Descentralizarea ierbii pînă la beton

Bazele sportive din Harghita şi Covasna vizate de interese imobiliare

marți, 3 martie 2009, 11:05

Bazele sportive din Harghita şi Covasna vizate de interese imobiliare

Sală îmbrăcată în lambriuri. Apă plată pe masă, steagul albastru al UE pe fundal. Miniştrii Cabinetului Boc în vizită în Harghita şi Covasna. Vorbeşte Monica Iacob Ridzi, şefa sportului. Dar nu foarte mult. Pentru că un bărbat bine trînteşte pumnul pe masă.

E primarul din Sfîntu Gheorghe, Arpad Antal, un dur local care cu cîteva zile în urmă explicase că „degeaba ni se reproşează că nu avem în Covasna un şef de ţeavă român de vreme ce nici un român n-a aplicat pentru o funcţie. Dintre doi maghiari nu poţi alege un român”.

Dar din două cluburi sportive poţi face un cartier drăgălaş de blocuri. Asta e ceea ce n-a spus Arpad Antal cînd a lovit masa, spre stupoarea Monicăi Iacob, care s-a înroşit la faţă. Politicianul a adăugat: „Preşedintele Băsescu ne-a promis că ne dă aceste baze sportive!”. În acel moment, Vasile Blaga şi Radu Berceanu au renunţat să-l mai ia de gît pe Antal. Umbra lui Zeus se prelingea pe lambriuri.

De la capăt. În Sfîntu Gheorghe se pregătesc 70% dintre sportivii români care vor participa la Olimpiada de Iarnă de la Vancouver din 2010. Tot acolo se antrenează gimnastica masculină, luptele feminine şi alte sporturi. Primăria ar vrea bazele sportive, dar, ce mama naibii!, fără cluburi. Eventual antrenorii, sportivii, medicii şi ceilalţi să rămînă la minister drept costuri, iar descentralizarea să se facă la nivelul firului de iarbă, care să se transforme în  profit. Reţeta e sigură.

Octavian Belu şi Mariana Bitang au aflat ce se pregăteşte şi încearcă să protejeze bazele. „Faceţi gălăgie, dar accesaţi-l politic şi pe preşedinte pentru că altfel le vor lua”, i-a sfătuit, pe de altă parte, Vasile Blaga pe politicienii locali care nu sînt de acord cu trocul.

Lucrurile sînt clare. Mai greu de înţeles e altceva. De cînd a ajuns preşedintele României, adică primul slujitor al fiecărui cetăţean român, o spaimă de care tremură toţi, de la MTS la REBU? Există legi care protejează bazele sportive, există norme europene, de ce trebuie convins preşedintele prin jocuri de palat? Nu trebuie! Pur şi simplu, se încearcă un deal politico-financiar ca să se vadă dacă ţine şi lumea tace.
În România există însă cîteva precedente de baze salvate. „Tineretului” e doar un exemplu. Ţara asta n-are nevoie de un Zeus care cu o mînă să dea foc şi cu una să stingă incendiul. Ne ajunge un preşedinte plătit din bani publici care trebuie să facă ce vor oamenii şi nu invers. Iar oamenii vor un fir de iarbă.


Comentarii (24)Adaugă comentariu

durden  •  3 martie 2009, 23:40

bun articolul,mi-a placut si ideea pe care o sustineti…insa daca aveti o hiba,
dle tolontan,aceasta este simpatia asta pt basescu.nu inteleg cum
un om cu intelectul dvs se lasa pacalit de fatarnicia unui asemenea personaj!

Respecte!

durden  •  3 martie 2009, 23:41

*sustineti

Mircea Badea a fost amendat  •  3 martie 2009, 23:52

Pai daca ar trece bazele sportive la primarie , atunci cluburile ar avea cui sa-i plateasca chirie ! 😛
Este trist ca s-a ajuns pana acolo incat nu se poate respecta legea si se pot face inginerii de genul asta .

bej  •  4 martie 2009, 1:13

s-o vedem pe madama ridzi daca ia taurul de coarne. daca o sa plimbe si ea mapa asa cum au facut si
toti ceilalti ministri ai sportului, ajungem iar sa se bata ziarele pt bazele
sportive…

Canadianul  •  4 martie 2009, 5:40

foarte bun articolul …
In Canada avem plin de sali la tot coltul, si nu mai facem sport din fotoliul
din salon cu Becali pe post de sportiv.
Eu nu ma uit aproape deloc la TV in Canada, dar chiar fac sport …
Bogatii platesc taxe si impozite de le sar capacele aici, la noi Becali nu vrea sa
plateasca nici TVA pe vanzare (cine e statul sa ia 19% … ehe).

Sunt naivi cei care cred ca va mai merge mult asa.

