Liga Cutiilor Poştale

Degeaba se laudă echipele de top că vor cîştiga campionatul! Altele sînt mai tari decît ele

marți, 6 ianuarie 2009, 11:50

Degeaba se laudă echipele de top că vor cîştiga campionatul! Altele sînt mai tari decît ele

Cine ia titlul? Steaua zice că ea. Dinamo e sigură şi a rezervat deja dejunul pe 28 august, la somptuosul Grimaldi Forum din Monte Carlo. Unde se trage Liga.

CFR tace şi face, formula sa cîştigătoare.

Rapid nici nu tace şi nici nu face, dar performanţele din Grant au sărit cînd nimeni nu se aştepta.

De fapt, nici una dintre echipe n-are nici o şansă. Serios! Toate formaţiile se vor împrăştia ca porumbeii în căutarea miezului de pîine cînd vor apărea autenticii granzi ai campionatului. PHOENIX BV, firmă înregistrată în Olanda, se comportă ca proprietara celor mai mulţi fotbalişti români din lotul de 12 transferuri anchetate de DNA. Prin ea au trecut de patru ori mai mulţi bani decît pe la cluburi. Asta afacere! Asta echipă! Vă daţi seama că  PHOENIX BV e cel mai bogat club din România?

Liga lui Dragomir, care se arată tot mai indignat de dezvăluirile presei şi de dosarele DNA, ar putea să reprogrameze returul. Vom avea un turneu play off şi un turneu off shore.

Supertensiune! Derbyul STAR ADVISORS – PYRALIS INVESTIMENT BV va face un rating nemaivăzut. Mai greu de scris pe ecran va fi numele unei alte echipe de top, BEDRJFKUNSIG ADVISEBUREAU. Pare un soi de experiment etimologic, derulat de o maimuţă îmbătată şi urcată pe tastatură. Comentatorii tv vor avea de furcă!

Din cele 11 milioane de dolari din eşantionul investigat, aproape toţi banii au trecut prin aceste firme cutii poştale. La cluburile care joacă în Liga 1 au ajuns foarte puţini. E timpul să se facă lumină. Hai, băieţii! Hai, INTERMARK INTERNATIONAL!


Comentarii (26)Adaugă comentariu

dinamo boy  •  7 ianuarie 2009, 0:37

de aceea il iubesc eu pe Borcea!…a scos bani din buzunarul stang si i-a bagat in buzunarul drept…lasati-ne sa ne pregatim de SAMPIONS LIG!

BABILONUL IMOBILIAR  •  7 ianuarie 2009, 1:45

Pai…, de unde bani de…Pipera, de praduieli imobiliare pe la Constanta…, de invarteli si „non-tva” (Gica Popescu, singurul ciorditor ce a catadicsit sa achite…, asta pentru ca a fost dovedit de presa; infractiunea in sine…?), de unde de lux si superlux, de ceasuri de 18.000 EUR, Dubai, insule…, vile, hoteluri, huzur s.a.m.d.?!

Nu e exclus ca, la anu’…, sa fie una-doua…si fara cutii postale, si fara patronat (sau, ma rog, mai… 🙂 ).
Stie cineva de ce au venit Copos sau Becali sau Borcea sau…la „capitaliste”? Din „dragoste” de fotbal sau de echipe? Haida, de!

Au venit…pentru VENIT!
PS: stim toti. Si ei. Si DNA. Si…altii.

tipografie brasov  •  7 ianuarie 2009, 9:06

eu nici n-am auzit de echipa asta:(

yhy  •  7 ianuarie 2009, 9:06

oare de ce na intrebam cum se face ca dinamo e zero pe plan international ? pt ca e pe primul loc la capitolul coruptie !!

macaroni  •  7 ianuarie 2009, 9:42

E trist ca se fura pe toate fronturile ,cum se spune.In sanatate, invatamant, la magazine, la circulatie, la pensie, la finante, si acum surpriza cele mai tari furturi la sport.Pai cum invatam copii nostri; in corp sanatos minte sanatoasa; s-au in corp corupt minte diabolica ,pentru afaceri necurate’?????

