Ce uită Neţoiu să spună

Fondator al Cooperativei şi propritar de jucători, caut loc în Parlament şi popor dinamovist de prostit

miercuri, 26 noiembrie 2008, 11:09

Fondator al Cooperativei şi propritar de jucători, caut loc în Parlament şi popor dinamovist de prostit

UPDATE: In privinta sumelor, va rog cititi Gazeta de miine! E foarte interesanta pentru dinamovisti si nu numai. Ce ziceti de peste 3 milioane de euro???

„Badea a trădat Dinamo pentru Steaua”, strigă Gigi Neţoiu oprindu-se pentru o clipă din circul electoral în care focile sure aruncă mingi roşii oamenilor.

Nicolae Badea să se explice singur! Cu ce a făcut şi cu ce n-a făcut la Dinamo. Neţoiu uită însă ceva. El vorbeşte despre cît de dinamovist este, despre „cum am rupt eu un scaun de bucurie cînd a marcat Claudiu Niculescu în tricoul «cîinilor»”, dar stă rău de tot cu cifrele.

Cît timp a fost şeful din umbră sau oficial la Rocar, la Piteşti şi la Craiova, el a transferat cu banii lui Dinamo propriii jucători. În unele dintre aceste situaţii, era cumpărător din partea lui Dinamo şi vînzător din partea celorlalte cluburi, ca proprietar de fotbalişti!

Este exact sistemul care a nenorocit-o pe Dinamo în ultimii 10 ani, sistemul prin care clubul a rămas incapabil să se apere în faţa unor acţionari care şi-au văzut liniştiţi de propriile interese în timp ce mimau loialitatea faţă de echipa asta, care o fi fost ea contestată înainte de 1989, dar niciodată ignorată şi umilită. 

Despre asta să vorbească Neţoiu atunci cînd scrie Cartea Albă din „Ştefan cel Mare”! Despre milioanele care au ieşit din club şi au intrat în buzunarul lui de patriot dinamovist.


Comentarii (40)Adaugă comentariu

Robert  •  26 noiembrie 2008, 23:55

Tolo, ai perfecta dreptate in ceea ce scrii, dar am impresia ca anumite acuze sunt scrise doar atunci cand intervine o fisura intre cei din breasla voastra si cei pe care ii tocati marunt. Voi stiti multe dar executati cancerul numai atunci cand va calca pe bataturi. Daca ati fi obiectivi si ati ataca din troate pozitiile fara mila si fara interes ati fi niste ziaristi senzationali!

Crisit  •  27 noiembrie 2008, 0:04

perfect articolul asta

Babaul  •  27 noiembrie 2008, 0:04

Sincer daca ma intrebati sunt stelist, insa ce se intampla la Dinamo e greu de inteles. Si asta nu numai acum, ci in general. O adunatura de parveniti (cu mici exceptii) care nu stiu decat sa bage 10 lei azi si sa scoata 100 maine, sa latre prin ziare ce tari si mari sunt ei si cand scot boticul putin prin Europa iau bataie de la NEC… toate acestea in defavoarea echipei, a jucatorilor, a fanilor. Si nu in ultimul rand, conducatorii astia de cluburi sunt cei de la care pleaca toate nimicniciile fotbalului. Jucatorii echipelor rivale se felicita reciproc, isi transmit mesaje pline de sportivitate, si apar niste idioti din astia a caror singura calitate e faptul ca au bani si incing spirite, declara idiotenii si agita tot… Valabil si pentru oierul ala imbecil de la Steaua… care nu e deloc reprezentativ pentru numele si reputatia echipei…

Nicolae  •  27 noiembrie 2008, 0:04

Felicitari, in sfarsit o opinie obiectiva si taioasa in acelasi timp

cocosul galic  •  27 noiembrie 2008, 0:04

Domnule Tolontan, subiectele cu nea gigi Netoiu ne lasa totalmente pasivi
„Cita lume” ai pe site !

