Adevarul se apropie de Evenimentul! Romania are 4 ziare de 100K sau peste!

Cifrele BRAT, publicate azi pe siteul organizatiei care ofera cifre auditate pentru aproape 400 de ziare si reviste, confirma citeva tendinte. Pe totalul primelor 9 luni, vinzarile de presa cresc, in principal datorita titlurilor din top 4: Libertatea 225.000, Click 125.000 k, Cancan 97.000 si Gazeta 97.000. E pentru prima oara dupa multi ani cind in Romania exista 4 ziare cu tiraje de 100k sau peste, care s-au detasat in frunte! Libertatea scade aproape imperceptibil, Click creste cu aproximativ 10%, Cancan urca si el, distanta din Gazeta si ProSport e, in acest an, cea mai mare din ultimul deceniu, iar ziarele de calitate ajung la un minim istoric. Cu aproximativ 37.000 de exemplare vindute pe zi in ultimul trimestru, Adevarul ajunge in spatele Evenimentului Zilei, care are 47.000. Jurnalul e lider in continuare, cu 55.000 de exemplare vindute pe zi, iar in 2009 se anunta o lupta fara precedent pentru categoria quality.

miercuri, 3 decembrie 2008, 11:22

Cifrele BRAT, publicate azi pe siteul organizatiei care ofera cifre auditate pentru aproape 400 de ziare si reviste, confirma citeva tendinte. Pe totalul primelor 9 luni, vinzarile de presa cresc, in principal datorita titlurilor din top 4: Libertatea 225.000, Click 125.000 k, Cancan 97.000 si Gazeta 97.000. E pentru prima oara dupa multi ani cind in Romania exista 4 ziare cu tiraje de 100k sau peste, care s-au detasat in frunte! Libertatea scade aproape imperceptibil, Click creste cu aproximativ 10%, Cancan urca si el, distanta din Gazeta si ProSport e, in acest an, cea mai mare din ultimul deceniu, iar ziarele de calitate ajung la un minim istoric. Cu aproximativ 37.000 de exemplare vindute pe zi in ultimul trimestru, Adevarul ajunge in spatele Evenimentului Zilei, care are 47.000. Jurnalul e lider in continuare, cu 55.000 de exemplare vindute pe zi, iar in 2009 se anunta o lupta fara precedent pentru categoria quality.


Comentarii (13)Adaugă comentariu

Ovidiu Miron  •  3 decembrie 2008, 12:11

Cataline, crezi ca se poate face o comparatie intre optiunile romanilor pentru publicatii precum Libertatea sau Cancan si numarul mare de simpatizanti de stanga de la noi din tara?

Vad in parcuri pensionari care citesc Cancan si imi fac cruce. Mai putin de 5% dintre oamenii care calatoresc cu metroul citesc o carte. Multi insa sunt interesati de barfe, atacuri la persoana si de a intra cu bocancii in viata privata a altor oameni.

Am facut comparatie cu rezultatele recentelor alegeri tinand cont de stilul de viata al cetatenilor acestei tari. Daca se poate sa ne dea statul(sau alte „forte” financiare), nu sa intreprindem noi ceva(nu sunt PNL-ist, dar nu mi se pare corect procentul totusi mic pe care l-au luat mai mereu dupa 1990).

Vad ca si in mass-media functioneaza cam aceleasi principii de viata.

Ovidiu Miron  •  3 decembrie 2008, 12:12

Principii de viata ale cititorilor, vreau sa spun.

Cătălin Tolontan  •  3 decembrie 2008, 12:31

ovidiu miron: nu, nu cred. Mi se pare ca am simplifica aiuritor daca am spune ca oamenii de dreapta citesc romania literara si cei de stinga cancan

medusa  •  3 decembrie 2008, 12:37

tirajele mi se par foarte mici raportate la populatie. E adevarat ca lumea citeste si pe internet, totusi, e incredibil cat de putine ziare citesc romanii.
Sa ne mai miram ca nu avem spirit civic si absenteismul e din ce in ce mai mare?

