Fotbalul vine pe bandă de magnetofon

Cu prelungiri cu tot, un meci durează 93-94 de minute. Potrivit statisticilor, timpul efectiv de joc este de 50 de minute pentru o partidă pe care publicul o găseşte atractivă.

vineri, 19 decembrie 2008, 3:33

Cu prelungiri cu tot, un meci durează 93-94 de minute. Potrivit statisticilor, timpul efectiv de joc este de 50 de minute pentru o partidă pe care publicul o găseşte atractivă.

Întîlnirea U Cluj – CFR din ultima etapă are de zece ori mai multe minute telefonice înregistrate de procurori decît minute petrecute pe teren. Fotbalul s-a mutat în memoriile digitale ale DNA, dacă nu cumva or folosi unităţi cu bandă de stocare, urmaşele celor dintr-un roman de altădată: „Moartea vine pe bandă de magnetofon”.

Dar e acesta fotbal? Să cauţi ca nebunul preşedinţi, fotbalişti, consilieri, prieteni şi să te zbaţi ca rezultatul unui meci indirect să te ajute? E adevărat că Becali a vrut ca „U” Cluj să joace cinstit, dar lui i-ar conveni ca Rădoi să fie sunat direct de patronul altui club? Şi să-i spună să aibă încredere în el, nu în propriul preşedinte, şi că-i va da direct bani? E acesta fotbal? Sau, dacă e, e incredibil de obositor! 11 bărbaţi se presupune că joacă în teren şi alţi zeci de oameni zumzăie la telefon şi bănănăie cu maşinile prin ţară cu săptămîni înainte şi săptămîni după.

În 155 de pagini cît are rechizitoriul, nu se rosteşte nici un cuvînt despre tactică, atac, apărare şi nici măcar despre cornere. Să se mai spună că sîntem numărători de cornere 🙂 În schimb, preşedinţi, jucători şi antrenori vorbesc despre neîncredere, subterfugii şi capcane. Nu mai contează cum ajungi la 16 metri de poartă, contează cum ajungi telefonic la portarul advers înainte să ajungă rivalii tăi şi, după ce ai ajuns, cum îl motivezi şi-l verifici în continuare, pentru că filiera e fără sfîrşit. Apar o groază de meciuri în desfăşurătorul DNA. Sursele din fotbal spun că, practic, fiecare meci mai important necesită o asemenea desfăşurare de forţe.

Tot timpul am crezut că butoanele invocate de Becali, de Mititelu sau de Neţoiu sînt o metaforă. Ntzzzz! Fotbalul a devenit o ficţiune prinsă între butonul CALL verde al telefonului mobil şi cel REC roşu al aparatului de înregistrat.


Comentarii (94)Adaugă comentariu

citizen  •  19 decembrie 2008, 19:45

Problema este clara… In momentul in care aceste relatii de stabilesc intre un conducator de club si jucatorii unor echipe adverse fotbalul este compromis. Este oare greu de crezut ca la un meci Steaua – U Cluj i-ar fi jena lui Belcali sa mai dea o runda de telefoane la aceeasi oameni? Deja se stiu, deja sunt complici, deja SUNT PLATITI de Becali. Asta contravine regulamentului – nu mai ramane nimic de spus.

Steaua trebuie depunctata, ca sa ia aminte alti smecheri din fotbalul Romanesc. Curatenia trebuie sa inceapa undeva.

tim  •  19 decembrie 2008, 20:03

Tolontan, galeria CVUCS iti acorda premiul „Meandrele concretului” pentru modul lash in care divaghezi si filosofezi intr-o chestiune clara, in care ar trebui sa fi revoltat de ilegalitati si blaturi, nu pasivo-meditativ cum esti. Dinu te-ar invidia cu cata dibacie ocolesti subiectul, iar Iliescu pun pariu ca se simte mandru de tine. Nu aud sa ceri puscarie si suspendare? de ce scrii poezii cand e momentul sa fii caustic?

