Minge ricoşată din aburi

Ceaţa e bună. Învăluie şi obligă regizorul de emisie să ofere cadre de jos. Telespectatorul a ajuns la nivelul ierbii. Vede fotbalul ca antrenorii. Incomplet, dar rapid.

luni, 1 decembrie 2008, 10:29

Ceaţa e bună. Învăluie şi obligă regizorul de emisie să ofere cadre de jos. Telespectatorul a ajuns la nivelul ierbii. Vede fotbalul ca antrenorii. Incomplet, dar rapid.

La Steaua însă, ceaţa e în altă parte. În vestiar, în birouri, în lojă. Echipa aceasta care adună 15.000 de spectatori la un meci izolat, pe o vreme care îndeamnă la iernat, trăieşte unul dintre cele mai dificile momente.

Sigur că destinul a fost îmblînzit de golul lui Ovidiu Petre, dar fiecare om de pe stadion ştie că, de fapt, ricoşeul fericit a venit de la suflarea sa, care a împins mingea în poartă. Încă o dată nu se va mai întîmpla.


Comentarii (71)Adaugă comentariu

calin  •  2 decembrie 2008, 13:04

remus
ia mai lasa aerul de justitiar si uita-te la regia perfecta realizata de poli cu dinamo iata unde trebuie sa te uiti sa cauti blaturi

inainte de orice meci pe care il are steaua se spune ca va fi blat ai impresia ca steaua trebuie sa retrogradeze ca sa nu se mai lanseze aluzii lasa ca s-a vazut valoarea reala a echipelor din campionat dupa evolutia din cupele europene

din 13 meciuri fara victorie steaua a jucat 6 cu echipe din liga (intimplator campioana frantei si a germaniei) si 4 meciuri cu echipe de pe locurile 1-5 in deplasare una e sa dai din gura ca iancu ca iti pare rau ca nu intilnesti milan si alta e sa joci de 2 ori pe sapt cu echipele astea mecanice formate din extraterestri (pe linga care poti aparea penibil)

moro68  •  2 decembrie 2008, 13:26

Cine spune ca Steaua nu merita victoria nu are habar de fotbal, Steaua a fost aseara o clasa peste Unirea, care s-a aparat si a incercat sa contra-atace, lectie pe care noi romanii o stim foarte bine.

Steaua a incercat toate variantele sa inscrie, a incercat sa fie creativa, dar la fel ca a nu stiu cata oara in toamna asta, a fost oprita de ghinion, pana in minutul 89 cand acest ghinion s-a spart.

Am impresia ca toata suflarea fotbalului romanesc este contra Stelei, nimeni nu vede ca joaca mai bine si decat Dinamo, Rapid, Unirea, Craiova, in meciurile directe a fost peste ele, a jucat slab doar cu candidatele la retrogradare (in afara de meciurile din CL cu OL si repriza a doua de la BM).

Sper ca Steaua sa revina acolo unde ii este locul adica pe 1 si ciobanul sa vanda clubul.

Amin

remus  •  2 decembrie 2008, 13:41

Calin
Ma ustura si acel meci cu dinamo, dar acum era vb de ***** asta de meci.Sa fie clar , sunt impotriva oricarui blat.Chiar si a lui POLI!
Competitia trebuie sa ramana in teren.Nu „dedesubt”.