Numanuma  •  27 noiembrie 2008, 0:43

Din pacate, cand se scrie ne-documentat sau se arunca cu noroi fara sa se prezinte lucruri concrete, efectul e anulat.
De ce nu dati cifre sa ne facem o imagine exacta. Ce jucatori a adus Netoiu, cat s-a platit pe ei si cu cat au fost vanduti mai departe. O socoteala cu virgula si punct ar fi mai convingatoare. Asa suna a articol scris la comanda.
De ce ma mir ?!

grig  •  27 noiembrie 2008, 1:10

Acum vreo 7-8 ani parca l-am intrebat pe dl.Tolontan intr-un email ce crede ca va rezolva prin articolele lui si de ce mai sta in tara asta bolnava incurabil.Mi-a raspuns prompt ,corect, ca e dreptul lui sa creada in indreptarea lucrurilor.A avut dreptate:s-au indreptat,Netoiu va fi deputat.Sa dea D-zeu D-le Tolontan sa mai traim inca 7-8 ani si sa ma contraziceti…dar nu cu faptul ca Gigi B. va fi presedinte!

ray619wwe  •  27 noiembrie 2008, 1:31

Articol bun, dar convinge-ne cu niste cifre. Sunt dinamovist, dar uneori nu mai suport ce face Badea acolo. Mai bine actionari ca Turcu, dacat ca Netoiu, pt ca in ultimul timp a dat declaratii mai responsabile. Hai Rednic !!! Se poate!!!

adi adrian  •  27 noiembrie 2008, 1:46

ba netoiu e un afacerist.becali e tot afacerist.dar diferenta e ca becali pune suflet la echipa

STIINTA PANA LA MOARTE  •  27 noiembrie 2008, 1:46

Bine zis Robert. Daca tot gasea nepotrivite afirmatiile acestui individ obscur, netoiu, aducea aminte, mai ales, de toate magariile facute de acesta Universitatii Craiova, de faptul ca singur marturisea intr-un articol pe aici, pe gsp.ro, ca „am distrus o echipa precum Craiova pentru binele lui dinamo”. Si apoi vine si ne vorbeste de onoare si demnitate. Poate unii, pur si simplu nu inteleg ce se intampla in jurul lor, dar cei ce se ocupa cu raspandirea stirilor, daca ar explica mai multe, ar intelege si altii si, poate, in final, am incepe mai multi sa ne dorim cu adevarat „curatenia” in Romania.

foxy  •  27 noiembrie 2008, 2:04

domnule Tolontan…in esenta aveti dreptate, dar cel mai important mi se pare faptul ca orice articol trebuie sa aiba si o finalitate..indiferent de aceasta finalitate, de forma ei…daca ati rezolva ceva, ar fi extraordinar, dar..Din nefericire nu se rezolva nimic, iar clubul acesta pentru care traiesc sentimente puternice (Dinamo Bucuresti) este si va fi in continuare ciugulit din toate partile de acesti corbi (asa zisii actionari, administratori, directori executivi, „sustinatori” sau cum s-or mai numi ei)…Pacat!Ma mir cum mai traiesti acest club!Probabil datorita istoriei sale si a spiritului dinamovist adevarat…
S-ar putea sa fie cam putin in vremurile astea de criza…Cu respect!

chef  •  27 noiembrie 2008, 2:04

In sfarsit cineva care ii baga putin pumnul in gura lui Netoiu. Interesanta emisiunea de duminica din prime time a a domnului Ivanovici de la Telesport in care a facut propaganda electorala pe fata marelui dinamovist Gigi Netoiu invitandu-l in studio si discutand cat de multe va face el daca va reusi. Cred ca nu va reusi nimic **** Ca sa citesc un clasic, oracol, miracol, etc :”Badea asta e mai scula ca Netoiu”.

dc  •  27 noiembrie 2008, 2:07

si asta e scris de cel mai bun ziarist al anului? 1) stilul apartine unui om incult, cu ton de scandal 2)se arunca cu prastia acuze, dar lipsesc faptele, adica neprofesionalism;3)ce prostie din partea redactorului online sa permiti pozele astea exact peste ceea ce scriu; inclusiv ziarul asta, daca nu ar fi „unicul” zau daca l-as citi

dudu georgescu  •  27 noiembrie 2008, 7:10

Subiectul a avut marele merit atunci când a adus o echipă de la Craiova în Stefan cel Mare.În prezent,îl vedem alături de gigiote becaliotul.A trădat pe Dinamo şi a trecut la Steaua.Asta înseamnă că este un MARE TRĂDĂTOR.
Este un mare sforar!Candidează la alegeri şi e bine să nu+l votăm.A ales o circumscripţie rurală că îi păcăleşte mai uşor pe ţărani.
Este membru important într-un club rotarian.Surprinzător gigiote,victoraş şi giovanosul becalioţi fac parte din acelaşi club rotaryan

