Steaua oarbă

Steaua n-a pierdut doar partida de la Lyon, ci şi meciul din nervul optic al telespectatorilor. Este pentru a doua oară cînd meciul clujenilor face audienţă mai bună în Ligă. Întîi a fost Chelsea şi era explicabil. Acum, raportul dintre adversari nu mai e circumstanţă atenuantă, ci dimpotrivă.

joi, 6 noiembrie 2008, 5:11

Steaua n-a pierdut doar partida de la Lyon, ci şi meciul din nervul optic al telespectatorilor. Este pentru a doua oară cînd meciul clujenilor face audienţă mai bună în Ligă. Întîi a fost Chelsea şi era explicabil. Acum, raportul dintre adversari nu mai e circumstanţă atenuantă, ci dimpotrivă.

Ani de zile, Steaua a fost magnetul suprem al audienţei în fotbalul, ba, nu!, în sportul românesc. De aceea, din 30 de opţiuni întîi, televiziunile alegeau Steaua în 20 dintre situaţii.
Senzaţia de neputinţă a produs însă blazarea telespectatorilor. Nu înseamnă că Steaua are mai puţin suporteri activi, oricum rămîn cei mai mulţi, ci că se subţiază coada cometei pasionaţilor de fotbal care au simpatii steliste. 

Cifrele nu mint. Undeva, în zona temporală a fundului ochiului, există o zonă pe care medicii o numesc Pata Oarbă. Acolo nu există receptori optici, acolo nu se percep imagini. Pe acolo au început să curgă fazele simbolice, aceleaşi de la an la an, cu antrenori resemnaţi şi jucători neputincioşi. De acolo trebuie să iasă Steaua dacă vrea să mai fie ceea ce a însemnat în istoria acestui sport.

untitled-1.jpg


Comentarii (117)Adaugă comentariu

rexpa nero  •  8 noiembrie 2008, 10:43

asa e!

radu-ilarion munteanu  •  8 noiembrie 2008, 13:40

acest articol ar trebui citit cu atentie si asumat de conducerea stelei. cifrele sunt cifre.

io  •  8 noiembrie 2008, 17:44

Asta pt ca cfr a aratat un fotbal mai frumos,pt ca avea inca sanse de calificare si pentru ca avea sansa mai mare de a castiga contra lui bordeaux!!!pe cand la meciul stelei,in afara disperatilor aia indragostiti de oier,toti altii,un picut cu capul pe umeri,stiau ca o sa piarda clar,ca nu mia are vreo sansa la cl!!!pt asta!dar acum,dupa jocul lamentabil al clujului,le trece telespectatorilor si de furia clujului!!!si se uita la adevaratii fotbalisti!!!cum ar trebui de altfel!!!

Jocuri de copii  •  8 noiembrie 2008, 19:21

Lumea a fost incantata de jocul Clujului in primele doua meciuri de CL si se astepta sa vada iar ceva frumos, dar n-a fost sa fie asa. Sa urmarim urmatoarele meciuri daca audienta CFRului va mai depasi pe cea a Stelei.

Sarpele  •  8 noiembrie 2008, 19:41

Ce te-ai informat tu despre zona aia din fundul ochiului…:))
By the way….e locul prin care iese nervul optic…daca tot ne-am bagat in asa ceva

Fernando Torres  •  8 noiembrie 2008, 22:53

Hai ma frate, ma lasi cu audienta ta? Aia care renuntza la a mai fii suporter Steaua, erau si sunt niste suporteri de weekend, sau, la ocazie!

krys  •  9 noiembrie 2008, 1:15

Daca scade si mai mult audienta pe mine ca suporter stelist nu poate decat sa ma bucure. Poate asa va vedea si cine trebuie din conducerea echipei si va face ceea ce trebuie sa creasca echipa, ca in ritmu asta…

ishmael  •  9 noiembrie 2008, 2:30

dnul Tolontan, treaba e ca Steaua intr-un meci unde nu avea sanse a facut cu doar 0.4% rating fata de CFR care avea sansa sa treaca mai departe … si la teve nu se uita numai suporterii ambelor echipe 😉

Reddog  •  9 noiembrie 2008, 12:46

fc timisoara- dinamo ce rating a avut ?

