Premiera

Gluma a făcut epocă. A ajuns să fie atribuită lui Teaşcă sau lui Costică Rădulescu sau oricui vreţi. Un antrenor de fotbal privea un concurs de gimnastică. Lumea, încîntată. Antrenorul, aşişderea. Aplauze, blitzuri. La un moment dat, în plină luptă a fetelor cu gravitaţia, tehnicianul se freacă pe chelie şi zice: „Foarte frumos! Foarte, foarte frumos! Dar la poartă cînd se trage?”.

joi, 11 decembrie 2008, 12:25

Gluma a făcut epocă. A ajuns să fie atribuită lui Teaşcă sau lui Costică Rădulescu sau oricui vreţi. Un antrenor de fotbal privea un concurs de gimnastică. Lumea, încîntată. Antrenorul, aşişderea. Aplauze, blitzuri. La un moment dat, în plină luptă a fetelor cu gravitaţia, tehnicianul se freacă pe chelie şi zice: „Foarte frumos! Foarte, foarte frumos! Dar la poartă cînd se trage?”.

Ei bine, uitîndu-se la fotbalul nostru care seamănă cu gimnastica, UEFA a început să se întrebe acelaşi lucru. La meciul Steaua – Fiorentina a fost pentru prima oară în istoria transmisiilor UCL cînd organizatorii au aruncat la coş sobrietatea manualului de transmisiuni TV şi au lansat o statistică maliţioasă: „În ultimele 30 de minute, gazdele n-au tras la poartă”. Aşa ceva nu s-a mai pomenit!  Champions League să-şi ironizeze produsul.

Asistăm la un faliment. A eşuat felul în care e condusă Steaua. Au eşuat bunăvoinţa de clan şi generozitatea anapoda. A eşuat încăpăţînarea de a decide totul, de unul singur. Cînd patronul decide cine trage la poartă, fotbalul devine gimnastică. Dar fără campioane olimpice.


Comentarii (65)Adaugă comentariu

dan1672  •  11 decembrie 2008, 12:20

de ce nu se face o campanie de presa cu privire la transferurile de la steaua? de ce adrian ilie, lacatus, argaseala nu sunt la fel de blamati ca becali si chiar mai mult? de ce nu se dau numele impresarilor cu care s_a lucrat la aducerea acestor p.anarame de jucatori si comisioanele luate? ilie pozeaza in victima, lacatus la fel, de argaseala nici nu trebuie sa mai amintesc. lacatus e tare in gura doar cand injura pe dinamo impreuna cu galeria, dar cand ar fi trebuit sa puna piciorul in prag ca antrenor, ca persoana care are un cuvant de spus…a preferat sa se umileasca. Adrian ilie si_a luat comisioanele si apoi si_a dat demisia….de onoare. Pe steaua o ajuta inca in campionat NUMELE dar in curand va disparea si „respectul” asta si se va vedea atunci adevarata valoare si locul pe care il are in fotbalul romanesc.

sixers  •  11 decembrie 2008, 12:37

1.Becali:”uite asa:3 cu bayern,3 cu fiorentina,3 cu lyon si gata ne-am calificat”
„pai cine sa bata Steaua in Ghencea?Nici o echipa din lume nu poate castiga in Ghencea”
2.Argaseala :”nu ne mai comparati cu Cfr-ul.Exista o diferenta uriasa de valoare intre noi si ei”
„Avem sanse reale sa trecem de grupe.Cfr-ul va termina grupa cu 0 puncte”
3.Radoi”cred ca undeva meritam si noi o statuie”

Si uite asa a murit si „speranta Romaniei”.
Asta a fost Steaua fratilor in campania glorioasa de UCL din acest sezon(dar si in sezoanele precedente).Declaratii super optimiste si nefondate,lipsa de profesionalism,rautate dar inainte de orice AROGANTA.Au obtinut exact ce au meritat:NIMIC.Cand vrei sa pacalesti fotbalul nu meriti mai mult.Poate vor invata ceva din aceasta experienta trista,desi e greu de imaginat.Daca n-au invatat nimic dupa campania la fel de rusinoasa din sezonul trecut…
Din nefericire pentru jurnalistii super „obiectivi” a esuat si diamantul lor,mandria lor nationala, Steaua.
Pana la urma a ramas totusi o bucurie pentru „profesionistii” din presa sportiva:LYON-UL NU MAI E CE A FOST.

PS:1.Steaua-Fiorentina a fost probabil cea mai rusinoasa partdia din istoria UCL.Un meci de nivelul diviziilor judetene din Romania…
2.Nu tin cu nici o echipa din mocirla interna,in schimb am ajuns sa urasc Steaua datorita campaniei de divinizare dusa de presa asa zis sportiva din Romania.

MANIFEST  •  11 decembrie 2008, 12:45

astia care-l injura pe becali dovedesc ce fel de suporteri sunt..niste golani precum cei care au aruncat cu torte aseara..fac rau clubului..voi nu sunteti suporteri!
decat sa va comportati asa mai bine stati acasa!
fara becali steaua era eliminata din primul tur de st. gallen..***!
sunt multi care vor sa dezbine steaua!***!
exista multa rautate impotriva stelei si din pacate noi suporterii care ar trebui sa fim uniti ne luptam cu jucatorii, antrenorii si cu becali..sustineti steaua si fiti suporteri adevarati!
forzta steaua! fortza becali! adevaratii suporteri sunt cu tine!