leontzel  •  27 noiembrie 2008, 8:43

are deptate

dan1672  •  27 noiembrie 2008, 8:53

de ce nu faci o lista cu oamenii care au distrus echipe si jucatori? g. becali(care mai nou vede in radoi cel mai mare jucator roman, iar dupa ce o sa_l vanda o sa iasa sa spuna iar cum a dat el tzeapa nu stiu carui presedinte de club si cum ii scade lui cota pt. ca astia de ii vinde el nu joaca nimic), netoiu (care a distrus toate echipele pe unde a fost), porumboiu( care a distrus imaginea unor jucatori reprezentativi ..d. munteanu, aliutza, urmeaza moldovan), dumitru dragomir(care acopera toate marsaviile din campionat si inchide ochii la abuzurile patronilor) si sa nu_l uitam pe …georgel copos( aici ar fi prea mult de scris).

Adrian  •  27 noiembrie 2008, 9:37

Draga Catalin, in primul rand felicitari pentru premiu.
Dinamo va ramane un club fara identitate atata timp cat vor fi acolo actionarii astia despre care se tot vorbeste. Ma tem insa ca asta se intampla pe la aproape toate cluburile din Romania. Steaua, Rapid, Dinamo si-au pierdut identitatea (interesant este ca unii suporteri se incapataneaza sa tina cu niste echipe care nu mai reprezinta nimic). Rapidul a avut o sansa pe vreamea lui Lucescu junior, a irosit-o. Craiova pare sa revina la ce a fost, Unirea este un alt exemplu de club despre care poti sa spui ceva insa daca te uiti la aceste cluburi iti dai seama ca oamenii de la acel club dau valoare si sens clubului. Deci, depinde de cei implicati asa incat la Dinamo nu ai cum sa vorbesti de identitate atat timp cat actionarii de acolo sunt niste hrapareti. Nu vor invata nimic, niciodata, pentru ca nu pot, e vorba de un minim de inteligenta pe care nu-l au.

cePanaMea.ro » Blog Archive » Ce mai scriu ziarele  •  27 noiembrie 2008, 9:39

[…] Ce uita Netoiu sa spuna. Fondator al Cooperativei şi propritar de jucători, caut loc în Parlament şi popor dinamovist de prostit (Gazeta Sporturilor) […]

gilos  •  27 noiembrie 2008, 10:00

Sa ajunga Netoiu si Becali parlamentari ….rau de tot a mai ajuns tara asta …

gilos  •  27 noiembrie 2008, 10:02

Cataline,
Cred ca nu mai ai nevoie de alte opinii , le stii tu pe toate …Filtrele tale sunt chiar absurde

Cătălin Tolontan  •  27 noiembrie 2008, 10:39

robert: de cit timp ne citesti ? in aproape 20 de ani am scris mii de articole critice despre sandu, dragomir, becali, netoiu! 🙂

dimitris  •  27 noiembrie 2008, 11:00

dl tolontan are dreptate insa daca rasfoiti ziarele din epoca lui netoiu la craiova veti vedea care era pozitia in legatura cu netoiu…spuneati ca netoiu are dreptate ,ca sunt banii lui ca investeste saracutul la craiova si craioveni sunt niste ingrati…de fapt tot jocul a fost premeditat….netoiu a venit ca o capusa la craiova si a reusit sa s.uga tot ca apoi sa vanda tot in curtea lui dinamo…umflandu-si buzunarele…totul a fost premeditat iar cei din stefan cel mare stiau exact ce va urma la craiova….a fost o regie bine pusa la punct***

pensionarul  •  27 noiembrie 2008, 11:00

Realitatea-i ca sunt multe persoane ce teoretic nu au nici in clin nici in maneca cu politica(nu ma refer numai la Dl.Becali sau Netoiu).Tot teoretic tipul asta uman este posibil sa dea randament(in noiamul de evenimente,multe ce nu-i privesc direct buzunarul,sa reactioneze pozitiv – nu politic).Si tot teoretic:nu-i permis sa faci experimente la acest nivel…sau poate da…la cate incercari s-au facut pana acum.

mujotutun  •  27 noiembrie 2008, 11:20

Netoiu este o alta mostra a drojdiilor ridicate la suprafata de Revolutie (Badea fiind „floarea” ce plutea atunci ca si acum).
***
Vi se pare normal sa taram dupa noi (mouse) iconul canii nescafe?