NAICA  •  9 noiembrie 2008, 13:57

audienta scazuta , pentru steaua, din cl se explica prin faptul ca meciurile se joaca la o ora tarzie, ora la care bucataresele, principalele sustinatoare ale stelei, se duc la culcare.

marco  •  9 noiembrie 2008, 14:03

audienta in scadere a stelei se explica prin faptul ca lumea a inceput sa-si dea seama ce a reprezentat si reprezinta acest club creat de comunisti. mai ales dupa ce s-a vazut cum castiga steaua pe vremea lui ceausescu ( vezi finala cupei cu dinamo din 89 ) si dupa cazurile bricheta si valiza.

claudiu  •  9 noiembrie 2008, 14:41

Tolo, acel 14,2 scos de CFR-Bordeaux a fost realizat in cea mai mare parte cu suporteri stelisti, care sunt cei mai multi din Romania (ai scris-o chiar tu in articol). Deci daca adunam 14,2+13,8=28,2, cred ca 3/4 din ei au fost suporteri stelisti. Dar de ce pt voi, cei de la Antena1 @ GSP, sunt atat de importante ratingurile, din care vad ca trageti concluzii gresite? ***

psycho  •  9 noiembrie 2008, 17:53

din moment ce voi la gsp aveti niste audiente ridicole cu meciurile voastre din liga 1 nu cred ca ar trebui sa vorbesti de protv si de steaua. nu ti se pare normal ca mult mai multi oameni sa vrea sa urmareasca chelskea (finalista CL) decat fiorentina? (locul 3 sau 4 in italia)? oricum diferenta de audienta a fost mica si steaua este tot in sufletul suporterilor asa cum a fost mereu. daca se vinde mai bine cfr oare de ce in pe toate siteurile de sport marea majoritate a articolelor sunt legate de steaua sau de persoane din jurul ei????? ex. prosport, sport.ro, gsp.ro. daca imi raspunzi la intrebarea asta dai dovada de profesionalism

rapidist  •  9 noiembrie 2008, 20:22

iti expolic de ce se intampla asta:
1. CFR daca batea mai avea sanse sa joace in UCL, la Steaua era previzibila o bataie
2. Dinamovistii si rapidistii prefera sa se uite la CFR decat la Steaua. orice ar zice stelistii, CFR joaca mult mai spectaculos

Expertul  •  9 noiembrie 2008, 20:23

D-le Tolontan, haideti sa nu ne ascundem dupa ciresh.Nu stiu pe ce va bazati cand ati evaluat numarul suporterilor stelisti. Dupa fanaticii de pe forum? Si inca ceva:de ce nu mai ajunge steaua in fazele superioare ale Ligii campionilor? Daca dvs o dati cotita, eu am s-o spun direct: fiindca nu mai este serviciul militar obligatoriu ca sa poata lua steaua, sub pretextul indeplinirii obligatiei serviciului militar, pe cei mai buni jucatori din tara. 1989 a fost ultimul an in care steaua, de fapt o selectionata B a Romaniei data fiind provenienta cluburilor care au format jucatori precum Duckhadam, Belodedici, Bumbescu, Boloni, Balint, Hagi, lacatus, Piturca etc. Dupa 1989, ne maifiind familia ceausescu la putere, steaua nu a mai avut privilegiul de dinainte de 89.
Cat despre audienta, ca sa ne referim taman la topic, oamenii mai vor sa vada si altceva. Suntem efectiv agasati de cata mediatizare gratuita se bucura steaua si patronul ei analfabet. personal, declar ca mi-e lehamite sa citesc cele doua cotidiene de sport(pardon, de oda stelei si lui becali). cand il vad pe vreun post tv, schimb canalul. Dvs,jurnalistii sunteti principalii vinovati pentru mediatizarea analfabetilor jiji, mitica dragomir, verii becali etc.

Leo  •  9 noiembrie 2008, 23:58

Asta pentru ca suporterii Stelei s-au uitat la meciul CFR-ului, iar suporterii CFR-ului nu s-au uitat la meciul Stelei.

Asta incercai sa demonstrezi, Tolo?

Salsig  •  11 noiembrie 2008, 21:54

Eu m-am cam saturat de STILUL Steaua! De-aia simt o jena cand au meci. Nu mai am bucuria aia: da doamne sa inceapa meciul odata! Sar peste faze si reprize ca simt o neputinta clara si mi-e sila sa ma uit!