea pentru redresarea corabiei ar urma sa fie sustinuta de copos. cu toate astea, salariile jucatorilor adusi in vara au fost negociate de taher, destul de dezavantajos pentru crapid si implicit pentru bugetul finantatorului copos. si ca tabloul sa fie complet, se pare ca sumele aduse de taher ca finantare, in fapt imprumuturi acordate rapidului, reprezinta credite contractate de taher, garantate probabil tot cu bunuri ale rapidului,inclusiv drepturi federative asupra jucatorilor, iar nu cu bunuri ale lui taher. se anunta o telenovela fascinanta, luati-va locuri cat mai in fata :))

orre  •  31 octombrie 2008, 12:07

TOTO

ESTI RAUTACIOS

NU SPUI CE A FACUT BINE COPOS LARAPID (A AJUNS SA SE BATA CU ECHIPELE SOVIETICE)DESI A FOST PRIN B, SI ASTA CONSTANT

IN SCHIMB TOT ARUNCI FOCURI SPRE EL SI IMPLICIT SPRE RAPID

TE INTREB

DACA PATRONUL TAU SEMNEAZA CA ITI DA SAL DE 1 MIL EURO PE LUNA SI NU ITI DA . CE AI FACE ?

HAI SA FIM SERISI CONTRATUL SEMNAT CONTEAZA, RESTUL SUNT ABURELI

maiorescu  •  31 octombrie 2008, 12:18

urmatorul fraier va fi gigi, pen’ca copos are o intelegere cu el sa preia juma’ de steaua….si sa-i dea lui gigi asistenta pen’ alegeri! gigi va ajunge in parlament, iar steaua va fi preluata de o ruda coposiana!

Cătălin Tolontan  •  31 octombrie 2008, 12:20

ion rapidistu: nu stiu, sincer, la ce va referiti. Cind am scris sa cisnt prtobleme la prorapid a confirmat-o chiar copos in interviul de azi.

Gabriel  •  31 octombrie 2008, 12:21

Domnul Copos vrea mereu mai mult, mai putin in cazul „Loteria” unde vrea mai putin, sub 1 milion euro(prejudiciu)ca sa scape de DNA. Asta e marele om de afaceri. De-alde astia numai in Romania ar fi putut reusi.

Agamitza  •  31 octombrie 2008, 12:24

Badie in capu’ lu matale e vid. Asta Wall Street nu face nimic. El e facut doar pt tara asta de hoti.

rr  •  31 octombrie 2008, 12:31

asta e… daca rapidul.. un club asa frumos cu o asa traditie a incaput pe mana unui asa mercenar .. numai Dumnezeu stie de ce .

Sa speram ca va fi mai bine .. si ca se va gasi fraieru care .. chiar si cu riscul de a mai fi pacalit d copoc o data precum ceilalti .. sa preia clubul in totalitatea. chiar si becali.. de ar fi preluat clubul cred ca nu il putea duce in starea asta .

Imi e rusine ca traiesc printre asemenea oameni!

micu  •  31 octombrie 2008, 12:32

dar cat de prost a fost taher de nu a realizat ca va fi tzepuit, isi merita soarta, si ma intreb cum de a facut taher atatia bani daca el nu e in stare sa faca un contract cum trebuie.

taler  •  31 octombrie 2008, 12:50

oare taher nu a avut avocati care sa ii citeasca contractul? nu cred. urmeaza telenovela toamna-iarna in Romania. nu se lasa taher pacalit. parca vad ca , cocos se va imbolnavi subit. 🙂

ciupi  •  31 octombrie 2008, 12:50

o singura nedumerire” cum doamne iarta-ma este acest tip ardelean?! nu se numea cindva coposwitz?

