Amintirea anului

cp_9302.jpgArticol despre un om pe care lumina scenei l-a ocolit

luni, 22 decembrie 2008, 11:37

cp_9302.jpgArticol despre un om pe care lumina scenei l-a ocolit

O propunere. Nu e jucător, nu e antrenor, iar stenogramele convorbirilor sale telefonice ar adormi pe toată lumea. Vorbeşte despre aminoacizi şi despre durere. Despre medicamente şi despre momentele de dincolo de cortină. Şi despre cărţi, care nu-i lipsesc în bagaje.

Omul anului îl stabiliţi dumneavoastră, cu toţii, în Superlativele Gazetei. Ritualul curge de 42 de ani şi nimeni nu-l poate opri. Cînd va dispărea cuvîntul scris pe hîrtie, se va muta pe net şi, apoi, cînd nu va mai fi curent pe lume, se va găsi cineva să mîzgălească pe un perete, cu grafitti, numele celor mai buni.

Nu e, aşadar, omul numărul 1 al lui 2008. Dar e o amintire. O amintire cu un bărbat de 72 de ani, pe un hol din Beijing, unde lumea înnebunise. Alina Dumitru devenise campioană olimpică la judo şi televiziunie japoneze nu-şi reveneau din şoc, pentru că românca o învinsese pe Tani Ryoko, eroul naţional.

Bărbatul care o aştepta pe hol era doctorul Nicolae Ploeşteanu. Tresărea din cînd în cînd şi aştepta să se încheie festivitatea de premiere şi conferinţa de presă ca s-o ducă pe Alina la controlul doping. Epitetele curgeau pe net, noi învăţam din mers numele procedeelor din judo, iar bărbatul înclina uşor bărbia şi spunea: „Sîntem tîmpiţi dacă credem că sportul de performanţă e altceva decît chin!”.

După trei sferturi de oră, în care a rămas în picioare în mijlocul febrilităţii generale, orientat parcă de un giroscop invizibil, bărbatul o vede pe Alina ieşind. Fata nu-l zăreşte, pentru că lumina reflectoarelor tv nu ajunge pînă la el, dar îl amuşinează pur şi simplu, aşa cum fac puii de căţel cînd îşi caută febrili mama. Alina se cuibăreşte pentru cîteva clipe în braţele sale.

Omul o ia de mînă şi pleacă amîndoi pe un hol lung, lung, cu rumoarea estompîndu-se în urmă, ca o postfaţă modestă şi zîmbitoare a istoriei.


Comentarii (40)Adaugă comentariu

m  •  23 decembrie 2008, 1:32

foarte frumos

marius sev  •  23 decembrie 2008, 1:33

sportul inseamna si astfel de oameni!Anonimi,sirguinciosi, devotati si care nu-si clameaza priceperea pe toate zidurile. Din pacate nu prea mai are cui sa-i predea stafeta.Colegii sunt ocupati sa faca pe „asistentele” prin vest.E adevarat:pe bani mai multi.

rgb  •  23 decembrie 2008, 1:35

super medic! de peste 40 ani dedicat sportului!

Bogdan Anderko  •  23 decembrie 2008, 7:43

ce amintiri si ce oameni!

cePanaMea.ro » Blog Archive » Ce mai scrie presa  •  23 decembrie 2008, 7:58

[…] Amintirea anului. Articol despre un om pe care lumina scenei l-a ocolit (Gazeta Sporturilor) […]

Bogdan  •  23 decembrie 2008, 8:25

Parerea mea este ca astfel de povesti simple, fara inceput si fara sfarsit, cu o doza imperceptibila – din pacate – de senzational, care scot la iveala esenta umanitatii, spiritul altruist care ar trebui sa ne caracterizeze pe toti, ar trebui sa inunde massmedia.
Nu porcariile seci, dar spumoase care te seaca de orice urma de umnitate.
Bravo domnule Tolontan. Sa-ti dea Dumnezeu sanatate si puterea de a continua pe linia asta. Respect!

dr. jivago  •  23 decembrie 2008, 9:03

marele ziarist de opinie, tolontan, ne mai vira pe git un articol, abureala, special de sarbatori…acum, cind fotbalul, plesneste din toate incheieturile, de mizeria adunata ani de-a rindul.tolontan, se retrage discret…acum, daca ai vocatie de mare formator de opinie ar trebui sa-l intrebi pe omul cu freza perfecta, recte lupescu, de ce s-a retras de la dinamo? ACUM RADOI, UN MARE CARACTER, AR TREBUI AJUTAT, INCURAJAT sa spuna, cu probe,dar e greu, ce stie despre puroaiele care ucid fotbalul romanesc.Dar mafiotii din fotbalul nostru: jiji becali,borcea, copos,prunea, verii, trebuie sa aiba liniste, sa aiba somnul binefacator de sarbatori. ca sa se poata pregati ptr. noul an.***

mda  •  23 decembrie 2008, 9:18

se prea poate! ca el sunt multi!
dar nu am inteles ce face!
din articol nu rezulta nimic, sincer!

ion  •  23 decembrie 2008, 9:42

-****

Foarte frumos

Roman tamp  •  23 decembrie 2008, 10:05

Intr-o media asurzitoare de grohaiturile „marilor caractere” din fotbalul romanesc (aici imi permit sa-l includ si pe Radoi-nu ca-s eu dinamovist) n-are cum sa iasa in evidenta un asemenea personaj.Macar de sarbatori ii suntem datori un gand bun.