Albu-Sibiu  •  19 decembrie 2008, 20:15

Acum facem referire din nou la alte legi, gasim alte motive? Sa-ti fie sila de tara sau de locuitorii sai? Incerc sa-mi aduc aminte de motivele cazului „Bricheta”. Atunci toti subiectivii, la unison, au fost pentru legea romaneasca. Acum toti se prefac a uita asta si a fi pentru legea occidentala. Este ca si cum daca ai merge pe sosea cu 190 km/h, n-ai omori pe nimeni dar te-ar prinde radarul ai justifica „E nedrept, in Germania e voie sa mergi cu oricat!”. Si, de fapt, cati dintre noi contesta legile si regulile! Sunt exact acei oameni care ar prefera o jungla in locul civilizatiei…

As fi curios daca cineva observa si celelalte chestiuni (sesizate de dl. Tolontan) din stenograme: incercarile si chiar reusitele de a motiva si alte echipe (vezi Pandurii, UTA si cate or mai fi fost), ca si aranjamentele facile de meciuri: gen Mioveni….E ciudat ca in toate aceste discutii nu s-a spus niciun cuvant despre meciul cu Buzaul. La o adica, asa cum CFR trebuia sa castige cu ultima clasata, tot asa si Steaua avea un meci de jucat. Ala era rezolvat, simplu, nu?
Acum stau si ma gandesc ca si lupta pe viata si pe moarte de la Craiova-Ceahlaul a fost generata tot de Becali: „ii bateti pe aia ca sa asigurati traiul Gloriei Steaua Buzau a mea”.

milici  •  19 decembrie 2008, 20:30

@citizen dintre toate blaturile din fotbalul romanesc ti-ai gasit pe care sa-l condamni, asta cu valiza.Ce nu vezi matale:
1.Mita nu a fost data
2.Miza nu exista Steaua a fost orcum in UCL
3.U e dusmanul de moarte al lui CFR si ar fitras oricum cu dintii de acel meci daca nu erau contaa ofertati
4.Stimularea pozitiva e acceptata in destule tari din Europa
5.CFR e suspecta de jocuri blatuite-vezi non combatul cu Dinamo,Rapid,Gloria dar e o echipa onorabila din orasul sefului DNA care-si permita sa comenteze situatia Stelei;fara punctele victimei Steaua CFR nu ar fi ajuns in UCL
6,Fundasul acrea a comis penaltiul ala vadit intentionat ( a muscat si din urechea adversarului ca sa fie convingator) la meciul U-Cfr a pierdut vreo 100.000 Eur ai lui si aceeasi suma pentru coechipierii sai-cam asa rezulta din decontul valiei.A castigat in schimb stima noastra si premiul fair play pe 2008;nimeni nu l-a observat sa-l premieze.
7.Alte blaturi or mai fi in liga lui Mitica stii Citizen?Ma refer la alea clasice- mita ca adversarii sa nu joace, sa se dea batuti etc.

Daniel  •  19 decembrie 2008, 20:35

Va rog sa informati care este reactia UEFA la aceste desfasurari incredibile de fapte. E adevarat ca ia in calcul ca de la anul sa nu mai fie acceptata nici o echipa romaneasca in cupele europene, pana nu se clarifica cazurile de coruptie?… Iar faptul ca e implicat direct si selectionerul Nationalei, poate ca ne va fi interzisa participarea si la Campionatele intertari. Asta ne trebuie, neam de ciobani smecheri, dar ortodocsi deliranti, ne-am gasit idolul in Becali…

scobutil  •  19 decembrie 2008, 20:55

nu, nu este moral ca banul sa dicteze in sport
nu, nu este moral ca Gigi sa fie peste tot

dar:

UNDE ESTE MITA??? PE BUNE !!! chiar nu realizeaza nimeni ca este imposibil de demonstrat o intentie???
vorbitul la telefon nu constituie o infractiune, gigi in sine da este o infractiune insa nu poate fi condamnat pt asta …