Igor  •  31 octombrie 2008, 12:58

Se pare ca Rapidul e in buda rau de tot: terenul de sub el e revendicat – si e singurul activ interesant pentru investitorii din fotbal care de fapt se ocupa cu speculatii imobiliare (vezi cazul CFR Timisoara), echipa merge prost, au fost adusi jucatori foarte slab pe salarii imense, antrenorul nu poate fi data afara fara o despagubire mare, clubul e tinut numai din imprumuturi care pot fi cerute inapoi oricand, mai are probleme si cu autoritatile care-i blocheaza conturile, iar actionarul Copos are mari probleme la DNA pentru aranjamentele din trecut cu jucatorii. Practic i-a vandut lui Taher (*** o situatie gaunoasa cu aparenta de club solid si serios. Cei mai castigati din toata afacerea vor fi avocatii !!!

copos  •  31 octombrie 2008, 13:45

Bine ca l-a scos Voiculescu din partid, ca la ce sforar e Copos presedintele PC si chiar patronul Gazetei :))

Tibi  •  31 octombrie 2008, 14:44

Nu este vorba de desteptaciune sau phrostie cand faci afaceri in special in parteneriat unde trebuie sa fie omenie si incredere.
Intr-un partener de afaceri trebuie sa ai incredere ca ce spune si face altfel este sharlatanie. Nu inseamna ca daca Copos are acte semnate pe principiul asta va castiga in istanta. Eu unul nu cred ca Copos va da pe Taher in judecata care a fost destept si sa oprit la timp. Poate ca la urma urmei Taher ia tras teapa lui.

dinamovist  •  31 octombrie 2008, 15:04

Stimati suporteri ai Rapidului. Copos, asa antipatic si zgarcit cum e, a facut din Rapid, care era echipa de matineu, o forta a Romaniei. A castigat doua titluri si trei cupe si a ajuns in primavara europeana. Echipe cu traditie cel putin ca a Rapidului au fost sau sunt si Chinezu, Ripnesia, Uta sau Progrseul. Si nu le vad in liga 1. Tare mi-e tema ca, fara Copos, suporetii rapidisti, infocatii singuri impotriva tutror cu varste intre 12 si 25 de ani, ar fi fost stelisti sau dinamovisti. Nu cred eu ca Rapidul ar mai fi avut un suport asa de mare daca isi disputa derbiurile cu Minerul Lupeni sau Fc Colentina.

BONANO  •  31 octombrie 2008, 15:06

Bravo TOLO !

„Ti-ai facut datoria ” .Cine urmeaza dupa nea ovidiu si tu?. Poate ne spui cine sta in spatele acestei campanii de denigrare .
Ce procese a-ti castigat in fata lui Copos ? Ca puteti scrie ce vreti despre el?
Dar despre Talambul GIGI B. , de ce nu o faceti? Unde va sunt boashele ? Sunt in palma lui GIGI buze reci ?
.
Astept o campanie in cazul valiza … ce spui ? Te bagi?
.

CHIALEX  •  31 octombrie 2008, 15:23

Afacerile sunt afaceri! Cistiga cine este mai destept! Credeti ca intimplator „afacerea secolului: pentru Copos a fost cea cu „Loto-Prono”? De aici a invatat toate „alifiile” cu care „trebuie sa te dai” ca sa cistigi! Nu va esye clar? Uitati-va la cine cistiga la „6 din 49” si veti vedea ca – facind sapaturi – cistigatorii sunt cei din serviciile secrete sau „acoperitii” acestora. Nu va faceti iluzii, Romania este plina de fraieri cu bani care vor „pune botul” la „ingineriile Copos-iene”. Daca si Taher a „luat teapa”…

valentin & postelnicu  •  31 octombrie 2008, 15:24

@ dinamovist
esti tare ratacit baiete.
Nu prea aveti autoritatea morala sa va pronuntati depsre Rapid, despre diviziile in care a jucat Rapidul.
Din moment ce dinamu si steaua au foat infiintate direct in prima divizie, prin ordin sovietic…sa vii ulterior si sa faci analize despre alte echipe…mi se pare de toata jena.
Altfel, mare derby maine seara, nimic de zis, numai ca este sub standardele noastre.

