Nu mă încurca, Gigi!

Unde are dreptate şi unde nu are dreptate Lăcătuş

vineri, 9 ianuarie 2009, 12:46

Unde are dreptate şi unde nu are dreptate Lăcătuş

Lăcătuş vrea un atacant. Becali nu-i dă, dar îi ia unul. Pe Neaga. Ce-aţi face în locul antrenorului?

Răspuns greşit! Cei care aţi răspuns că aţi demisiona, aţi reacţionat instinctiv. Nu aşa merg lucrurile.

La fel se întîmplă şi la Dinamo. Rednic cere, acţionarii îi arată extrasul de cont. Ridică din umeri.
Există situaţii în care lucrezi cu ceea ce ai. Pur şi simplu, după ani în care au cumpărat, bine sau rău, cum a ştiut fiecare, patronii se întorc către antrenori şi le spun: „Faceţi-vă treaba!”.

Nu trebuie să-i simpatizezi pe Borcea şi pe Becali, cine poate?, ca să recunoşti că au dreptate. În acest moment, a sunat ora tehnicienilor lucizi şi cu o propulsie internă serioasă. O singură clauză nescrisă ar trebui să-şi negocieze Lăcătuş urgent: dacă tot îmi cer să mă descurc, nu mă încurca! Lasă-mă să gîndesc eu, să-mi motivez echipa cum pot şi să-mi selectez primul 11 după instinctul şi observaţiile proprii. Deja răspund de prea multe ca să mai pot risca. Altfel, numele meu, Lăcătuş, se transformă dintr-un mit într-o telenovelă.

Mai e ceva de zis. Supus în ultimele zile presiunii corporatiste cluburi-antrenori-impresari, care doresc aceeaşi vraişte de pînă acum în contracte, un om a avut o atitudine verticală. Chiar dacă nu va reuşi să păstreze regula, numele lui merită pomenit: Mircea Rădulescu.


Comentarii (64)Adaugă comentariu

george  •  10 ianuarie 2009, 11:54

de ochirosii,bicfalvi si tudose nu zice nimeni nimic: parerea mea este ca ochirosii este unul dintre cei mai buni mijlocasi de banda dreapta din tara si totusi a fost mai folosit petarda de toja acolo!
Lacatus sau oricare este antrenor la steaua ar trebuii sa mizeze pe tineri: hagi incepuse sa o faca dar din pacate nu a fost lasat sa isi termine treaba de catre cioban

papanas  •  10 ianuarie 2009, 12:07

Catalin,da asa este,miza poate fi pe tehnicienii priceputi,ai dreptate! Am ,totusi o mica prbl:nu-i mai spuneti Dom Profesor lui Radulescu,ca ne umplem de ridicol; stiu ca fotbalul n-a fost predat la universitati,dar,parca si ,,Magiun” nimereste mai bine limba romana!Iar ca antrenor….cred ca si la piata ii dadea Lucescu indicatii…Vai,el poate da licenta ,,Sto” !!!!!

Mircea  •  10 ianuarie 2009, 13:08

51. george :”antrenor la steaua ar trebuii”
49. arh. Gheorghe Petresciu (arhitect?!):” Eu cred ca Lacatus va stii”
44. kelu :” pe Badea nu-l vom folosii ”

La asa fotbal, asa limba romana!

dark  •  10 ianuarie 2009, 13:13

pt anti gsp

mai schimba placa frate ,ca s-a zgaraiat.LA toate articolele te-ai gasit tu marele destept sa postezi acelasi lucru.Du-te frate si munceste si lasa pe altii sa posteze.Nu iti dai sema cat esti de penibil cu „copy-paste”?

Milea  •  10 ianuarie 2009, 13:32

D-le Tolontan,sant stelist dar nu admirator al omului Becali.Trebuie sa recunosc ca masurile de excludere a unor jucatori plafonati,irascibili si care nu-si apara culorile clubului sant necesare.Presedintele Argaseala si Lacatus trebuie sa faca aceasta miscare ingrata fata de jucatorii ce trebuie exclusi ,sa le gaseasca echipe si sa nu lase doar pe umerii lui Becali aceasta treaba grea.Acesti doi conducatori ai Stelei trebuie sa inteleaga ca scopul lor este de a face performanta si nu protectie sindicala.Ma astept in viitor la Lacatus sa-si ia rolul de antrenor mai in serios si sa nu fie doar cel care cere jucatori ,Lacatus trebuie sa faca dovada ca stie sa scape de plafonati si de ceicu care nu se intelege pentru a face loc tinerilor de certa valoare.Noi suporterii trbuie sa-i plangem pe Radoi ,Goian,Ogararu si alte valori care prin plecarea lor scad valoarea echipei si nu pe cei care atunci cand sant in echipa nu reusesc sa te convinga ca pot juca la nivelul Stelei.Acum vreau sa-l vad pe Lacatus ce antrenor e.

sorinb  •  10 ianuarie 2009, 15:19

cristi, gigi şi georgică nu vor avea niciodată dreptate pentru că nu cunosc conceptul. cât despre lăcătuş, păcat că nu face scandal. mie nu îmi place scandalul, însă un antrenor ar trbui să îşi aprere în primul rând poziţia în club. de ex. nu îmi dai bani, nu prindem locul şase! sau nu mă laşi să fac echipa, ne paşte retrogradarea! nu înţeleg de ce sunt antrenorii atât de fătălăi şi la lăcătuş chiar nu mă aşteptam. fiara conducea vestiarul stelei cu o mâna de fier pe vremea când era jucător, iar acum e un miel care face ce zice acel mirel. îşi merită soarta!