Dragos C  •  19 decembrie 2008, 21:21

Domnule Tolontan,
Va scriu dumneavoastra pentru ca sunteti un ziarist cu personalitate si cu un cuvant important in presa scrisa din Romania.
Daca nici dupa aceste dovezi indubitabile de coruptie nu se face ceva in fotbalul romanesc, atunci numai are sens sa mearga cineva pe un stadion de fotbal din Romania, ziarele de sport (care contin 95% stiri din fotbal)nu isi mai gasesc justificarea iar emisiunile de sport cu teme fotbalistice trebuie sa inceteze. Stiam ca exista mizerii mari in fotbalul romanesc. Ceea ce demonstreaza insa inregistrarile DNA-ului intreg insa orice inchipuire! Oamenii din fotbal sunt toti mana-in-mana, isi iau apararea unii altora pentru ca – evident – au blatuit impreuna in foarte multe cazuri, au luat mita, au dat mita, au facut transferuri pe bani negrii, au mituit cam tot ce misca in tara asta si ar putea sa le creeze oarece probleme in „afacerile” lor: jucatori, antrenori, arbitrii, observatori, LPF, Federatie, ziaristi, televiziuni, judecatori, procurori, oameni politici!!!
Va rog din suflet sa faceti ceva! Asa nu se mai poate! Fara o presiune uriasa din partea mass-media nu o sa se intample nimic! Am vorbit cu cativa prieteni si am hotarat sa scriem si la FIFA si UEFA pentru a interveni cineva de acolo. Am un prieten foarte bun in Elvetia care mi-a spus ca va duce personal o sesizare de-a noastra. Ma gandesc chiar sa strang mai multe semnaturi! Asa ceva nu mai poate continua! La ce bun sa mai mergem pe stadioane! Sa finantam MAFIA cu banii platiti pe bilete? Noi ne enervam in tribuna si mafiotii zambesc pe sub mustata! Aici este mai ceva decat in Caracatita! Am ramas siderat cand am citit reactia lui Mititelu: „Dar ce, nu stia toata lumea ca asta se intampla in fotbal? Becali nu a facut nici un rau!” M-am frecat la ochi! Acesta este fotbalul romanesc??? In anul 2008??? Va multumesc de oferta dar eu nu mai vreau sa fiu finantator la MAFIEI! Nici sa merg pe stadion sa platesc bilete, nici sa citesc ziare de sport si nici sa ma mai uit la emisiuni sportive care comenteaza sau transmit fotbal din Romania! Oriunde in lumea civilizata, normala, care are o lege, un parlament, o justitie, oriunde in lumea asta asa ceva este pedepsit foarte aspru! Oamenii acestia nu pot sa ramana liberi!!! Nu au cum intr-o justitie cat-de-cat normala! Echipele implicate trebuie sa retrogradeze! Indiferent de nume! In Italia a retrogradat Juventus, cea mai galonata echipa din tara prospat campioana mondiala! De ce nu ar retrogra si la noi Steaua, Dinamo, Craiova, Rapid, Timisoara. CFR-ul sau orice alta echipa implicate in aceste tranzactii mafiote??? Ce s-ar intampla? Ar fi date peste cap afacerile oneroase ale acestor infractori!
Va rog din suflet, ajutati fotbalul romanesc sa iasa din aceasta mocirla!!! Ajutati sportul sa nu devina un Cazino al trisorilor!!!
Dragos Calin

citizen  •  20 decembrie 2008, 0:22

@ milici:

Nu sustin nici un moment ca nu or fi blaturi mai rele in fotbalul Romanesc. In momentul in care ies la iveala alte stenograme sunt 100% pentru penalizarea respectivelor echipe.

Trebuie sa realizezi insa ca a spune ca poate altii fura mai mult si mai pe fata nu este o aparare. Asa nu ar mai fi arestat nici un criminal, ca nu au omorat atatia oameni ca Stalin sau Hitler – este absurd.

PS: sunt stelist de o viata, si imi este mare rusine de aceasta situatie. Depunctarea ar fi o sansa sa ne recastigam onoarea. Mult mai importanta decat Becali sau participarea in UCL, unde ne cam facem de ras an de an.

nicushor  •  20 decembrie 2008, 1:12

Polemici pot fi multe pe seama acestui subiect. Atîta timp cît cercetările judecătoreşti nu se soldează cu un rezultat clar nu facem altceva decît să vorbim vorbe. Ce poate fi mai grav decît faptul că jucătorii încep să intre în caruselul oamenilor care trag sforile? Iar fotbaliştii dau reprezentaţii de fraze ticluite din playboy? Aş vrea să văd ziua cînd jucătorii vor fi interesaţi exclusiv de evoluţia lor de pe teren, iar patronii să facă ce ştiu mai bine: să apese butoane sau să cîntărească valize etc.

Adrian  •  20 decembrie 2008, 2:00

Marea problema a noastra,a celor interesati de fotbal e ca ardem pentru o echipa, fie ea Steaua, dinamo, Rapid sau Craiova. Microbistii neutri sunt mai putin. De aici si comentariile destule pro Steaua, pentru ca Steaua are cei mai multi suporteri.
Sunt rapidist si m-am saturat ca in fiecare an sa existe un moment de la care Steaua bate tot si adversarul direct joaca contra unei echipe care este motivata exponential. Anul trecut au fost doua echipe care au fost in stare sa nu piarda cu Steaua: Timisoara, prin Iancu si Dinamo prin traditie. In rest, victorii pe linie, ca si acum doi ani, ca si acum trei ani ( doar cu trei etape inainte s-a ” desteptat” Becali).
Becali nu a premiat numai echipele ce jucau cu rivalii Stelei, sa fie clar. In multe meciuri Steaua a castigat prin non- combatul echipelor adverse.
Aici s-a ajuns numai din vina lui Becali, nebun de a fi nr unu cu orice mijloace.
Urmeaza un nou retur in care vreo 10 echipe se bat teoretic la locurile fruntase. Nu vreau sa-mi imaginez cum ar putea sa o scoata la capat Becali, dar daca nu va fi pus la punct acum, pentru totdeauna sunt convins ca si returul asta va reprezenta aceeasi caterinca ca si celelalte.

