Dirijorul Anului

Au apărut primele reclame cu clopoţei, aşa că de ce n-am vorbi şi despre asta?!

duminică, 16 noiembrie 2008, 10:50

Au apărut primele reclame cu clopoţei, aşa că de ce n-am vorbi şi despre asta?!

Dan Petrescu este un candidat serios la Antrenorul Anului. A luat Ziua Recoltei, nici o supărare pentru Urziceni!, şi a dus-o aproape de Liga Campionilor. Sigur că mai e o jumătate de campionat de jucat, dar cine se aştepta să se ajungă aici?

Meciul din Ştefan cel Mare a venit ca o confirmare a solidităţii concepţiilor lui Petrescu. Unirea a ajuns să bată şi cînd nu joacă strălucit.
Văzîndu-l aseară pe bancă, înconjurat de aburi, înţelegi de ce a preferat să nu vină la Steaua. Pentru că preferă ca şeful clubului să-i fie secund, nu „principal”. În afara gazonului, pe chestiuni de management fotbalistic, MM este şef. Cînd meciul începe, preşedintele se dă doi paşi în spate şi-l lasă pe dirijor să-şi facă treaba.


Comentarii (62)Adaugă comentariu

Gabi Koreanu  •  17 noiembrie 2008, 14:25

gabi
ma faci sa rad. Nu putem spune ca Dan Petrescu e antrenorul anului. Pt ca Dan Petrescu e chiar ANTRENORUL ANULUI. Si cu riscul de a ma grabi, as spune ca e cel mai bun antrenor al primului deceniu din mileniul 3. Mie, unul, imi aduce aminte de Titi Teasca, Dumnezeu sa-l odihneasca!

Hip  •  17 noiembrie 2008, 16:28

Gabi, ne-am dat seama ca esti dinamovist, din clipa in care ai spus „Uhrin” 🙂

Vali_B  •  17 noiembrie 2008, 16:32

Unirea are o trupa solida, de comando, i-as zice, care executa orbeste tot ce-i spune antrenorul ei Dan Petrescu. E o echipa greu de batut si va pune mari probleme in acest campionat. In meciul cu Dinamo cei de la Urziceni pareau mai multi pe teren, erau peste tot, greu de depasit. Dan Petrescu e unul dintre bunii antrenori romani, care reuseste sa se faca inteles si ascultat de jucatorii sai. Singurul capitol deficitar este temperamentul sau care-i joaca feste, dar vad ca in ultimul timp s-a mai linistit, n-a mai fost eliminat sau suspendat. A vazut probabil ca daca echipa sa joaca si marcheaza, n-are nimeni nimic cu el si nu exista nici o conspiratie impotriva Urziceniului. Dinamo n-a facut un joc slab, era de asteptat sa aiba un meci greu, iar cu Urziceniul daca esti condus, e greu sa mai revii. Urziceniul s-a aparat caineste, te-apuca de picior si nu-ti mai da drumul, asa au facut si la Hamburg. Au probleme mai mari pe teren propriu, sa-i vedem in retur cand vor fi vizitati de Rapid, Dinamo, CFR si Steaua. Oricum, campionatul a fost relansat, iar din spate vine puternic CFR. Sper totusi sa castige Dinamo, daca vor reusi sa-si rezolve problema atacului, care mi se pare cam neinspirat in acest moment.

calin  •  17 noiembrie 2008, 16:49

bravo unirii si lui dan petrescu chestia cu valoarea jucatorilor e totusi umflata fiindca si la steaua dinamo rapid craiova arges su toate echipele din liga I se gasesc jucatori egali sau chiar mai buni ca elevii lui dan petrescu chestia este ca ei sunt foarte bine organizati de dan petrescu deci meritul pentru faptul ca unirea e pe primul loc ii revine lui dan petrescu in primul rind pentru ca a scos maximum din niste jucatori nu prea bine cotati pentru mm care arata de ce poate fi numit presedintele anului si ne face sa ne para rau ca politicianu filosof la gonit de la steaua si patronului echipei care a inteles ca pentru ca o treaba sa fie bine facuta trebuie sa fie facuta de cei ce se pricep in domeniu si nu de amatori buni la toate

Ple.shit.iza 55  •  17 noiembrie 2008, 17:43

Si mie imi place, cred ca e cel mai bun antrenor din tara. Nu e valabil argumentul ca a facut dintr-o echipa mica una mare deoarece jucatorii lui sint toti peste medie (este poate cea mai omogena echipa din tara, poate la egalitate cu cfr in ceea ce priveste valoarea jucatorilor, destul de ridicata). Sigur, este priceperea lui de a-i fi adus la echipa si revitalizati (Daniel Balan, Mara).
Ceea ce se pricepe f bine Petrescu este sa scoate untul, sa puna jucatorii in valoare.
La asta se adauga cunostinte tactice si capacitate de mobilizare a jucaotrilor peste media antrenorului din romania.
Bravo Dane!!!

Bravo Petrescu, bravo MM  •  17 noiembrie 2008, 18:00

Ce poti sa mai spui? Rezultatele vorbesc de la sine…Felicitari!

Moreni  •  17 noiembrie 2008, 18:06

Bravo Dan! Cel mai tare caracter! Il asteptam si la o echipa mare!

PS: Nu scrii nimic de Hagi pentru maine? 🙂

Pele  •  17 noiembrie 2008, 22:01

Bravo tie Dane.meriti tot respectu din lume pentru tot ceea ce faci si ai facut in fotbal.Sunt stelist dar nu te vreau la Steaua ca te strica ciobanu al.Vreau sa apuc ziua in care iti vei indeplini visul..si anume de a ajunge la Chelsea.iti doresc tot binele din lume

Brady  •  17 noiembrie 2008, 22:54

sunt fan dinamovist, dar NoComMent … Meme s-a schimbat mult .. in bine! Bravo lui ! Si tie felicitari .. ;))

bbi  •  18 noiembrie 2008, 1:38

sincer cred ca Dan Petrescu chiar ar merita titlul de antrenorul anului. El cred ca e principalul artizan al pozitiei Urziceniului

dan-br.  •  18 noiembrie 2008, 10:10

felicitari DAN PETRESCU !

stelistu’  •  18 noiembrie 2008, 11:12

cred ca dan petrescu reuseste acolo unde esueaza toti antrenorii din romania in afara de Boloni si Lucescu SI POATE GRIGORAS:SA FACA DIN JUCATORI SIMPLI NISTE SUPER ECHIPE. stie sa scoata tot ce e mai bun din jucatori ca Mara care pana ieri era un jucator care nu isi mai gasea locul nici la Faru iar acum e unul dintre cei mai buni din romania. si nu doar el.

ma uit la portarul lor si la paradele pe care le face… e un super portar si va ajunge departe…

pe langa toata prostia din fotbalul romanesc Dan Petrescu arata ca inca avem antrenori buni. si ca inca fotbalul romanesc are o sansa.

pe langa el sper ca si Lucescu, Grigoras, Lacatus, Dorinel, Sabau si inca cativa antrenori tineri sa face ceva pt fotbalul nostru.

bafta la toti si cred ca Petrescu merita titlul de ANTRENORUL ANULUI IN ROMANIA inclusiv pentru sezonul de exceptie de anul trecut.