Realitatea creşte salariile cu 11%

Trustul Realitatea şi-a anunţat astăzi angajaţii că,  in urma deprecierii leului în raport cu euro, salariile în lei vor creşte cu 11%.

marți, 20 ianuarie 2009, 3:44

Trustul Realitatea şi-a anunţat astăzi angajaţii că,  in urma deprecierii leului în raport cu euro, salariile în lei vor creşte cu 11%.


Comentarii (22)Adaugă comentariu

Cristi  •  20 ianuarie 2009, 15:51

Mai merge si o veste buna din cind in cind. In general, banuiesc ca e vorba de cei care muncesc pe baza unui contract intocmit in lei, dar echivalentul unei sume fixe in euro, la momentul semnarii contractului. Intr-adevar, pierderea din ultimele 2-3 luni cred ca poate ajunge si la 15-20%.

adi  •  20 ianuarie 2009, 15:54

au de unde? crezi ca banii de la fni se termina asa usor,au fost multi tata!

vlad  •  20 ianuarie 2009, 16:27

ei, să nu exagerăm. când cele mai multe salarii în trust sunt, de fapt, în euro, îţi permiţi să faci un astfel de „sacrificiu”. dă foarte bine, cinste cui s-a gândit la asta.

FuckYouTovarasi.blogspot.com  •  20 ianuarie 2009, 16:29

Realitatea mareste lefurile cu 11%, Antenele le-au micsorat cu 20%. Se vede treaba ca banii feneistilor sunt mai bine gospodariti decat cei din conturile lui Ceausescu. 😯 :mrgreen:

redandblue  •  20 ianuarie 2009, 16:39

si tu esti suparat ca felix sta pe loc?

vlad  •  20 ianuarie 2009, 16:40

off topic: şi totuşi, cum e corect spus, salariile vor creşte din cauza deprecierii leului?

sau salariile vor creşte datorită deprecierii leului?

🙂

Cătălin Tolontan  •  20 ianuarie 2009, 16:51

vlad: salariile sint in lei, nu sint echivalate in euro

vlad  •  20 ianuarie 2009, 16:56

eu am înţeles că e vorba de salariile în lei, problema e că sunt puţini cei din realitatea(trustul) care au salarii în moneda naţională. aşa că prea multe creşteri nu vor fi.

Andi Daiszler  •  20 ianuarie 2009, 17:08

As avea nevoie de o adresa de mail la care sa va pot contacta in vederea obtinerii unor raspunsuri la un chestionar simplu despre presa online si publicitatea online. Chestionarul face parte din lucrarea mea de licenta.
Va multumesc!

no problem  •  20 ianuarie 2009, 17:22

Oricate rautati s-ar scrie despre Vintu, un lucru e cert: omul se poarta corect fata de angajati, iar Realitatea Tv chiar este un loc unde resursele umane sunt apreciate. M-am perintat prin celelalte doua trusturi mari de presa, iar RTV-ul este peste ele, cand vine vorba de drepturile angajatilor si lucrul in echipa.

Cătălin Tolontan  •  20 ianuarie 2009, 17:54

Andi Daiszler: catalin.tolontan@gsp.ro

sorin  •  21 ianuarie 2009, 0:36

draga vlad, nu mai fa pe desteptul. 70 % din salarii sunt in lei. cauta alte carcoteli.

rox  •  21 ianuarie 2009, 0:56

Iata inca o diferenta intre cele doua trusturi. Vantu stie cum sa se poarte cu angajatii..poate si de aia salariatii Realitatea sunt si ei oameni. Am avut ocazia sa lucrez in ambele trusturi. In Antena unii oameni, colegi fiind, nici macar nu raspundeau la salut:)

CommentAbout » Blog Archive » Aroganţa lui Vîntu  •  21 ianuarie 2009, 14:30

[…] omul de afaceri Sorin Ovidiu Vîntu, cel care patronează printre altele trustul Realitatea, a făcut o mişcare pe cît de surprinzătoare, pe atît de arogantă la adresa […]

Simona  •  21 ianuarie 2009, 14:40

mda, cu siguranta corespondentii foto ai newsin se vor bucura fooooarte tare la auzul acestei vesti. Si nu atat pentru marire, cat pentru faptul ca, dupa luni de asteptare, in sfarsit isi vor lua leafa 🙂
***

Cristi  •  21 ianuarie 2009, 18:05

Completare din comunicarea interna a boardului Realitatea-Catavencu, ultimul paragraf: „Intentia actionarului majoritar este evident sa protejeze resursa umana a companiei. In acelasi timp, el a agreat si faptul ca actualul context economic ne impune un control mult mai strict al costurilor la nivel de companie. Prin urmare, este firesc ca in actualele conditii de protectie reala a angajatilor, atat exigentele actionarului majoritar cat si cele ale managementului sa fie pe masura, astfel incat orice prestatie profesionala necorespunzatoare sau orice act de indisciplina la locul de munca sa fie sanctionate.”

sportsaga.ro  •  22 ianuarie 2009, 0:21

Felicitari „realistilor”! Baiat bun SOV. Mai bine zis de bun simt.

omar  •  22 ianuarie 2009, 7:08

Nu va bucurati degeaba. La rtv salariile la productie si tehnice sunt modice si se poarta cumulul involuntar de functii. Altfel spus,te poti trezi si editor si producator si packager pe un salariu de 500 E. Si sa nu uitam ca euro a crescut cu 30% fata de anul trecut. Asa ca 11% e subtire rau….

io  •  22 ianuarie 2009, 10:59

chiar credeti ca este cineva in tara asta care sa ii pese de ceilalti mai mult decat de el?! cu siguranta aceasta miscare are in spate alte calcule, planuri; suntem prea mici sa cunostem detaliile; oricum, in ziua in care am sa vad un patron in Romania ca va investi in capitalul uman, am sa-i ridic statuie… am 10 ani in campul muncii… nu este mult dar nici nu sunt entry level si pot spune ca nu am intalnit niciodata un manager cu mai multe bile albe decat negre… 🙂 la mai bine…

romania inedit  •  23 ianuarie 2009, 9:53

Asta este un lucru bun !

Marius  •  26 ianuarie 2009, 0:41

🙂 vestea buna de fapt e raportata la EURO. Cei care dau salariile in euro se pot lauda deja cu acest lucru o data cu evolutia euro. Cred ca e un pic exagerata comunicarea – cred ca au nevoie de oameni… de fapt bravo lor..

Marius

catalin  •  26 ianuarie 2009, 11:25

esti invidios, or what?
e un apropo catre voiculescu?