ADEVARUL  •  20 decembrie 2008, 2:12

Absolut tot fotbalul romanesc trebuie sa lanseze pe piata EXEMPLUL;si daca nu e Becali,atunci cine?!Becali va fi sacrificat ca exemplu pentru comportament viciat,amoral,corupt,denigrator,rasist,xenofob.Nu mai este dorit de nimeni din prietenii lui politici,de alte cunostinte sus-puse nici nu poate fi vorba.Becali e singur,iar noi ii urmarim decapitarea,de data aceasta ajutati de organele statului.S-a intins mai mult decat ii este plapuma,a ras de toata Romania,va fi anulat din viata publica si trimis la albanezii lui intr-un.…burduf ranced de oaie.

arh. Gheorghe Petresciu  •  20 decembrie 2008, 6:35

LA MULTI ANI SI SARBATORI FERICITE!
HAI STEAUA!
RESTUL, NU CONTEAZA……………!

milici  •  20 decembrie 2008, 6:40

@citizen
Sub anonimat putem spune multe inclusiva ca suntem stelisti… si altele.Sau faci reclama pentru ceasuri?
Nu ai raspuns punctual la nici o chestiune lansata de mine.
Iti pun niste probleme poate incerci si m.ata sa deslusesti contextul de lucru:e clar ca toti patronii de fotbal sunt ascultati si filati;de ce au aparut stenograme in cazul minor al stimularii pozitive si nu au aparut unele referitoare la meciurile mult mai dubioase de adevarat blat (ex Dinamo CFR,CFR Rapid, Gloria CFR ca sa ma refer numai la cele din lupta pentru titlu)?
Logic la nivel DNA, in urma ascultarilor si filajului, se cunosc toate blaturile din fotbal -eu inteleg aici meciuri in care o parte nu si-a aparat corect sarcinile.Matale ceri condamnarea in acest caz , neglijandu-le pe celelalte facand apel la o justitie discretionara corupta si incorecta cel putin in zona DNA.
Ai citit vreodata in dictionar ce inseamna CORUPTIE?
Iti reamintesc ca A-ul din DNA vine de la Anticoruptie.Ce rezultate efective ale DNA-ului cunosti exceptand caltabosi si termopane toate , coincidenta cu substrat politic.
Matale ca un Citizen anonim iti manifesti implicit indignarea ca acest organ infernal, asemanator procuraturii anilor 50 nu e bagat in seama dupa ce analizezi exact cazul/cazurile pe care vrea DNA sa le vezi.
Ca sa continui similitudinile te manifesti cu indignare proletara impotriva chiaburilor si dusmanilor poporului.
Aparitia acestor stenograme este un caz foarte probabil de coruptie;corupatorii nu pot fi decat cei la care au ajuns stenogramele si care au facut o obsesie din lupta impotriva corupatorului.
Mai grav e ca s-a refacut tripleta Procuratura+presa partizana +cetatenii indignati.
Diferenta e ca toti cei trei factori cei din anii isi indeplineau misia cu mai multa inteligenta.

karsberg_vs_ursus  •  20 decembrie 2008, 7:18

Fotbalul,ca si moartea,pot beneficia de ajutorul vechii benzi de magnetofon.
Nu degeaba,cartile lui Haralamb Zinca,a se citi Hary Isac Zilberman,au aparut si sub egida Editurii Militare.

dan1672  •  20 decembrie 2008, 8:58

becali era un novice cand a patruns in fotbal. adevaratii vinovati sunt dragomir, padureanu, borcea, ghe. stefan, arbitrii pt ca ei au fost deschizatorii de drumuri si s_a ajuns aici. Am si eu o intrebare: daca o echipa primeste bani de la consiliul judetean, deci bani publici…acei jucatori, presedinti si asa mai departe sunt functionari publici?! eu zic ca da. deci sa fie judecati ca atare.

