Romania Libera, alianta cu New York Times

Peste patru zile, Romania Libera va gazdui suplimentul saptaminal International Weekly, elaborat de New York Times. Din februarie, Book Review, suplimentul saptaminal dedicat recenziilor de carti, va aparea in limba romana atasat Romaniei Libere. NYT este unul dintre cele mai stricte titluri din lume in privinta standardelor jurnalistice.

luni, 12 ianuarie 2009, 10:47

Peste patru zile, Romania Libera va gazdui suplimentul saptaminal International Weekly, elaborat de New York Times. Din februarie, Book Review, suplimentul saptaminal dedicat recenziilor de carti, va aparea in limba romana atasat Romaniei Libere. NYT este unul dintre cele mai stricte titluri din lume in privinta standardelor jurnalistice.


Comentarii (15)Adaugă comentariu

Adrian  •  12 ianuarie 2009, 10:54

O achizitie importanta pentru Romania Libera si un semn de intrebare ce apare in legatura cu „mutarea” Book Review de sub umbrela Catavencu.

Parteneriat New York Times – Romania libera : Reporter Virtual  •  12 ianuarie 2009, 11:00

[…] ca insertie 12 pagini in limba engleza si putin mai tarziu vor fi altele, dar in limba romana. Catalin Tolontan a dat detalii suplimentare […]

fotbal  •  12 ianuarie 2009, 11:10

mi se pare o oferta foarte interesanta din partea RL. stii cumva daca se va schimba si pretul ziarului? calcule financiare 🙂

James Crissilv  •  12 ianuarie 2009, 11:45

Din punctul meu de vedere asta se poate numi o „lovitura de presa”.
O zi minunata iti doresc

Ovidiu Miron  •  12 ianuarie 2009, 12:47

E un parteneriat care aduce soliditate in ochii cititorilor. Cred ca va fi o treaba buna.

NY Times, supliment saptamanal in Romania libera « Calin Cosmaciuc  •  12 ianuarie 2009, 13:39

[…] Catalin Tolontan: Romania Libera, alianta cu NY Times […]

Andi  •  12 ianuarie 2009, 14:10

În sfârșit un plus de noblețe pe brandul RL, c-ajunsese într-o derivă cel puțin dubioasă. Chiar nu mă mai vedeam în postura de a cumpăra ziarul ăsta 🙂

Hop  •  12 ianuarie 2009, 14:43

Imi cer scuze, stimate blogger, insa apreciez ca unele dintre regulile dvs de mai jos sunt prea restrictive, in contradictie cu specificul spatiului virtual. Regula anonimitatii – care este deja o cucerire irevocabila a Netului si pe care si dvs o respectati, observ, chiar cu o remarcabila sfintenie – impune drept consecinta logica acordarea unei permisivitati cat mai largi, caci numai dintr-o libertate deliberatorie extrema se poate naste un adevar cat mai exact. Caci, daca e sa fiu eminamente cumintel si sa debitez platitudini sau truisme, ca toanta lumea, de ce mi-as mai ascunde identitatea? Ce „adevar” e ala, care imi este impus de niste reguli quasi-cazone ? „Dar ce e adevarul?” – cand il abordam atat de traditional -, n-asa… ? 🙂

Sigur insa ca nu pot fi permise limbajul si atacul grobian la persoana, care nu au nimic de a face cu o dezbatere incitanta sau cu un dialog.

O zi buna va urez.

adi  •  12 ianuarie 2009, 15:23

vorba cantecului in sfarsit acum le merge chair bine bine:D…

Nu Conteaza  •  12 ianuarie 2009, 15:39

Hai sa fim seriosi – cata lume citeste NYT in Romania? si aia citeste direct de la sursa, prin internet. Parerea mea ese ca mare sfaraiala nu e pt RL „alianta” asta cu NYT, doar o chestie de imagine si atata tot. Nu cred ca vor scoate nici macar costurile de tiparire cu „afacerea” asta, iar de cresteri de tiraj am mari dubii. A incercat si Adevarul marea cu degetul cu Foreign Policy si a iesit un fiasco.

BABILONUL IMOBILIAR  •  12 ianuarie 2009, 16:26

Mai fiecare ziar (mai) national incearca o consolidare cu ceva…extern (ex: gen Adevarul, cu Forbes)…
Pe „prafu’…” asta, cu concedieri, chiar si la Forbes!…(de azi, si la Jurnalul National, dar si pe la altii, mai pe sest…), cu incasari din publicitate mult scazute si alte probleme, in genere, in economie, se incearca astfel resuscitari si NEcaderi (d)in presa scrisa.

ROMANIA INEDIT  •  12 ianuarie 2009, 19:16

Este doar o chestie de imagine , atata tot !
Gazeta Sporturilor nu face o colaborare cu gazeta de Gazzetta dello Sport ?
Italienii nu au si ei un gigi becali al lor ?

virginia  •  12 ianuarie 2009, 20:56

Stimate domnule Adrian,
Book Review nu a fost niciodata sub umbrela Catavencu. La aparitie a preluat colectia Enciclopedica de la Cotidianul si de aici confuzia. Dar Book Review in editia romaneasca nu a fost niciodata al vreunui trust de presa.

ROMANIA INEDIT » Blog Archive » Disponibilizari la Prosport  •  12 ianuarie 2009, 21:14

[…] asteptarea disponibilizarilor de la Gazeta Sporturilor , redactorul-sef al acestui ziar scrie ca Romania Libera a facut o alianta cu New York Times […]