Ovidiu Miron  •  7 ianuarie 2009, 9:51

Bun, acesti indivizi au incalcat legea in mod grosolan. Au intrat cu bocancii peste interesul propriului club si au scuipat in fata atasamentul suporterilor.

Mitica Dragomir-Corleone este scandalizat dintotdeauna. Anul trecut i-ai raspuns foarte bine ca vei pleca de la Gazeta atunci cand ziarul va pierde bani. Dar institutia pe care o conduce nu mai e(a fost vreodata?) nici profitabila, nici credibila.

Nasul Sandu tocmai s-a intors din concediul petrecut cu Nicu Gheara.

Asta e fotbalul nostru. Astia sunt oamenii care au putere de decizie. Judecatorii ori isi fac datoria si ii baga dupa gratii, ori sa ne lase in pace pentru totdeauna.

Vorba lui Dorin Goian, ne-am saturat de vrajeala!

alk  •  7 ianuarie 2009, 10:07

Bun titlu. Bun articol… Crud si amar adevar.

Red  •  7 ianuarie 2009, 10:26

BV in Olanda e un fel de SRL. Poate o sa aflam intr-o zi si cine sint actionarii.
Totusi, toata lumea „buna” foloseste expresia liga lui Mitica, nicidecum liga lui Dragomir alias oracol de Balcesti.

Paul  •  7 ianuarie 2009, 11:23

Stimate Catalin Tolontan, te mira aceasta stare de fapt? Prin tot ceea ce a facut „o anumita parte a presei”, presa care include si actuala echipa a GSP indiferent de numele sub care a fiintat, nu a facut decat sa promoveze si sa intretina un fenomen – fotbalul romanesc – gaunos, corupt, lipsit de cele mai elementare reguli de bun simt, etc, etc. Ati promovat si promovati „modele” de oameni care ar face bine societatii doar daca ar fi inchisi si pomeniti numai in rechizitorii. V-ati laudat ca datorita voua a disparut „cooperativa” iar campionatul e mai curat. Acum, dupa interminabile „butoane”, „valize” si „stenograme” chiar crezi ca fotbalul nostru e mai curat? Te inseli amarnic! Mizele de azi sunt mult mai mari iar, prin comparatie, „cooperativa” de odinioara apare acum doar ca o mica asociatie non-profit. Ati infiintat un post TV care nu face decat sa disece si sa reia la nesfarsit declaratii, zvonuri si can-can-uri dintr-o lume bolnava dar platita regeste. Si asta in timp ce in tara si in lume se desfasoara competitii sportive adevarate cu sportivi adevarati.
Nu aveti niciodata loc pentru cei care chiar intretin spiritul SPORTULUI. Ii descoperiti doar dupa ce iau o medalie de aur la Olimpiada… Sa nu crezi ca am fost sau sunt vreun jucator de badminton sau oina. Nu. Sunt pasionat in principal de fotbal dar nu numai de fotbal. Iar de fotbalul romanesc al ultimilor ani nici nu vreau sa mai aud…

Cătălin Tolontan  •  7 ianuarie 2009, 12:09

dinamo boy: da, corect, numai ca buzunarul sting era al lui dinamo si cel drept, al lui 🙂

Cătălin Tolontan  •  7 ianuarie 2009, 12:10

paul: ai un fel ciudat de a pune problema. Pentru tine, faptul ca am scris aproape 20 de ani despre blaturi si despre sforarii lor inseamna ca i-am promovat! Nu noi ne-am laudat ca am contribuit la desfiintarea cooperativei. Au spus-o Hagi, petrescu, Popescu… niste baieti acolo si ei

james crissilv  •  7 ianuarie 2009, 12:25

La multi ani de Sfantul Ioan.
O zi minunata iti doresc

pefuga  •  7 ianuarie 2009, 13:13

Gandindu-ma la firmele off shore si la paradisurile fiscale, de prin tot felul de tari exotice ( Ins Cayman, Andora,Monaco, Antilele Olandeze, rep Dominicana, Singapore, etc) mi-a picat fisa si am realizat instant cum se explica performatele celor de la Anarthosis Famagusta. Ei nu trebuie sa mai plimbe banii prin alte tari, Cipru fiind el insusi un paradis fiscal!