Epigonul  •  20 decembrie 2008, 9:41

Iata, draga Tolo, pentru ce meciuri ati platit o suma indecenta de bani, pentru ca apoi sa ne imbiati cu jumatatea rumena in fata, precum mastera cu marul otravit!
Principiu de marketing calauzitor: ce stie publicul ce e ciocolata, mananca hartia si-arunca bucata…

rushdie  •  20 decembrie 2008, 10:39

Justitia si morala merg impreuna pina la un punct.Pot exista decizii „juste” contrare moralei in masura in care dreptul romanesc e influentat de cel american (anglo-saxon).
Nu asta conteaza in cazul „BECA-PITZI”. Amandoi pot fi achitati sau „dovediti” dar in orice caz lovitura grea au primit-o Steaua si fotbalul romanesc in general.
O fabula a societatii romanesti cu prim-ministri pentru 5 zile, securisti anticomunisti si agramati candidati.

nu conteaza  •  20 decembrie 2008, 11:16

Cred ca aberatii juridice mai mari ca in presa romana legat de acest fals caz nu am mai citit de mult timp. Uitati-va in sportul american, la fotbalul spaniol si veti constata ca premierea adversarilor pt performanta nu e coruptie. E o aberatie. Suntem in UE iar legislatia penala trebuie sa aiba uniformitate. E o absurditate ca pt. o anumita fapta pe care o faci in Romania sa fi pedepsit iar daca o faci in Spania sa nu fi. Unde-i unitatea, unde-i etica. Fotbalistul e liber profesionist. Ca se gasesc la noi tot felul de idiotenii pt a scapa de taxe asta nu inseamna ca s-a legiferat prostia. Ma uimiti d-le Tolontan ca ziarul d-vs nu consulta un avocat de specialitate pt ca ziarul dvs sa nu mai abereze. Auzi chestie, ziaristi cu pareri juridice. Atatea prostii scrise pe cm patrat nu am vazut in viata mea. DNA a incalcat si dr. si libertatile fundamentale ale celor pe care ia ascultat, nu pt ca ia ascultat ci pt ca a facut public pasaje din stenograme care nu au relevanta in acest fals caz si au adus prejudicii de imagine mai multor persoane facandu-se publice aspecte din viata privata. Prin urmare, daca Gigi Becali si ceilalti merg pana la capat, inclusiv la CEDO, statul roman, cu ajutorul presei naive, E BUN DE PLATA. Sa vedeti ce o sa fie cam intr-un an de zile, asta daca nu cumva DNA va cauta intelegere la partile inplicate.

apus  •  20 decembrie 2008, 12:09

rog presa sa faca presiune. eu am scris pe toate ziarele din lume sa-si indrepte ochii spre campionatu` nostru. sa se curete fotbalu`…steaua ,dinamo,rapid,craiova sa fie luate la puricat. hai ziaristii romani..mai cu tupeu..nu va lasati insultati de niste analfabeti..presiune pe ei…
Tolontane***.Pana acum erau zei in fatza noastra.Acum e sansa sa scapam de lasii astia

Albu-Sibiu  •  20 decembrie 2008, 12:27

@milici, borici sau ce nume sovietic mai ai: coruptie este oferirea de foloase materiale in contradictie cu regulile. Daca regulile fotbalului (acceptate de cei din lumea balonului complicat) spun ca e interzisa oferirea de foloase materiale unui jucator al unei alte echipe, indiferent de scopul acestui cadou, atunci orice abatere de la norma este coruptie! Simplu si clar…

Albu-Sibiu  •  20 decembrie 2008, 12:32

„Grupul de experţi pentru corupţie al INTERPOL defineşte corupţia ca fiind ‘indeplinirea sau neindeplinirea unui act de catre indivizi sau organizaţii publice sau private, prin incalcarea legii şi increderii pentru profit sau beneficiu”… Ar mai trebui spus ca in fotbal regulile sunt legi.. Asa cum nu este permisa aranjarea meciurilor, tot asa se intampla si in acest caz. Concluzia poate fi una foarte simpla.

sixers  •  20 decembrie 2008, 13:08

Fratilor pe mine ma dezgusta cel mai mult in acest caz Valiza,atitudinea lui Dragomir.
Adica acest domn MULTILATERAL DEZVOLTAT,care intamplator este si bos-ul LPF,venea si acuza -evident,fara sa aiba probe- pe la toate posturile pe astia de la CFR ca mergeau mana-n mana cu baietii de la DNA.
Sigur,e foarte probabil ca Dragomir sa spuna adevarul,dar totusi unde e IMPARTIALITATEA?
Adica,seful LPF-care a fost ales in aceasta functie tocmai ca sa reprezinte interesele celor 18 echipe din mocirla interna,in egala masura-vine si se „transforma” in ce?In avocatul lui Becali.Intreb din nou:unde e IMPARTIALITATEA?
E grav ce a facut Becali dar, dupa mine e mult mai grav si dezgustator ce face in aceste zile Dragomir…

PS:implicarea lui Piturca si Lacatus in acest caz murdar nu ma mira.Cine vroia,putea sa vada ca cei doi sunt niste oameni fara caracter…

edge  •  20 decembrie 2008, 13:55

Cat de tare ….DNA isi face bine treaba,de la termopane din china,palinca si caltabosi a trecut la mirel si petre marin:))))*** DNA…nu ti ar fii rusine,*** aia de la cluj sunt cei mai cinstiti,in frunte cu **** MurESAN……si altii au furat fabrici,uzine si paduri si nu pateste nimeni nimik:)))))Romania..te iubesc..***

alk  •  20 decembrie 2008, 14:12

Excelent articol! Pacat ca ne readuce in vedere mizeriile fotbalului romanesc.

