Dorinel are nevoie de iarnă

„Dorinel are o şansă mare să reuşească la Steaua”, a spus Hagi unor apropiaţi în momentul în care a aflat de numirea lui Munteanu pe bancă. „În Ghencea e atîta oxigen de la suporteri, de la atmosferă şi de la vestiar că simţi cum începi să respiri altfel”, a explicat el mai apoi.

Deocamdată, Dorinel s-a luptat trei meciuri pentru două puncte, dar nu asta contează neapărat, avînd în vedere că le-a întîlnit pe Dinamo, pe Lyon şi pe Rapid. Pluteşte totuşi o nerăbdare în aer.

duminică, 9 noiembrie 2008, 11:59

„Dorinel are o şansă mare să reuşească la Steaua”, a spus Hagi unor apropiaţi în momentul în care a aflat de numirea lui Munteanu pe bancă. „În Ghencea e atîta oxigen de la suporteri, de la atmosferă şi de la vestiar că simţi cum începi să respiri altfel”, a explicat el mai apoi.

Deocamdată, Dorinel s-a luptat trei meciuri pentru două puncte, dar nu asta contează neapărat, avînd în vedere că le-a întîlnit pe Dinamo, pe Lyon şi pe Rapid. Pluteşte totuşi o nerăbdare în aer.

El încearcă să-şi apropie jucătorii. Pe Semedo l-a expulzat în Franţa, dar a mizat aseară pe paradoxul revanşei şi l-a băgat din primul minut. Portughezul a fost însă din nou slab. E un talent mare, dar parcă un talent din zahăr tos, care se împrăştie dacă suflă vîntul marilor mize.

Aşa se întîmplă la echipele mari. Aici e testul estetic şi pragmatic deopotrivă. „Ia-l pe Dorinel. Echipele lui joacă frumos”, i-a spus Piţurcă lui Becali, ca să-l angajeze pe preferatul său.

Numai că, la Steaua, mai ales după meciul de aseară, suporterii se gîndesc doar la victorie. Care nu mai vine, iar aerul începe să se simtă aspru şi rece. Miroase a iarna ambiţiilor la Steaua.  Pînă atunci, Dorinel nu poate schimba mare lucru.


Comentarii (68)Adaugă comentariu

redandblue  •  10 noiembrie 2008, 21:21

nu numai pentru dorinel e nevoie de iarna , pentru toti de la steaua si in general pentru tot fotbalul romanesc

Virgil  •  10 noiembrie 2008, 21:55

Ma scoate din sarite un jucator care se da mare vedeta la Steaua pe nume Radoi Mirel. Mai lasati-l in pace.Poate sunt rautacios dar va spun sincer ca baiatul asta increzut nu are valoarea pe care crede ca ar avea-o.Cand il vad cat se zbate sa fie vazut ma doare inima.Du-te baietas in Divizia B la vreo echipa sa fii antrenor jucator si lasa-ne sa visam frumos cu altii.

maccarone  •  11 noiembrie 2008, 0:43

are nevoie de iarna? poate de un secol!

BABILONUL IMOBILIAR  •  11 noiembrie 2008, 1:35

Degeaba joci frumos, daca nu intra in poarta…Sa ne mai lase cu ghinionul astia…
Joc – joc, dar 3 puncte conteaza, nu 0 sau 1, cu asa ceva nu se castiga campionat si nici nu mergi mai departe in Europa.

Cine stie…, iarna e un sfetnic bun 🙂 si pt Munteanu. Cap si experienta are, capabil e. Ramane sa dovedeasca. La Steaua, Dinamo, Rapid, nu te tine nimeni daca nu ai rezultate.