requiem  •  2 decembrie 2008, 13:43

Asa este. Dupa un tur de campionat in care am fost dominati de toate echipele din campionat la modul grotesc, am umilit Romania in Europa cu echipe anonime din G18 si stricat coeficientul de tara trudit din greu de celelate echipe romanesti, ne-am redresat nemeritat pe final schimband si liderul cu o un sut defectat intr-o maniera care incalca legile Newtoniene si isi are originile in ocult. In timp asta, CFR, alterneaza fotbalul spectacol cu infrangerile onorabile cu Bordeaux, Roma, Pandurii (toate echipe de prima urna CL) si victorile rupte din Rai cu Gazul Metan. Dinamo devine lider pe fond de manele cu 2 infrangeri si o victorie cetoasa in ultimele 3 etape dupa ce au speriat Europa ani buni din postura de cap de serie. Rapidul eclipseaza Moldova in cautare de investitor si bani pentru salarii. Timisoara deasemnea super echipa care s-a redresat incredibil dupa ce a scapat de Super-Partizanul de CL cu 2 infrangeri, cea mai ghinionista echipa din campionat, pentru care principala problema e cu poate sa dea din 2 ocazii pe meci mai mult de 4 goluri; pacat ca FIFA le-au luat cele 6p asa din senin ca altfel ar fi castigat deja titlul la cat de buni si pragmatici sunt. Urziceni, o alta super echipa lipsita de noroc si arbitraje favorabile, cu mentalitate super-ofensiva care joaca miuta pe Ghencea, Giulesti si Stefan cel Mare, rupe Buzaul, Otopeniul si Poli Iasi. Toate aceste eminente cenusii ale Ligii 1 (care se pot considera ghinioniste ca nu au batut pe Steaua, magie neagra, voodoo) care spera aunl viitor sa elimine si o echipa in Europa in cooperatie si poate cu Tudor la centru, nu se pot considera nici norocoase nici responsabile pentru trimiterea coeficientului de tara al Romaniei in nebula din care l-a scos nevoiasa echipa a lui Gigi Becali, persoana non-grata a fotbalului romanesc. Ei lasa lasa ca mai elimina si Steaua cate 2 echipe pe sezon, da sunt echipe slabe ca Galatasaray si Fiorentina, nu se ridica la calibrul debutantilor ca NEC, Elfsborg, Nuremberg, Wolburg, Bordeaux, Famagusta, toata crema Europei pe umerii echipelor romanesti care nu mai pot respira de atat ghinion. Bine ca presa e alerta, ca alfel lumea ar putea crede ca Steaua a avut mai mult ghinion si mai multe realizari decat un intreg contingent cooperatist de echipe romanesti cu patroni care e culti, corecti, darnici si care nu le exclud jucatorii din lot antrenorilor lor si nici nu-i dau afara nici daca pica cerul pe ei, ne mai vornind de super magementuri de calitate care ii aduc in pozitia de a se antrena de vreo 10 ani pentru a se duce in CL cu acces direct, super transferuri si reciclari de jucatori, etc etc. Ce ne-am face noi fara o presa aflata la limita inversa a agilitatii si care vede fotbalul clar doar cand se joaca in ceata, presa care sa ne atentioneze despre sacrificile de magie neagra facute de jucatori ca P. Marin in binele echipei, si victorii de astea norocoase in 10 oameni ingalbeniti de cartonase gratuite? ****

asteri  •  2 decembrie 2008, 13:46

remus,lasa-ne cu educatia ta si cu faptul ca esti din timisoara.nu schimba cu nimic situatia.daca si aseara a fost blat atunci ce ar mai fi de zis?doar sa venim cu totii in timisoara pt. reeducare.daca ma intelegi ce vreau sa spun.

Vasglo  •  2 decembrie 2008, 14:15

Draga Tolo,

Acum ca toate eforturile voastre, ale ziaristilor, au dat roade, respectiv „Ciobanul” a pierdut alegerile, suporterii Stelei cer plecarea conducatorilor si a unor jucatori, Steaua nu a mai castigat de 2,5 luni etc, etc, nu crezi ca ar trebui sa va schimbati discursul privind Steaua care, asa la pamant cum este (sic), a ramas singura noastra speranta, pentru a nu stiu cata oara, la o primavara europeana?

mihai  •  2 decembrie 2008, 14:58

ba da, tolo, se va mai intampla!!

un stelist norocos  •  2 decembrie 2008, 16:04

Stimate Domn TONTOLAN,

astept cu multa ardoare explicatiile colectivului redactiei „Gazeta Sporturilor” , transformata in timpul domniei Ioanitoaia&Co intr-un ziar SF, relativ la iminenta desfiintare a STELUTEI (care i-a ajutat pe toti, dar ca sa camufleze relatiile de subordonare a luat puncte numai Stelei) si la retrocedarea celor 6 puncte luate echipei ROCAR – FLGERUL BRAGADIRU’- POLI AEK Timisoara echipa renegata vehement de „cel mai frumos public al tarii” la vremea respectiva , dar care se vrea demna urmasa a vestitei Poli TIMISOARA
In rest asteptam noile povestiri prin care ati depasit cu mult scriitorii de meserie.
Saracul Unchiu’ VANEA!

silviu  •  2 decembrie 2008, 16:49

Si eu cred ca s-a jucat pe bune!Minutul 87pleaca unirea in atac pe stanga ,ajunge in jumatatea stelei dupa care mingea se intoarce la propriul portar.Tinand cont ca steaua avea om in minus.Teatruuuuuuuuuuu!!!!!!!!!

insider  •  2 decembrie 2008, 16:58

Teatru Silvica??***

Dupa gol, astia au avut 2 suturi periculoase pe poarta! Cam asa faci cand nu vrei sa dai gol! ***

POMANA cfr  •  2 decembrie 2008, 17:09

Asta e articol care poarta semnatura „Ziaristul anului?”
Halal articol, halal ziarist
Cred ca Ioan Chirila se rascoleste in mormant…

silviu  •  2 decembrie 2008, 17:22

@insider
la stana,pe langa oi mai cresc si porcii

Ionut G  •  2 decembrie 2008, 17:57

Ma declar de la inceput impotriva atitudinii neprofesioniste a lui Gigi dar voi fi alaturi de echipa atat timp cat voi simti.
In schimb Tolontane tre sa observ, ca acea obiectivitate, pentru care te-am citit si te-am admirat , a cam disparut. Repede te-ai aruncat sa spui ca Steaua a marcat din intamplare sau din coincidenta. Nu te-am vazut atat de punctual la fiecare bara a Stelei.***

