Absurdul de la tenis

Alegerile de la FRT au fost blocate cu bodyguarzi

joi, 11 decembrie 2008, 3:55

Alegerile de la FRT au fost blocate cu bodyguarzi

Cînd vorbim despre Răii şi Problemele sportului românesc, vorbim despre Guvern. Dar aproape niciodată despre Şefii de Federaţii. În raport cu bugetul, ei funcţionează precum directorii unor companii publice, care primesc fonduri. Trebuie să întreţină mişcarea sportivă şi să ofere rezultate de performanţă.

Adevărul e însă altul. Multe dintre federaţii sînt poligonul canibalismului reciproc al unor vechi personaje, etern certate unele cu altele.Ce se întîmplă acum la tenis trasează limitele absurdului. Oricît l-am respecta pe Ilie Năstase trebuie să ne întrebăm dacă, auzind că alegerile sînt în decembrie, un şef de federaţie poate declara senin: „Mă mai gîndesc pînă în ianuarie dacă particip”. În ce sistem din această lume candidaţii mută data votului? Pentru că asta s-a întîmplat ieri. Dumitru Hărădău, care nu s-a socotit probabil suficient de puternic încît să candideze singur, a folosit bodyguarzii ca să împiedice derularea procesului electiv.

Scandalul de la tenis arată că sîntem prizonierii unui stereotip. Aşa indolent cum îl credem noi, Guvernul a premiat cu sume bune rezultatele campionilor. A finanţat federaţiile. Nu cît ar trebui, desigur, dar a finanţat! Ce fac federaţiile cu aceşti bani pare a nu mai fi treaba noastră şi a unor iniţiaţi. Şi noi trebuie să credem?!


Comentarii (19)Adaugă comentariu

marian  •  11 decembrie 2008, 16:53

Federatiile organizeaza evenimente de genul meciului de Cupa Davis la Sibiu, ocazie cu care se cheltuie mai mult decat se poate justifica. Asta e doar un exemplu insa. Cautand, putem da exemple si din alte ograzi: sa nu uitam tam-tam-urile electorale de la federatiile de box, de atletism sau de volei. Chiar, cum se mai impaca Doroftei cu Obreja? Dar Iolanda Balas cu Ilie Floroiu? De federatiile mai mici nu mai vorbim… Pacat insa ca nume de aur din istoria sportului romanesc – tocmai am vb de Nastase, Balas, Doroftei – isi stirbesc imaginea in astfel de razboaie

tenisfan  •  11 decembrie 2008, 16:53

Haradau e o greseala a istoriei si un individ reprezentativ pentru halul in care au ajuns federatiile din sport, si societatea in general. Cand la un colegiu electoral ai de ales intre o nulitate nepoata alu mizil si gigi beccali, te mai miri ca haradau face ce vrea muschii lui cu FRT?

Mihai Rusu  •  11 decembrie 2008, 16:57

Stimate domnule Tolontan,

asa se intimpla atunci cind „laudam” nelimitat elite sportive esuate in management!
Cu aptitudini si titluri sportive dar fara o scoala moderna de business, este imposibil de condus federatii, mai ales in Romania, unde iti trebuie un studiu de baza al economiei aplicate. Dincolo de calitatile manageriale mai lipsesc acestor (pseudo)elite si cunostintele elementare de jurisdictie sportiva; asa se si explica la FRT, cumulul de functii federale „prinse” intr-un statut antidemocratic si anticonstitutional in raport cu dreptul european.
Iar peste toate aceste „surprize” mai apare si pozitia lui, Ion Tiriac, care ca Presedinte de Onoare nu poate sustine un candidat, in defavoarea celorlalti.

observatoru’  •  11 decembrie 2008, 17:41

Stimate domn Tolontan,

Va rog sa mergeti si mai jos de atat, adica de raii din Federatie. Si prin cluburi exista rai. Ca sa nu ne aducem aminte cum cateva cluburi de tenis au fost procurate de cate unii ba pe criterii politice, ba pe o informatie pentru ca taticu are grade nu stiu pe unde. Toti vor si mai multi bani, toti vor sa invete combinatiile cale de aduc bani- personali insa si nu pentru cluburi sau pentru sport.

lereter  •  11 decembrie 2008, 18:00

Trist ca se dau in spectacol! Dar…Fara Nastase si Tiriac care au organizat zeci de turnee internationale in Romania in 2008,fara sustinere Dna Dragomir sau Segarceanu nu pot obtine nimic. Nu am party-pris-uri dar ati uitat ce i-a facut Ruxandra lui Galovics (a lasat-o pe dinafara lotului,desi era nr. 1,atunci in tara )?Ce reprezinta Segarceanu ? Ca organizator,nu ca jucator. Deci fara scandal domnilor 1

ion  •  11 decembrie 2008, 19:49

Se poate si mai rau,nu ca se poate si mai rau chiar este rau ,dar rau de tot,totul ajunge la absurd,se ajunge prea departe,pe noi ar trebui sa nu ne intereseze.

nelone  •  11 decembrie 2008, 22:04

o consider ca o incercare din partea lui nastase de a candida pt a reusi sa intre pe vointa sa faca academia de tenis si sa alunge de acolo carciumile iata ca daca se aproba de la inceput poate acum se antrenau primii sportivi acolo

sportsaga.ro  •  12 decembrie 2008, 0:50

Singurul lucru bun din anul acesta este Sorana.