BABILONUL IMOBILIAR  •  31 octombrie 2008, 15:28

Copos e tipul tipic de smecher imbuibat post-’89. N-a venit la Rapid pentru ca iubea el clubul…, muncitorimea etc… Pentru bani, lesne de inteles, imagine, vicepremier, hoteluri (ce hotel bucurestean si-a „tras”, cand era in vizita la Londra, ca vice?) etc…

Are scoala comunista, i-a cazut in plasa si Taher. Din pacate, si Rapidul.
Urmare a smecheriei lui cu Taher etc,poate duce Rapidul in incapacitate de plata si, astfel, in Liga a doua…

krys  •  31 octombrie 2008, 15:32

E as comenta alfel. O afacere civilizata e o afacere in care toti parteneri au de castigat. Insa la Copos nu se pune problema asa. La el problema e cum sa ii ,,jumuleasca” cat mai tare pe cei din jur apoi ,,Dumnezeu cu mila” daca lui ii este cald. Probabil va mai ,,jupui” doi trei naivi apoi nu va mai evea cu cine face afaceri. Si acum eu, un naiv pun o intrebare simpla: DNA-ul oare chiar il cauta degeaba (asa cum sustine Georgica) din moment ce Copos a avut afaceri si cu statu? Oare sa fi tratat statul ca partener de afaceri alfel decat pe cei ce ia pacalit?

Eddie  •  31 octombrie 2008, 15:47

Catalin!!! Nu l-a obligat nimeni pe Taher sa semneze contractul!!! Tu crezi ca el n-a vazut ce semneaza? Bravo lui Copos!

radu  •  31 octombrie 2008, 16:12

copos e un infractor de drept comun, cu o avere construita prin furt si inselaciune! stiti cate sute de mii de dolari a dat copos ca dosarele de la igp sa primeasca nup? si nu au fost putine! toate afacerile lui copos au la baza inselaciunea, mai ales in defavoarea statului! nu mai confundati oamenii de afaceri cu hotii! in alta tara copos era la costum vargat demult, iar in Romania e admirat de niste naivi! Pe asta se si bazeaza!

Rapi  •  31 octombrie 2008, 16:44

Mi-e sila! Copos si-a pus in aplicare inca un plan diabolic ce va face dintr-o afacere aparent normala intr-o mare pacaleala facuta partenerului sprijinita pe un contract beton. Numai ca aici s-a cam pacalit Copos. Dupa mine ,Taher nu a vrut,nu vrea ,nu va vrea, sa cumpere! Ci numai sa incurce. Sa ma explic altfel: cand ai 1 milion de lei mai conteaza daca iti satisfaci un moft 7-8 lei? Adica la o avere de 1 miliard ,conteaza 7-8 milioane? Mai ales cand faci jocurile unui bun prieten,G.Becali? Partea rea ca iar a mai trecut un an si Rapidul a pierdut din nou lupta pentru performanta. Cred ca a meritat banii sa-ti scoti in „decor” adversarul! Oricum ,cu mic ,cu mare,atatia cati mai suntem,duminica seara in Giulesti!

dinamovist  •  31 octombrie 2008, 16:53

pt valentin & postelnicu

Ce este asa de greu de inteles ca 70% din performantele rapidului sunt facute sub obladuirea lui copos? Va mandiriti cu ce nu aveti. pe timpul lui ceausescu au facut si alte echipe performante, vezi stiinta. Rapidul nu prea are traditie. a castigat un titlu in anii 60. Petrolul a castigat 3, UtA, 6. te intreb, desi nu cred k detii raspunsul, care era media suporterilor in potcoava cand juca rapidul in diviza b? cauza aparitiei galeriei rapdiului de azi, altimnteri una dintre cle emai frumoase din tara, e faptul ca au avut ce sa sustina;)

dan  •  31 octombrie 2008, 17:45

Prin extensie, eu cred ca acesta e motivul principal al recesiunii: existenta rechinilor, procentajul mic al afacerilor win-win. Din pacate, generatia X (30-44) mai are mult pana sa ajunga sa conduca tara.

@dinamovist  •  31 octombrie 2008, 17:51

cand Rapid juca in B, media spectatorilor era 20.000 si meciurile nu se disputau pe Giulesti pt ca nu era loc ci pe Republicii. la dinamo si la steaua veneau maxim cate 5.000 de spectatori, din care jumate soldati. au fost meciuri cand la Rapid in B au venit si 35.000 spectatori cu Petrolul sau 70.000 cu Progresul. daca nu stii, taci din gura ca te faci de ras.

romania inedit  •  1 noiembrie 2008, 1:31

Eu tin cu George Copos !
Sper sa-l lase lefter pe taher si fetele lui taher sa iasa la produs !