Multumim, Becali!  •  20 decembrie 2008, 14:13

Nu cred ca surprinde pe nimeni modul in care se exprima Becali la telefon. O face in stilul lui, „cinstit”, fara sa se ascunda. Braveaza pana in panzele albe, chiar daca stie ca are telefonul ascultat. Convorbirile sale fierbinti au pana la urma si un efect pozitiv. Ajungem sa cunoastem mai bine caracterul inf.ect al catorva dintre cei aflati la celalalt capat al firului. Daca Mititelu a avut iutimea de minte a olteanului ****, Piturca si Dragomir si-au dat arama pe fata. Ceea ce spune Piturca este INADMISIBIL! Ar trebui destituit imediat, fara sa pretinda despagubiri de la FRF. Iar daca Mircea Sandu nu a prevazut in contract o clauza prin care antrenorul Nationalei poate fi destituit din cauza unor abateri morale, atunci trebuie sa-si faca si el bagajele.

Caius Pedagogu  •  20 decembrie 2008, 15:04

A mai observat cineva ca in proprietatile fisierlor pdf in care sunt publicate stenogramele, apare numele lui silviu.bostan, ziarist la evz ??? ***

adi_stelistul  •  20 decembrie 2008, 15:16

Fotbalul la noi mai vine DOAR pe banda de magnetofon . Am numarat tot anul vreo trei partide care sa ne entuziasmeze : Steaua – CFR la inceputul primaverii , Romania – Italia la nationala si Roma – CFR in UCL . Au mai fost cateva bunicele si un ocean de mediocritate in rest .
Despre „valiza” , Steaua si-a legat destinul de Becali . Cu tot ce inseamna asta : un buget mai rasarit decat altii la inceput si tot noroiul de acum . Asta e . Ca stelist , nu mi-as dori ca Steaua sa sufere , dar in orice calitate (de stelist sau simplu cetatean) vreau ca rezolvarea cazului sa se faca potrivit legii , fara a se tine cont de numele implicate . Si asta ar trebui sa faca si FRF , nu doar DNA .

rushdie  •  20 decembrie 2008, 15:24

Haralamb Zinca (?)
Dragi tovarasi nu ati inteles nimic?
Justitia romaneasca buna sau rea poate sa achite pe toti nespalatii in cauza sau sa-i incrimineze in functie de gradul de integritate al juristilor si de nivelul legislatiei actuale.
DAR ASTA NU SCHIMBA NIMIC!
Mizeria, incultura, neobrazarea, prostia si pe scurt nivelul uman al astora e jos/jos/ jos.
Curati sau vinovati tot niste **** raman, asta e.
Noapte buna stelisti , dinamovisti, rapidisti etc. daca e mai important „cu cine tii” decit ce gindesti sincer…si daca pricepi ce se joaca acum.

milici  •  20 decembrie 2008, 16:16

@albu
Te obsedeaza numele meu sovietic n-ai ce face??Ce regula ai citit matale in acest sens cand stimularea pozitiva este acceptata si azi tari din Europa civilizata.Stiu ca trebuia sa te intreb intai daca ai citit ceva in ultimii ani….

borne  •  20 decembrie 2008, 16:35

***

imi spui ce masuri s-au luat impotriva lui gica popescu si a impresarilor in scandalul cu acele comisionae de la bratu si de la alti jucatori..? nu vrei sa imi spui.. ar insemna sa publicati maine..sau in alta zi o stire.. aceea stire sa ia amploare.. si sa nu mai fie jiji in prim plan..

cat despre cazul valiza.. de ce nu faci un pic legatura cu premierea propusa de voi unei nationale de fotbal ? nu este acelasi lucru ? de ce ? ptr. ca voi sunteti ziaristi ?

****

CATALUNYA  •  20 decembrie 2008, 17:35

NU STIU DE CE NU SE IAU MASURILE LEGALE?si ce daca este steaua s-au oierul?.. poate fura?
sincer i-mi este mila de suporteri stelisti ca au un patron ca jijjji .dar poate ca si-l merita.
se vrde ca in CL, nu se poate umbla cu valize,de acea au strans asa de multe puncte.