Oricum succes la munca D-le Tolontan, mai aveti mult drum,
mie personal mi-ati ramas in suflet cu echipa DVS cu tot.

mniezo  •  4 martie 2009, 8:51

In ultima vreme practic nu mai scrisesei nimic. Sau nimic bun. Asta este cel putin parerea mea.
Iata ca se poate! Un articol foarte bun.. Oare se poate organiza ceva impotriva
genului acesta de coruptie? Eventual un miting al celor de la DNA?

tudorica  •  4 martie 2009, 9:21

Semnale de alarma trebuiesc trase. E un fapt cert: copii nostrii nu mai stiu sa alerge.
Fapt de neinteles pentru mine, crescut in generatia cu „cheia de
gat” care cutreiera fiecare maidan si juca fotbal pana nu mai aveam
saliva in gura. Nici nu-ti trebuie prea inalta capacitate de intelegere
sa-ti dai seama ca disparitia terenurilor de sport este intr-o stransa
dependenta cu giorgiigingarasii si monicaiacobridziile care s-au perindat
pe la un minister al sporturilor a carei principala menire asta trebuia sa
fie: sa ne invete copii sa alerge. De fapt s-a vazut interesul tuturor
guvernelor pentru fenomenul sportiv prin nominalizarea unor neica nimeni
in varful acestor ministere. Puneti profesionisti in aceste posturi, si mai
ales Oameni. Puneti-i pe aceia care s-au zbatut pentru aceasta tara. Numai cu
lupi paznici la oi nu facem nimic.

Babilonul imobiliar  •  4 martie 2009, 9:56

…Cum, incepe (si) Verestoy Attila proiecte imobiliare si in Har-Cov? Pana acum, cat a fost la guvernare, nu prea interesa. Acu’, pare-se ca… :).

Sa speram ca jaful imobiliar, foarte pregnant in Capitala (de la distrugeri masive de zona verzi, parcuri s.a., pana la „raderea” unori baze sportive…) nu se va manifesta si-n judetele mentionate cu atata virulenta.

zsigodya  •  4 martie 2009, 11:23

Nici nu ma mir ca vor sa desfiintzeze bazele sportive !
Inventam loturi natzionale de limba romana numai pentru a le trimite la Szentgyorgy ? Ce sport e ala: „lupte feminine” ? Catzi spectatori are in tzara ? Dar „alte sporturi” ? O fi si „box feminin” trimis acolo ? Sportul natzional „bambilici” nu trimite un lot acolo ?
Pentru Eva Tofalvi, localnica care a scos rezultate serioase in competitzii internatzionale, intr-un sport feminin care face furori in Occident, nu se gasesc bani la „centru” sa fie sprijinita, in schimb se gasesc bani pentru niste mahalagioaice tuciurii care cica reprezinta tzara la lupte ?!
Deocamdata se pare ca, din ce-i acolo, numai lotul masculin de gimnastica are relevantza.
Asa ka: kare-i problema ?

TITIRISCA  •  4 martie 2009, 12:32

stiti ce masura a luat sarkozi cand s-a instalat presedinte.
totii copii francezi trebuie,obligatoriu, sa invete sa innoate…..

pepi  •  4 martie 2009, 13:31

De acord cu dumneavoastra domnule Tolontan: institutiile statului trebuie sa
fie la indemana cetateanului si nu invers.
Dar daca se intampla exact pe dos: oamenii fac ce vor institutiile, cum putem
reactiona? Noi „oamenii de rand” cum putem vorbi altfel decat prin intermediul
presei?

harghiteanul  •  4 martie 2009, 13:48

Romanii nu au ajuns sefi de teava fiindca NU-S PRIMITI LA EXAMENE daca nu cunosclimba maghiara, asta a zis *** ala de primar penal?

Goga  •  4 martie 2009, 14:05

E inacceptabil ….cum sa faca oamenii aia sport de performanta cu securea la ga?
Rusine! Sportul romanesc a ajuns pe mana mafiotilor de doi lei!

criticul  •  4 martie 2009, 17:47

Acest lucru sa-ntampla datorita faptului ca ungurii sovini din acele judete, au fost,,incurajati”de Traian Basescu, prin faptul ca a fost mana-n mana cu ei, dar mai ales datorita
faptului ca a spus ca limba romana trebuie studiata ca o limba straina in acele
judete! Este un lucru impardonabil ce a facut el atunci!

Sportul nu putea face exceptie de la regula, din acel moment. Iar doamna Monica Iacob-Ridzi **** in pantaloni, la fel ca toti ceilalti, numai cand aude o fraza de genul,,Am vorbit cu
presedintele Basescu si el ne-a dat voie sa facem acest lucru”.