Cip  •  11 noiembrie 2008, 1:55

Eu cred ca de vina sunt in proportie de 95 % jucatorii !!! Parca nu vad devotament pe teren pentru echipa sau pentru suporteri, nu doresc sa castige din cauza asta nici nu castiga. Se plafoneaza destul de repede dupa un meci bun de 10-15 minute. Eu zic ca dl Becali trebuie sa ii mai „arda” putin si sa traga un semnal de alarma ! Restul de 5 % este norocul si Dorinel Munteanu -> eu cred ca are sanse de reusita daca poate motiva jucatorii, acum depinde si de talent. Mult succes tuturor echipelor

zorro  •  11 noiembrie 2008, 7:39

Dorinel a venit intr-un moment greu la Steaua! ;asta demonstreaza ca Lacatus nu a avut nici o vina! ; a avut meciuri grele ; e adevarat ca Steaua a fost cu 2 trepte peste Dinamo si cu una fata de Rapid,..dar nu a reusit sa cistige! ; i-as sugera antrenorului sa adopte stilul Lyon-ului,..care este eficient si spectaculos!
Jucatori de calitate are,…desi unii nu sint de acord! ; trebuie neaparat sa cistige urmatoarele 3 meciuri din campionat,…si sa uite de Liga Campionilor!

titi varzaru  •  11 noiembrie 2008, 8:11

stil german impus unor sudamericani de valoare indoielnica !!! presiunea rezultatelor pentru un antrenor fara experienta !!potenta fizica redusa la marea majoritate a fotbalistilor !!lipsa unui”cap limpede” in conducere !! degringolada din vestiar !! toate acestea aduc mai mult cu starea unei echipe epuizate decat a uneia care vrea titlul !!

sportsaga  •  11 noiembrie 2008, 8:15

Mie mi-a placut unde spui tu Cataline ca Semedo are mare talent. :))))))

sergiu  •  11 noiembrie 2008, 9:32

Daca nu se va marca pana la pauza cu Timisoara o sa fie scandal mare in Ghencea, s-ar putea ca Dorinel sa nu faca Craciunul la palat.

Castro  •  11 noiembrie 2008, 10:08

Ca de obicei, esti alaturea cu drumul, Tolontane! Semedo „mare talent”?! De era bun nu il dadea Clujul.
Dorinel are nevoie de iarna? Are nevoie de competenta in mesria lui. Nu o are. A avut trei meciuri la dispozitie si a demonstrat ca duce echipa in jos, dovada ca in jocul cu Rapid Steaua a jucat mai slab decat cu Lyon si mult mai slab decat cu Dinamo. Un antrenor adevarat face in trei meciuri macar o schimbare buna. El, nu. Plesan, Semedo si alte gaselnite neproductive. Dorinel nu va incheia sezonul pe banca Stelei, oricat s-ar dovedi de slugarnic cu Jiji.

Expertul  •  11 noiembrie 2008, 11:15

Jurnalistii sunt de vina pentru lipsa de forma si criza rezultatelor stelei! Si stiti de ce? Fiindca stelistii pierd ore bune in fiecare zi cu cititul articolelor despre ei. Sunt prea multe articole despre steaua si dupa ce citesc atatea comentarii li se blocheaza ambitia de a mai face ceva. Nici daca ar fi ziarul scos de steaua nu ar aparea mai multe stiri din gradina proprie, poate ar fi chiar invers.
***

