Munteanu, nu Dorinel

Chiar şi nemărturisită, tentaţia de a reveni pe gazon e uriaşă pentru antrenorul Stelei

joi, 4 decembrie 2008, 4:44

Chiar şi nemărturisită, tentaţia de a reveni pe gazon e uriaşă pentru antrenorul Stelei

Ne întoarcem mereu către lucrurile care ne plac. Nu putem fi doar contabili, manageri, antrenori sau robii unei fişe de post.

În numele pasiunii nereprimate, Dorinel Munteanu va juca azi. E un meci amical, nu un capăt de ţară. Dar dacă el sondează şi îl paşte gîndul să revină în teren la primăvară, riscă. Pentru că nu de jucătorul Dorinel are nevoie Steaua, ci de antrenorul Munteanu. Antrenor care a tulit-o prin fisura căscată între duetul Becali – Argăseală şi suporteri şi a scăpat fără mari reproşuri. Foarte bine! Importantă e liniştea de la echipă, d-aia există oficiali la club, ca să preia frisoanele.

Însă omul de pe bancă are sarcina să-şi analizeze slăbiciunile, Steaua a cîştigat un unic meci din ultimele 14!, să strîngă lotul în jurul lui, să spună care sînt resursele de care are nevoie. Astea nu se rezolvă în teren, ci în locuri mult mai puţin plăcute: pe bancă, în vestiar, în birou.


Comentarii (24)Adaugă comentariu

gogoasha  •  4 decembrie 2008, 17:05

nu-l cred atat de dus cu pluta pe dorinel…

sugi … gigi  •  4 decembrie 2008, 17:25

Eu cred ca Dorinel e singurul care poate aprecia daca prezenta lui in teren ar ajuta echipa sau nu. Ale discutii nu-si au rostul.

stelistu’  •  4 decembrie 2008, 17:29

cred ca dorinel stie mai bine ce are de facut. sper ca gigi sa fi inteles ca daca vrei performata sa il lase pe antrenor sa decida ca daca nu si dorinel va pleca din vara si ajungem iar la vorbele lui hagi.

cine stie poate vinde gigi clubul…

an arogant bastard  •  4 decembrie 2008, 17:39

munteanu jucand o repriza intr-un amical e un subiect fortat ! ai scris bine,dar tot fortat este subiectul .

Joker  •  4 decembrie 2008, 17:43

Urmaresc cu interes editia online a oricarui ziar de sport din Romania si caut gazetari care se apropie de gandurile mele.Chiar daca uneori nu mi-a placut ce ai scris de echipa mea de suflet,esti unul dintre cei apreciati.Acest lucru s-a intamplat si cu Radu Banciu,un ziarist cu stofa,care m-a dezamagit profund,lasandu-se pacalit de prietenia falsa aratata de nea Jiji,la o emisiune de sport.****!Respect!

Vasilescu Vlad  •  4 decembrie 2008, 17:51

Balada lu’ Jiji

Pe un stadion,
Cam cu ghinion,
Iatã vine iute,
Pfui, ferea cã pute,
Un cioban ghertoi,
Cu-o turmã de oi!

Una-i mai pestritã,
Oaia Nicolitã,
Una care zburdã
E o oaie Surdã,
Iar una pelticã
Se numeste Dicã.