LEONIDAS6342000  •  20 decembrie 2008, 18:38

SE VA MUSAMALIZA TOTUL ,ATI UITAT JIJI ESTE PRIETENUL LUI BASE TOUL ESTE FOC DE PAIE, DAR ESTE RUSINOS CUM ASA ZISUL CETATEAN AL ROMANIA INJURA O INSTITUTIE A STATULUI SI PE CEI CARE O CONDUC ,RUSINE CELOR CARE CONDUC ACEASTA TARA

citizen  •  20 decembrie 2008, 19:04

@ milici

Nu vreau sa ma lansesz in atacurile mai personale despre cine posteaza sub ce nume si cine-i mai stelist ditre noi. Aceste discutii nu au nimic de-a face cu articolul, care nu este despre mine sau tine.

Ca sa revin:

1. Ai dreptate probail: sunt multe alte cazuri de coruptie/incompetenta/manevre despre care nu stim.
2. Punctul 1. nu il exonereaza pe Becali.

@ Altii: sunt surprins ca nimeni nu mentioneaza o acuzatie de sperjur in cazul asta. Toate povestile despre terenuri de cumparat, etc. au fost clar minciuni. Oare nu au fost facute si sub juramant aceste declaratii? Marturisesc ca nu stiu, daca cineva are idee as aprecia clarificarea.

om  •  21 decembrie 2008, 1:01

suta de mii data la pandurii a fost sponsorizare? scazuta pe cheltuieli? impozitata la pandurii? nu? deci a fost mita piturca e martor ca jiji a zis-o cu gura lui cred ca e evident ca „sponsorizarile” insemnau si noncombat(echipa2) si arbitrii steaua a ajuns aproape ca dinamo forza stiinta

Amintiri  •  21 decembrie 2008, 1:36

Problema este ca DNA reprezinta „pentru unii muma, pentru altii ciuma” si nu e corect. De ce organele abilitate ale statului nu fac publice stenogramele inregistrate cu discutiile conducatorilor dinamovisti, ceferisit si rapidisti de la finalurile ultimelor 3 editii de campionat, atunci cand Steaua juca pe bune meciurile si castiga cu greu acasa, iar altii „premiau” contracandidatele ce veneau in Ghencea?!?

misu  •  21 decembrie 2008, 2:24

** tolontane mai deschide niste anchete:
1 cfr-rapid 1-0, in care sapunaru ne spune inainte de meci ca el isi da autogol numai sa nu ia Steaua titlul
2 dinamo-cfr 1-2, cum au jucat aia de la dinamo, intalnirea borcea-muresan inainte
3 cfr-gloria bistrita 1-0, sabau ne zice la sfarsitul meciului ca asa a vrut el sa foloseasca rezervele
Astea sunt cazuri despre care trebuie sa disutati, aici e coruptie. ***

Zadkielix  •  21 decembrie 2008, 2:48

“Moartea vine pe bandă de magnetofon”.
Ce interesant!
Foarte bine si adevarat scris..
Oare cata pondere din populatie a avut (macar) interesul de a citi tot ceea ce ste „legat” de acest subiect?
Ma consider o persoana curioasa din fire dar si (oarecum) privilegiata ,datorita dumneavoastra mediei sportive si a dv,a ziaristilor profesionisti de sport!
Ce mai!
Ar fi cazul ca la finalizarea acestui scandal, anumiti oameni din presa sa fie recompensati!
Ce ziceti domnule Tolontan? Va numarati printre favoriti?
Eu va sustin si va admir!
Sarbatori cu Lumina, Pace si Iubire!!!

marian t  •  21 decembrie 2008, 10:12

Oare care mai este imaginea fotbalului in tara ?De ce lasam ciobanul sa distruga tot ce e frumos in fotbal,unde ne sunt eroii ,modelele din fotbal.Cumpararea meciurilor este generalizata,in toate ligile se procedeaza asa,cu arbitri ,cu jucatori,conducatori,unde mai este fotbal ,spectacol.Cand vor dispare gigi ,borcea,mitica,mititelu,giovani si toata sleahta lor de nenorociti,poate atunci vom avea iar fotbal adevarat.

marian t  •  21 decembrie 2008, 10:35

ATITUDINE acesta este cuvantul,de ce sa ne mai ducem pe stadioane?sa le lasam goale,nu avem nevoie de circari,ce cauta toti anafabetii si golanii in acest joc minunat?Imagine ,prea mult si in detrimentul celor care iubesc fotbalul.Refuz sa cred ca suntem o tara de neputinciosi si nu reusim sa scapam de hotii astia care rastalmcesc totul.Daca nu sa emigram toti sa fim sclavi E strigator la cer ce se intampla in tara asta.