Eugen din Timisoara  •  11 noiembrie 2008, 15:45

Salutari tuturor.
As incepe un pic in afara de subiect dar saptamana trecuta am spus-o si o repet dupa meciul de la Timisoara. Dinamo va lua titlul anul acesta.Si o spune cu tristete un Timisoarean care a sperat la ceva orgoliu macar, daca nu fotbal la Timisoara. In rest toate bune la Timisoara.
Revenind la problemele lui Dorinel se pare ca nu a inteles sau nu a citit ceea ce se mai scrie despre Steaua.
Cu exceptia faptului ca la Steaua mai este nevoie de un tip gen Kapetanos, tot Dorinel mai are nevoie de cel putin doi mijlocasi de constructie. Nimic personal la jocurile facute de Ovidiu Petre sau Lovin dar baietii astia doi stiu sa blocheze. Dupa ce au luat mingea irosesc in trei secunde munca a doua minute deoarece nu stiu ce sa faca cu obiectul (mingea evident!).
Din nou revin cu un adevar care doare dar asta e realitatea mai si doare: Arthuro, Semedo si Toja nu au fata de Steaua. Tiago s-ar putea sa poata face faza de constructie cu putina rabdare.
In plus eu as juca cu o formula un pic inedita si anume as lasa fundasii cum sunt, as inchide jocul cu un singur inchizator si anume Ovidiu Petre, iar la mijloc l-as folosi pe Radoi ca mijlocas de constructie. Un mijlocas de constructie trebuia sa stea tot timpul cu capul sus, sa caute omul liber si sa dea drumul la minge cat mai exact. Asta facea Dorinel BINE la vrema lui.
Echipa care cred ca poate in iarna sa faca fata exigentelor si sa mai dea si gol ar fi:
Zapata, Ogararu, Goian, Ghionea, Petre Marin, Ovidiu Petre, Radoi, Tiago (dar un Tiago mai antrenat decat acum!), Banel Nicolita, Dayro Moreno, Kapetanos.
Si Dorinele: mai pune-i sa dribleze jaloane si bancute, mai pune-i sa faca cate treizeci de lungimi de stadion in sprint, mai pune-i sa joace cate douazeci de minute cu pase din prima, mai construieste cate ceva tactica din sistemul ala German care vine cu tavalugul peste tine si care in final rezolva problema nemteste cu 1-0. Si in special invata-i pe jucatori ca meciul nu se termina la 2-0 in minutul 13 ci la 3-5 in minutul 94. si invata-i ce sa faca daca au 2-0 in minutul 13 ca sa bata ei cu 5-3 in minutul 94…
La fel de bine invata-i sa nu mai paseze exasperant inapoi, sa nu mai joace cel putin 20 de mingi pe meci cu portarul (propriu!!!!), sa le impui norma de cel putin 20 de suturi pe meci (la poarta adversa!!)din care cel putin 6 pe poarta altfel nu-si primesc cu gratie bonusurile financiare. Sa vezi ce de suturi atunci in fiecare meci! Si vor veni si golurile.
Dar cum spune Catalin toate astea la iarna. Mai e un pic si asteptam o alta Steaua cu alta mentalitate si conceptie de joc.
Pana la o noua intalnire hai Manchester United si numai succese celor care mai au favorite echipe romanesti…

ionica  •  11 noiembrie 2008, 22:00

Las’ca-i bine asa ;cu Dorinel pe banca stelei Dinamo ia sigur campionatul ….

pentru cine scrii  •  11 noiembrie 2008, 22:56

dorinel nu poate schimba mare lucru. de fapt nu poate schimba nimic, eventual sa se schimbe pe el. numai daca se schimba patronul poate sa schimbe si dorinel ceva. dar sa nu uitam cine-i patronul:dumnezeul dumnezeilor, arhanghelul arhanghelilor, patronul patronilor, cel mai si cel mai…vreau sa plec din tara, repede…

leonte cristian  •  12 noiembrie 2008, 0:06

dorinel nu poate face minuni dar in iarna va gasi solutii sant sigur,daca becali il va lasa in pace

TYLER DURDEN  •  12 noiembrie 2008, 0:50

Piturca isi pregateste revenirea la Steaua! El nu avea nici un interes ca pe banca sa fi venit Dan Petrescu,de exemplu,sau cineva care sa reconstruiasca echipa si sa aiba succes.El vrea solutii temporare inca un an,pana cand si-a programat el sa revina in Ghencea.Ma gandesc cu groaza la momentul acela!

geo  •  13 noiembrie 2008, 16:02

dorinel e un antrenor tanar si ambitios si daca este lasat sa isi faca treaba va face din steaua o forta in europa

onepsiholog  •  14 noiembrie 2008, 19:24

Pai da…dar si de primavara….si de vara….si de toamna….(…)pe bune Tolo,Dorinete o fi bun tot respectul insa nu este antrenor de Steaua…nu are fATA;)….
In alta ordine de idei daca <> nu se baga peste el,poate face treaba insa nu se stie daca vreun antrenor nu va fii <> in intimitatea sa(echipa) de catre un MAre Patron!!!!!