Mai saraci cu „Germenul Andromeda”

A murit, la 66 de ani, bolnav de cancer, Michael Crichton, cel pe care „Adevarul” il prezinta azi drept parintele Jurassic Park. Poate gresesc, dar am senzatia ca generatia baby boom a Romaniei si-l revendica mai degraba pe Crichton drept autorul romanului „Germenul Andromeda”. Cartea SF era plimbata din mina in mina, discutata intre prieteni si devenise un mic fenomen in anii ’80.

vineri, 7 noiembrie 2008, 12:02

A murit, la 66 de ani, bolnav de cancer, Michael Crichton, cel pe care „Adevarul” il prezinta azi drept parintele Jurassic Park. Poate gresesc, dar am senzatia ca generatia baby boom a Romaniei si-l revendica mai degraba pe Crichton drept autorul romanului „Germenul Andromeda”. Cartea SF era plimbata din mina in mina, discutata intre prieteni si devenise un mic fenomen in anii ’80.

Multi dintre cei care azi se ocupa de lucruri plicticoase, P&L, articole, media planuri, au adormit cindva plimbindu-se in imaginatie de la un etaj la altul al bazei secrete subterane din Nevada, unde fusese izolat germenul de origine extraterestra care provoca moartea oamenilor. Suna extrem de singeros, dar, de fapt, romanul e o lectie de fiziologie, chimie, astrofizica si o proba de talent narativ pus in slujba curiozitatii umane. Ce vremuri acelea in care un germen iti devenea daca nu prieten, macar partener riscant de calatorie!


Comentarii (11)Adaugă comentariu

Dan Selaru  •  7 noiembrie 2008, 12:46

Asa e, ce vremuri triste si inocente.

Someone  •  7 noiembrie 2008, 13:07

Andromeda, primul SF pe care l-am citit… Apropo, tot nu mi-ai înapoiat Almanahul Anticipaţia ’84 🙂

Dan  •  7 noiembrie 2008, 13:48

Uau, ce de cutiute mi s-au deschis… Aici era povestea aia cu „omul nepereche”, nu? Cred ca a fost si o adaptare pentru radio, dar s-ar putea sa ma insel. Fabuloasa carte, oricum. Dar imi aduc aminte si de „A de la Andromeda” de Fred Hoyle si John Elliot, o alta nebunie din aceeasi galaxie. Sa inteleg ca SF-ul nu moare, doar doarme putin? Odihna placuta lui Michael Crichton – sper sa-l mai citesc pe o alta bucla de histerezis… 🙂

cezar  •  7 noiembrie 2008, 14:28

germenul andromeda, caverne de otel, picnic la marginea drumului, regii nisipurilor..heheeiii, alte vremuri.
chiar sint curios daca se mai recomanda/imprumuta carti intre prieteni. eu cred ca nu.
mai tii minte cine a scapat? un bebelus si un betiv, parca.

Cătălin Tolontan  •  7 noiembrie 2008, 15:24

cezar: da, din tot orasulau scapat un copil si un betiv 🙂

Stancu Daniel  •  7 noiembrie 2008, 16:09

Dzeu sa-l odihneasca….Trecerea lui in nefiinta este o mare pierdere pentru literatura SF si nu numai,….alaturi de alte insemnate pierderi ca Asimov, Clarke, Herbert…Trist…

Ma bucur ca inca mai exita oameni in Romania care mai citesc scriitori precum Crichton….

Stancu Daniel  •  7 noiembrie 2008, 16:27

Pt Catalin Tolontan : in sfarsit un articol adevarat despre OAMENI adevarati…tineti-o tot asa…..

laur  •  8 noiembrie 2008, 13:36

un articol slab tolontane revinoti

redandblue  •  8 noiembrie 2008, 22:19

odihneasca’se in pace

VERSUS  •  10 noiembrie 2008, 2:16

D-zeu sa-l odihneasca.
Michael Crichton are carti scrise frumos si oricata „medicina/extraterestri/chimie” ar fi in cartile sale, talentul narativ te lasa sa citesti usor si cu placere.

Cătălin Tolontan  •  10 noiembrie 2008, 10:13

laur: nu e un articol, e un post pe blog.