Maria  •  12 decembrie 2008, 11:55

Domnule Tolontan,
Poate ca Ilie Nastase nu a procedat bine, insa trebuie sa fim seriosi „Ruxandra Dragomir, presedinte FRF?” Nu e cazul, tre sa isi vada lungul nasului, nu reprezinta tenisul femeia asta. O fi avut ea rezultate, OK, dar totusi, nu da bine!!

cerasela  •  12 decembrie 2008, 12:00

Nu trebuie sa mai candideze Nastase.M-am saturat de aerele lui.Sa lase locul la altul.De ce n-ar face si altcineva ceva mai bun?Ce a facut pentru juniori? Nimic.Cine vine dupa Andrei Pavel si Hanescu ?Nimeni.Ar trebui sa se tina de cuvint si sa stea acasa.

Cătălin Tolontan  •  12 decembrie 2008, 13:59

maria: nu discut persoane, ci actul alegerilor. de ce n-are voie ruxandra sa candideze?! electorii decid daca are sau nu talie pt un presedinte de federatie

Cătălin Tolontan  •  12 decembrie 2008, 14:00

mihai rusu: aveti dreptate, federatiile au devenit refugiul unor rentieri ai propriilor nume

BABILONUL IMOBILIAR  •  12 decembrie 2008, 16:56

Ilie Nastase ramane un nume mare in sportul romanesc. In sportul alb mondial.

Insa, chiar ca nu mai era cazul sa revina…!
Sunt doi oameni care au pregatirea si capacitatea de a performa la FRT, Ruxandra Dragomir si Segarceanu.
E de dorit sa inceteze circoteca asta cu alegerile la FRT, cu intimidarile…, cu razgandirile s.a.! Ce naiba!

Adrian  •  12 decembrie 2008, 22:25

Multumesc pentru raspuns si pentru atitudinea pe care ati luat-o domnule Tolontan.

tibi autocad  •  12 decembrie 2008, 22:50

nu mai mai mira nimic asa e in draga noastra Romania

arh. Gheorghe Petresciu  •  13 decembrie 2008, 5:34

ILIE NASTASE A FOST UN MISTOCAR TOATA VIATA LUI. LA IUBIT TOT GLOBUL PAMANTESC. CE AVETI CU EL? CA NU A FACUT MAI NIMIC PENTRU SPORTUL ALB ROMANESC? O STIM PREA BINE. NICI ALTII NU PREA AU FACUT. ASA CA, HAI ROMANIA – HAI STEAUA!

alk  •  13 decembrie 2008, 16:42

Hehehe, daca statul nu sustinea federatia, la aceste alegeri batea vintul prin sala. Asa insa, se bate lumea pe cascaval. Si noi il injuram pe Voinea cind pierdea cu Olanda. Ne meritam soarta, ce sa spunem.
Tocmai din aceste motive ar trebui sa pretuim si mai mult sportivii care-si dau sanatatea pe teren pentru ca o mina de federali sa jongleze cu fondurile de la stat…
PS: Desi consider putin off-topic, nu pot sa nu-mi exprim mihnirea cind am observat ca nici un federal nu a contrat-o imediat pe Hutupan atunci cind a luat asupra sa toata vina pentru infringerea cu Norvegia.
O zi buna!

mda  •  14 decembrie 2008, 9:18

mai acu vreun an Marcel Puscas avertiza asupra hotiilor din tenis: meciuri trucate, ierarhii trucate, wild-carduri contracost, organizam meci Cupa Davids cu costuri imense s.a.
CAM MULT PENTRU UN SPORT LA CARE SE UITA MAMA LUI ANDREI PAVEL SI CATIVA PRIETENI AI LUI!
Tenisul e un sport frumos. Sa-l joci , nu sa-l privesti!
totzi pariorii stiu: fereste-te de meciurile de tenis ca sunt trucate!
Iar despre Dumitru Haradau si Adrian Nastse nu poti zice nimic. Poti doar sa afisezi un zambet amar!

mda  •  14 decembrie 2008, 9:20

va, vai, vai…
sunt cam luat de val…
ILIE NASTASE
LOL
imi vine sa rad , poate ajunge la presedinte la FRT intaiul vanator al tarii….