vio  •  7 ianuarie 2009, 13:17

complicat articol…de inteles, ma refer..chiar trebuie sa-l confuzezi asa?

chelbea  •  7 ianuarie 2009, 14:01

In romania toti ce omoara un om scapa cu suspendare, unii mai declara pe deasupra ca daca au omorat un om nu e mare rau, si tot scapa .. tu crezi ca se va face ceva in privinta acestor lucruri ?

medicultau  •  7 ianuarie 2009, 15:39

ar fi bine sa imite ma multi exemplele bune din fotbal …
mai putine povesti si mai multa calitate

DNA Cluj  •  7 ianuarie 2009, 15:40

Din pacate nu putem inca dovedi si cati bani a luat Dragomir de la fratii becali…

Paul  •  7 ianuarie 2009, 15:52

Catalin, doar intamplarea, generata totusi de tema articolului “Liga cutiilor postale|”, m-a facut sa scriu textul de mai jos pe blog-ul tau. Ar fi fost mai potrivit ca randurile mele sa apara pe blog-urile multor alti colegi de-ai tai din media, cei cu intrebari de genul “are X fata de campioana?” sau a celora care se intreaba, pe parcursul unei emisiuni intregi, cum o sa conduca telefonic pe CFR Cluj un Dushan Uhrin jr. in timp ce tatal sau – un Dushan Uhrin sr. (vice campion european cu Cehia) va sta pe banca…
In mod particular iti apreciez atat scrisul cat si discursul iar cititul Gazetei Sporturilor incepe pentru mine cu articolul tau. Esti insa redactor sef, formator de opinie si, vrand-nevrand, purtator de responsabilitati.
Faptul ca scrieti (si) despre neregulile din fotbal este laudabil dar din pacate promovati (voi, ca trust media) prea mult fotbalul tabloidizat si prea putin SPORT.
Iar cu desfiintarea “cooperativei” am fost de acord. Numai ca a aparut in locul ei o “multinationala corporatista”.
Cu stima.

Nane_Orsova  •  7 ianuarie 2009, 17:31

Steaua v-a lua campionatul 😉

codrinmc  •  7 ianuarie 2009, 19:29

CFR-ul si Dinamo se anunta favorite certe, in conditiile in care Steaua si Rapid nu par sa se gandeasca la intariri, iar Timisoara este abia la inceput de drum

Brigate Rossonere  •  7 ianuarie 2009, 20:21

Bun articol. Dar din pacate, stim cu totii ca din echipa „fantastica” nu va face nimeni puscarie, pentru ca nimeni nu e vinovat in tara asta. Iar Becali, Borcea sau Copos nu vor fi achitati de Tribunalul Plopeni, ci tocmai de Inalta Curte de Casatie, care cica ar fi instanta suprema. Propun un complet de judecata format din judecatorii Elena Turcu din Dambovita, Marin Covei din Craiova si Adrian Cocoana din Timisoara. A ajuns sa nu ne mai mire nimic intr-o tara in care poti sa furi si sa omori nestingherit…

t.b.  •  7 ianuarie 2009, 23:20

Despre Steaua toti cei de la federatie au sarit ca trebuie retrogadata in B pt. cazul cu valiza care mai mult nu este de domeniul sportului si este un caz civil!!!!!!! Steaua nu trebuie sanctionata pentru ca nici nu este mita!!!!
Dar federatia nu spune nimic de aceste tunuri de la dinamo,ba chiar incearca sa acopere !!!!
Domnilor cu Lupescu si Prunea la federatie deja se vad iar anii 80`cand dinamo era ajutata!!!!!

romania inedit  •  8 ianuarie 2009, 0:39

Eu de abia astept sa inceapa sa se miste lucrurile , iar cei care au sifonat banii din fotbal sa ajunga la puscarie si sa dea si banii inapoi !
Nu cred ca Mircea Sandu nu stia cum merge treaba !
Daca nu erau ziaristii sportivi , acum aveam parte de meciuri trucate pe banda rulanta !

mike  •  8 ianuarie 2009, 1:39

vreau timisoara sa ia titlu