Berzele de pe Stamford Bridge

După ce învingătorii iau tot şi se termină melodia celor de la ABBA, după ce Petrescu e întîmpinat cu aplauze pe Stamford Bridge, după ce Panin centrează cu crosa pentru golul de 1-1, după ce se sting luminile, să punem deoparte darul pe care CFR l-a făcut în acest an fotbalului nostru.

marți, 9 decembrie 2008, 11:37

După ce învingătorii iau tot şi se termină melodia celor de la ABBA, după ce Petrescu e întîmpinat cu aplauze pe Stamford Bridge, după ce Panin centrează cu crosa pentru golul de 1-1, după ce se sting luminile, să punem deoparte darul pe care CFR l-a făcut în acest an fotbalului nostru.

A pus la punct Capitala. A cîştigat pe Olimpico. Ceea ce părea visul de eprubetă al  milionarului Paszkany s-a transformat în echipa civilizată, ca un stol de păsări albe cu picioroange vişinii, care a adus strigătul RO-MÂ-NIA la Londra. Asta rămîne şi după ciocul lui Drogba.

Dacă fotbalul e frumos pentru că poate oricînd renaşte, atunci barza e îmbrăcată în alb şi vorbeşte portugheză în Gruia.       
 


Comentarii (116)Adaugă comentariu

cracatus  •  10 decembrie 2008, 16:53

CFRu’ a aratat aseara ca poate pierde frumos. este un pas absolut obligatoriu in lungul drum de a invata sa castigi frumos… si cel mai greu pas.

robert  •  10 decembrie 2008, 16:59

Daca nu scoti un rezultat bun prea putin conteaza cum joaca echipa. Degeaba Clujul a jucat bine… a plecat fara nici un punct din Londra. Este si cazul Stelei, care a facut multe meciuri bune in CL, dar ce folos daca nu au reusit sa castige? Ar fi cazul sa obtinem si puncte nu doar sa punctam la impresie artistica. Numai bine!

cezar  •  10 decembrie 2008, 18:41

O infrangere este o infrangere, dar a pierde cu glorie este mai frumos decat a castiga…cu bricheta galbena sau valiza sub masa.
Cine are ochi de citit sa citeasca, cine are minte sa inteleaga…
Cu stima din partea unui suporter al Farului Constanta.

Red  •  10 decembrie 2008, 19:20

Interesant si sincere felicitari pentru calitatea din ultimul timp. Nu m-am putut abtine sa nu rid cind am auzit de stolul de păsări cu picioroange vişinii.

sportsaga.ro  •  10 decembrie 2008, 20:21

CFR-ul a arătat că o investiţie făcută cu cap te poate duce acolo printre cei mai buni. Fără scandaluri, dar cu sacrificii.

Stefan  •  10 decembrie 2008, 20:45

In sfarsit un articol frumos (dar scurt) despre CFR.
Felicitari CFR! Bravo Cluj, ati demonstrat ca se poate, cu niste jucatori decenti si un management de calitate. Felicitari lui Arpi si Muresan, degeaba sarim la gatul lui Arpi ca-i ungur, se pare ca ungurii au o calitate exceptionala de a construi ceva de calitate, bravo lor! Ajunge sa ne uitam la orasele vechi din transilvania si la administrarea acestora. Imi pare rau ca traiesc printre niste sudisti parveniti. Tin cu steaua, dar oare mai merita sa ajunga in UEFA dupa felul cum joaca si ce conducere are?!
Oricum, Felicitari CFR si speram sa scapam de cioban cat in seara asta!