Doru Gl  •  11 decembrie 2008, 13:28

Plecarea lui MM, bomba cu efect intirziat! Si e numai inceputul. Acum se vede competenta machidonilor…
Hai Otelul!

sably  •  11 decembrie 2008, 13:49

Cataline,
Cochetarea cu literatura in presa sportiva este oricum apreciabila din pct.meu de ved.
Asa ca…sa zicem ca-i doar un accident acel „asisderea”.
Asijderea lui Geambasu!
Te mai asteptam pe tarmul asta, draga de ea, limba romana, i-a iertat pe multi alti siluitori, tu chiar nu faci parte din astia.
Poate peste nu stiu cati ani, vom cauta, vor cauta oamenii si vreo carte, recenzie a articolelor tale, cum cautam acum sa ne mai incalzim sufletul cu ce si cum scria Ioan Chirila.
Eu iti doresc sincer.Succes!

adrianssen  •  11 decembrie 2008, 13:52

daca as avea 20 de milioane de euro…
doar asa mai are steaua o sansa sa joace fotbal.

Rudolf Kruger  •  11 decembrie 2008, 14:01

…antrenorul asisderea…saraca limba romana…
Si e cu atat mai trist cu cat Tolontan se numara printre putinii oameni de presa ADEVARATI din Romania…

P.S. Tremenul corect este ‘asijderea’…ca sa stie cititorul la ce anume ne referim…

Ai lasat vreodata muzica sa-ti vorbeasca?  •  11 decembrie 2008, 14:16

Apropo de gimnastica lansez o intrebare: Cand vom reusi sa trecem peste puntea suspinelor? Sau chiar singura motivatie e sa ajungem pe ea, sa ne bucuram pentru o secunda de lumina bliturilor si apoi sa cadem inapoi.In intuneric…

mosh_vishiniu  •  11 decembrie 2008, 14:23

mai tineti minte cum se umfla jiji dupa tragerea la sorti?si cum radea el tare cand era intrebat cate puncte o sa faca clujul in grupa?si steaua era deja calificata in primavara ligii!ia-ta ca s-a aratat ca locul 2 tot cumparat a fost.urziceni-ul poate facea mai mult decit steaua.deci adevarul nu e la jiji in sufragerie!in liga se vad adevaratii fotbalisti,manageri,patroni etc.clujul a jucat citeva meciuri chiar in stil de mare echipa.pacat ca nu s-au concentrat mai mult in returul cu roma si in dubla cu bordeaux,ar fi fost posibila chiar o calificare.sau dac intra bara din tur cu chelsea altfel se juca returul de la londra cu egalitate de puncte!!!

Viorel  •  11 decembrie 2008, 15:01

„A ajuns să fie atribuită lui Teaşcă sau lui Costică Rădulescu sau oricui vreţi.”

Nu prea intelegeti din cele de mai sus ca dl. Tolontan nu a atribuit gluma lui Teasca sau Costica Radulescu, nu? Cam greu.

area51  •  11 decembrie 2008, 15:27

povestea e luata dintr-una din cartile lui Ioan Chirila

cezi  •  11 decembrie 2008, 15:40

Cei cu capul pe umeri,nu cred ca se asteptau aseara la altceva!!!am luat 180 de euro la pariuri,asa ca multumesc steaua!eram cu fratele meu,un stelist de ala,cu mintea intunecata,ca si marele lor conducator!!!imi zice,bah ****,3 sau 4-0 pun!sa vezi tu!ca steaua e steaua!!!zic,bah, a fost,tu chiar nu vezi ca nu e unu sa joace?si l joc,x pauza si 2 final!!!plus alte trei meciuri,hopa cascavalul!!!
Nu conteaza prea mult ce am castigat eu,voiam sa spun ca exista atat de multi oameni,care nu pot avea nici cel mai mic procent de obiectivism posibil!!!din pacate si intre oameni de presa!!!care vorbesc sau scriu,doar pentru a peria pe unu sau pe altul!
pacat!suporterii echipelor intr adevar mari din europa,oricare,nu stau cu mainile in san,sau nu lauda echipa in orice moment,cum tot sustin unii!!!daca atunci cand echipa nu joaca,suporterii,presa,antrenorii,patronii,ii tot lauda intervine nesimtirea jucatorilor!!!nu exista asa ceva!la roma dupa inceputul de campionat,i a inchis doamna sensi in cantonament ca pe vremuri,nu se puteau antrena,pt aruncau suporterii cu oua si toate alea,toti ii faceau in toate felurile!!!de rusine,de necaz,de nevoie de bani si libertate au reusit sa schimbe conduita in teren!si se vede!la steaua,nu se leaga trei pase,e posibil asa ceva,trei pase nu trei goluri,dar exista atatia care sa ii laude!!!sa ma fereasca dumnezeu sa devin atat de prost candva!!!multumesc!

salgado88  •  11 decembrie 2008, 15:45

Cred ca din „Zile si nopti pe stadion” … povestea e mai lunga, parca scrie si de Elena Leustean … ma rog, ideea e neschimbata, poanta la fel 🙂

explorish  •  11 decembrie 2008, 18:10

lasati-i, mai oameni buni. nu-i frumos sa dai in oameni cazuti. pe de-o parte. pe de alta, io unu’ nu le plang de mila.

Mishu  •  11 decembrie 2008, 22:28

Gluma a făcut epocă. A ajuns să fie atribuită lui Teaşcă sau lui Costică Rădulescu sau oricui vreţi. Un antrenor de fotbal privea un concurs de gimnastică. Lumea, încîntată. Antrenorul, aşişderea. Aplauze, blitzuri. La un moment dat, în plină luptă a fetelor cu gravitaţia, tehnicianul se freacă pe chelie şi zice: “Foarte frumos! Foarte, foarte frumos! Dar la poartă cînd se trage?”.