Si pe la peluzã
Stând buzã la buzã,
Mãri, se vorbirã,
Ei se sfãtuirã
Printre ***
Ca sã mi-l lucreze
Pe cel antrenor
Cã-i prea bârfitor
Si are la soare,
Un hotel prea mare,
Si masini prea tari,
Si cam multi dolari!…
Si acel cioban,
Evident, tãran,
Fãrã pic de fricã
L-a demis pe Gicã,
Si de-o lunã-ncoace
Gura nu-i mai tace,
Cicã el cioban,
I-a luat Mertan
Si noaptea la trei
Îi ducea femei
-Bre patron de paie,
Care nu faci baie,
De o lunã-ncoace
Gura nu-ti mai tace!
Ori turma nu-ti place,
Ori esti bolnãvior,
Pãstor impostor?
-Auzi, hahalerã
Cu fatã mizerã,
Mare derbedeu,
Tu stii cine-s eu?
Eu sunt, stiu crestinii,
Sabia luminii,
Sunt Jiji jupânul
Si a tot stãpânul.
– Stãpâne, stãpâne,
Îti cheamã s-un câne
Cel mai bãrbãtesc
Si cel mai frãtesc,
Si la stadion
Dã-i un milion,
Poate derbedeul
Bate CeFeReul.
***
-Bre Jiji la noi
Nu existã oi,
Cautã-ti în pripã
Oaia la echipã,
Si-o sã-ti vezi mãiastrã,
Oaia ros-albastrã;
Iar în dosul stânii
Mai ascultã-ti cânii,
Zi-le-o vorbã bunã,
Ca la cap sã-ti punã
Fluier ardelean,
Al lui Corpodean;
Fluierul ca mierea,
Al domnului Serea;
Fluier cu venin,
Al lui Constantin!
Vântul când a bate
Prin ele-a rãzbate,
Punctele s-or strânge,
Oile vor plânge
Cu lacrimi de sânge,
Cã tu la prostime
Le vei da iar prime!
Iar de o sã pleci
La Parchet în beci,
Sã le spui curat
Cã te-ai însurat
C-o mândrã crãiasã,
A lumii mireasã;
Cã la nunta ta
A cãzut o stea;
Iar restul de stele
ti-au cântat manele,
Vietasi si ocnasi
Ai avut nuntasi;
Preoti iubitori,
Doi judecãtori,
Pãsãrele mii,
Si stele fãclii!
Iar dacã-i vedea,
Pe la DeNeA
Unul cu burticã,
Pe nume Miticã,
Din ochi lãcrimând,
Pe hol alergând,
Pe toti întrebând
Si la toti zicând:
„Cine-au cunoscut,
Cine mi-au vãzut
Smecher marinel,
Tras printr-un inel?
Fetisoara lui,
A coniacului;
Perisorul lui,
Ca al oului;
Ochisorii lui,
Ca ai x-ului?”
Tu, ciobanul meu,
Sã îi spui mereu
Cã acel bãiat
V-a cam înfundat,
Iar la spectatori,
Ãia „infractori”,
Sã le spui curat:
„-Gata, v-am lãsat!”

Vasglo  •  4 decembrie 2008, 18:22

Draga Tolo,
Te apreciez, dar de data asta cred ca ai fortat fara sens! Nu crezi ca poate, in felul asta, Dorinel isi ia adio de la echipa nationala, chiar jucand o repriza contra ei, intr-un amical? Citind titlul si subtitlul, credeam ca vei scrie ca Dorinel, recordmenul selectiilor la nationala, ar merita din partea federatiei un meci de retragere omagial, nu sa fie, intr-un fel, atacat ca are inca nostalgia jucatorului.. Sunt dezamagit..

gabi  •  4 decembrie 2008, 18:52

eu cred ca inca e mai bun ca lovin la mijloc si ar putea face fata avandu-l langa el pe radoi, sau petre, sau un alt jucator cu capacitate mare la efort.
stelei ii lipseste la mijloc un jucator ce stie sa dea drumul repede la minge si mai ales in adancime, ca truditori are destui.
este o parere si eu in locul lui as juca prima repriza iar in al doilea as tot incerca un jucator tanar care sa poata fi format

redandblue  •  4 decembrie 2008, 20:40

si o sa joace mai bine decat multe dintre as-zisele vedete ale stelei

TYLER DURDEN  •  4 decembrie 2008, 20:50

Sper sa citeasca si Dorinel.

@Gabi:
De ce nu si Hagi la mijloc,prietene? 🙂 Poate ca ar fi bun Dorinel acolo,cum zici,dar pentru un meci cu Gaz Metan (ador numele asta!) sau Constanta.Nu uita ca Steaua tinteste totdeauna,macar in declaratii,mult mai sus.Eu unul as vrea ca Steaua,cand isi planifica viitorul,sa se gandeasca la cum va arata echipa pe teren in Champions League.Si,ca stelist,mi-as dori sa vad Steaua jucand in Liga asa cum a facut-o CFR anul asta.Pentru asta poate ca doar Dorinel din 2004 ar fi fost bun.

gabi  •  4 decembrie 2008, 21:23

@TYLER DURDEN
Hagi nu mai poate alerga deloc, el a trait doar din talent, din fotbal in viteza, pe cand dorinel a fost un marotanist dar care stia si cu mingea

Dragos  •  5 decembrie 2008, 1:45

Tu de fapt ce ai vrut sa spui ? eu cred ca Dorinel isi permite sa joace cate jocuri vrea el ! Plus ca la Steaua problema este chiar la mijloc, iar un Dorinel ar lumina mijlocul Stelei ! In alta ordine de idei, eu ca stelist sunt multumit de jocul prestat de Steaua de cand este Dorinel antrenor ! Am facut egal cu marile echipe iar in Champions League am facut ce am putut ca de obicei !

sorin  •  5 decembrie 2008, 4:16

Steaua are multe atuuri in retur daca nu va mai pierde puncte acasa cum a facut-o cu Otopeniul si Timisoara.
Sa ma explic:
-jocurile importante vor fi acasa; in retur vin in Ghencea si Dinamo si Rapid
-are un bun antrenor in persoana lui Dorinel
-si daca va fi liniste la echipa vom fi Campioni!