Dreamer  •  21 decembrie 2008, 10:52

Felicitari pentru articol. Daca stimularea e mita si se poate vorbi despre mita fara mituit sau fara existenta flagrantului ramane de discutat…La fel cum raman de discutat inca doua aspecte:
1. A fost doar telefonul lui Becali urmarit sau si al celorlalti patroni/presedinti/ etc.? Daca da, de ce? Daca nu, sa intelegem ca ceilalti sunt fecioare imaculate?
2. Perioada ascultarii nu coincide cu cea a campaniei electorale pentru locale pe vreun tronson? Daca da…s-ar putea interpreta si altfel…
In alta ordine de idei, daca vor fi luati la bani marunti si cei sunati s-ar putea sa avem un efect de domino(sau de di-na-mo?) in fotbalul romanesc.

mare noroc  •  21 decembrie 2008, 11:53

mai, tolo, mare noroc cu stenogramele astea tocmai acum cand s-a terminat turul si nu prea mergeau lucrurile si nu prea se mai vand ziare si gsptv merge rau si banii pe publicitate nu vin cum se spera etc.
mare noroc…

Vasglo  •  21 decembrie 2008, 13:47

Draga Tolo,
Una din marile probleme ale „justitiei basesciene” este desfasurarea ei in public si nu in cadrul instantei de judecata. Urmariti ce s-a intamplat in ultimii ani (Petromidia, Rafo, Caltabosul, Valiza etc..)si vedeti ca am dreptate. Inculpatii sunt mai intai supusi oprobiului public si apoi judecatii instantei. Cum mai poate o instanta sa judece corect cazul Valiza, cand deja toata media a dat deja verdictul: vinovat. Sunt convins ca dosarul nu ajunsese la instanta cind DNA-ul l-a si trimis spre publicare trusturilor media. Asta dovedeste cat de slab este acest DNA, mizeaza pe emotia populara si nu pe profesionalismul sau. Daca era sigur pe dovezile de vinovatie prezentate, ce nevoie mai avea sa faca tot acest tamtam in presa? Nu putea sa comunice sec in media ca dosarul a fost finalizat si trimis instantei? De aceea, pana acum nu stiu daca vreunul din marile cazuri de coruptie trimise in judecata de DNA au fost si confirmate in instanta. Se practica un joc foarte periculos. Daca instanta il gaseste pe Becali nevinovat, ceea ce se va si intampla (coruptia in mediul privat este altfel tratata in legislatia europeana fata de coruptia din mediul public, patronul celui corupt trebuie sa se sesizeze daca e lezat), toata lumea va striga ca justitia e corupta, desi judecatorii au aplica corect legea. Daca se va intampla asa, vor fi indreptatiti cei ce sustin ca actualul DNA e mai mult un instrument politic, care prin relatia speciala pe care o are cu media prefera judecata publica? Aveti grija, dragi ziaristi, ca faceti un joc foarte periculos si profund daunator justitiei romane.

milici  •  21 decembrie 2008, 14:24

@citizen
Amice pana una alta lucrezzi sub anonimat.Eu nu sunt stelist , eu tin cu Poli Timisoara.
Raspunzi la ce-ti convine desi eu te-am servit pe puncte ca la scoala.
Blaturi adevarate , meciuri trantite au existat in mod clar;e clar ca DNA-ul a ascultat telefoanele si i-a monitorizat pe insi gen Borcea , Copos ,clujeni; in consecinta cunosc absolut toate blaturile;de ce le-au neglijat si au lasat sa transpire o singura stenograma?Oare obtinerea acestei stenograme nu e un caz de coruptie adevarata?
De ce citizenii (stelisti!!!)au acces, comenteaza si infiereaza doar ce li se serveste sub nas de catre organe provenite de pe vremuri in corelatie cu ziaristii?
Valiza nu a influentat in nici un fel clasamentul final , matale te faci ca nu observi alte meciuri care ar fi dus la alt clasament.
Daca vrei neaparat sa ceri condamnarea lui Gigi iti mai dau eu niste ponturi: atitudinea anti maghiara , mituirea alegatorilor etc.
Baga-i niste acuzari oficiale ca ai credibilitate esti stelist…

V  •  24 decembrie 2008, 9:15

Tolo, esti citit, dar prea subtil, nu stiu cati dintre cititorii tai au citit romanul respectiv, unul bun de altfel de dinainte de ’89.