Cătălin Tolontan  •  27 noiembrie 2008, 12:28

dimitris: cu tot respectul, ne confundati, articolele noastre anti guvernarea lui Netoiu la craiova erau citate inclusiv de presa din Oltenia

gronz  •  27 noiembrie 2008, 14:01

Ok! Dar ar mai fi de adaugat si secventele cu Netoiu din filmul „3G” din stagiunea trecuta, cind el, adica G3, i-a insotit pe G1 si G2 (si) la deplasarea cu Bistrita, unde a si innoptat si unde l-a convins pe tata Jean ca Tatarusanu trebuie sa ia a doua zi 3 goluri ****
Dar il mai recunoasteti pe G3 din episodul cu Steaua – Mioveni cand l-a invatat pe Cartu sa vina la Bucuresti cu echipa de rezerve?
El e, Gigi Netoiu, votati-l pentru Cooperativa POlitica (Parlament).

bebe  •  27 noiembrie 2008, 14:29

bun articol,ii pare rau ca nu mai este la ciolan ,ar face bine sa-i ia si pe prietenii lui de la dinamo si sa se duca la alta echipa si sa-i nenoroceasca si pe aia.

bozo  •  27 noiembrie 2008, 14:31

Vad ca suntem pe aceeasi lungime de unda:
***
(… PS O scurta revenire la epoca Stiinta – sa fie clar: Netoiu nu i-a facut un bine lui Dinamo. Nu, el si-a facut in primul rand siesi un mare bine si abia apoi un mare rau Craiovei pe mana cu alt mare militian al fotbalului romanesc, pe numele sau Dinel Staicu. Marturie stau oricum toate dezastrele si dramele fotbalistice din ligile dambovitene care poarta marca Netoiu.
)

Ovidiu Miron  •  27 noiembrie 2008, 14:37

Este ciudat cum politica reuseste sa adune precum o closca bolnava toti puiii rataciti ai acestei tari.

Ai probleme cu DNA-ul? Solutia e sa intri in politica! Asta face Gigi Netoiu. Asta fac mai multi indivizi din aceasta tara.

E o caravana trista si comica in acelasi timp.

Cretzu  •  27 noiembrie 2008, 15:19

Felicitari Cataline…si pentru articol dar mai ales pentru Premiu!!! Ai dreptate in privinta lui gigi ***

Ionni  •  27 noiembrie 2008, 15:33

sa pui premiul in vitrina. *

Tulceanul  •  27 noiembrie 2008, 15:47

Catalin felicitari pentru premiu , si celorlalti asemeni !

Am citit pana la final si cred ca ramai dator cu un nescafe ca m-a disperat cana cu trompeta ei cu tot..nimic despre milcov..

shmo  •  27 noiembrie 2008, 15:55

Pai se compata netoiu cu Badea ? Hai sa fim seriosi … e vorba de calitate umana !

BABILONUL IMOBILIAR  •  27 noiembrie 2008, 15:56

Astia sunt „actionari”? Astia sunt doar niste profitori ordinari ai vremurilor post’90. Ce era Netoiu, de nu mureau tinerii aia in Dec 89? Un **** care-l pazea pe Dinescu in vremea comunismului, azi…”catindeaza”. Logic, la PSD.