Horia  •  4 martie 2009, 18:21

Catalin, sti ca azi primaria din SF.Gheorghe a adoptat hotararea de a initia
procedura de preluare, desi maine era programata o dezbatere publica pe tema
asta? E sfidator…si e clar ca nu-i intereseaza opinia publica, nu-i
intereseaza firul de iarba pe care il vor oamenii! E trist ca doar presa mai
are putina verticalitate (pe alocuri) pentru a atrage atentia asupra unor
astfel de mizerii! Catalin tie nu-ti vine niciodata sa pleci din tara asta?

unu  •  4 martie 2009, 18:59

Dl Tolontan, sportivii ce vor participa la Vancouver nu se antreneaza la Sf. Gheorghe, ci mai degraba in Harghita. Sunt din Sf. gheorghe si sustin ideea ca baza sportiva sa revina primariei, pentru ca acest presedint de club care o administreaza a distruso complet.
un cetatean din sf. gheorghe, nesimpatizant al primarului

axel  •  4 martie 2009, 19:35

Am fost anul trecut prin secuime (harghita) si situatia arata destul de gri..

Nu sunt un antipatizant al maghiarimii, ba chiar imi sunt simpatici ungurasii dar zona, inafara de frumusetea naturala arata jalnic
Drumuri proaste, saracie, autoizolationism. Practic un soi de enclava neoficiala si paguboasa in primul rand pt localnici. Cand deschideam gura intr-o romana fara accent, de Bucuresti, se uitau ca la un martian :))) De altfel multi tineri nici nu mai vb cum trebuie romaneste.

Profesia m-a impins sa ma uit pe pagina de net oficiala a primariei cristuru secuiesc.. Surpriza! site doar in maghiara ( inadmisibil, cred ca si ilegal, dar e mult de discutat aici). Curiozitatea m-a impins spre site-ul de net al clubului de hokey sport club miercurea ciuc. Doar maghiara si engleza. Eu ca simpatizant al acestei echipe n-am inteles nimica..

Bazele de la Sf Gheorghe si primaru.. Nu stiu, nu cunosc despre ce-i vorba. Nu ma intereseaza daca MTS sau primaria le administreaza. DAR NU POT FI DE ACORD CU DISTRUGEREA LOR. E o lege parca care trb sa protejeze aceste baze. Nimeni n-a resptecta-o. Primarul Falca la arad a ras 2 stad ( printre care si stad astra, pe cafre s-a jucat primul joc de fotbal din romania). Nenorocitii dau bazele pt imobiliare si isi umfla buzunarele.

Zona harghita/covasna e recunoscuta pt defrisari. Afaceri cu lemn. Autoritati locale bagate pana-n gat. Nu cred ca-i cazul sa devina cunoscuta si pt distrugerea putinelor baze sportive pe care le are. Deci bazele mai bine sa ramana totusi la MTS.

popaalin  •  4 martie 2009, 19:55

merge?

popaalin  •  4 martie 2009, 21:35

DL. Tolontan as dorii pt. inceput sa va spun ca sunt profesor de educatie fizica si sport, in continuare vreau imi manifest dezaprobarea fata ordinul dat de doamna ministru Andronescu in legatura cu reducerea orelor de educatie fizica si sport la o singura ora pe saptamana (asta nu pt. ca erau multe inainte ,2ore la clasele a 5-a,a 6-a,a 9-a,a 10-a pe saptamana si respectiv o singura ora la clasele a 7-a,a 8-a,a 11-a si a 12-a pe saptamana la clasele cu program normal care reprezinta aproximativ 90 la suta din invatamantul romanesc),acest ordin nu o sa le mai ofere copiilor nici o sansa in a prevenii obezitatea ,sedentarismul etc.si o sa ii condamne doamna minstru ,fara a exagera deloc din partea mea in cea ce spun,in a fi o natiune de bolnavi d.p.d.v fizic .Doamna ministru a venit cu argumentul ca elevii respectivi or sa mearga la ansambluri si colective sportive , a uitat sa mentioneze deliberat sunt convins, ca aceste ansambluri sunt optionale deci logic vorbind la aceste activitati or sa mearga doar cei cu aptitudini pt.sport si atunci ,eu pun intrebarea cu ceilalti care reprezinra marea masa ,,ce facem?” ,cum ii educam d.p.d.v. fizic si cum ii pregatim pt. a deveni adulti sanatosi si nu tineri bolnavi la 25-30 ani?
Rugamintea mea este DL Tolontan sa duceti o campanie agresiva impotriva acestei hotarari si de ai propune doamnei ministru de a pune in aplicare recomandarea UE de a fi in scoli cel putin 3 ore de educatie fizica si sport pe saptamana la fiecare clasa , am aceasta rugaminte pt ca sunt constient ca presa are o putere destul de mare si poate influenta decizia unui ministru care vrea sa imbolnaveasaca o natiune prin deciziile luate.
Sper ca acest comentariu al meu pe blogul dumneavoastra ,sa sensibilizeze si sa generezeze o actiune ampla de protest din partea ziarului dumneavoastra , intr-un scop nobil cum este sanatatea unei natiuni si nu vreau sa cred ca aceste randuri o sa fie tratate cu dezinteres si nonsalanta si in cele din urma uitate ………deci in final cred si sper ca o sa generati o actiune cu scop nobil in sport.