redandblue  •  10 ianuarie 2009, 19:30

nu prea sunt de acor cu aceasta regula , ca antrenorii ce sunt demisi sa nu mai poata antrena in acelasi sezon o alta echipa din aceiasi liga , dar cei care isi dau demisia de la un club sa nu mai poata antrena sunt de acord

Stelu  •  10 ianuarie 2009, 21:27

Cataline las-o moarta cu Radulescu !
Credeam ca esti un tip prea inteligent ca sa ajungi sa lauzi un semidoct care faulteaza limba romana la fiecare propozitie si care se polarizeaza dupa cum bate vantul.

alen  •  10 ianuarie 2009, 23:01

aceasta regula e controversata. pana la urma daca esti demis cum de nu mai ai dreptul sa te mai angajezi in sezonul respectiv

daca uhrin de ex, ar rata contractul cu cfr cluj, sa zicem, din cauza acestei reguli si ar da in judecata FRF la institutile europene abilitate pe dretul la munca, FRF ar fi buna de plata..

cine ar scoate banu’? mult laudatu domn radulescu?

si pe urma, cum poti sa lauzi un individ depasit ca radulescu care sustine ca-i va intreba pe jucatori cine-i antreneaza sau ca se va vedea daca la antrenamente uhrin va da sfaturi tehinice!??

ca si in alte ocazii radulescu ne copleseste prin ineptiile lui.

ion-savu  •  11 ianuarie 2009, 16:02

da a aratat neaga ca e fotbalist bun shi serios? Nu!Atunci poate va arata la alta echipa.

NAGHI VALENTIN  •  11 ianuarie 2009, 16:07

Sint un fan al fotbalistului LACATUS dar cea ce-i permite acum patronului ma dezamageste.Sigur va iesi foarte sifonat{la imagine}din acest joc.PACAT PTR. EL.

tavi  •  11 ianuarie 2009, 16:29

***
@tolo
Daca domnii Radulescu& Co ar gandi putin inainte de a vota aceste regulamente idioate, nu ar mai ajunge in situatia de a-si demonstra „verticalitatea” prin consecventza in prostie. Dumneavoastra nu a-ti sesizat acest aspect in articolul de mai sus, dar nutresc speranta ca, intr-un viitor articol, va veti reanaliza acest punct de vedere. Revenind la FRF, LPF si celelalte organizatii din conducerea fotbalului romanesc, acestea au facut o regula ***, care este evident ca nici nu functioneaza nici nu se aplica. Ar fi mai corect din partea lor sa o schimbe. Nu de alta, dar daca persevereaza in prostie se pot alege cu procese pe care au sanse mari sa le piarda. Daca insa, acesti domni ar fi si cu ei la fel de severi pe cat sunt cu cei din jur, si-ar asuma responsabilitatea pentru prostiile spuse si s-ar retrage atunci cand incompetentza le-ar fi demonstrata.
Iata insa ca, nici nu s-a terminat scandalul antrenorilor si domnul Lupescu este pe punctul de a genera unul si mai mare, cel al patronilor/jucatorilor carora dintr-o data li se impune ce si cat sa puna in contracte omorand in acest mod orice urma de speranta ca vreo echipa din liga1 ar putea ajunge vreodata undeva in Europa. Alt „puiutz de comunist”…
I-as pune domnului Lupescu, doua intrebari:
1. Va mai avea Steaua in cinci ani de acum, vreo sansa in fata celor de la Dinamo Kiev, daca legea/regula propusa de domnia sa se aplica? Personal cred ca nu. De Fiorentina, Inter etc nici nu are rost sa mai vorbim.
2.Un rol important in cresterea fotbalului romanesc, la nivel de echipe de club l-a avut cu siguranta importul de jucatori straini, care odata cu profesionalismul au adus in tara si amenintarea fata de jucatorul roman ce se credea vedeta, si care dintr-o data a inceput sa se simta inlocuibil, ba chiar de multe ori inlocuit. Cu alte cuvinte au adus, concurenta si indirect performanta.
Mircea Radulescu, a incercat printr-o lege idioata sa prelungeasca viata antrenorilor la o echipa, pe termen lung insa ar putea obtine o liga cu antrenori de mana a doua.
Lupescu, in perioada de criza, decide sa intervina in managementul echipelor pentru a le scoate din criza :), venind cu o alta lege idioata, care pe termen lung ar transforma liga1 dintr-o liga cu antrenori de mana a doua, in una care va avea si jucatori pe masura antrenorilor. Si toate astea se intampla, pentru ca si fotbalul romanesc este condus de niste comunistii impreuna cu puiutii lor.
Good luck liga1.

Inca un blogger  •  11 ianuarie 2009, 16:32

frumos articol Tolo! bine ai punctat!

luci  •  12 ianuarie 2009, 22:15

Ce ar fi dacă s-ar mai uita şi prin pepiniera clubului. Nu ar trebui să aduca jucători second hand de prin toate campionatele. Nu mai sunt înstare să producă valori?
Cred că la noi antrenorii de la echipele mari se rezumă la a aduce jucători gata formaţi, nu mai promovează nimic. Le este frică ori lene să lucreze.