Badea? Vezi ce si cum…, ca era plina presa de matrapazlacurile lui cu Computerland etc! Inainte…? Hm…

Iar Borcea, un …nimeni, (pre)facut si din escrocherii pe litoral regizate (si) cu Mazare si cu altii…, DNA-ul e deja in n dosare cu Borcea, cu terenurile praduite pe acolo, mai e si Dragos Savulescu…

Actionar e cel CARE BAGA BANI pentru echipa, pentru succesul ei, pentru performanta si are respect pentru suporteri. Cine IA BANII din „smecherii” la echipa (transferuri etc), nu e actionar. E doar un escroc ce e, vremelnic, sef acolo. De care lumea, suporterii si istoria acelui club vor retine…(cel mult) un zero; sa nu zic altfel…

mselotalatala  •  27 noiembrie 2008, 17:17

Felicitari pt premiu d-le Tolontan.
Pentru mine acest articol e dureros.Netoiu este un parvenit sadea.Faza e ca, nici macar banii pe care se presupune ca-i are, nu sunt ai lui!Daca cineva investigheazava observa ca sunt ai domnisoarei Luchi, concubina lui, ca ei nu „cred intr-o hartie”,deci, nu sunt casatoriti legal.O cunoaste cineva pe „tziitoare” lui „el comandante”?Nu?!?Veti fii surprinsi ce ve-ti afla…Dar sa revenim la militzian…Cineva mai sus a scris ca daca ai probleme cu D.N.A.-ul, intri in politica.Asa este, numai ca,Netoiu,a gresit partidul si s-ar putea sa-l vedem cat de curand pe la tv ca se duce la audieri.Va dau cuvantul meu de onoare ca pana acum 2 zile nici nu am stiut ca omul asta e in politica.Faptul ca isi permite sa vorbeasca urat de d-nul Badea, e deja marlanie de aia de ultimul grad, adica de plutonier de militzie! :))In concluzie : acest individ nici nu trebuie bagat in seama !!

Cristian Paun  •  27 noiembrie 2008, 18:13

E adevarat ca exista o diferenta de cultura vizibila in favoarea lui Badea (totusi Ion Dinca nu-si dadea fata oricui,nu?)dar toti actionarii lui Dinamo,fara exceptii,sunt profitori ,ca sa nu spun excroci,desi pentru Netoiu,Borcea,Vova Cohn-cuvantul n-ar durea. Nu tin cu Steaua,dar se pare ca singurul investitor particular serios si dezinteresat( deocamdata)e Becali.

Mike  •  27 noiembrie 2008, 18:31

Excelente comentarii ale ultimilor bloggeri! Excelent articol!!! Felicitari din inima,d-le Tolontan pt premiu!

ovidiu  •  27 noiembrie 2008, 19:47

felicitari,Cataline! A picat la fix chiar acum inaintea primelor alegeri pe uninominal
care vor avea loc. Ca Netoiu sunt sute,mii chiar: fosti militieni ,securisti care au facut averi pe spatele acestui popor practic EI conduc cu adevarat economia prin pontirile pe care le au si astfel pozeaza in oameni de bine. EI sunt noii ciocoi.
Popor roman,trezeste-te si du-te la vot !
Este ceasul al 13-lea dar nu este tarziu.
Unde sunt salile de sport promise?Unde sunt bazinele de inot promise de mareata conducere a PDSR dupa ce la Sydeney s-a luat medalaia de aur de catre D.Mocanu?
Stiti si voi unde sunt: in conturi afara!

marius  •  27 noiembrie 2008, 23:39

f bun comentariul.felicitari. dar daca ii luam pe toti candidatii la parlament toti stiu ca in urmatorii 4 ani o vor duce bine. vor fi protejati , asa ca va rog sa va ganditi. de ce becali de la marele presedinte vrea un loc in cam,era deputatilor sau in parlament. sa fie asigurat pt urmatorii ani. sa cam saturat si el de razboi. mitica dragomir , baiat destept nimeni nu la acuzat de nimic. de ce? cum se poate ca un fost presedinte de la fc scornicesti sa ajunga sa faca legea banilor in liga 1? destept. a jucat pt toti….. asa ca eu zic sa nu ne mai batem capul de toti mafiotii care se cred cu buna credinta ca ar avea un proiect de lege sa nui votam si sa votam tineri care nu au inca un nume in politica. numai asa putem sa salvam ceva. ca vacaroiu ii de 15 an la guvern si este el cel care conduce romania… asa ca cataline scrie tot , arata la popor totul despre adevar , macar acum in ultimul ceas . si la colegii tai la fel , ca nu te plateste x . in functie de cum este cumparat ziarul asa vei fi rasplatit. asa ca aratane toate smecheriile ca oricum f greu vomn schimba mentalitatea de la noi din tara
tineo tot asa si daca vei primi amenintari , ca stii si tu ca vor veni. numai bine\