Coss  •  23 decembrie 2008, 10:20

Caricaturilor, nu ati inteles? E vorba despre una din imaginile care i-au ramas intiparite in creier omului. Daca nu pe blog atunci unde sa scrie despre ele?

GabiKoreanu  •  23 decembrie 2008, 11:42

“Sîntem tîmpiţi dacă credem că sportul de performanţă e altceva decît chin!” sau altfel spus:
„Cine crede ca sportul profesionist inseamna cura de sanatate, e cazut in cap” – pag. 62 din „Inimi la Beijing”.

Un articol bine plasat, care incearca sa completeze capitolul din cartea sus-amintita.

Catalin,
Oare nu era mai bine ca aceste pasaje sa le gasim in „Inimi la Beijing”?
Nu am lecturat complet cartea, insa imi lasa impresia ca, desi e bine scrisa, parca e intr-o forma prescurtata.
E oricum un inceput, asa ca sper sa nu vi se „urce la cap” si sa va stimuleze spre mai bine 🙂

Sara  •  23 decembrie 2008, 13:08

Alina Dumitru e un inger de fata.
Oameni ca dr.Nicolae Ploeşteanu sunt multi in sportul romanesc carora le datoram o mare parte din succesele sportivilor nostrii.
Dar oare noi romanii meritam acesti oameni?
O alta mare valoare a sportului romanesc, Mircea Lucescu, a facut zilele trecute o declaratie terifianta, care m-a facut sa plang si pe care nu o pot scoate din cap.
„NU MAI VIN IN ROMANIA PENTRU CA AS FI INJURAT SI SCUIPAT PE ORICE STADION”.

Doctorul  •  23 decembrie 2008, 13:31

„se va găsi cineva să mîzgălească pe un perete, cu grafitti, numele celor mai buni.”

Despre Graffiti urmeaza sa scriu eu pe MYSPORT. In ianuarie.

Stii ca , nebunii schimba lumea, nu oamenii normali. Acesti oameni care stau in spatele performantelor unor sportivi. Care ii vad crescand si deopotriva, cresc odata cu ei, acestia sunt niste oameni normali, care cred in nebunia lor. O nebunie frumoasa, care ne provoaca emotii si trezeste in noi, „mandria de a fi roman”. Sportul ne-a mai ramas, dar vine criza si ramanem si fara sport.

Peace

Me and Bro  •  23 decembrie 2008, 14:26

In spatele performantei stau ore intregi de antrenamente, sacrificii imense si copilarie pierduta 🙂

EoliThic  •  23 decembrie 2008, 14:42

Frumos.. in spatele fiecarui sportiv genial sta un astfel de om

tv  •  23 decembrie 2008, 15:04

Pentru ca reusiti sa observati si sa prezentati oameni,caractere si modele, dincolo de suprafata evenimentului sportiv – social; felicitari si multumiri pentru calitatea articolelor scrise in 2008, urari de bine, noi impliniri si satisfactii pntru dumneavoastra, colectivul gsp si …cititori !

marian  •  23 decembrie 2008, 15:53

Da, doctorul Ploiesteanu merita aceste randuri. Am avut placerea de a-l cunoaste personal intr-unul dintre numeroasele cantonamente istovitoare ale luptatorilor in Poiana si apoi am mai schimbat e cateva ori vorbe… M-a fermecat cu vorba sa, cu pasiunea pentru sah, cu mintea tanara desi mi-ar putea fi cu usurinta bunic. Si ar mai trebui studiat un lucru: nu bag mana in foc, dar s-ar putea sa fie romanul cu cele mai multe participari la JO la activ. El sau Topescu? Nu sunt sigur…

Doctorul  •  23 decembrie 2008, 16:53

@marian

Eu am zis ca nu le merita? M-ai inteles gresit. Stiu foarte bine ce inseamna sportul de performanta. Viata m-a dus pentru cateva luni la Centrul de la Deva. Ca pacient. Sa vezi acolo munca. Da si dictatura.E inuman sa stai acolo.

Probabil asa se obtin performantele. Personal eu vad altfel lucrurile.

Peace

supertuxy  •  23 decembrie 2008, 19:00

„Sîntem tîmpiţi dacă credem că sportul de performanţă e altceva decît chin!”