Ovidiu Miron  •  4 martie 2009, 21:41

Traian Basescu, acel primar si alti asemenea oameni plini de interese cu iz
dubios chiar au impresia ca noi dormim? Chiar isi fac iluzii ca lumea ii va
mai vota si respecta?

Ziarele, blogurile si intreaga societate civila se vor constitui intr-o forta
de care se vor lovi tot mai tare.

De ce sa mor tanar din cauza unor burtosi carora nu le mai ajung banii din
imobiliare?

Mihnea  •  4 martie 2009, 22:29

fiecare dintre noi raspunde in viata asta (Sau dincolo de ea) pentru fapte
si minciuni. Mi se pare inacceptabil sa acuzi un presedinte de club care
a obtinut finantari si investitii de peste 1.000.000 de euro de unul singur
ca a distrus baza. Trebuie sa fii ori extrem de rauvoitor ori bolnav psihic.
Locuiesc in Sfantu Gheorghe, alerg din cand in cand pe pista de atletism
si sunt socat de ce se intampla. Suntem tara in care oricui scoate capul
putin, oricui se ridica deaasupra mizeriei noastre cotidiene, i se taie capul.
Dumnezeu le va judeca pe toate, atat faptele laudabile ale dlui Santa (orasul
asta nu merita asa un om) precum si faptele primarului pe care mi-e teama insa
ca orasul…inert, slugarnic, primitiv …il merita…asa oras…asa primar…

corneliu  •  4 martie 2009, 23:08

Nu ar trebui sa trimitem la JO pe nimeni, decat simbolic ca insulele Papaua Noua Guinee! Sa-i lasam sa faca bloculete, sa se duca sa joace in campionatul maghiar si nationala maghiara, doar sunt fii de daci! Dar numai tratati rteme politice ca nu-si au rostul! Mai bine instigati pe suporterii din Ghencea sa-l alunge pe oier! Sa sa-l convingeti pe Lucescu jr, baiatul lui tata!!, sa respecte regulamentul! Stim ca clasamentul s-a facut deja in Dubai si Austria, dar ar putea dinamovistii din Federatie si Liga, Mircea Sandu, Lupescu, Prune, Dragomir sa o „faca” mai cu perdea!! Mai suntem si noi pe aici!! Chiar asa i-am potolit pe cei de la Steaua si ne apucam sa „ajutam” noi pe Dinamo? Au uitata cand au „stat capra” Steagu la Dinamo au luat „bataie”cu 10-0, exact cat avea nevoie Dinamo sa castige! Chiar daca din vara se duce la Dinamo, trebuie si Brasovul sa respecte Litere Regulamentului!

endre  •  5 martie 2009, 9:57

D-le Tolontan, fiind ardelean, cetățean Român de etnie Maghiară iubitor de
sport aș dori să adaug ceva la cele scrise în articol. La baza acestui conflict
se află un alt conflict și mai vechi, provenind din epoca de aur întunecată:
conflictul dintre capitală și provincie, conflict care după 1989 s-a mutat
din sfera politico-naționalistă în cea a ”business”-ului deghizat în veșminte
politice. Și la unii li s-a umplut paharul, ba chiar s-a și vărsat câte-un pic
pe alocuri. Faptul, că capitala consideră provincia ca fiind proprietatea-i
proprie cu care face cum dorește a revoltat multă lume și nu numai în lumea
sportului. Să nu fim înțeleși greșit: aici nu este vorba de un conflict
Român-Maghiar, cum mulți dintre cititori s-au grăbit să-o înțeleagă. Fenomenul
se repetă peste tot în țară, indiferent de configurația etnică a unei regiuni,
fie vorba de baze sportive, sau fabrici de mașină etc.
Eu personal aș dori să vedem cu toții de zece ori mai multe centre, baze sportive
peste tot în țară în cel mai scurt timp, dar asta cu condiția că măcar în
lumea sportului de dragul Fair Play-ului să lucrăm cu respect reciproc, să
ne considerăm părți egale fie că suntem din capitală sau provincie.
Iar despre etnii numai atît: pe toată această pagină numai doi oameni și-au
luat timpul și răbdarea să scrie în adevărate litere românești. Un ziarist
român și un cititor maghiar.
Respect,
Endre

HRH Sir Buckswifty™  •  9 martie 2009, 19:02

Ahahha, adevarat graiesti. 1 firicel, atat.