Clasamentul tirajelor pe 2008

Asa arata, conform cifrelor BRAT comunicate astazi, ierarhia ziarelor nationale pe intregul an 2008. Alte clasamente, orientate pe ultimul trimestru si pe ultimele trei luni a furnizat si Petrisor Obae.

marți, 3 martie 2009, 2:27

Asa arata, conform cifrelor BRAT comunicate astazi, ierarhia ziarelor nationale pe intregul an 2008. Alte clasamente, orientate pe ultimul trimestru si pe ultimele trei luni a furnizat si Petrisor Obae.

Ian 2008 – Dec 2008
Nume Publicatie Total Vanzari
1 Libertatea 228141
2 Click 134298
3 CANCAN 100560
4 Gazeta Sporturilor 93305
5 Jurnalul National 61514
6 PRO Sport 55731
7 Romania Libera 53176
8 Evenimentul Zilei 48659
9 Adevarul 37914
10 Gandul 22847
11 Cotidianul 17527
12 Ziarul Financiar 16538
13 Ziua 14240
14 Business Standard 8184
15 Gardianul 5053

Comentarii (9)Adaugă comentariu

your Royal* Highness Sir Buckswifty™  •  3 martie 2009, 14:38

Ieri am vazut libertatea si nu am fost in stare sa-l recunosc ca si aspect. Semana teribil cu templatul unui tabloid de scandal. Dezgustat astfel, am ajuns la comodul principiu conform caruia nu (mai?) am incredere in ziare pentru ca toate au prieteni urati. Puteti extrapola asta asupra intregii industrii media si apoi sa va trageti gluga paranoiei pe cap si sa cititi tolo.ro asa cum fac io 🙂

CRiSTiAN  •  3 martie 2009, 14:58

Vazand topul primelor 3 ziare parca se explica de ce suntem unde suntem.Logic ca au tirajul cel mai mare.Asta citeste romanul.Daca mergi dimineata cu metroul si vezi ce se imbulzesc la ziare cu femei dezbrcate si stiri de spre manelisti, te apuca greata.Am devenit un popor indobitocit.Nu stiu care este procentul dar e posibil ca dobitocii sa fie majoritari.

Cătălin Tolontan  •  3 martie 2009, 15:24

your Royal* Highness Sir Buckswifty™: in ce industrie lucrezi, te rog?

George Hari Popescu  •  3 martie 2009, 15:59

your Royal* Highness Sir Buckswifty™, ai fost plecat din România, este?
Altfel nu-mi explic mirarea ta faţă de formatul de scandal al Libertăţii.

Ai dreptate în privinţa surselor de informare. Două surse merită:
Tolo.ro şi Paginademedia.ro.

În privinţa extrapolării concluziilor asupra întregii prese, după ce ai
văzut Libertatea, eu zic să te mai gîndeşti. Generalizarea e o greşeală
de argumentare.

pat  •  3 martie 2009, 16:20

Pe cand un clasament al retururilor ?
Sau al vanzarilor in bloc ?
Nu pot sa cred ca „Tolontan” a gasit relevant din datele afisate astazi de BRAT fix tirajul.
Ce o sa faci trimestrul urmator cand Libertatea a avut un tiraj de 1 milion ?
O sa pui iar top 115 tiraje ?

malasuerte  •  4 martie 2009, 14:36

ciudat
pe primele 4 pozitii , 4 tabloide , vopsite sau nu

crestere cu 8% a vanzarilor de ziare in 2008 « [media_details]  •  4 martie 2009, 19:05

[…] subiect: Tolo [>] Pagina de Media [>], MediaCom [>] Mediafax [>], Financiarul [>], Standard […]

cristi popa  •  5 martie 2009, 17:43

trist, trist, sunteti din ce in ce mai tristi, mai putin vanduti si mai slabi. ma refer la toata presa, inclusiv gsp. sunteti departe rau de jurnalismul de calitate…

popescul  •  7 martie 2009, 15:19

daca libertatea e pe primul loc,asta spune multe despre tara asta!