O fraza spusa cu acrimea unui om in varsta.

mircea  •  23 decembrie 2008, 23:28

Frumos, Catalin. Daca ai putea sa faci ceva sa mai reduci promovarea sinistrilor Becali, Turcu. Borcea, Dragomir te-as aprecia mult.
Dar ce sa-i faci, capitalismul, cererea publicului, nu suntem noi eroi, nu schimbam noi lumea, stim stim.

lucian  •  24 decembrie 2008, 1:33

bravo tolo…bravo…foarte bun articolul…asa trebuie sa facem, sa aratam si oamenii din umbra, oamenii care stau departe de ochii lumii, dar care trudesc pt aceste performante si care de cele mai multe ori nu sunt apreciati la adevarata valoare…

Zadkielix  •  24 decembrie 2008, 1:43

cat de elocvent! Cat de adevarat poate parea sacrificiul, munca depusa in toate conditiile!
Cat de modest poate sa fie omul acesta! Cata durere poate sa trezeasca acea fraza rostita cu intelepciunea unui hatru…”Sîntem tîmpiţi dacă credem că sportul de performanţă e altceva decît chin!”

BABILONUL IMOBILIAR  •  24 decembrie 2008, 4:31

Astfel de oameni MERITA !!! ]
Si sunt multi, dle Tolontan, inclusiv in lumea sportului, care realizeaza performanta desi conditiile nu le sunt deloc prielnice…

Gogu  •  24 decembrie 2008, 5:26

Toata admiratia mea pentru acest dl. doctor si sportiva lui!
***

alk  •  24 decembrie 2008, 12:14

Craciun Fericit Catalin!

Alinush  •  24 decembrie 2008, 13:58

Din pacate toate astea vor fi uitate

Laurean  •  24 decembrie 2008, 14:27

Se spune ca ultima impresie conteaza! Si „ultima impresie” am trait/o azi cind am lecturat site/ul GSP – lipsa acestui individ care de ani buni ne/a minjit cu zoaiele lui, Becali! Iar satisfactia e implinita citind despre oameni care iubesc sportul cu intreaga fiinta – nu neaparat fotbalul – si care traiesc pentru sport. Acum, in asteptarea Nasterii Domnului nostru, Iisus Hristos va doresc tot binele din lume, dumneavoastra si celor pe care/i conduceti, dar si tuturor celor care iubesc sportul – si fotbalul – cu ADEVARAT. Va doresc fericire si bucurii alaturi de cei dragi si apropiati. La multi ani!

Dinny  •  24 decembrie 2008, 21:57

Numai pentru neavizati ,asemenea oameni sunt niste descoperiri ale presei…ei au existat dintotdeauna si numai cine n-a facut sport sau n-are imaginatie,va fi „atins” de asemenea articole…si-n plus astea erau spectaculoase pe vremea lui Ioan Chirila,al carui stil l-ai copiat(de acesta data) in proportie de 100%..
Altfel :CINSTE truditorilor din spatele cortinei…fara ei nu se poate ajunge in VARF.

un om  •  25 decembrie 2008, 3:12

Daca mai scrieti astfel de articole promit ca voi reincepe iar sa cumpar ziarul dvs.

dez  •  25 decembrie 2008, 11:51

Scrii din ce in ce mai bine.Felicitari pentru acest articol.Din pacate pentru noi,sportivi ca Alina sint foarte rari la noi in tara .
Oare la citi privitori ,ca mine, le-a trecut prin cap ca la aceasta mare performanta a avut un rol decisiv si medicul echipei?

Iulian  •  25 decembrie 2008, 11:56

Uite, asta a fost primul articol citit de Craciun (cam tarziu!) si chiar e superb!
Felicitari si Craciun fericit!

Ilarion Dumitru  •  25 decembrie 2008, 13:18

numai un OM putea scrie asa ceva. Un craciun fericit si multa sanatate!

explorish  •  25 decembrie 2008, 17:57

frumos. am citit prima treime din cartea cu beijingu aseara. azi cred ca o termin. e exceptionala, mai vrem :).

adipunker80  •  25 decembrie 2008, 18:42

pe oamenii din umbra nu ii vede nimeni, de oamenii astia ar trebui sa vorbim in fiecare zi nu de altii,stim noi care!!!

Chat Noir  •  26 decembrie 2008, 9:03

La multi ani Cataline !

www.findhost32.com  •  26 decembrie 2008, 9:22

eu am amintiri mai placute decat aia.
Oricum e una buna pentru tot anul

alin  •  26 decembrie 2008, 18:30

pacat 🙁

ioo  •  27 decembrie 2008, 0:06

Frumos ! Iarasi BRAVO ! Iti doresc un an nou cu cat mai multe articole de acest gen ! Multa sanatate !

dan tm  •  27 decembrie 2008, 11:39

minunat! bravo!sarbatori fericite!