Chat Noir  •  5 decembrie 2008, 7:00

Cataline cred ca aici ai dreptate. Sanatate !

Alecu  •  5 decembrie 2008, 7:39

Prea fortat articolul.

uica Paiu  •  5 decembrie 2008, 9:50

Si care-i problema?????? Interesant ar fi sa vedem la Steaua un 4-3-3 sau 4-4-2 nu eternul, vesnicul si neinspiratul 4-2-3-1

dimitris  •  5 decembrie 2008, 11:10

Dorinel vrea sa arate cat de bun fotbalist este gandindu-se ca astfel retusaza imaginea sa de antrenor…Asta parca se numea pe timpuri acord global…De fapt asta a stiut cel mai bine sa faca :sa joace!.. exemplul lui hagi ar trebui sa-i dea de gandit.Daca ar fi facut-o si ar fi fost stapan pe meserie ar fi putut sa disocieze simplu cele doua aspecte si n-avea nevoie sa-si acopere frustrarile in felul asta .E un fel de ambitie personala numai ca pierzandu-se in amanuntele orgoliului sau, nu mai resuseste sa vada esentialul adica uita ca are de antrenat o echipa…singura sa scuza ar fi ca trage nadejde ca o sa fie remarcat de gigi si astfel va beneficia de retributie dubla ca antrenor -jucator…ahhaha

dimitris  •  5 decembrie 2008, 11:22

*retuseaza

Ovidiu Miron  •  5 decembrie 2008, 12:02

Dorinel este un antrenor capabil.

De ce ne-am obisnuit sa fim pesimisti? Am uitat asa repede cum a preluat CFR Cluj si l-a dus in finala Cupei UEFA Intertoto? A eliminat echipe precum Bilbao ori St Etienne. A facut egal acasa in finala cu Lens, una dintre cele mai bune echipe din Franta la acea ora.

La Pitesti a facut echipa sa joace. Nu a fost sa fie, dar Argesul nu juca rau. Si Mircea Lucescu a retrogradat cu echipa Corvinul Hunedoara. Si la Vaslui a facut treaba buna.

Adrian Porumboiu si Corneliu Penescu nu si-au putut demonstra acuzatiile. Dorinel Munteanu e un tip fin, credincios. Nu ii plac scandalurile, de asta nici nu a ripostat in forta.

Acum, la Steaua, puteti spune ca s-a descurcat rau tinand cont de adversari? La Munchen era 0-0 la pauza. Dar e greu cu jucatori precum Semedo.

Steaua are sanse la titlu. Cu anumiti jucatori noi se poate face treaba. E bine ca se va miza pe tineri.

De jucat cred ca o va face mai mult in meciuri demonstrative. Dar e remarcabila conditia fizica a unui om de 40 ani.

Cătălin Tolontan  •  5 decembrie 2008, 12:45

alecu: „prea fortat” sau fffff fortat ? 🙂

bogdanlebu  •  5 decembrie 2008, 13:03

pe de alta parte, de la dorinel in teren nu am mai vazut „clarviziune” la mijlocul terenului…
cu siguranta nu face fatza cu lyon sau bayern, la meciurile alea se alearga, nu gluma… dar cu otopeni si gloria buzau, cred ca ar fi fost o carte castigatoare 🙂

Grey Wolf  •  5 decembrie 2008, 20:23

Pentru Vlad Vasilescu: frumoasa balada…mi-a placut, felicitari.

Andrei  •  9 decembrie 2008, 2:25

Mie unul mi se par demne de respect persoanele care nu vad in varsta un impediment pentru a continua sa faca performanta. Totusi, la Dorinel a lipsit probabil taria de caracter de a spune STOP la momentul potrivit. STOP ferm, care sa fie salutat de toata lumea. Au fost stopuri mici, si deseori neglijate.

Mike  •  10 decembrie 2008, 21:55

cat e jiji e in frunte…. nimik nu e ….