Mike  •  10 decembrie 2008, 20:50

e bine ca echipele din provincie devin puternice

Buddy  •  10 decembrie 2008, 20:54

CFR-ul s-a comportat mai mult decat onorabil in aceasta editie a UEFA Champions League. Mi-ar parea rau daca Trombetta ar fi demis, pentru ca a facut treaba buna la echipa pana acum si daca s-ar asigura continuitatea si cu mici investitii, CFR ar putea fi in 2 ani o echipa care sa se bata de la egal la egal cu marile puteri ale Europei (nu spun ca anul asta nu a facut-o).
Pentru stelistii incrancenati, ramasi inca virgini in visul lor de prima victorie in Champions League 2008, tin sa le amintesc ca CFR e la prima participare intr-o astfel de competitie.
Pentru conducerea clubului CFR, daca ajung cumva sa citeasca (s-au poate le veti transmite Dvs, dle Tolontan), schimbarea antrenorilor prea des poate duce la criza in care se afla acum Steaua si Dinamo. Echipa joaca bine (dar tot timpul e loc de mai bine), jucatorii se inteleg cu Trombetta, si nu va mai grabiti sa vindeti jucatorii, pentru a se forma o echipa omogena. O echipa omogena joaca bine si aduce bani numai prin participarea in competitiile internationale, nu e nevoie sa vindeti jucatorii si sa dezbinati formatia!
Felicitari pentru ce ati facut la CFR!

gil  •  10 decembrie 2008, 22:05

s-a vazut ce anseamna un club cu adevarat profesionist,un patron care nu iese an fata cu declarati nefondate,jucatori care asi vad de joc,si pe toate stadioanele pe care au jucat au aratat ca stiu fotbal ,felicitari CFR

Graeme  •  10 decembrie 2008, 23:32

Felicitari CFR pentru ce a realizat la primul sezon in Champions League si chiar daca unii ar putea spune ca sunt doar 4 puncte as raspunde ca au reusit lucruri care nu se masoara in puncte sau bani si pe care prea bine le-ati sintetizat in articol, d-le Tolontan.

gaetano  •  10 decembrie 2008, 23:44

tolontane te credeam penal si pana acum dar cu articolul asta…m-ai convins pe deplin Ce dar ti-a facut tie cfr nu-mi dau seama Cum mama dracu sa spui ca au facut performanta cand au luat ultimul loc in grupa Intradevar au jucat mai bine ca steaua dar sa spui ca au adus daruri fotbalului romanesc…puteai sa-i lauzi pe cfr spunand ca au fost mai putin penibili ca steaua in campania asta.Daca tu ii lauzi pt locul 4 intr-o grupa de 4 esti la fel de tragic si trist ca si ei

cenzuratu  •  10 decembrie 2008, 23:53

o corectie :”a umilit capitala” – cu „c” mic.

george  •  11 decembrie 2008, 0:30

Doua zile diferite complet! Asera am vazut fotbal aseara, azi a fost mistocareala!

robi_net  •  14 decembrie 2008, 12:39

E clar Trombetta trebuie sa ramana

nicu  •  17 decembrie 2008, 19:44

Forza CFR.

A L X  •  24 decembrie 2008, 12:55

Sigur, de ce nu? Hai cu totii sa ne inchinam CFR-ului! Hai sa veneram echipa care a demonstrat ca se poate poate faca performanta doar cu bani. Asta e adevarul nostru suprem, al microbistilor. Daca o echipa are bani castiga asta vreti sa spuneti? Bineinteles. Nu e nevoie sa pui suflet la echipa, sa dai tot ce poti, nu. E nevoie sa fii platit bine si gata. Nu conteaza ca esti un mercenar, joci bine, nimeni nu se plange. Fanii CFR-ului „au lacrimi in ochi”. Mai ce romantici. „Plang de bucurie cand aud ca fanii altor echipe ne sustin”. Nici Victor Hugo. nici Mihai Eminescu nu au fost atat de romantici ca voi, ipocritilor! Va convine ca echipa voastra se descurca, voi ce a-ti fost stelisti acum 3 sezoane si dinamovisti in urma cu 2 ani. Sa vedem cand nu o sa mai fie asa performanta, cand o sa va bateti pt loc in grupele Uefa. O sa mai plangeti atunci de bucurie? Sau dintr-un alt motiv?