Cătălin Tolontan  •  3 decembrie 2008, 13:15

medusa: ai dreptate, proportional de aprox 3 ori mai putine decit ungurii, 7 ori mai putine ca nemtii si 12 ori mai putine ca scandinavii

Un cititor de ziare de calitate  •  3 decembrie 2008, 13:28

Niciunul din ziarele care se pretinde de calitate nu este de calitate. Sunt proaste, de-aia nici mnu se vand. Corectez: sunt din ce in ce mai proaste, se duc la vale precum piata imobiliara, intr-o gaura fara fund.
Cateva pareri despre cauze:
1.Nu mai reprezinta interesul public.
2.Partizanat pe fata cu grupuri de interese, nicidecum afiliere la curente politice, ca in lumea buna.
3.Calitatea ziaristilor e din ce in ce mai proasta – zicea un mare ganditor ca un ziarist incult este o calamitate – cred ca avea dreptate.
4.Cititorii consacrati de ziare au fugit la cules de capsuni si nu se vor mai intoarce prea curand.
5. Netul e ultima dintre problemele presei de calitate.

byanka  •  3 decembrie 2008, 13:58

Ar trebui totusi sa spunem mersi ca romanii mai citesc presa scrisa. Desigur ca e important daca e de tip tabloid sau nu, dar atit timp cit nu uita cum e sa simti mirosul hirtiei iesite de sub presa, sa te informezi (chiar si despre ultimele birfe) e bine ca se citeste. Poate citind ziare tabloid o sa prinda gust de mai bun si o sa treaca la ziarele serioase.

tedesco  •  3 decembrie 2008, 14:39

circula zvonul ca in 2009 adrian sirbu ar intentiona sa inchida editia tiparita a cotidianului Gandul, acesta urmind sa apara doar in varianta electronica. Iar ultimele cifre BRAT il indreptatesc sa faca aceasta mutare. e adevarat?

BABILONUL IMOBILIAR  •  3 decembrie 2008, 14:48

Daca lasi ziaristii sa-si faca meseria, cu profesionistii si pasionatii din presa poti performa. Evolutia acestor patru ziare e foarte diferita, ca si publicul caruia i se adreseaza.

Oricum, felicitari! 🙂
Pe „praful” asta…, pe „criza” ce e sau va sa vina, e ceva!

darko  •  3 decembrie 2008, 17:12

Cuplul Tarky-Traistariu a facut audiente mai mari pe toate posturile, incepand cu PRO si Antena 1 decat Geoana, Boc si Tariceanu la un loc, plus Steaua si CFR in Champions League. Si era ultima saptamana de campanie. Cu asta am spus tot…

St.Pauli  •  4 decembrie 2008, 14:25

Domunule Tolontan,

ungurii sint maghiari, iar nemtii sint germani.
Calitatea celor 4 mari arata din pacate calitatea populatiei,si se repercuteaza asupra calitatii vietii pe aceste meleaguri.

vlad  •  5 decembrie 2008, 9:13

mi se pare foarte trist ca principalele 4 ziare din .ro sunt tabloide:(

Moreni  •  5 decembrie 2008, 13:29

ziarele isi educa publicul prin modul in care inteleg sa prezinte informatiile. atata timp cat ele ofera marfa usoara, vandabila si care are valabilitate minim 5 minute, maxim 1 ora, vom avea top 3 tabloide. in locul gsp-ului m-as feri sa ma asociez cu top 3 tabloide chiar daca tendinta care a facut ca ziarul sa se vanda a fost tocmai aceasta tabloidizare si vanare a ineditului si zvonisticii din sportul romanesc. aici, orice mi-ai spune cataline, de ficare data cand ati avut ocazia, ati dat cu materiale la limita cat ati putut doar ca sa faceti vanzare. succes jurnalistilor adevarati!