Adrian Valeanu  •  2 decembrie 2008, 18:05

prieteni din Timisoara:
daca voi credeti ca in istoria ei Poli n-a facut blaturi, va inselati. Intrebati-i pe cei din generatia 78-83, ce blaturi faceau cu Craiova (echipa mea de suflet). Daca s-ar apuca Ilie Balaci si Beldeanu sa povesteasaca alea doar de ei stiute…

Eugen din Timisoara  •  2 decembrie 2008, 18:18

Buna seara tuturor impatimitilor

Meciul de ieri seara nu afacut decat sa ma convinga sa nu renunt la a tine cu Manchester United.
Daca aceste doua echipe sunt candidate la titlu in campionatul intern atunci ce pretentii sa mai avem la un meci Gloria Bistrita – Gloria Buzau? Meci care a avut chiar parti de fotbal. Ceea ce nu s-a intamplat ieri seara.
Steaua continua sa joace haotic, Ovidiu Petre a jucat toata seara la fel de haotic, fara vlaga si lipsit de viziune precum a fost si sutul acela ricosat norocos. De ce nu rupt plasa din 16 m si a trebuit sa ricoseze norocos acel sut? Numai Dumenzeu stie. SIGUR!!!. Probabil Dumnezeu i-a luat lui George Becali mintile cand s-a lansat in alegeri politice si i-a dat un cadou cand le-a pierdut. Ori Dumnezeu a sesizat ca e mult prea lata dupa 10 bare si multe ratari cu prea multe meciuri fara victorie ale Stelei si si-a zis sa mai vada si Urziceniul cum e sa dai peste din 3 metri!!!
Dar de ce trebuie sa asteptam mana lui Dumnezeu si nu se joaca fotbal la Steaua numai Dorinel ar trebuii sa stie de data asta. Sunt 6 meciuri si peste 6 saptamani de cand Steaua se chinuie fara sa joace nimic. DORINELE FA CEVA CU EI. ALEARGA-I PANA CAD JOS. JALONEAZA-I IN DRIBLINGURI PANA CAND LI SE LIPESTE MINGEA DE PICIOARE. REPETA CU EI CATE 100 DE STOPURI PE ANTRENAMENT CA SA NU MAI SARA MINGEA DIN EI 3 m LA UN STOP BANAL.
SA SIMTA CA MUNCESC PENTRU BANII CARE SUNT PLATITI. STITI CAT CASTIGAU LUNAR AMARATII CARE SI-AU PIERDUT VIATA IN MINA LA PETRILA? DACA NU STITI CITITI CEVA ZIARE SI O SA INTELEGETI DE NOI NU INTELEGEM BATAIA ASTA DE JOC A JUCATORILOR STELEI PE CATEVA SUTE DE MII DE EURO ANUAL CAT CASTIGA EI, JUCATORII ASTIA CARE NU JOACA NIMIC. SAU MAI BINE TRIMITE-I DORINELE O LUNA LA ANTRENAMENT IN MINA LA PETRILA PENTRU 600 DE EURO PE LUNA. POATE DUPA ACEEA VOR INTELEGE SI VOR JUCA FOTBAL MANCAND IARBA DE PE STEAUA.
MESAJ VALABIL PENTRU TOATE ECHIPELE DIN MAREA LIGA A LUI MITICA!!!
Hai Manchester United.
O seara buna tuturor.

jiji  •  2 decembrie 2008, 19:08

sincer nu inteleg ce ai vrut sa spui cu articolul asta,****.ai devenit submediocru pe zi ce trece si nu stii cu ce sa te mai bagi in seama.vb lui cornel dinu cand citesc ceea ce scrii,,ma incearca un zambet intelegator,,.

Architrion  •  2 decembrie 2008, 19:48

Cel mai tare articol! Dar nu cel scris de dl. Tolontan, ci comentariul facut de userul „Requiem” ! Un adevarat articol scris cu ironie acida si cu spirit de observatie. O adevarata gura de oxigen. As fi vrut sa citesc asa ceva la „adevaratii” ziaristi. In rest nu mai e nimic de zis…

TYLER DURDEN  •  3 decembrie 2008, 1:47

@Architrion:

Am incercat sa citesc si eu comentariul atat de laudat de tine,cel al lui Requiem.M-am oprit dupa doua fraze,acolo unde a pus el virgula intre subiectul „CFR” si predicatul „alterneaza”.Lasa ca poate ia un 6 semestrul urmator si nu „ramane” pe vara 🙂

parpy  •  3 decembrie 2008, 2:48

Multumesc Requiem.

violet_alex  •  3 decembrie 2008, 9:38

catalin cred k ai prins o zi proasta. Care e subiectul articolului tau? :)))

violet_alex  •  3 decembrie 2008, 9:43

@requiem: lasa ca iti batem stana la timisoara ca si anul trecut. cu voodoo sau fara.***